Basın Bülteni Nedir?
banner431

Basın Bülteni Nedir?

Kişilerin, kurumların ve ajansların sıklıkla hazırladığı basın bültenleri, medya ve kurumlar arasındaki bağlantıyı sağlamak için gerekli olan önemli bir iletişim şeklidir. Genellikle tanıtım ve pr ajansları temsilcisi oldukları firmaları basında görünür kılmak için bültenler hazırlar. Basın bültenleri, içeriğinde kişi veya kurumları tanıtan, çalışma alanları hakkında bilgi veren, yapılan veya yapılacak olan etkinlikler veya projelerin anlatıldığı yazılı mesajlardır.

Bülten hazırlamak yayınlanacağı mecraya göre değişebilir

Basın bültenleri hazırlanırken dikkat edilmesi gereken çeşitli kurallar vardır. Örneğin mesajın, hangi medya mecrasında yayınlanmasına karar vermek bülteni hazırlarken izlenecek yolu da belirleyecektir. Radyo, televizyon, gazete veya internet medyasına göre mesajın veriliş şekli farklılık gösterebilir. Editörlerin kullanımına kolaylık sağlayacak şekilde hazırlanmış bültenler her zaman daha çok tercih edilir. Bu nedenle basın bülteni hazırlarken kuralla uyulmalı ve aşağıdaki noktalara dikkat edilmeli.

Haber değeri taşıyan basın bülteninde neler olmalı;

*Editörleri, basın bülteninin haber değeri taşıdığına ikna etmek gerekir

*Basın bültenindeki bilgiler güncel, ilgi çekici ve özgün olmalı

*Bülten haber yazım kurallarına uygun şekilde hazırlanmalı

*Dikkat çekmek istenen konu mutlaka daha görünür şekilde belirtilmeli

*Çok fazla reklam kokmamalı

*Ürün veya etkinlik hakkında kısa, fakat tanıtımını sağlayacak etkili bir anlatım olmalı

*Yazım ve dil bilgisi kurallarına dikkat edilmeli

*Kişi, kurum ve firma isim ve ünvanları eksiksiz ve doğru yazılmalı

Teknik olarak dikkat edilmesi gerekenler;

Basın bültenleri genelde standarda yakın şekilde yazılır. Sıkça kullanılan bir formatla, basın bülteni; başlık, metin, iletişim bilgileri ve bülten eklerinden oluşur. Basın bültenlerinde anlamlı anlamsız alt çizgi, italik, büyük harf kullanılmaz. Bunun yayımcıya bırakmakta fayda vardır. Bir sayfadan uzun olmamalı, 300-800 sözcük sınırlaması idealdir. Yazı tipi “Times New Roman”, Yazı boyutu “12”, hizalaması “iki yana yaslı”, paragraf girintisi olmadan, paragraf aralığı “önce:6 punto; sonra 6 punto”, satır aralığı “1,5” en uygun kullanım olacaktır.

Adres ve iletişim bilgisi mutlaka olmalı

Sayfanın sol üst tarafında “Basın Bülteni” ifadesi yazılır. Sayfanın sağ üst tarafında “gün / ay / yıl” formatıyla tarih bilgisi verilir. Basın bültenini gönderdiğiniz e-posta iletisinde, yayınlanmaya hazır boyutlarda düzenlediğiniz görseller ek olarak yollanmalıdır. Basın bülteni antetli kâğıt üzerinde hazırlanması kurumsallık açısından önemlidir. Sayfanın en altında kişisel bilgiler (ad – soyad) ve iletişim bilgileriniz (telefon numarası – mail adresi) bulunmalıdır.

Süreli ve süresiz basın bültenleri vardır

Ambargo uyarısı konulan basın bülteni, belirtilen tarihten önce basılmaması için getirilen tarih sınırlaması olan bültenlerdir. Bu tarz bültenlerin kullanılması tavsiye edilmez. Yayınlanması istenen tarih iyi ayarlanarak gönderilmeli. Bunlara şekilde hazırlanan bültenlere, süreli basın bültenleri de deniyor. Süresiz basın bültenleri ise daha genel konuları kapsadığı için yayınlanmasının belirli bir tarihi yoktur. Medya tarafından daha sonra yayınlanmak üzere yayın planına alınabilirler.

Basın Bülteni için bu konuda profesyonel bir ajans olan Kolay Bülten ile iletişime geçebilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.