Üniversitelerimizin Fen- Edebiyat Fakültelerindeki Öğrencilerin İsyanı

Üniversitelerimizin Fen- Edebiyat Fakültelerindeki Öğrencilerin İsyanı

Yükseköğretim Kurumu  Fen-Edebiyat ve İlahyat Fakültesi öğrencilerine eğitim süreleri içinde pedagojik formasyon alabilme hakkı tanımıştı. Bu durumda gerekli şartları karşılamaları halinde3. ve 4. sınıfta pedagojik formasyon derslerini alabilmekteydiler. Bu şartlar 2. sınıf sonunda genel not ortalaması en az 2.5, kaldığı ders sayısı ise en fazla iki olacaktı. Ancak Eğitim-Sen'in YÖK'e karşı açtığı dava neticesinde Danıştay bu yürütmeyi durdurma kararı aldı. Fen-Edebiyat ve İlahyat Fakültelerindeki öğrencileri şok eden bu karar şimdi fakültelerin koridorlarında yankılanıyor. Bir öğrenciye bu konuyla ilgili görüşlerini sorduk, o da sitemlerini dile getirdi:Uşak Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim.

Eğitim-Sen'in, fen-edebiyat fakültesi öğrencilerin pedagojik formasyon alabilme hakkına karşı açtığı dava sonrasında danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararına kayıtsız kalınmamasını istiyoruz.

1. Eğitim hakkımızın kısıtlanması :  zaten pedagojik formasyon eğitimini mezun olduktan sonra alabilmekteyiz. bunu 4 yıllık eğitim süresi dahilinde alabilmemiz kimi rahatsız ediyor?

2. Fen-edebiyat fakültelerinde oluşan azim ortamının sönmesi: öğrencilerin üniversitede lisans eğitimi süresi dahilinde pedagojik formasyon alabilmeleri için belli şartlar öngörüldü. öğrenciler bu şartları karşılayabilmek için üstün azim göstermektedir. nitelikli şekilde yetişen bireyleri hüsrana uğratmanın sebebi nedir?

3. Psikolojik bunalım: pedagojik formasyon haberleriyle bir gülüp bir ağlayan fen-edebiyat fakültesi öğrencilerinin bozulan psikolojileri ve sönen azimleri hangi iş olanaklarıyla yeniden alevlenecek?

Madem ki fen edebiyat fakülteleri biliminsanı yetiştiriyor, neden bu fakültelerin sayısı bu kadar fazla. bir ülkede öğretmenden çok bilim insanı olabilir mi, bu mümkün mü? eğitim fakültelerindeki kontenjanlar bu kadar az olmasaydı fen-edebiyat fakültelerine girebilmek bu kadar düşük puanla mümkün olmasaydı bugün biz öğrenciler bu mağduriyeti yaşar mıydık?

Bizler fen-edebiyat fakültelerinde nitelikli eğitim alan bireyler olarak pedagojik formasyon eğitim programlarına lisans eğitimimiz süresince kayıt yaptırabilme hakkımızı geri istiyoruz.

                                                                                                                        Teyfik ACAR

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.