4+4+4'te Sorunlar Yumağı Sürüyor.Uşak'ta Bir Çok Öğretmen Şaşkın ve Mağdur.
  4+4+4 Eğitim sistemine geçilmesi bir çok sorunu beraberinde getirdi ve getireceğe benziyor. Alt yapı olmaksızın uygulamaya geçilmeye kalkışılması öğretmenleri zor durumda bıraktı. Yeni sisteme geçildiğinde Norm Kadrosu Fazlası olduğu anlaşılan öğretmenlerin zorunlu tayin istemesi, statü değiştiren bazı okullarda idareci sorunun ortaya çıkması gibi bir çok sorun var. Okulların dönüşümleri ile birlikte birçok okulumuzdaki öğretmenimiz norm fazlası durumuna düşerek mağdur oldular.

Bundan yaklaşık yirmi gün kadar önce yayımlanan bir yazımda yeni uygulamaya geçilmeye çalışılan 4+4+4 eğitim sisteminin meydana getirdiği en belirgin ve fiziki sıkıntıları dile getirmiş ve bu uygulamanın en azından bir yıl ertelenmesi gerektiğini belirtmiştim. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün iyi niyetli yaptığını düşündüğüm fizibilite faaliyetlerinin yeterli olmadığını şikayetlerin sıklıkla kulağımıza geldiğini belirttikten sonra göze çarpan bazı sorun ve sıkıntıları dile getirerek meslekdaşlarımın sesi olmaya gayret edeceğim.

Herkesin malumu olduğu sürece Sayın Başbakanımızın da beyan buyurduğu gibi her Üniversite Mezunu na devlet iş bulmak zorunda değil ve bulmuyor. Bu nedenle binlerce öğretmen kadroya girmek için bekleyenlerden daha fazla kadro açığı olmasına rağmen malesef 657'ye tabi olamıyor binlercesi de başka işlerle meşgul yada işsiz veyahutta dersanelerde karın tokluğuna adeta kullanlıyorlar.

Bir imkan bulup kamuda iş bulabilenler ise zaten sosyo ekonomik problemlerle boğuşuyor, yetmezmiş gibi afedersiniz ama zaman zaman şımartılmış velilerin kaprislerine tahammül ediyor. Veliler en küçük bir konuda soluğu Milli Eğitim de yada habercilerin yanında alıyor malum. Öğretmenlere her zamanki gibi yargısız infaz. Çocuklarımızın malesef yarıya yakınının ailevi problemleri var dolayısı ile psikolojik sorunları var rehber öğretmenleri yeterli değil. İlgisiz aileler, maraton gibi müfredatlar, bitmek bilmeyen mevzuatlar, sürekli değişen sistemler müfredat derken öğretmen öğretmen olduğuna pişman oluyor.

Neyse konumuza gelelim de yazının güncelliği olsun klişeleşmiş yazılar Uşak Haber Merkezinin tarzı değil malumunuz işimizden olmayalım durup dururken. Özellikle Norm Fazlası olan öğretmenlerin çilesine değinmek istiyorum.

Yeni sisteme geçilmesinin ardından ortaokula dönüştürülen bazı okullarda sınıf öğretmeni olan okul müdürlerinin durumu oldukça sıkıntılı. Zira bildiğim kadarı ile prosüdür branş öğretmeni olmayan bir öğretmenin okul müdürlüğü yapmasına izin vermiyor. Normlar yeni sisteme göre güncellendi, dolayısı ile çoğunluğu sınıf öğretmenleri olmak üzere bir çok öğretmen norm fazlası konumuna düştü. Oluşan norm fazlalıklarının yeni açılacak derslikler ile kısmi de olsa kapatılması mümkünken Uşak'taki bir çok okulda, okul müdürleri bu zahmete girmedi bile. Okul Müdürlerinin imkan bulunan okullarda yeni sınıflar oluşturması haline norm fazlası sayısının önüne geçebileceği kanatindeyim.

Malumunuz olduğu üzere İlkokula dönüşen okullardaki branş, ortaokula dönüşen okullarıdaki sınıf öğretmenlerinin yanısıra İmam Hatip ortaokullarına dönüşen okullardaki öğretmenler norm fazlası duruma düştüler. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 1 hafta kadar önce  yayımladığı İl İçi Yer Değiştirme kılavuzunda bu öğretmenlerin durumları ile ilgili herhangi bir açıklamanın bulunmaması ise oluşabilecek önemli mağduriyetleri gündeme getirdi ve öğretmenleri ve ailelerini kaygılandırdı.

Aslında okul dönüşümleri neticesinde norm fazlası konumuna düşen öğretmenlere hizmet puanlarına bakılmaksızın öncelikli yer değiştirme hakkı verilir beklentisi içierisinde idim ancak malesef böyel bir hakta tanınmadı. Bildiğim kadarı ile başvurular için son gün bugün umuyorum bu konuda bir düzenlemeye gidilirde ciddi mağduriyetler meydana gelmez.

