UTSO, Değişen Kanunlarla İlgili Üyelerini Bilgilendiriyor

UTSO, Değişen Kanunlarla İlgili Üyelerini Bilgilendiriyor

UTSO'nun üyelerini bilgilendirme amaçlı yaptığı toplantıda Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Muzaffer Şeker tarafından verilen eğitimin açılış konuşmasını UTSO Başkanı Mustafa Kuvvet yaptı.

Kuvvet konuşmasında "sürekli değişen ve gelişen dünyaya paralel olarak kanunlarımız da değişiyor. Bizler de bu değişime ayak uydurmalı ve yakından takip etmeliyiz. Zafer Kalkınma Ajansının açmış olduğu 2011 Yılı Teknik Destek Programı’na “Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu Hakkında Bilgilendirme Eğitimi” adıyla hazırlamış olduğumuz proje desteğe hak kazandı. Bu kapsamda, taksitli satışlardan elektronik imzaya kadar birçok yeni düzenleme getiren Borçlar Kanunu hakkında işletme sahiplerini bilgilendirmek, karşı karşıya kalacakları durumlar hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak ve kanunun getirdiği yükümlülüklere hazır olmalarını sağlamayı amaçladık.”dedi.


Uşak Ticaret ve Sanayi Odasının düzenlediği eğitimin 1. Bölümüne ev sahipliği yapan Uşak Barosu’nda, Uşak’ta faaliyet gösteren avukatlara özel bir eğitim verildi. Eğitimin 2. Bölümü ise UTSO üyelerinin katılımına yönelik olarak AKM 1 no’lu salonda yapıldı. Eğitim esnasında Doç Dr. Muzaffer Şeker,  4 Ekim 1926 yılında yürürlüğe giren Türk Hukuk devriminin temel taşlarından Türk Medeni Kanunun tamamlayıcısı olan Türk Borçlar Kanunu güncel gelişmelere paralel olarak değiştiğini; değişikliklerle birlikte bir çok yeni düzenlemenin de bulunduğu yeni Türk Borçlar Kanunun 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe gireceğini ifade ederek, sözleşmeden doğan borç ilişkileri, genel işlem şartları, güvenli elektronik imza, kısmi ifa imkansızlığı, tehlike sorumluluğu, kira sözleşmesinin feshinde ve kefalet sözleşmesinde eşin rızasının gerektiği gibi bir çok  konuya değindi.


Yoğun bir katılımın olduğu programdan sonra Doç. Dr. Muzaffer Şeker, çok faydalı bir eğitim programının gerçekleştiğini, avukatlar ile ticaret odası üyelerinin katılımının diğer illere oranla çok yüksek olduğuna değindi. Şeker, bu eğitimlere katılımın tüm ülkede çok daha yüksek olması gerektiğini ancak halkın farkındalığının daha oluşmadığını, bu konuda halkımızı bilinçlendirmek için daha başka programlarında yapılması gerektiğini ve bunun için de kurum ve kuruluşlara çok iş düştüğünü, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nın da liderlik özelliklerini kullanarak diğer kurum ve kuruluşlara önderlik ettiği için teşekkür etiğini ifade etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.