Uşak Politikasında Son Durum!

Uşak Politikasında Son Durum!

CHP ve MHP'den sonra Ak Parti'nin de aday adaylığı başvuru sürecini öne çekmesiyle beraber kulisler oldukça hareketli bir döneme girdi. Kurban Bayramı süresince hareketliliğini koruyan politik arenayı bayram sonrası mesainin başlaması ile beraber çok daha hareketli günlerin beklediği bilinmekte. Üç parti için de kulislerden derlediğimiz en taze bilgileri ve olası süreci sizlerle paylaşıyoruz. Her zaman olduğu gibi politikanın nabzı bizden atmaya devam edecek.

Süreci, yaşananları ve kulis bilgilerini Ak Parti'den başlayarak okuyuculara aktaracak olursak; Ak Parti'de kurban bayramı nedeniyle ikinci bayram günü gerçekleştirilen bayramlaşma merasiminde Ak Parti eski Milletvekili Nuri Uslu ile Belediye Başkan aday adayları Serhat Eren ve Nurullah Cahan arasındaki polemik Ak Parti gündemine damgasını vurdu. Nurulah Cahan ve Serhat Eren, Nuri Uslu'nun "aday adaylarımızın projesi yok" imasını içeren konuşmasını fırsata çevirerek Uslu'ya yanıt verme bahanesiyle birikim ve donanımlarını aynı zamanda konuşma kabiliyetlerini ortaya koyma imkanı buldular. Cahan ile Eren'in yaptığı konuşmalar partililer tarafından sık sık alkışlarla kesilirken diğer aday adaylarının Uslu'yu doğrularcasına cevap vermemesi dikkatlerden kaçmadı. Ak Parti kulislerinde bayramlaşma merasimine dair garipsenen bir başka vaka ise İl Başkanı Mehmet Gün ve UTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Eren dahil Nurullah Cahan'ın dışındaki bütün aday adaylarının kendilerini aday adayı olarak takdim ettirme cesaretini gösterememeleri idi. 

Her ne kadar resmi olarak aday adaylıklarını ilan etmeselerde kendilerini basına açık toplantılarda, UTAŞ Yönetim Kurulu başkanı, Kent Konseyi Başkanı, eski milletvekili, işadamı, Ak Parti İl Başkanı gibi vasıflarla takdim ettirseler de gerek Zafer Aydın, Cafer Çankaya, Hüseyin Keski’nin gerekse Alim Tunç, Mehmet Gün ve Serhat Eren'in aday adayı olduğu bütün Uşak'ın malumu. Dolayısıyla siyasi hesaplar yaparak "zaten aday olmamıştım" diyebilmek için kendilerini aday adayı olarak takdim ettirmemeleri partililerce komik bulunmakta ve yadırganmakta. Zira aday adaylıklarını açıktan ilan etseler de etmeseler de bu isimler aday olmazlarsa kamuoyunca “aday olmak isteyip de aday yapılmayanlar listesine her hâlükârda yazılacaklardır” şeklinde kamuoyunda bir düşünce hasıl olmuş durumda. Ayrıca Nurullah Cahan ve Serhat Eren'in dışındaki aday adaylarını Nuri Uslu'nun söylemlerini muhatap alıp cevap vermemesi de “kendilerinin Eren ve Cahan ikilisinden bir adım daha geride kalmasına sebep oldu” şeklinde partide bir algı oluşmuş durumda. 