Okulların tatil olması sebebi ile norm fazlası olduğundan bile haberdar olamayan öğretmenleri MEB tayin istemeye zorunlu hale getirince işler bir karıştı pir karıştı. Öğretmenler bir taraftan hangi okullarda boşluk olduğunu öğrenmeye çalışırken bir taraftanda kendi olanaklarına, evlerine en uygun okulları tercih etme telaşına düştüler. Kendilerinin norm fazlası olduğunu ispatlamak zorunda kalanların da olduğu kulağıma geliyor (komik ama gerçek). İl İçi yer değiştirme talebinde bulunan bir çok öğretmen, tercih ettikleri okullara tayininin çıkabileceğinden de ümitsiz gözüküyor. 4. Sınıf öğretmenlerinin ve öğrencilerinin haksızlığa uğradığı aşikar olan bu sistemin neler getirdiğini alternatif çözüm önerilerini paylaştığım bir yazıda buluşmak ümidi ile Esenkalın..
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mesut 8 yıl önce

endüstriyel otomasyon teknolojileri öğretmeni ne zaman atanacak

Avatar
... 8 yıl önce

bu 4+4+4 herseyi altüst etti..bir kere o fazla olan sınıf ögretmenlerin hali ne olacak?..yıllardır sınıf ögretmenligi yapmıs lan kişi kalkıpta sosyal bilgiler mi anlatacak?bunlar nereye yerlestirilecek cok merak ediyorum..fazla denilen hocalar hangi bransın hocaların gaspına girecekler acaba ?

Avatar
BİRİSİ 8 yıl önce

'İsmi Lazım Değil' olan arkadaşın eğitimin içinde olmadığı, farklı bir yerde görev yaptığı belli. Norm yönetmeliğinde değişiklik yapıldığından ve 10 öğrenciden az olmamak üzere sınıf açılabileceğinde haberi yok. Çıkmış burada yorum yapmaya kalkıyor. Önce yönetmelikleri takip etmek gerekir. Kendi şahsi çıkarları için Eğitim Bir' i suçlarken kendisinin de aynı gemide olduğunuda unutmuş gözüküyor. Eğitim Bir Sen bu konularda öğretmeni sonuna kadar savundu ve savunmaya devam edecek. İnsanların İnançlarına İmam, tarikat, cemaat diye saldırılmasına ve Demokratik Cumhuriyetimizde böyle ayrımcılık yapılmasını da yadırgıyorum. Artık herkes demokrasiyi hazmetmeli ve şuna buna saldırmaktan vazgeçmelidir. Türkiye hepimizin.

Avatar
İsmi Lazım Değil 8 yıl önce

Bunlar aklınca hükümete yalakalanalım derken yol gösteriverdiler eğitimi şöyle yapın böyle yapın derlerken patladı. Sonra toplu sözleşme masasında memuru ve öğretmeni bir kaç kurucu müdürlük bir kaç ilçe milli eğitim müdürlüğü uğruna sattılar. önce sattılar sonra dediler iftira, sınıf öğretmenleri norm fazlası oluyoz ölüyoz dediler bir fısıltı haber korkmayın norm yönetmeliği değişcek 20 kişiye bir sınıf olacak dediler e tabi ortalıkda boş sınıf olmayınca o da güm ve norm yönetmeliği yayınlandı eskisi gibi 30 dan sonra dediler.bunlar başımızı tutuyor hükümette güzelce öpüyor.güya mesleki yönlendirme yapcez felan filan yönlendirilecek tek meslek imamlık çıktı. 5 sene sonra imam enflasyonu patlayacak bu çocuklar da işsiz kaldıkça ya tarikat kuracaklar ya cemaat çünkü başka türlü karın doyuramayacaklar. İşte EĞİTİM BİR bunları avuçları çatlarcasına alkışlarken arada bir onları da öpüyorlar o an hemen bir hastayım öğle yemeğinde bağırcam programı ee hep bizi öpcek değiller ya arada bir si

Avatar
ikmalettin yardan 8 yıl önce

ismi lazım değil. hangi sendika olursa olsun. hepsinin amacı aynı değil mi? GÜYA aynı. yani çalışanın hakkını korumak.
pekala, neden bu kadar farklı ve çok sendika var?
neden neredeyse hepsi birbirine zıt fikirli?
hani bunların en önemli amacı çalışanların hakkını korumaktı?
sizce de bir terslik yok mu?
gerçi bunu yazınca da kötü olur insan burada ama olsun.

şöyle bir şey olsa: bütün sendikalar birleşip, bütün çalışanlarıyla devletten isteklerini beraberce isteseler biraz daha sonuca yönelik bir hamle olur mu? ne dersiniz!

Avatar
ercan 8 yıl önce

yazı doğrulara temas etmiş, hoş bir yazı olmuş lakin yorumlar alakasız ve katılmıyorum. Eğitim Bir Sen üzerine düşeni fazlası ile yapıyor.

Avatar
DOBRA 8 yıl önce

EĞTİM BİR SEN YÖNETİMİ NEYLESİN ÖĞRETMENLERİN SORUNLARINI KENDİ İŞLERİNİ TAKİP ETMEKTEN VAKİT BULAMIYORLAR MALESEF SENDİKA YÖNETİCİLERİ BİR YERLERE KURUCU MÜDÜR OLDULAR VE OLMAK İÇİN ÇOK ÇABA GÖSTERİYORLAR HANİ BİRDE ÖĞRETMENLERİN SORUNLARI İÇİN BU KADAR ÇABA GÖSTERSELER ONA ZAMANLARI YOK DEMEK Kİ

Avatar
Lüzum Yok 8 yıl önce

Sevgili Hocam biz öğretmenler yazılarınızı ilgi ile takip ediyor ve sizleri takdir ediyoruz. Uşak gerçekten aradığı ihtiyaç duyduğu haberciliği sizinle yakaladı. Ancak anlayamadığım ve uzun süredir beklediğim halde sizin ısrarla değinmediğiniz şu eğitim bir senin bu vurdumduymaz tavrıdır. Hatta geçtiğimiz günlerde bi yazınızın altına bir arkadaşım yorum atmış ve malesef onaylanmamış. Sırf o sendika aleyhinde olduğu için diye düşünüyoruz. Bu olaylar olup biterken öğretmenler çile çekereken eğitim bir sen yöneticileri yine uykuyu tercih etmektedirler. Lütfen bu konuyuda dile getirin.