Çocuk Hastalıkları Uzmanı Ersoy'dan Önemli Uyarı!

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Ersoy'dan Önemli Uyarı!
Çocukların hastalanmasını beklemeden okul öncesi ayrıntılı sağlık kontrolünden geçmelerinin çocukların başarılarına olumlu katkı sağlayacağının önemine değinen Medical Park Uşak hastanesi çocuk Hastalıkları uzmanı Dr. Musa Ersoy okulların açılması ve çocukların bir arada bulunmasıyla hastalıkların daha çabuk yayılabileceğini ifade etti.

Medical Park Uşak Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa ERSOY; Kreşe veya ilkokula başlayan çocuklarda sık görülen hastalıklar ve ailelerin önceden almaları gereken önlemler hakkında genel olarak şu bilgileri verdi:
Okula yeni başlayan çocukların genel fizik muayeneleri ile birlikte, görme ve işitme kontrollerinin yapılması özellikle önem taşır. Fiziki muayenede büyüme ve gelişmesinin değerlendirilmesi, davranışsal sorunların varlığı, konuşma ve dil taraması, görme ve işitmenin değerlendirilmesi, organik bir patolojiye işaret eden herhangi bir bulgu varlığında ileri tetkikle tanıya gidilmesi önemlidir.

Birinci Sırada Grip

Çocuklar kreşe veya okula başlayana dek ev ortamında çok sık hastalanmazlar. Okul ve kreşlerin açılması ile birlikte durum tersine döner. Hastalıklar hem onların hem de ailelerin yaşamının bir parçası halini alır. Sonbahar ve yaklaşan kış ayı ile birlikte toplu yaşanan yerlerde damlacık yolu ile yayılan ve solunum yollarına yerleşen virüslerin yol açtığı enfeksiyonların ortaya çıkmasında artış görülür. Bu enfeksiyonların başında soğuk algınlığına neden olan gribal enfeksiyonlar gelir. Grip, özellikle eylül ile mart ayları arasında sonbahar-kış dönemini kapsayan mevsimsel özellik arz eden bir hastalıktır. Ateş, baş ağrısı halsizlik, kırgınlık ile başlar. Öksürük, burun akıntısı veya tıkanıklığı ardından akciğer enfeksiyonu, sinüzit ve orta kulak enfeksiyonu gibi hastalıklarla komplike olabilir. Kış aylarında 2 yaşın altındaki çocuklarda gözlenen solunum yolu enfeksiyonlarının yüzde 80’i bu virüslerden kaynaklanır. 

Bakteriler aracılığı ile oluşan bademcik enfeksiyonu ile virüslerin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonunu birbirinden ayırt etmek tedavi seçiminde çok önemlidir. Bademcik enfeksiyonunda öksürük ve burun akıntısı genellikle olmaz; ateş, yutkunmada güçlük, iştahsızlık ve karın ağrısı ön planda iken virüslerin neden olduğu gribal enfeksiyonlarda öksürük, burun akıntısı, halsizlik, yaygın kas ağrıları daha belirgin şikâyet olarak gözlenmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları Okul Döneminde Çocukları Tehdit Ediyor

İdrar yolu enfeksiyonları sık görülebilir. Çünkü belirli bir yaşa kadar ailesiyle birlikte olan çocuğun tuvalet eğitiminde anne yanındadır. Ama anaokulu ya da ilkokula gittiğinde yanında biri olmayacaktır ve kendi temizliğini yapması gerekir. Tuvalet temizliği konusunda çocuklar yeterince becerikli olamıyorlar ya da kimi çocuklarda evdeki tuvalet standartını bulamadığı için tuvalete yeterince gitmiyorlar ve bu nedenlerle idrar yolu enfeksiyonları sık görülebilmektedir. Toplu yaşanılan alanlarda, toplu kullanılan tuvaletlerde, el yıkanmasına da dikkat edilmezse parazitler görülebiliyor. Üst solunum yolu hastalıkları da sıklıkla karşımıza çıkıyor. Anaokuluna ve ilkokula ilk başlanılan senede özellikle çok sık görülüyor. Çünkü okula gitmeden önce çocuk steril bir ortamda yaşıyor. Okula gittiğinde ise kalabalık bir ortama giriyor. Üst solunum yolu hastalıkları damlacık enfeksiyonuyla bulaştığı için biri öksürdüğünde hepsine geçebiliyor.

Aileler Ne Yapmalı?

Öncelikle çocukların kreş öncesi döneme ya da ilkokul öncesi döneme kadar aşılarının yapılması gerekir. Kreşe başlayacak ya da okula başlayacak çocukların öncelikle ayrıntılı bir fizik muayeneden geçmelerinde yarar var. . Fizik muayenede de boy ve kilo gelişimi kontrolü yapılıyor. Aşılar enfeksiyonlarda en önemli koruyucu faktörler. Aşıların düzenli yapılıp yapılmadığı önemli. Eğer eksik aşıları varsa okul öncesi çağda tamamlanmasında fayda var.
 İşitme testlerinin, görme muayenesinin, gerekirse kulak burun boğaz muayenelerinin yapılmasında fayda var. Çocuğun psikolojik olarak okula uygun olup olmadığını, hangi çocuğun hangi okula uygun olduğunu değerlendirmek gerekir. Kreşlerde ve okul öncesi eğitimlerde beslenme de çok önemli olacağı için, obeziteye yatkınlık veya yeterli gıda alınmamaya bağlı kilo kaybına da dikkat etmekte fayda var.

Okul Öncesi Check Up Gerekli midir?

Okul öncesi yıllarda pek farkına varılmayan bir sağlık sorununun, öğrencilik sürecinde çocuğun geleceğini biçimlendirecek önemli etken haline gelebilmekte. Çocukların okula başlamadan önce bir çocuk doktoru tarafından ayrıntılı olarak muayene edilmesi ve tetkiklerinin yapılmasında sonsuz yarar var. Bu dönemde yapılacak check up, çocukların başarılarını etkileyecek hastalıkların önceden bilinmesini sağlayarak önlem alınmasını kolaylaştırıyor.
Zira check up genel bir sağlık kontrolüdür. Kişilerin hiçbir şikâyet ve rahatsızlığı olmasa da, düzenli aralıklarla yaptırılması erken teşhis ve tedavide önemli bir yer almaktadır.

Check-up’ta amaç hastalığı saptamak değil, erken belirtileri yakalayıp daha hastalık gelişmeden tedbirlerini almaktır. Yapılan testlerle henüz belirti vermemiş hastalıkların erken tanısı konmakta ve daha başarılı şekilde tedavileri yapılmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dilhan SARIER 7 yıl önce

çok değerli doktorumuz ; her sene olduğu gibi bizleri yine kışa hazırlık şartlarında bilgilendirdiniz.vermiş olduğunuz bilimsel yeni bilgileriniz için çok teşşekkür eder,saygılarımı sunarken sağlık dolu günler içersinde başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.