Ak Parti'de sürecin şu biçimde şekillenmesi bekleniyor:

Bayram öncesi bir kamuoyu yoklaması yaptıran ve daha önce de ara ara yaptırdığı anketlerle kamuoyunun nabzını tutmayı hedeflediği bilinen Ak Parti Genel Merkezi, muhtemelen iki kez daha anket yaptırarak adayların tanınırlığını ve halktaki karşılığını ölçmeye çalışacak. Bu arada Marka Ajans'ın zaman zaman yaptırdığı ankette ve Ak Parti Genel Merkezi'nin yaptırdığı anketlerde tanınırlık yönünden Nurullah Cahan'ın diğer aday adaylarına göre ciddi bir yol kat ettiği ve diğerleri ile mesafeyi araladığı bilinmekte. Diğer aday adaylarının da Salı gününden itibaren aday adaylıklarını resmen açıklaması ve tanınırlık hususunda aradaki mesafeyi kapatmak maksatlı çalışmalar yapmayı hedeflediği konuşulmakta. Bu arada bayram öncesi aday adaylığını açıklayan Cahan'ın resmi başvuruyu yaptığı sırada parti binasında toplanan kalabalık Cahan'ın yaptığı konuşma sırasında ortaya çıkan coşku, konuşmasının sık sık alkışlarla kesilmesi ve parti içerisindeki bir çok denge ismin yanı sıra her gruptan önemli isimlerin açıklama sırasında hazır bulunması Cahan'ın şansının yüksek olduğunun bir işareti niteliğinde algılandı.

Ak Parti Genel Merkezi'nin kamuoyu yoklamalarının yanı sıra, 10 Kasım'da yapılması planlanan temayül yoklamasının, aday adaylarının partiyle uyum içinde çalışıp çalışamayacağını, temsil yeteneklerinin ne derecede olduğunu, basında ne kadar gündem edildiklerini, farklı siyasi eğilimlerden oy getirip getirmeyeceklerini de baz alarak adayı belirlemesi bekleniyor.

Bilindiği üzere Ak Parti'de memur olmayanların aday adaylığı başvurusu için son tarih ekim ayı sonu olarak belirlendi. 10 Kasım tarihinde de İl yönetimi, Merkez İlçe yönetimi, Belediye ve İl Genel Meclisi üyeleri, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları yönetiminin oy kullanacağı bir temayül yoklamasının yapılması bekleniyor. Yapılacak temayül yoklamasının, kamuoyu yoklamalarının, aday adaylarının tanınırlıklarının ölçülmesine ilişkin yapılan değerlendirme çalışmalarının, medyada ne kadar yer bulduklarının analizinin yapılmasının ardından bu veriler ışığında belirlenecek adayın kasım ayı sonu gibi açıklanması bekleniyor.

Cumhuriyet Halk Partisi'ne gelecek olursak; örgüt kendi iç çekişmelerini, Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ile olan anlaşmazlıklarını bir kenara bırakıp tabanda bir sinerji oluşturma gayretine geçtiğimiz aydan itibaren girmişti ve bununla ilgili müspet sonuçlar aldığını bayramlaşma sırasında oluşan kalabalık ve kulislerde konuşulanlar ortaya koydu. Bilindiği üzere aday adaylığı süreci için önce verilen son tarihte yalnızca dört tane isim aday adaylığı için başvurmuştu. Başvuran aday adayları arasında güçlü sayılabilecek farklı siyasi çevrelerden de oy getirebileceği düşünülen ya da örgütte ciddi karşılığı olan isimlerin bulunmaması ve ilk başvurudaki dört aday adayının zayıf denebilecek isimlerden oluşması tabanda bir ümitsizlik ve moralsizlik sebebi olmuştu. Ancak daha sonra Genel Merkezi'n “bizim verdiğimiz tarih örgüte başvuru süresi için son tarihti" diyerek, isteyenlerin başvurularını Genel Merkez'e yaparak aday adayı olabileceğini açıklamasının ardından art arda bazı isimlerin aday adayı olması parti tabanında yeniden umut ve motivasyon sebebi oldu. Dr. Bülent Yazgan, Dr. Ali Karaoba gibi isimlerin başvurması ayrıca Dr. Dalyan Özdemir gibi farklı siyasi çevrelerden de oy alabilecek sağ tandaslı ancak Sosyal Demokrat çizgiye uyum sağlayabilecek durumda bir ismin de aday adayı olabileceğinin konuşulması parti tabanını ümitlendirmiş durumda. CHP'de de sürecin nasıl işleyeceği henüz netleşmemekle birlikte; üye bazlı bağlayıcı bir ön seçim ya da bağlayıcılığı olmayan bir kamuoyu yoklaması yapılması bekleniyor.

