Uşak Eğitim Bir-Sen'den Kılık-Kıyafet Protestosu!

Uşak Eğitim Bir-Sen'den Kılık-Kıyafet Protestosu!
Eğitim Bir-Sen Uşak Şube Başkanı Mehmet Karaçallık yaptığı açıklamada kılık ve kıyafet uygulamasını protesto ederek bu uygulamayı 1982 model bir darbe anayasasının çağdışı ürünü olarak nitelendirdi.

Karaçallık açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"657 sayılı Devlet memurları kanunu ek madde 19'da "Devlet memurları, kanun, tüzük ve yönetmeliklerin öngördüğü kılık ve kıyafet kurallarına uymak mecburiyetindedirler" hükmünden hareketle hazırlanmış olan Kamu kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikteki akla zarar kurallar durmakta, devlet memurlarına adeta üniformalı asker muamelesi yapılmaktadır.

Ense tıraşı, sakal, favori, bıyık, tırnak uzunluğu ile ilgilenen, çalışanların kot ve benzeri pantolon giyemeyeceği hükmünü içeren, inancı gereği başını örtme ihtiyacı duyan ve tercihinden dolayı saygı duyulması gereken kadın çalışanlara başörtüsü yasağı getiren darbe döneminin ürünü, çağdışı yönetmeliği tanımadığımızı haykırmak için buradayız.

Öğrencilerin kılık ve kıyafet yönetmeliği değişmiş, tek tipçilikten vazgeçilmiş, İmam-Hatip okullarında bütün derslerde, diğer okullarda sadece Kuran-ı kerim dersinde başörtüsü serbestisi içerecek şekilde serbest kıyafet hakkı tanımışken, öğretmen adaylarına staj dönemlerinde serbest kıyafetle okula gitme hakları iade edilmişken, eğitim çalışanlarının saçıyla, bıyığıyla, ense tıraşıyla, favorisiyle, pantolonunun kumaşıyla ilgilenilmesini kesinlikle doğru bulmuyoruz.

Ülkemizde 1920 yılında seçme, 1934 yılında seçilme hakkı verilen kadınların 2013 yılında hala ne giyeceklerine karar verme hakları yok. Şiddetle mücadele konusunda kampanyalar başlatan devlet, ne yazık ki en büyük şiddeti, başörtüsü yasağıyla kadınlara kendisi uygulamaktadır. Başarıyı, gelişmeyi ve değişimi zihinsel bir süreç olmaktan ziyade dış görünüşe endeksleyen bu çarpık bakış açısının tedavülden kalkma zamanı gelmiş ve geçmektedir.

Darbe dönemlerinin dayatması olan Kamu çalışanlarına kılık ve kıyafet zorunluluğu insan tabiatına aykırıdır. Yönetmelik, "Bıyık tabii olarak bırakılı, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez, üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir. Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri süveterler giyilmez. Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir" demektedir. Yönetmeliğin resmettiği hükümler, anlamsızlığı dolayısıyla şu an zaten çoğunlukla uygulanmamaktadır.

Kadınlara, "Ayakkabılar ve çizmeler sade, normal topuklu, boyalı, görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur." Şeklinde getirilen yaptırımların da pratikte hiçbir değeri yoktur. Toplumu eğiten, çocuklarımızı geleceğe hazırlayan öğretmenlerin ne giyeceğine ve nasıl giyineceğine dair sınırlar çizen ama başörtüsü yasağı hariç bütün sınırları geçersiz olan bu yönetmelik bir an önce değişmelidir.

Devlet, vatandaşıyla halkın inançlarıyla kavga etmeyi artık bir kenara bırakılmalıdır. İnsanlarını tanımlamayı değil, tanımayı seçmelidir. Olağanüstü dönemlerin oluşturduğu psikolojik baskılardan ve bıraktığı tortulardan bir an önce kurtulmak istiyoruz.

Darbe dönemindeymişiz gibi ilkel başörtüsü yasağı yönetmeliklerden hala tamamen kazınmamıştır. Halk nasıl giyinileceğini, saçların nasıl taranacağını, başın örtülü mü açık mı olunacağını belirlesinler diye hiçbir zaman otoriteye yetki vermemiştir. Kimse kendisine verilmeyen yetkiyi kullanmaya kalkmasın. Halk, despotlaşan yönetimlerin insan hak ve özgürlüklerini hiçe sayan yaptırımlarını ortadan kaldırsın diye demokratik hakkını kullanmış ve mevcut iktidarı iş başına getirmiştir. İktidar kendisinden beklenileni yerine getirmeli ve yasakları meşrulaştıracak adımlar yerine halkı özgürleştirecek adımlar atılmalıdır.

Bizler eğitim çalışanları olarak, kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik'in acilen değiştirilmesini, kamuda çalışan kadınlara başı açık olacak şekilde dayatma yapılmamasını, Birleşmiş Milletler Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi'ne aykırı olan başörtüsü yasağının tamamen kaldırılmasını, çalışanlar olarak ne giydiğimizle değil, ne ürettiğimizle ilgilenilmesini istiyoruz.

