Medical Park Hastanesinde Hayatını Kaybeden Yaşlı Kadının Yakınları Hastaneden Şikayetçi Oldu

Medical Park Hastanesinde Hayatını Kaybeden Yaşlı Kadının Yakınları Hastaneden Şikayetçi Oldu

  Hasta yakınlarının iddialarına göre; Uşak Medikal Park Hastanesi'ne nefes alma problemi ile gelen, daha önce de mide fıtığı teşhisi konulmuş olan yaşlı kadın, endoskopi odasında gerçekleşen anestezinin ardından ayılamadığı ve sonrasında hastane personelinin devam eden ihmal yada hatalarının ardından yoğun bakımda vefat etti.

1934 doğumlu olan ve Çivril'de ikamet eden geçtiğimiz günlerde vefat ettiği ve yapılan otopsinin ardından yine Çivril'de defnedildiği öğrenilen Ayşe Tekin'in yakınlarının, Sağlık Müdürlüğü ve Savcılığa şikayette bulundukları iddialara göre; Ayşe Tekin'in Hastanedeki hikayesi nefes alma zorluğu şikayeti sebebinden getirilmesi ile başladı.

Hastanın daha önceden Mide fıtığı teşhisi konulması sebebi ile Genel Cerrahi bölümünde bir doktora kaydı yaptırılıyor. Hastanın şikayetini dinleyen GeneL Cerrahi uzmanı hastanın midesin de bir problem olup olmadığının anlaşılması için öncelikle endoskopi yapılması gerektiğini söyleyerek hastayı, endoskopiye sevk ediyor. 

Gastroloji uzmanının isteği ile hastanın kalbinin  endoskopiye dayanıp dayanmayacağının belirlenmesi için Kardiyolojiye gönderilen hastanın kardiyoloji uzmanlarınca kalbinin endoskopiye dayanabileceği belirlenip, ardından hasta endoskopiye sokuluyor.

Hasta yakınlarının iddiasına göre endeskopiden sonra hasta müşahade odasına, yarı baygın bir vaziyette getirildi ve hasta yakınlarına teslim edildi. Ancak, müşahade odasında dakikalarca bekletilmesine rağmen hasta bir türlü kendine gelmedi. Müşahade odasında bulunan sekreter endoskopi odasında çalışanları ikaz etti ancak sonuç alamadı, bir kaç dakika sonra sekreter bizzat odaya girerek hastayı kaybediyoruz diye odadaki görevlileri uyardı. Bunun üzerine hemen hastanın başına gelen görevliler, hastanın, narkozdan uyanamadığından Kalbinin durduğunu ve Nefessiz kaldığını farketti. (Hastane çevrelerinden hasta oldukça yaşlı idi ve kalp pili taşıyordu, kalp pili endoskopi esnasında durduğu ve çalışmadığı için hastanın oksijensiz kaldığı yönünde bilgiye ulaşıldı)

Daha sonra mavi alarm verildi, fakat doktorlar yine yaklaşık on dakika sonra ancak hastanın başına gelebildi. (On dakika hasta yakınlarının ifadesi, ancak bu zamanın bu kadar olamayabileceği, hasta yakınlarının o zaman dilimini daha uzun algılayabileceği de gözönünde bulundurulmalı elbette, ama doğru ise bu iddia gerçekten vahim.) Yine hasta yakınlarının iddiasına göre, yukarıdan teçhizatlı sedye istendi ve fakat sedyelerin dolu olduğu öğrenildi. Bunun üzerine dakikalar sonra, oksijen ve sedye beklemekten vazgeçen personel telaş içinde hastayı yatmış olduğu yatağı zorla asansöre sığdırmak sureti ile asansore sığdırarak, yoğun bakım servisine götürdüler. (Hastane çevrelerinden ise bu hususta, asansörlere zaten her hastanın yatakla bindirildiği, asansörün özellikle geniş hacimli yapıldığı, yatakların zorlanmadan asansörle girdiği, acil servise gelen hastalar dışında zaten sedye kullanılmadığı ve poliklinik hastalarının yataktan hiç kaldırılmadan taşındığı yönünde bilgi edinildi.) Hastanın endoskopiden çıktıktan sonra, fenalaştığının anlaşılması ve yoğun bakıma götürülmesinin tam 25 dakika sürdüğünü ifade eden hasta yakınları bu duruma isyan ederek, daha erken ve çabuk müdahale edilse idi, hastamız kurtarılabilirdi diyerek sitemlerini dile getirdi.


