Sahte Şirketlere Pirim Ödemeyin!
Sahte şirketlere prim ödemeyin. Özellikle isteğe bağlı SSK’nın 2008 yılında kaldırılmasından sonra, SSK’ya prim ödemek için bir işyerinde çalışmaktan başka çaresi kalmayanlar, sahte şirketlere prim ödemeye başladı. Ancak, sahte şirketler bu primleri SGK’ya ödemeyince 50 bin kişinin sigortaları iptal edildi. Emekli olanlardan da ödenen emekli aylıkları geri isteniyor.

Sahtecilik 1: İşverensiniz ve çalışanlarınız için SGK’ya her ay 25 bin lira prim ödüyorsunuz sonra birileri elinde çanta ile işyerinize geliyor ve diyor ki; “Biz bordro şirketiyiz, SGK’ya her ay 35 bin lira vereceğinize bize 25 bin lira verin, çalışanlarınızı biz SGK’ya gösterelim ve size de fatura edelim.”. Kabul ediyorsunuz ama yine şüphelisiniz ama internetten bakıyorsunuz gerçekten her ay çalışanlarınızı SGK’ya bildiriyorlar içiniz rahatlıyor.

Aradan bir yıl geçiyor bir de bakıyorsunuz ki, çalışanlarınızı SGK gönderdiği davet mektubu ifadeye çağırmaya başlamış. İşi araştırınca görüyorsunuz ki, Bordo Şirketi SGK’ya bildirdiği primleri ödememiş ve SGK denetim elemanları da incelemeye başlamış.

Gerçek ortaya çıkıyor ve SGK, Bordro Şirketinin bildirimlerinin tamamını “bu işyerinde FİİLİ çalışma yok” gerekçesi ile siliyor. Hem de geriye doğru. Artık çalışanlarınızın Bordro Şirketinden gösterilen dönemde sigortası kalmıyor. İçlerinde emekli olanlar varsa da emeklilikleri iptal ediliyor, ödenen emekli aylıkları da faizi ile birlikte geri isteniyor.  Sizin işyerinizde çalıştılar ama üç-beş metrekarelik büroları olan Bordro Şirketinden binlerce çalışan varmış gibi gösterildiler.

Sahtecilik 2: Geçmişte SSK’larınız veya Bağ-Kur’unuz veyahutta memuriyetiniz var. Ama artık çalışmıyor evde oturuyorsunuz.

Emeklilik aklınıza geliyor ve Sosyal Güvenlik Uzmanlarına gidip danışıyorsunuz, bir müddet SGK’nın SSK’sına (4/A) prim ödenirse emekli olacaksınız diyorlar. Sonra araştırıyorsunuz SGK’ya dışarıdan isteğe bağlı SSK (4/A) primi ödenmesine 2008 yılında son vermişler, dışarıdan SGK’ya ödenenler Bağ-Kur’a (4/B) sayılıyormuş. Öyleyse sizi işyerinde çalışmış gibi gösterecek işyerleri arıyorsunuz ve buluyorsunuz. Hatta diyorlar ki, normalde bir kişinin SSK primi muhtasar vergi dahil (AGİ dahil), yaklaşık 448 liradır ama bize 250 lira versen yeter diyorlar. Sonra internetten bakıyorsunuz ve her ay sizi gerçekten SGK’ya SSK’lı çalışan gibi bildiriyorlar. İçiniz rahatlıyor ama aradan altı ay geçiyor aşağıdaki gibi SGK’dan ifadeye davet çağrısı alıyorsunuz. Davete gidince, SGK’nın denetim elemanı sormaya başlıyor.

Nerede çalıştınız, adresi nedir, işyerinde başka kimler vardı, ücretinizi kimden alıyordunuz, size talimatı kim veriyordu, ne iş yaptınız? Sizden bu sorulara tık cevap yok. O zaman denetmen bütün bu işyerinden bildirilenleri siliyor. Siz de cebinizden aylarca çıkan 250 liraların üzerine bir bardak su içiyorsunuz. (Unuttunuz veya işinize gelmedi ) Sizden her ay 250 lira para alıp SGK’ya bildiren işveren, SGK’ya ödemesi gereken 448 lirayı nasıl ödesin? Altı ay prim ödemeyen işveren denetime alınır SGK’ya işçi-sigortalı bildiren ama primlerini düzenli ödemeyen veya altı ay üst üste prim ödemeyen işverenler SGK denetim elemanları tarafından incelemeye alınır.

