Uşak Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürüne Vatandaş Tepkili
 Uşak Belediyesi'nde bazı birimlerde öyle müdürler görev almakta ki vatandaşın şikayet mail ve telefonlarına cevap vermekten biz bile usandık. Son günlerde yaşanan KART64 Akıllı Kart dağıtımı sırasında uygulanan akıl almaz yöntemler ve gereksiz acelecilik Ulaşım Hizmetleri Müdürü Erhan Selvi'yi adeta vatandaşın hedef tahtası haline getirdi.

 Uşak'ta gerek kamu kurumlarının gerekse özel sektörün yaşadığı en büyük problem kalifiye eleman sorunu, konusuna hakim, işinin ehli halkla ilişkileri kuvvetli adam bulmak o kadar zorlaştı ki. Bu zorluk gerek Kamu Kurumlarını gerekse özel sektörü daha epey yoracağa benziyor. Zira, sırf kalifiye personel olmadığı için, amir yada müdür konumunda görev aldığı herkesçe bilinen isimler değişik kamu kurumlarında malesef mevcut. Tabi ki bizim sözümüz genele matuf değil, illaki görevinin hakkını veren daire müdürleri de çok sayıda  vardır. Ancak vurgulamak istediğimiz kalifiye eleman yetiştiren bir mekanizma eksikliğidir. Kaldı ki gerek İl Özel İdare'de,Gerek Uşak Valiliği'nde, gerek Tarım İl Müdürlüğü'nde gerek Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde çalışan personel ile ilgili bize gelen şikayet maili yada telefonlarını kamuoyu ile paylaşsak pek çok memur soruşturma geçirmek durumunda kalır.

Uşak Belediyesi'nde de esasen durum pek iç açıcı değil. Birimlerde Müdürlük görevi yapan insanların işinin ehli olmadığına ve özellikle halkla ilişkilerin son derce zayıf olduğuna ilişkin sık sık telefon ya da mailler almaktayız. Aynı mailleri Uşak Belediyesinin sitesine atmasını yada şikayetlerini Belediye yetkililerine bildirmelerini istediğimiz vatandaş sayısı bir hayli fazla. Ancak son günlerde Ulaşım Hizmetleri Müdürü Erhan Selvi ile ilgili şikayetler öyle çok arttı ki kendimizi yazmaya mecbur hissettik. Uşak Haber Merkezi ekibi olarak geçtiğimiz hafta yapılan istişare de bu konuyu yazma kararı çıktı ve görevde bize tevdi edildi.

Geçtiğimiz aylarda İsmet Paşa Caddesi başta olmak üzere kentin değişik noktalarına yol ortasına ya da kenarına asını ne koyacağımı dahi bilemediğim bir garip kazık çakıldı. Hem görüntü kirliliğine yol açan hem de hiç bir işe yaramadığı düşünülen bu duba ya da kazıklar adı her ne isevatandaşın çok ciddi tepkisine sebep olmakta. Ayrıca yapılan yeni trafik düzenlemeleri, sürekli değiştrilen yol güzergahlarının kent trafiğini allak bullak ettiği görüşü de kentin genelinde hakim vaziyette. Akşam üzerleri Belediye başkanı ya da yetkilileri araçla trafiğe çıkıp durumun farkına varmıyor mu? ben şahsen merak ediyorum. Zaman zaman İstanbul trafiği gibi kilitleniyor, tabi ki şehrin merkezde yoğunlaşmasının ve yolların yetersiz olmasının kentteki araç sayısının çok fazla olmasının da etkeni büyük, lakin vatandaşta bu durumun Ulaşım Hizmetleri Müdrülğünün aldığı tedbirler ve yaptığı değişikliklerle trafiğin bu noktaya geldiğine ilişkin bir görüş hakim ve ben de şahsen bu görüşe katılıyorum.

Zaten öteden beri minibüsler ve minibüs şoförlerine ilişkin şikayetler gelmekte idi. Geçtiğimiz günlerde Uşak Belediyesi'ne şikayet dilekçesi ile başvuran bir vatandaş, minibüs şoförünün durakta inmek isteyen yaşlı bir kadının daha minibüsten inmeden hareket ettiğini dolayısı ile kadının kapıya sıkıştığını ayrıca da hakarete maruz kaldığını belirtmişti. Vatandaşı biz yönlendirdik, ancak plakası ile birlikte şikayette bulunan şoföre ilişkin herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığı hususunu araştırmadık. Bu verdiğim örnek sadece birisi. Özellikle Üniversite öğrencilerine yönelik hakarete varan sözler ve tavırlar olduğuna ilişkin şikayetler de sık sık kulağımıza gelmekte. Bu konu da yine Ulaşım Hizmetleri Müdürünün ilgi alanına giren bir konu.

 Yine vatandaştan tepki alan ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün sorumluluğunda olan bir başka konu ise, park eden araçlara kesilen cezalar. Vatandaşlardan bir çok kez haksız yere ceza kesildiğini ve dertlerini anlatmaya gittiklerin de Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünde personel ya da müdürden pekte hoş olmayan tavırlar ile karşılaştıklarına dair pek çok şikayet bize ulaştı.

