2015’te Pazarda Her Şey Daha Pahalı Olacak!
Uşak’ta son aylarda çıkan orman yangınları, sıcak havalar, su kaynaklarının tükenmesi bir kez daha büyük bir tehlikeyi gözlerimizin önüne getirdi. Uşak kuraklaşıyor! Daha dün elektrik telleri yüzünden çıkan Orman Yangınında Gökçetepe Mevkiinde 7 hektarlık ormanlık alanı kaybettik. 24 Ağustos’daAkdurak’da çıkan orman yangını, hemen onun öncesinde 30 Temmuz’da Selvioğlu Köyü’nde 10 hektarlık ormanın zarar görmesi Orman Yangınları ve kuraklıkla mücadele konusunda eksikliklerimizin olduğu gerçeğini ortaya çıkardı. Uşak Valisi Seddar Yavuz’un yangın bölgelerindeki söndürme faaliyetlerine bizzat katılması bu konudaki duyarlılığı artırırken, köylülerin, vatandaşın da üzerine büyük sorumluluklar düştüğünü tekrar bize hatırlattı.

Son 2 yılın Standart Yağış İndeksi (SPI - StandardizedPrecipitation Index)incelendiğinde Uşak orta kurak bir bölge olarak görülüyor. Ancak son 50 yılın yağış ve sıcaklık analizleri incelendiğinde Tüm Türkiye’de olduğu gibi Uşak’ta da sıcaklıklar artıyor ve yağış azalıyor. Organize sanayi bölgelerinin ve diğer sanayi kuruluşlarının çevreye karşı duyarsızlığı, köylülerin bilinçsiz anız yakması sonucu çıkan yangınlar, su kaynaklarının fütursuzca tüketilmesi geleceğimizi ve çocuklarımızı tehdit ederken, Uşak’taki sivil toplum kuruluşlarının ve yetkili kişilerin konuya duyarsızlığı çevre duyarlılığı olan herkesi korkutuyor.

Uşak Kuraklıkta En Riskli Şehirler Arasında

Orman ve Su İşleri Meteroloji Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı verilere göre, Uşak Zirai Tahmin’lere bakıldığında 11 ille aynı grupta yer alıyor. Bu bölgelerde ve Uşak’ta geleceğe dair az yağış beklenirken, gelecekte Uşak geneli itibari ile az bulutlu bir hava durumuna sahip olacak gibi gözüküyor ve maalesef Uşak’ta tahminlerin ötesinde hep sıcak hava bekleniyor. Yani Uşak en riskli şehirler arasında.

İl Özel İdaresi tarafından köyler için düzenlenen Sağlıklı İçme Suyu projelerinin etkili olduğunu söyleyebiliriz, ancak bu tabiki gelecek 100 yıl için yeterli değil. Su kaynaklarını korumak büyük önem arzederken, temiz su kaynaklarını kirletmemek de büyük önem arz ediyor ve Uşak’ta başta altın madeni çevresindeki köyler, organize sanayi bölgelerinin çevresindeki köyler olmak üzere tatlı su kaynakları sanayi firmaları tarafından kirletiliyor. Uşak’a içme suyu sağlayan şu an sadece tek bir baraj var, o da Küçükler Barajı. Tek bir barajla bu şehrin içme suyu garanti altına alınamaz. Devlet yetkililerinin çok acil olarak, yeni içme suyu kaynaklarını şehre kazandırması gerekiyor.

Uşak’ta 50 Yıl İçinde Sıcaklıkların 3-4 Derece Artması Bekleniyor

Sera gazlarının etkisi, buzullardaki azalma, deniz seviyelerindeki yükselme ve devletlerin çevre sağlığı yerine, kapitali ön planda tutmaları sebebiyle akıl almaz bir iklim değişikliği yaşanıyor tüm Dünya’da ve maalesef Uşak’ta bu iklim değişikliklerinden payını alacak gibi gözüküyor. Uşak’ta 50 yıl içinde beklenen sıcaklık artışı 3-4 derece. Bu o kadar önemli ki, bunun anlamı gelecekte bazı Tarım Ürünlerini yetiştiremeyeceğiniz anlamına gelir. Şehrin coğrafyasının daha da kuraklaşacağı anlamına gelir.