Bu sırada, hasta yakınları ile görüşen, Kalp doktoru , yoğun bakımdan çıkarak bana hastanın Kalp grafisini göstererek, kendisi ile ilgili bir sorun olmadığını, narkoz sonrası müdahalenin geç yapılmış olabileceğini söylediği de hasta yakınlarının iddiaları arasında. İddialar bununla sınırlı değil tabiki; hasta yoğun bakımda iken yaşananlar, hastanın ölümünün ardından yaşananlar da hasta yakınlarının ifadelerine göre gerçekten de enteresan.

Daha sonra hasta yakınlarına yatış kaydı yaptırılması yada hastayı başka hastaneye götürülmesi telkin ediliyor. Hastanın yatışını gerçekleştirmek isteyen hasta yakınları bu sefer yatışı hangi doktor üzerinden yapacağını bilemedi. Zira hiç bir doktor hastanın yatışının kendi üzerinden yapılmasını kabul etmiyordu. Yaklaşık iki saat sonra yatış işleminin Anestezi Doktorunun üzerinde yapılmasına karar verildi.

 
Daha sonra hasta yakınları, üzerine yatış yapılan ve fakat daha önce hastanın hiç muayene olmadığı iddia edilen Anestezi Uzmanına hastalarının durumunu sordu. Doktor; hasta yakınlarına, hastanın, makineye bağlı olarak yaşadığının dışında hiç bir bilgi vermedi. Hasta yakınlarının iddiası ise; hastanın anestezi uzmanı görmeden Anestezi Consültasyon formu dahi doldurulmadan uyutularak endoskopiye alındığı yönünde. (Gerek Devlet gerekse özel bir çok hastanede sistemin böyle yürüdüğü, narkoz işleminin anestezi uzmanları nezaretinde, ancak anestezi teknisyenlerince gerçekleştirildiği de öteden beri söylenegelen bir gerçektir. Zira bir çok hastanede anestezi uzmanı sayısı çok azken bu işlemlere yetişme şanslarının pekte olmadığı gözönünde tutulabilir)

Ertesi gün yine hastanın son durumu ile ilgili bilgi isteyen hasta yakınlarına Anestezi Uzmanı, hastanın tomografisinin çekilmeden bilgi veremeyeceğini, saat 16.30'da tomografi sonucunun geleceğini ancak o zaman bilgi verebileceğini söyledi. Oysa hasta yakınları tomografi servisinden hastanın tomografisinin saat 14.30'da çekilip doktoruna gönderildiğini söyledi. Yani, hasta yakınlarına göre; ya doktorun olan bitenden haberi yoktu yada bilerek durumunu söylememek için zaman kazanmaya çalışıyordu. 

Hasta yakınları daha sonra hastanın tahlil sonuçlarını öğrenmek üzere, dahiliye doktorunun yanına gitti. Dahiliye Doktoru hasta yakınlarına, Noroloji Uzmanı ile hastayı muayene ettiklerini ve hastanın uzun süre oksijensiz kalması sebebi ile beyin hücrelerinde hasar meydan geldiğini gördüklerini söyledi. Doktor hasta yakınlarına bir ilaç tavsiye etti, bu ilacın daha önce bu tür hastalarda kullanıldığında iyi sonuçlar verdiğini söyledi. Hasta yakınları bahsi geçen ilacı eczaneden temin ederek yoğun bakım görevlilerine teslim etti. (Bahsi geçen ilacın, Devletçe ödenmediği bu yüzden dışarıdan istendiği yönünde hastane çevrelerinde savunma yapıldığı bilgisine erişildi)

Hasta yakınları bu ve buna benzer yaşadıkları bir çok aksaklık yada ihmal sebebi ile, başta narkoz verilirken Anestezi Doktoru nezaretinde hastaya narkoz verilmediği gerekçesi ile, narkoz verilmeden önce hastaya gerekli tetkik ve tahlillerin yapılmadığı iddiası ile özel hastanelerin eczanelerde bulunan bir ilacı hastaya vermemesinin kabul edilemez olduğu iddiası ile adli ve idari soruşturma başlatılması için şikayetçi oldu.