İlk aşamada bu sahte işyerinin şifrelerini kapatır. Hemen ardında da sosyal güvenlik denetmenlerince inceleme süreci başlatılır. Denetmenler yaptığı denetim ve incelemelerde işyerinin SGK’daki kaydını iptal ederek, sigortalı bildirilen kişilerin sigortalılıklarını geçmişe yönelik iptal edilir. Bu kişilere yapılan sağlık harcamaları ve emekli olmuş ise yapılan yersiz ödemeler faizi ile ilgili kişilerden tahsil edilir.

2013 yılında 45 bin kişinin sigortası iptal edildi Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından son 1 yılda yapılan denetimlerde 476 işyerinin sahte olduğu tespit edildi. Bu denetimlerde 44 bin 260 kişinin sigortalılıkları da iptal edildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TAGI ÇEÇE 4 yıl önce

Altı ay prim ödemeyen işveren denetime alınır SGK’ya işçi-sigortalı bildiren ama primlerini düzenli ödemeyen veya altı ay üst üste prim ödemeyen işverenler SGK denetim elemanları tarafından incelemeye alınır.

İlk aşamada bu sahte işyerinin şifrelerini kapatır. Hemen ardında da sosyal güvenlik denetmenlerince inceleme süreci başlatılır. Denetmenler yaptığı denetim ve incelemelerde işyerinin SGK’daki kaydını iptal ederek, sigortalı bildirilen kişilerin sigortalılıklarını geçmişe yönelik iptal edilir. Bu kişilere yapılan sağlık harcamaları ve emekli olmuş ise yapılan yersiz ödemeler faizi ile ilgili kişilerden tahsil edilir.

Avatar
Aman Dikkat 5 yıl önce

geçen ay önce sgk dan ifadeye çağrı diye bi zarf geldi.Ben de gittim. Ben çalışma durumum olmadığı için bi yerde Çalışıyo olarak görünüyordum. Parayı da her ay götürüp veriyordum.ama ne yazık ki muhasebeci dediğim insan hiç yapmaz dediğim verdiğim paraları almis ödememiş. Yaklaşık 2 üç sene yatırmamis Ben sigortanın sitesinden bakıp takip ediyorum yatmış görünüyo ama öyle değilmiş.sigorta çalışan elemanı mağdur etmemek için sigorta her ay işliyo görünüyo ve muhasebeci sigortaya borçlanıyo. Ve bu olay daha sonra ortaya çıktığında bütün paranız gidiyo. O yüzden hiçbir muhasebeciye güvenmeyin 4 a ssk yerine 4 b isteğe bağlı bagkur ödeyin 3 kuruş az alın.çok magdurum ne yapacağımı bilmiyorum.zar zor her ay denklemeye çalıştığım paralar gitti.yemeyip içmeyip emekli olayımda kimseye muhtaç olmayayim dediğim paralar yok sigorta iptal oldu. siz siz olun sakın böyle bişey yapmayın.hiç bir muhasebeciye güvenmeyin ama hiç

Avatar
esnaf 5 yıl önce

uyarılarınız için teşekkürler... bağkur prim afları ile ilgili torba yasası nezaman çıkacak diye bir sorum olacak..

Avatar
mehmet kaya 5 yıl önce

yerinde bir uyarı dikkat edilmesi gereken bir konu gerçekten. anlaşılır bir dille yazmışsınız ayrıca. en baştaki rakamlarda karışıklık var sadece...

Avatar
Ahmet A. 5 yıl önce

uyarılarınız için teşekkürler ali bey
yazılarınızın devam etmesi dileği ile...

Avatar
bilen biri 5 yıl önce

ali bey uzmanlık konunuz nedir bilemedim ama ali tezel markası sadece yeterli değil onun için bekraundunuzu bilmek isterim doğrusu kimdir nedir ne iş yapar niye sosyal güvenlik vs vs

Avatar
Dikkatli 5 yıl önce

her ay 25 bin tl prim ödüyorsunuz, biri geliyor her ay 35 bin tl ödeyeceğinize bize 25 bin tl verin vs vs diyor. ben zaten 25 bin tl ödüyorum zaten ilk cümlede söyledin. bu yazıyı yazan arkadaş ne içtiyse aynısından bende istiyorum.