Veliler Dikkat! Liselerde Kontenjan Krizi Çözüldü, Okullar Öğrenci Kaydı İçin Ek Kontenjan Açtı

Veliler Dikkat! Liselerde Kontenjan Krizi Çözüldü, Okullar Öğrenci Kaydı İçin Ek Kontenjan Açtı
SBS'ye katılarak tercih yapma hakkı kazan öğrencilerin kayıtlanma süreleri 29 Ağustos 2013 tarihinde sona ermişti. Ancak edindiğimiz bilgiye göre birçok öğrenci belirlenen tarihler arasında kayıtlarını yaptıramadıkları için açıkta kaldı ve kontenjanlarda boşluk oluştu. Bunun üzerine kayıt yaptıramayan öğrenciler İmam-Hatip ve Açık Liselere yönelmek zorunda kaldı.

Milli Eğitim Bakanlığı oluşan mağduriyeti gidermek için öğrencilere müjde niteliğinde 8 maddelik bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre 16 Eylül 2013 tarihi itibariyle asıl ve yedek listeden kayıt hakkı kazanan  öğrenciler e-okul sistemi üzerinden ilan edilecek. Yapılan tercihlerin sonucunda asıl olarak kazanan öğrenciler 17-18 Eylül 2013 tarihlerinde, yedek listeden kazananlarsa 18 Eylül tarihinde açıklanarak 20 Eylül tarihine kadar kayıt yaptırabilecekler.

Açıklamanın detayları ise şu şekilde:

1. 2013 yılı SBS'ye katılan ve OYP'si 201ve üzeri olan,

-Tercih döneminde okul tercihi yapmayan/yapamayan,
-Tercih yaptığı halde hiçbir okula yerleşemeyen,
-Herhangi bir tercihine yerleştiği halde okul mülakatında elenen,
-Asıl/yedek kayıt döneminde herhangi bir tercihine kayıt hakkı kazanarak kaydını yaptıran

Tüm öğrencilerimize 2013 yılı Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunda yer alan "Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı okulların boş kalan kontenjanlarına OYP'ye göre merkezi sistem üzerinden ön kayıt yolu ile öğrenci alınması" süreci ile birlikte okul türüne bakılmaksızın (özel okullar hariç) 09 Eylül 2013 Pazartesi günü saat 10:00'da açıklanacak olan boş kontenjanlar için https://e-okul.meb.gov.tr adresinde yayımlanan okullara en fazla 5 tercih olmak üzere yeni bir tercih hakkı tanınmıştır.

2. Tercih başvurusunda bulunan tüm öğrencilerin, puan üstünlüğü ve tercih başvuruları dikkate alınarak yerleştirme işlemi yapılacak ve 16 Eylül 2013 Pazartesi günü mesai saati bitimi itibariyle asıl ve yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler e-okul sistemi üzerinden ilan edilecektir. Okullarda boş kontenjan kalması halinde eğitim öğretim sürecini aksatmayacak biçimde yedek listeler üzerinden yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecektir.

3. Ek yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin sonuç bilgilerinde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna asıl olarak yerleştirildiği okul var ise bu okulun bilgileri, yedek olarak yerleştirildiği okul/okullar var ise yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunacaktır. Ayrıca veliler yerleştirme sonuçları ile ilgili bilgilerini https://e-okul.meb.gov.tr adresinden takip edebileceklerdir. Bu nedenle velilerin belirtilen internet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilme sistemine dahil olan velilere Mobil Bilgilendirme Servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

4. Ek yerleştirme sonucu tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrenciler 17-18 Eylül 2013 tarihlerinde saat 17:00'ye kadar asıl olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecektir. Bu tarihlerde kaydını yaptırmayan öğrenciler kayıt haklarını kaybedeceklerdir.

5. Asıl kayıt dönemi sona erdikten sonra, 18 Eylül 2013 Çarşamba günü saat 21:00'de yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler e-okul sistemi üzerinden ilan edilecektir.

6. 18 Eylül 2013 saat 21:00 itibariyle yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları ise 20 Eylül 2013 Cuma günü saat 17:00'ye kadar devam edecektir.

7. Yeni tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, kayıt yaptırdıklarında önceki okullarındaki kayıtları silinecektir. Yeni tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan ancak kayıt yaptırmayan ya da yeni tercih ettiği okulu kazanamayan öğrencilerin kayıtlı oldukları önceki okullarındaki hakları korunacaktır.

8. Adayların tercihlerini yaparken ilan edilen kontenjan listesinde kontenjanı dolu görünen okulların öğrencilerinin başka okullara gitme durumu dikkate alınarak bu okullarda da boş kontenjan oluşabileceğini dikkate almaları uygun olacaktır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali rıza 7 yıl önce

iyi de bu durumda kontenjan krizi çözülmüş olmuyor ki! anadolu ve fen liselerinin belirlenen kontenjanı artmış olmuyor. bu okullara yerleşemeyenler yine mecburen ya açık liseye, ya da meslek lisesine gitmek zorunda!

Avatar
ali rıza ya @ali rıza 7 yıl önce

başka ne olmalıydı ki. herkesi orhan dengiz e mi̇alsinlar istiyosun.