Tüm Türkiye ile birlikte bu sene ve önümüzdeki sene yağışların Uşak’ta da önemli ölçüde azalması bekleniyor. Bu da tahmin edilenin ötesinde %25 ile 50 seviyesinde olacak gibi gözüküyor. Yani anlayacağınız, gelecek sene de maalesef kurak geçecek ve yine bu sene olduğu gibi duyarlı imamlarımız seneye de yağmur duasına çıkacaklar.

Uşak’ta 2015’te Kuraklık Bekleniyor ve Bütün Ürünler Daha Pahalı Olacak!

Şimdi sorun annenize babanıza, bundan 20-30 yıl önce Uşak’ta kuraklık olacak deselerdi ne derlerdi. Yapılan çalışmalar ve ortaya çıkan veriler, Uşak’ın da içinde olduğu Akdeniz’den Ege’ye kadar olan bölümde kuraklık beklentisi olduğunu gösteriyor. Bu konu o kadar önemli ki belki her şeyden daha önemli ve çok az kişinin bu durum umurunda. Şehrin yağış almaması demek; şehirde köylülerin daha az ürün hasatı yapacağı anlamına gelir. Daha az ürün hasatı, ürünlerin fiyatını artıracaktır, bu durumda da köylü pahalı ürününü zor satacak ve bu durumdan hem köylü hem şehirli vatandaş zarar görecektir.

Uşak’ta Kuraklığa Karşı  Ne Gibi Önlemler Alabiliriz?

Yeni bir içme su kaynağına ve baraja ihtiyacımız olduğu bir gerçek

Öncelikle kuraklık konusunda Uşaklı vatandaşlar bilinçlendirilmelidir. Çeşitli konferanslar, seminerler, gezilerle vatandaşlarımızın bu konudaki duyarlılığı artırılmalıdır.

Ormanlar yok edilmemeli ve yeşil alanlar çoğaltılmalıdır. Bununla birlikte orman yangınlarına karşı top yekün bir organizasyon sağlanmalı, anız yakılmasına engel olunmalıdır.

Altın Madeni, Organize Sanayi Bölgeleri ve diğer sanayi kuruluşlarının su kaynaklarını kirletmelerine engel olunmalı ve su kaynakları doğru kullanılmalıdır.

Su tüketimi kullanmada insanlar bilinçlendirilmelidir. Boşa akıtılan her damla suyun bir vebali olduğu unutulmamalı, boşa su tüketimi önlenmelidir.

Kuraklık başladıktan sonra değil; kuraklık başlamadan önce gerekli çalışmalar başlatılması gerekir.

Ağaçlar korunmalıdır. Ağaç dikimi teşvik edilmelidir. Bu konuyla ilgili Uşak’ta okullarla işbirliği çalışmaları yapılmalı, bireyler erken yaşlarda konuyla ilgili bilinçlendirilmelidir.

Yani bu konu tahmin edilenin ötesinde büyük önem arz ediyor ve bir an önce gereken önlemler alınmazsa gelecek yıllar bizim için hiç de hayırlı gözükmüyor. Bu şehre hepimizin bir vefa borcu var ve bu şehrin geleceği için çevreye karşı duyarlı olmamız hepimizden beklenen vatandaşlık görevlerinin en başında yer alıyor.

Saygılarımla Efendim

Uşak Son Nokta Gazetesi Yazı İşleri Müdürü

Kerim ÇİBER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
GİZLİ KAPTAN 6 yıl önce

allah sonumuzu hayir etsin caninizi sikmayin yüce rabbim verir kalbiniz temiz olsun yeter

Avatar
mervee 6 yıl önce

kerim bey bu şehirde sizin gibi duyarlı gazetecilerin olduğunu bilmek ne kadar güzel; çevreyi kirleten o sanayi kuruluşlarının tek düşündüğü cepleri, gerisi onlarında umrundamı :(

Avatar
Ali 6 yıl önce

baraj yapmaktan bahsediyorsunuz ancak zaten barajlar sebebiyledir ki uşak ın iklimi yumuşamış ve daha az kar yağışı, yağmur yağışı alır olmuştur. ayrıca yeraltı sularının kontrolsüz kullanımı da yeraltı sularının çekilmesine neden olmuştur. belediye bir an önce kuyularla ilgili tedbir almalıdır.