Yakın Dönem Evliyalarından Hacı Muhammed Baba Hazretlerinin Hayatı..

Yakın Dönem Evliyalarından Hacı Muhammed Baba Hazretlerinin Hayatı..

HACI Muhammed Baba

  Şeyh Muhammed Baba hazretleri, Elazığ'ın Hazar gölü kenarındaki Kürk köyünde doğdu. O bölgede kendilerine "Gafuro­ğulları" denilmektedir. Nesilleri Rasu.l-i Ekrem Efendimiz'e ulaş­maktadır. Dolayısıyla Peygamber as. soyundan geldiği kesin olup Seyyid tir. Hayatlarının ilk zamanları hakkında fazla bir bilgi yok­tur.Doğum Tarihide Tam olarak Bilnmemekle Beraber 1850 li Yıllarda Doğduğu tahmin edimektedir.. Kendisini irşad edip yetiştiren ve sonra da Postunu teslim eden Şeyhi Hacı Ömer Hüdai Baba ile ne zaman nasıl tanıştıklarına dair bilgiye Ulaşamadık..
  Şeyh Muhammed Baba Kürki, köyünde bulunan mülkle­rini satarak şeyhi Hacı Ömer Hüdai Hazretlerinin yanına taşınmayı arzu eder. Bu arzusu Şeyhi Ömer Hüdai Baba Hazretleri tarafından da ka­bul edilir. Köğenk'ten yer alarak oraya taşınır; manen yakın oldu­ğu şeyhine zahiren de yaklaşır.
 
  Hacı Muhammed Baba Kürki Hazretleri Bundan sonra yıllarca şeyhinin hizmetinde bulunmuş Hacı Ömer Hüdai Baba Hazretlerinin maddi manevi terbiyesinde yetişmiş aynı zamanda Allah yolunda türlü hizmetlerde katkıda bulunmuştur..Hocası Olan Hacı Ömer Hüdai Hazretlerini sadakat ile hizmet etmiş Onun gösterdiği istikamette nefsini  terbiye ederek Mürşidinin Halifeliğine kadar yükselmiştir...
  Ömer Hüdai Baba'nın sohbet­lerine devam ederek seçkin halifelerinden olur. Şeyhinin vefatın­dan sonra aldığı manevi emir üzerine Medine'ye gider ve burada yedi sene mücavir hayatı yaşar. Bir süre sonra Gavsül-Azam Abdülkadir Geylani' den aldığı manevi emir üzerine tekrar Hocasının dergahına döner ve Post atıp İrşad görevine başlar.. Yüzlerce talebe yetiştirmiştir. Binlerce insan Onun ilminden feyiz ve bereketinden istifade etmiştir. Bir çok kerameti görülmüştür..Özellikle yetiştirip Halifesi olarak makamını teslim ettiği Hacı Mustafa Hayri Öğüt Hazretlerinden nakledilen onlarca kerameti bilinmektedir..

   Şeyh Hacı Muhammed Baba Kürki, Tarikat-i Aliyye-i Kadiriyye'nin Halisiyye kolunun birinci vasıtadan otuzbeşinci ikinci vasıtadan ise otuzüçüncü meşayih-i kiramıdır. Hacı Mu­hammed Baba Kürki hazretleri, 1348/1929 yılında vefat etmiş­tir. Kendinden sonra irşad makamına Hacı Mustafa Hayri Baba Malatyevi hazretleri geçmiştir.
../upload/dosyalar/EAD_a1.jpg  Hacı Muhammed Baba Hazretlerinin evi..

 

Kendinden sonra irşad makamına Hacı Mustafa Hayri Baba Malatyevi Kaddesallahu Sırruh hazretleri geçmiştir.Köğenk’te mürşidinin yanı basında bulunan nurlu kabirleri, ask ve muhabbet erbabının ziyaretgâhıdır. Ariflerin kâmillerinden ve Kadiriye’nin önde gelen mürşitlerinden olan Hacı Muhammed Baba Kaddesallahu Sırruh hazretleri, Pir Abdûlkâdir Geylânî Kaddesallahu Sırruh hazretlerinin irfan bahçesinde yetişmiş bir gül-i rana idi. O da, mürşidi Hacı Ömer Hüdâî Baba Kaddesallahu Sırruh hazretleri gibi on iki tasavvuf yolundan da irşad makamını ahz etmişti. O’nu koklayan Allah âşıkları, nurlu meclislerine can atıp, O Hazretin hakikat kokusundan zevk almış ve sermest olmuşlardır. Kabirlerinin yanındaki kitabede;

 

“Saadetle gelen gelsin bu dergâh-ı refi’ sana

Maarif şem’ini yaksın, bu lazımdır her insana “

 

yazılıdır. Cenâbı Hak makamlarını daha da ali eyleyip himmet ve teveccühlerinden ayırmaya, amin!..

 

 

 


Kerametleri:

İşgal sırasında Düşman Ordularını Bir avuç arpa başağı vasıtası ile helak edişi...

-Bir sebepten dolayı Hacı Muhammed Baba Kaddesallahu Sırruh hazretleriyle beraber bir yere gidiyorduk. Giderken birden durdu, bir tarlaya girdi. Bîr avuç arpa başağı alıp elinde iyice öğüttü. Sonra da "Ya Allah" deyip elindeki ekin kılçıklarını üfledi. Saman parçaları da uçup gözden kayboldular.

Kocatepe-Haymana Harbinin devam ettiği zamanlardı. Ertesi günkü gazetelerde, Kocatepe-Haymana’daki düşman askerlerinin gözlerine ekin kılçıklarının battığı, düşmanın heder olduğu yazılıydı..
  


Hacı Mustafa Hayri Baba Kaddesallahu Sırruh hazretleri diyor ki:

Bir gün Elazığ'a yayan gittim. Ayaklarım şişti. Bunu gören arkadaşlar:

Senin bu halin nedir, dediler. Ben de:

At üstünde gezmiş adamım. Bu şeyhte kuvve-i kudsiyye olmasa bu hale gelir miydin, derken Şeyh Hazretleri arkamdan seslendi:

Sen, seni mi geliyor sanıyorsun. Biz nazar ediyoruz da geliyorsun, dedi ve ilave etti:

Hanımlarınızı sevdiğiniz kadar bizi sevseniz, sizi Allah'a ulaştırırım...

 Cenab ı Hak Nurlu Yollarına Hepimizi Dahil Etsin Ve Şefaatine nail eylesin..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.