Milliyetçi Hareket Partisi'ne gelince; mevcut durum bayram öncesinde çok farklı olmayan tek parti MHP. MHP'de de yine bayramın hemen akabinde bir ya da iki ismin Belediye Başkanlığı'na aday adaylığı için müracaat edebileceği beklentisi sürüyor. Alpay Özgür'ün aday adayı olmasıyla beraber ketuma uğrayan seçim sürecinin başka isimlerin cesaret göstererek aday adayı olmasıyla hareketlendiği daha önceden bilinmekte. Son zamanlarda Ak Parti hükümetinin gerek Kürt açılımı söylemlerinde başarısız olması gerekse bayram öncesi açıklanan paketin içeriğinin ortaya çıkmasının ardından halkta oluşan milli refleksi değerlendirmeyi hedeflediği bilinen MHP'nin de Kasım ayı sonuna kadar adayını belirlemesi ve seçim startını vermesi bekleniyor.

Kaynak: Uşak Son Nokta Gazetesi ve www.usaksonnokta.com


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
GARİP 7 yıl önce

spor herhangi bir yerinde hiç bir zaman görülmeyen nurullah cahan'in uşakspor süper lige çikacak slogani çok komik olmuş. uşağa deniz getireceğim gibi...oylari alayimda nasil olsa sonra bir bahane buluruz demiş bence. halk olarak somut projeler istiyoruz. süper lige çikarabilecek kadar bütçeyi bulabileceğine inaniyorsan, basket takimimiz 1. ligde ve müthiş para sikintisi içinde. bu bütçe ile 2014 başi itibariyle pembe tablo değişebilir. amacin hizmetse buyur burdan başla. amaç kandirmacayla aşigo oylari herhalde balık hafızalı milletiz vesselam bu vaatleri çabuk unuturuz nasıl olsa...

Avatar
Yüce 7 yıl önce

kötü doktor candan, kötü muhalefet vatandan eder. bakalım uşak dahil olmak üzere tüm ülkede sağlam bir muhalefet çıkacak mı göreceğiz.

Avatar
Enteresan 7 yıl önce

anket sonuçları bizde de mevcut 2 anket yaptırıldı.
1. a. erdoğan, 2. h. keskin, 3. n. cahan, 4. m.gür, 5. s. eren, 6. m. erol, 7. m.gün
eğri oturup doğru konuşalım.

Avatar
banazlı 7 yıl önce

bura da bu yorumu okuayan uşkalı ak parti yönetiçilerine sesleniyorum banaz da seçimin kazanılmasının tek yol mehmet ceylan bunu iyi bilin!!!!

Avatar
çarşı 7 yıl önce

bu durumu en az siyasiler kadar izliyorum. ben uşakta chp nin yerelde seçim kazanacağına önümüzdeki yüzyılda bile inanmıyorum. chp de belediyecilik olmaz. uşakta akp ve mhp yarışacak süreç umarım iyiden yana olur. akp gerek genel siyasette gerek yerelde çok kan kaybetti milli değerleri resmen peşkeş çekti ve daha binlerce sayabileceğimiz yanlışlar yaptı bu durmda mhp çok şanslı...

Avatar
vatandaş 7 yıl önce

dalyan özdemir ,aday olursa bu seçimi kazanır...

Avatar
BANAZLI @banazlı 7 yıl önce

evet evet mehmet ceylan aday olsun da, banaz milli eğitim de kurtulsun siyasetten...

Avatar
uşaklı siyasetçi 7 yıl önce

dalyan özdemir gerçek bir ülkücüdür onu mhpde görmek istiyoruz onun yeri mhpdir başka yer değil