Kim Üç Ayların ve Büyük Muştuların Habercisi Olan Bu Geceye Rağbet Ederse, Allah'ta O Kuluna Rağbet Eder.
 Bu gece Rahmet kapısı üç ayların, içerisinde türlü müjdeler barındıran habercisi kutlu ve mübarek bir gece olan Regaip Kandilini idrak edeceğiz. İçerisinde Beraat Kandili ve Kadir Gecesi gibi çok özel geceleri ve Ramazan ayını barındıran üç ayların girişindeki Recep ayının ilk perşembeyi cumaya bağlayan gecede idrak ettiğimiz bu geceyi bir fırsat addedip, Allah'a yakınlığa vesile olacak iş ve ibadetlere sarılmalıyız. Peki bu geceye özel ibadetler var mıdır?

 Bu gece, Alemlere Rahmet olarak gönderilen, Habibullah ünvanının yegane sahibi, kainatın hilkat sebebi, Ümmetinin şefaatçisi ve Muhibbi Rasulullah Efendimizi Hz. Muhammed Mustafa (Sav)’in Annesi Amine Validemiz tarafından karnında ilk hissedildiği gece olarak bilinen ve bu yüzden mübarek bir gece olarak kabul edilip her yıl Müslüman alemince kandil gecesi olarak kutlanan Regaip kandilini idrak etmekteyiz. Recep ayının ilk Cuma gecesi kutlanan Regaip kandili; aynı zamanda Rahmet ve Necat kapısı üç ayların ve Bayramın müjdecisidir.

Regaip Kandili ile ilgili Peygamber Efendimiz (asv)’den rivayetle şöyle bir Hadis-i Şerif rivayet edilmiştir: Receb’in ilk Cuma gecesini ihya edene, Allahü teâlâ, kabir azabı yapmaz. Duâlarını kabul eder. Yalnız, 7 kimsenin duasını kabul etmez: Faizci, Müslümanları aşağı gören, ana babasına eziyet eden, dinin emirlerine uyan kocasını dinlemeyen kadın, çalgıcı, livata ve zina eden, beş vakit namazı kılmayan. [Bu günahlardan vazgeçip tevbe etmedikçe, bu yedi sınıf insanın duaları kabul olunmaz. Bu günahları adet haline getirmeyenlerin duası muhakkak kabul olunur.)

Bu geceye özel bir dua olmamakla birlikte Peygamberimiz (as)’in “Allah’ım Recebi ve Şabanı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” şeklinde dua ettiği rivayet edilmiştir. Ayrıca bu gece hürmetine Rabbimizden af dilemeyi ve bizi kendisinden razı kılarak rızasına ermeyi nasip etmesini dilemeyi ihmal etmemeliyiz. Bu gece yapılan her ibadetin sevabı kat be kat verilecektir. Bu gece normal ibadetlerimizin yanı sıra günahlarımız için bol bol istiğfar etmeli nimetleri için Rabbimize hamd etmeliyiz. Hiç değilse 100 kez Etağfirullah Elhamdülillah tesbihatını yaptıktan sonra yine 100 kere Peygamber (as) Efendimize Salatu Selam getirmeyi de unutmamalıyız. Bunun yanı sıra Rabbimizi Lailaheillallah zikri ile birlemeyi yine Allah Allah diyerek bolca zikir ve tesbihat yapmayı da ihmal etmemeliyiz. Gündüzünü oruçlu geçirmenin çok faziletli olacağı bu mübarek geceye özel olarak 12 rekatlık Regaib namazını da kılabilirsek ve Kur'an-ı Kerim okuyabilirsek hiç değilse, Üç İhlas okuyanın Kur'an-ı Kerim'i hatmetmiş sevabı alacağı bilinci ile, bolca İhlası Şerif okuyarak, Allahın izni ile üç aylara tertemiz bir giriş yapmış olabiliriz. Regaip Gecesi Namazının tarifini yazımın sonunda sizler ile paylaşacağım.