Eğitim Bir-Sen olarak, darbe dönemlerinin dayatmalarına uymayacağımızı buradan ilan ediyoruz. İnsan onurunu ve tercihlerini hiçe sayan yaptırımlar zorla yasal çerçeveye oturtulmuş olabilir ama bu yaptırımları asla meşru görmüyoruz. TBMM önünde kılık ve kıyafet yönetmeliğine dair Memur-Sen Konfederasyonu olarak başlattığımız itirazı, Eğitim Bir-Sen olarak 81 ilde "Kılık Kıyafet Özgürlüğü ve Başörtüsü Yasağına Hayır" çıkışımızla devam ettirdik. Bugün ise, Eğitim Bir-Sen olarak bir adım daha atarak, sivil itaatsizlik gösteriyor, hükümete, darbe döneminin izlerini silmesi çağrımızı yineliyoruz.

Özgürlük taleplerimiz karşılanmalı, ne giyip ne giymeyeceğimizi bilecek yetişkinler olduğumuz kabul edilmeli ve bu talebimize kulak verilmelidir."

Eğitim-Bir Sen üyeleri yapılan açıklamanın ardından kravat yakarak eylemlerini sonlandırdılar.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Din Tacirlerine Karşı Mücadele Birliği 6 yıl önce

Türban; Yüksek öğrenimde kız çocuklarımızın mağduriyeti değil, o mağduriyetten kahramanlık çıkarmaya çalışan, milli görüş geleneğinin, milli oyuncağıdır...Ey Eğitim Bir Sendikası senin yandaşlığını yaptığın hükümet 10 yıldır iktidarda neden düzenleme yapmıyor çünkü ikiyüzlü siyasetçilerin, oy devşirme aracıdır...Sizin gibi sendikacıların rant sağladığı olaydır... siyasetçinin, bir sonraki seçimi kurtarma aracıdır... Türban; İbadet için, öte dünyayı kurtarma amacı değil, siyasetçinin, bir sonraki seçimi kurtarma aracıdır...Eğitim Bir Sen ise bu hadiselere taşaronluk yapan bir sendikadır.Solcular ve siyasal islamcıların kadın düşmanlığıdır.

Avatar
uşaklı vatandaş 6 yıl önce

Artık iş bırakma eylemi yaparlar artık! Meydanlara inmişler. Tutmayın yoksa yazın sözleşme masasından da kalkar bunlar! İşin ucunda muhafazakarlık olsun da gerisi önemli değil, maaş konusunda diretmeye lüzum yok. Allah muhafaza ampüle dokunur!

Avatar
DinTacMücBir 6 yıl önce

Türban; iyi ki varsın, şimdi sen olmasaydın, işsizlik, terör, rantiyeciler, hırsızlar, rüşvet, dış politika tarım ve hayvancılık, Ortadoğu ve daha nice sıkıntılarımızı konuşacaktık, şimdi sen varsın artık sadece seni konuşup, seni duyacağız, sen kaç iktidar kurtardın? Kaç seçime malzeme oldun?..Eyy Eğitim Bir Sen Vatan toprakları satılıyor sen meydanda yoksun, Öğretmen rencide olmuş sen yoksun sizi birde bu meselelerde meydanda görsek ne olur... sizin tek yaptığınız sendika üzerinden MEB'ten üst görev almak, rantiyecilik artık bu millet sizin bu çadır tiyatrolarınıza, one minutlarınıza inanmıyor.

Avatar
HADİ 6 yıl önce

BU FAALİYETİN SÖZDE kalmaması UYGULAMAYA GEÇİRİLMESİ GEREKİR. SENDİKA ÜYESİ MÜDÜRLERİN OKULLARINDA başlatmak gerekmez mi? BAŞÖRTÜLÜ HOCALARIN DERSE GİRMESİNE İZİN VEREREK BU UYGULAMAYI BAŞLATMASINI (başlatabiliyorlarsa???) bekliyoruz ...ÇALLIK, AKAR,ÇAKMAK, FATİH hadi ...

Avatar
cim bom 6 yıl önce

Arka bahçe olarak kullanma fikrinden ne zaman vazgeçeceksiniz.Okula zarar veriyorsunuz.

Avatar
Halil ibrahim Öz 6 yıl önce

Şu türbanda aradıgınız hakkınızı alanlarda öğretmenler için arasaydınız öğretmenler sürünüyor olmazdı. Komedi sendikası. Sanki 12 eylülde mağdur olmuşlar gibi bide çıkıp eleştiriyorsunuz. 12 eylülde benim ailem mağdur oldu siz o günlerin ürünüsünüz. Hem diyosrunuzki uniforma tektip aske gibi ondan sonra bütün kadınları kızları tektip türbana sokmaya çalışıyosunuz. Bencekendinizle çelişiyosunuz ve komik görünüyosunuz.

Avatar
hasan bakmadangörür 6 yıl önce

kılık kıyafeti protesto etmek için niye 30 sene beklediniz.
siz bu batı tarzı kıyafetleri öyle bir benimsemişsiniz ki protestoya bile takım elbise ile gelmişsiniz. Belkide geçe yatarken bile takım elbiseyi çıkarmıyorsunuz. Kravatla yatıyorsunuz.

Avatar
EĞİTİMCİ 6 yıl önce

İKTİDARTA AKP VAR İSE VE BUNLARDA %50'NİN ÜZERİNDE OY ALIYORSA, YANİ HER 2 KİŞİDEN BİRİ AKP'YE OY VERDİYSE YAKINMANIN GEREĞİ YOK. İKTİDAR YAPAN SİZ, SONRA PROTESTO ETMEK SİZ. NASIL SENDİKACILIK BU. ZATEN BİR ÜLKEDE SENDİKA AİDATINI DEVLET YATIRIYORSA BÖYLE SENDİKACILIK OLMAZ. VALLA BOŞ YERE UĞRAŞMAYIN... ANLAYANA....