Açık sahada çalışan bir forkliftte motor seçimi yalnız marka adına bakılarak yapılmamalıdır. Taşınacak yükün ağırlığı, gerekli kaldırma yüksekliği, zemin yapısı ve makinenin hangi iş döngüsünde kullanılacağı birlikte değerlendirilmelidir. EU Stage V ifadesi ise yol dışı mobil makinelerde kullanılan içten yanmalı motorlar için belirlenen emisyon gereklilikleriyle ilgili bir sınıflandırmayı ifade eder. Royal Forklift ürün gamında bu çerçevede KUBOTA ve DEUTZ motorlu farklı kapasite seçenekleri bulunuyor.
Royal Forklift’in dizel forklift ürün grubunda KUBOTA motorlu Pro Plus VG serisi 2.000 ile 3.500 kg arasında konumlanırken yüksek kapasiteli VG grubunda C50 VG 5.000 kg kapasiteyle yine KUBOTA motor kullanıyor. C70 VG, C100 VG ve C120 VG modellerinde ise DEUTZ EU Stage V motor seçeneği yer alıyor. Böylece motor tercihi aynı zamanda kapasite sınıfıyla birlikte okunması gereken bir teknik ayrım haline geliyor.
KUBOTA motorlu seçenekler hangi kapasitelere uzanıyor?
Pro Plus VG serisi C20 VG, C30 VG ve C35 VG modellerinden oluşuyor. Bu üç model sırasıyla 2.000, 3.000 ve 3.500 kg nominal taşıma kapasitesine sahip. Ürün sayfasında bu seri KUBOTA EU Stage V motorlu ve havalı lastikli olarak tanımlanıyor. Kaldırma yüksekliği seçenekleri 3.300 mm ile 6.000 mm arasında değişiyor.
KUBOTA seçeneği yalnız bu üç modelle sınırlı değil. Yüksek kapasiteli VG grubundaki C50 VG de 5.000 kg nominal taşıma kapasitesi, 3.300 ile 6.000 mm kaldırma yüksekliği ve KUBOTA EU V motor bilgisiyle listeleniyor. Bu nedenle 2 tonluk işlerden 5 tonluk yük sınıfına kadar uzanan farklı ihtiyaçlarda aynı motor markasının yer aldığı modeller görülebiliyor.
DEUTZ motorlu modeller hangi yük sınıfında?
DEUTZ motorlu seçenekler yüksek kapasiteli VG grubunda başlıyor. C70 VG 7.000 kg, C100 VG 10.000 kg ve C120 VG 12.000 kg nominal taşıma kapasitesine sahip. C70 VG için 2.000 ile 7.000 mm, C100 VG için 2.500 ile 7.000 mm kaldırma yüksekliği aralığı veriliyor. C120 VG ise 4.300 mm kaldırma yüksekliğiyle listeleniyor.
Bu dağılım motor markasını tek başına bir performans sıralaması olarak yorumlamak yerine model mimarisinin parçası olarak okumayı gerektiriyor. KUBOTA motorlu seçenekler daha düşük kapasite sınıflarından 5 tona kadar uzanırken DEUTZ motorlar 7 ton ve üzerindeki üç modelde kullanılıyor. Dolayısıyla karar verirken önce yük kapasitesi ve kaldırma geometrisi belirlenmeli, motor seçeneği bu çerçevenin içinde değerlendirilmelidir.
Modeller arasındaki temel farklar
|
Model |
Nominal kapasite |
Kaldırma yüksekliği |
Motor |
|
C20 VG |
2.000 kg |
3.300 - 6.000 mm |
KUBOTA EU V |
|
C30 VG |
3.000 kg |
3.300 - 6.000 mm |
KUBOTA EU V |
|
C35 VG |
3.500 kg |
3.300 - 6.000 mm |
KUBOTA EU V |
|
C50 VG |
5.000 kg |
3.300 - 6.000 mm |
KUBOTA EU V |
|
C70 VG |
7.000 kg |
2.000 - 7.000 mm |
DEUTZ EU V |
|
C100 VG |
10.000 kg |
2.500 - 7.000 mm |
DEUTZ EU V |
|
C120 VG |
12.000 kg |
4.300 mm |
DEUTZ EU V |
Havalı lastik açık saha seçiminde neden önemlidir?
Pro Plus VG serisinde belirtilen havalı lastik yapısı özellikle zemin koşullarının değerlendirilmesi gereken açık saha uygulamalarında dikkate alınacak unsurlardan biridir. Lastik seçimi yük kapasitesinden bağımsız düşünülmemelidir. Sert ve düzgün zemin ile bozuk saha aynı çalışma koşulunu oluşturmaz. Ayrıca rampa kullanımı, geçiş yüzeyleri ve çalışma alanındaki düzensizlikler de makine seçimini etkiler.
Havalı lastik yapısının bulunması tek başına her açık saha için uygunluk anlamına gelmez. Operasyonun gerektirdiği kapasite, yük merkezi, asansör yüksekliği ve saha geometrisi önce belirlenmelidir. Özellikle ağır yüklerde toplam ölçüler ve dönüş alanı da uygulama planının parçasıdır. Bu yaklaşım, yalnız motor markasına veya tonaj etiketine göre karar verilmesini önler.
EU Stage V bilgisi seçimde nasıl okunmalı?
EU Stage V, yol dışı mobil makinelerde kullanılan içten yanmalı motorların gaz ve partikül emisyonlarına ilişkin Avrupa Birliği düzenleme çerçevesindeki aşamayı ifade eder. Bu ifade yakıt tüketimi hakkında doğrudan bir sonuç vermez. Aynı şekilde iki farklı motor markasının yalnız Stage V ibaresine bakılarak çalışma ekonomisi açısından sıralanması da doğru olmaz. Yakıt tüketimi; yük, çalışma döngüsü, zemin, operatör kullanımı ve makinenin teknik yapısı gibi değişkenlere bağlıdır.
Bu nedenle KUBOTA ile DEUTZ arasında seçim yapılırken önce makinenin kapasite sınıfına bakmak daha anlamlıdır. 2.000 ile 3.500 kg aralığındaki Pro Plus VG modelleri ve 5.000 kg C50 VG KUBOTA motorla; 7.000, 10.000 ve 12.000 kg yüksek kapasiteli modeller DEUTZ motorla eşleşiyor. Ürün sayfasındaki ayrım motor seçiminin tonaj planlamasıyla doğrudan bağlantılı olduğunu gösteriyor.
Açık saha için model seçimi nasıl daraltılır?
İlk adım gerçek yük ağırlığını ve yük merkezini belirlemektir. Ardından yükün çıkarılacağı en yüksek seviye, saha zemini ve manevra alanı değerlendirilmelidir. Kapasite ihtiyacı 3.500 kg seviyesini aşmıyorsa Pro Plus VG grubu incelenebilir. 5.000 kg ihtiyacında C50 VG ayrı bir geçiş noktası oluşturur. Daha yüksek nominal kapasite gerektiren operasyonlarda C70 VG, C100 VG ve C120 VG sırasıyla 7, 10 ve 12 ton sınıflarına karşılık gelir.
Bursa merkezli Royal Forklift’in ürün sayfası bu modelleri motor, kapasite ve kaldırma yüksekliği üzerinden karşılaştırmaya imkân veriyor. Açık saha için doğru seçim, tek bir teknik özelliği öne çıkarmak yerine yük sınıfı, kaldırma ihtiyacı, lastik yapısı ve çalışma alanını aynı tabloda değerlendirmekle başlar.