Bu gecenin özelliklerini ve önemini anlatmaya kalksak kırk köşe yazısı ile izah etmiş olamayız. Lakin İnananların dört gözle beklediği  Hz. İsa Aleyhisselam Efendimizin müjdelediği Peygamberimiz Muhammed Mustafa’nın dünyaya geleceğinin annemiz olan annesine ilk kez muştulandığı gecenin bu gece olduğundan hareketle, Ümmetin bin küsur yıldır, dünyanın kurtuluşu için ümitle beklediği Hz. Mehdi (AS)’nin gelişinin müjdesini, hiç değilse kendi kurtuluşumuzun müjdesini alabileceğimiz bir gece olabileceği ümidi ile bu geceyi idrak etmeye çalışalım. Zira bu gece Allah (C.C.)’ın merhamet ve şefkatinin ümmetin üzerine fevc fevc indiği mübarek bir gecedir.

Gelin hep birlikte, bu mübarek geceyi;  Üç ay sürecek ekstra kulluk maratonumuzun startı olarak kabul edelim ve tevbe ve pişmanlık ile dövdüğümüz kalbimizi, gözyaşlarımız ile yıkayalım. İstiğfar ve Hamd ile temizlediğimiz kalbimize Rasulullah Efendimizin aşkını hakim kılmaya çalışarak Selamımıza karşılık verdiği idraki ile, O’na bolca Salatu Selam edelim. Tevbe-i İstiğfar ve gözyaşı ile temizleyip, Salatu Selamlar ile çepeçevre kuşattığımız kalbimizi, daha sonra Lailaheilallah zikri ile aydınlatıp imanı kalbimize hakim kıldıktan sonra, Allah Allah Allah diye Rabbimizi zikrederek kalbimize tecelli etmesi niyazı ile Onu yüceltmeli ve övmeliyiz. Zira Rabbimiz; “Hiçbir yere sığmam Mümin kulumun kalbine sığarım” buyurmuştur. O halde yeryüzünde Rabbimizin yegane tecelligahı olan kalbimizi tertemiz tutmaya çalışalım. Niyetlerimizi gözden geçirelim, anne babamız ve evladı iyalimiz için, Ümmeti Muhammed için, kendimiz için bol bol dua edip bu gece hürmetine bağışlanma talebinde bulunalım.

Bu mübarek geceden ziyadesi ile istifade edebilmeniz temennisi ve şahsım ve Uşak Haber Merkezi ekibinde bulunan tüm arkadaşlarım adına sizlerden dua talebi ile sizleri Hakka Emanet ediyor, kandilinizi kutluyorum. Rabbim dua ve ibadetlerinizi kabul buyursun inşallah…

Regâib Gecesi Namazı: Bu geceyi ibâdetle geçirmenin sevabı pek çoktur. Bu gecede kılınacak namaz 12 rek’attir. Bu namazın kılınışı şöyledir: 
Her rek’atta fatihadan sonra üç kadir suresi ile 12 adette ihlas suresi okunur. Her iki rek’atta bir selam verilerek 12 rek’at tamamlanır. On ikinci rek’at kılınıp selam verildikten sonra yerinden kalkmadan yetmiş kere “ Allahumme salli ala Muhammedinin nebiyyil ummiyyi ve ala alihi” denilir. Sonra secdeye varılır. Secdede yetmiş kere “ subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi” denir.

Sonra secdeden kalkılarak Ettahiyyatta oturulur. Ve yetmiş kere “Rabbiğfir ve erham ve tecavez ta’lemü” dedikten sonra tekrar secde edilir. Secdede yetmiş kere “ subbuhun kuddusun Rabbuna ve Rabb-ul melaiketi verruh” dedikten sonra, isteklerimiz alemlerin Rabbine arz edilir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sevgi bahar 5 yıl önce

kandiliniz olsun verrdiginiz bilgiler için de Allah razı olsun hayırlı kandiller