Uşak Haber Merkezi ekibi olarak, mümkün olduğunca yargı makamı olmaksızın, Medical Park yetkililerin açıklama yapmamasına rağmen çevreden edindiğimiz bilgileri de hasta yakınlarının iddiaları arasına serpiştirerek, bu haberi tarafsızlık ilkemizin gereğine uygun olarak, kamuoyu ile paylaşıyoruz. En doğru kararı yetkili mercilerin vereceğinden konunun enine boyuna soruşturularak adaletin tecelli edeceğinden zerre kuşkumuz olmamakla birlikte, ihmale dayalı ölümlerin en azından sayısının azalmasını temenni ediyoruz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
memet 7 yıl önce

birde daha doktora saldırmayın derler adamlar çocgun düşerse düşsün derse ne yaparsın geçenki olayda kovalamsı normal yani doktoru hakediyolar

Avatar
UŞAKTAN 7 yıl önce

bende bir keresinde dışarıdaki bir sürü sedye görünce orada çalışan tanıdığım olan personele nedenini sormuştum dediki denetleme var yoğun bakım ve bazı bölümlerde normalin üstünde hasta alındığı meydana çıkmasın diye denetlemelerde dışarı çıkarıyoruz demişti inşallah doğru değildir yoksa durum vahim

Avatar
aşigo 7 yıl önce

yanda medical park reklamı yapabilen türkiye de ki tek haber sitesi çalışanlarına selam olsun...

cümle aleme örnek olsun

Avatar
uşaklı 7 yıl önce

aynı şeyler bizim başımızada geldi. daha öncede duymuştuk böyle haberleri bu kaçıncı oluyor saymadım.

Avatar
semih kara 7 yıl önce

artık bu hastaneden ödüm kopuyor.kardeşimi de anestezi doktoru hiçbir akciğer vs konsültasyon yapmadan ameliyata almışlar.ve çok basit diye bilinen bir ameliyatta sırf anestezi doktoru yüzünden saatlerce yoğun bakımdan çıkamadı.hzaten en kısa zamanda sağlık bakanlığına bizzat şikayetçi olacağız.bir de beyefendinin insanlara yaklaşımda büyük özürü var.hastalara insanca yaklaşıp cevap bile vermiyor.allahım bizi bu hastaneye mecbur bırakmasın.acilen gerek doktor gerekse hemşire bakımından daha işin ehli insanların gelmesi sağlanmalıdır.

Avatar
t.s 7 yıl önce

olaylar biraz abartılarak anlatılmıs bence. endoskopide risk her zaman vardır. bu yaslı yada genc farketmez. bu islemi yapmadanda midenin icinde nasıl bir problem oldugunu doktor sihirli deynekle tesbit edemez. hele hele yaslı bir hastadan bahsediyoruz. doktorlarda insan ve onların yapabilecekleride sınırlı seyler. ecel gercegini kabul etmelisiniz. yok öyle olsa asayacaktı böyle olsa yasayacaktı. gec onlrı. kaza ve kadere iman nerde kaldı. allah de kurtul.doktorlar doga üstü varlıklar degil.

Avatar
HERŞEY OLUR 7 yıl önce

zaten ameli̇yathanesi̇ ve anestezi̇ doktorunda i̇ş yok oranin ameliyathane hemşi̇releri̇nde de i̇ş yok...... ameli̇yathanesi̇ batmiş durummda o hastaneni̇n.

Avatar
e.ç @HERŞEY OLUR 7 yıl önce

t.s hasta yürüyerek hastaneye gidiyor. ve yüzde yüz ihmal var. anesteziyi yapması gereken kişi yapmıyor. neden anlamak istemiyorsun. sen hastane çalışanı yada yandaşımısın. insan öldü diyoruz anlıyormusun, kadere inanmakla ihmalden ölmek arasında fark var.