Terminal'de de bir çok sorunun varlığı bilinmekte ve özellikle terminale giriş ücreti vermemek için bazı otobüslerin terminal girişinde yolcu indi bindisi yaptırdıkları ve buna göz yumulduğu iddiaları da öteden beri şikayet olarak sık sık gündemimize gelmekte.

Nihayet son olarak KART64 dağıtımı sırasında yaşanan çile, vatandaşlar özellikle de öğrenciler bu hususta ciddi sıkıntılar yaşadıklarını dile getirmekte. Bilindiği üzere Uşak'ta toplu taşımada karlı sisteme geçiliyor. Devrim niteliğinde bir karar alan Uşak Belediyesi her açıdan vatandaşı sevindirecek olan bu kararı aldı almasına ama kartların dağıtımı sırasında yaşanan izdiham vatandaşı çileden çıkardı. Vatandaş kartların dağıtıldığı noktada çalışan firma yetkililerine geçiş ve kart almak için neden bu kadar kısa süre verdiniz şeklinde sorduğunda, bu noktada firmanın gerekli uyarıyı yaptığını ancak Ulaşım Hizmetleri Müdürü Erhan Selvi'nin acele ettiği şeklinde cevap alıyor. Tabiki bu durum da vatandaşın hedefinde yine Ulaşım Hizmetleri Müdürü oluyor. Ayrıca hemen ilave edeyim, bir öğrenci cebindeki harçlığı ile kartı aldığını ve dolumu gerçekleştirdiğini, ancak kartlı sisteme geçiş gerçekleşmediği için para isteyen minibüs şoförü tarafından paran yoksa in kardeşim kart geçmiyor diyerek indirildiğini de bize şikayet olarak getirmişti.

Tabiki yukarıda yazdığım ve benzeri konularda vatandaş yanlış biliyor yanlış yönlendiriliyor da olabilir, hatta kasıtlı şikayetler de yapılıyor olabilir. Ancak bu durum da diyelim hepsi kasıtlı ya da yanlış yönlendirme o zaman da Ulaşm Hizmletleri Müdürlüğünün derdini doğru anlatamadığı hizmetlerinin tanıtımını yapamadığı, kendini izahta zorlandığı ya da halkla ilişkilerinin zayıf olduğu gerçeği ortaya çıkmış olmaz mı? Mesela aylardır bu dikilen kazıkların sebebi hikmeti ile ilgili neden bir açıklama yapılmaz, ya da vatandaşın tepkisine sebep olan yukarda arz ettiğim ve belediyeye de defalarca şikayet gittiğini bildiğim konulara ilişkin en azından medya aracılığı ile neden açıklama getirilmez? 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bekir demir 6 yıl önce

arabalari vizeye girse geçemeyecek nitelikte minubuste ne km saati nede devir saati çalışıyor.vekalkip bunları trfage çıkartıyorlar soforleri desen bastan savma.birçok şehir korukluotobus kullanıyor.ulaşımı her halükarda kotu

Avatar
Bekir demir 6 yıl önce

arabalari vizeye girse geçemeyecek nitelikte minubuste ne km saati nede devir saati çalışıyor.vekalkip bunları trfage çıkartıyorlar soforleri desen bastan savma.birçok şehir korukluotobus kullanıyor.ulaşımı her halükarda kotu

Avatar
metın aysen 7 yıl önce

engellılere sızler belescısınız dıye soyluyorlar soforler mılletın ıcınde rencıde edıyorlar sızler haram yıyorsunuz dıye laflar edıyor ama beledıye bu konuda hıc ılgılen mıyor kulak ardı edıyorlar arac sahıbıplerıne yanı pesgac cekıyorlar bunlara boyle yapılmazlarsa daha cok laf ederler bunlar lutfen sesımızı cıkaralım hepımız kardesız yarın ne olacagı bellı degıl yanı yarın sende bır engellisiniz lutfen ılgılenelım

Avatar
... 7 yıl önce

04.05.2013 saat.13.40 ve 14.20 ye kadar 15 numaralı
otobüsü 45 dk. bekledik.bu nasıl bi sistem...

Avatar
huzurkent ulaşımı 8 yıl önce

kart parası verdik,noldu 45dakka otobus beklıyoruz gher sabah afyona gıder gıbı merkeze varıyoruz yazık be uşaklılara yazık ettınız neden 10dakkada bır geçmiıo otobusumuz bıızımde

Avatar
hzurkent 8 yıl önce

neden huzurkent otobusu 45 dakıkada bır gelıyor sabhları neden bıze yapılıyor.nedennnnnnnn

Avatar
huzurkent sakinleri 8 yıl önce

huzzurkentten merkeze 1 saatte ulaşıyoruz bu mu halka hizmetiniz,neden dentlenmiyor.ayakta 45 kişi nasıl olur olmek mı gerekır

Avatar
halk 8 yıl önce

huzurkentten otobus merkeze 45 dakıkada ulaşıyor,üstelık 40 kişi ayakta bunun neresı doğru,polis zabıta neden dentlemıyor.bızde bır vatandaşız