ABD'nin Türkiye Üzerinden Oynamak İstediği Büyük Oyun!
Bugün 27 Ağustos, bundan tam 50 yıl önce Türkiye'deki ilk ABD aleyhtarı gösteri, ABD'nin Kıbrıs konusundaki tutumu nedeniyle Ankara'da yapıldı. Tamamen haklı olduğumuz bir konuda ABD'ye karşı yapılan bu eylem, aslında emperyalizme karşı başkaldırının ilk ipuçlarındandı. Aynı ABD şimdi Ortadoğu'da İsrail'le birlikte BOP ( Büyük Ortadoğu Projesi)'ni gerçekleştirmek adına Türkiye'ye olmadık dayatmalarda bulunuyor ve Türkiye dışişleri yönünü kaybetmek zorunda kalıyor. Durum çok net; ABD Ortadoğu'da Türkiye'nin değil, İsrail'in güçlü olmasını istiyor ama Türkiye'ye de şirin gözükerek, dayatmalarını yaptırmaya çalışıyor.

Amerika Birleşik Devletleri aslında bize hiç bir zaman dost olmadı. Sadece dostmuş  gibi göründü. Türkiye'nin çok güçlü olması, asla ABD'nin işine gelmiyor. ABD Ortadoğu'nun şu an içinde bulunduğu siyasal yapıdan hiç de memnun değil. ABD'nin hedefi; Ortadoğu'da hiç bir güçlü ülke kalmayana kadar mücadelesine devam etmek.

ABD Milletleri Bloklara Bölerek İstediği Kargaşayı Yaratmaya Çalışıyor!

İngilizlerin yıllardır uyguladığı; böl, parçala, yönet taktiğini şimdilerde ABD uyguluyor. Milletleri bloklara bölerek, gerçekleştirdikleri mezhep ve milliyet çatışmaları; Irak'ta, İran'da, Suriye'de Arap ülkelerinde gereken sonuçları şimdiden almış durumda. Bu Işid belasını da başımıza ABD sarmadı mı, bunu kim inkar edebilir. Irak'ın önce bütünlüğünü bozdular, kürtleri kışkırttılar, Türkmenlere olmadık eziyeti yaptılar, sonra Işid'i başa bela yaptılar. İstedikleri karışıklık ortamı mis gibi oluştu, daha ne olsun.

Türkiye'ye, ABD önce Ortadoğu'nun patronu olma fırsatını vermiş gibi yaptı, ardından da ne zaman Türkiye söz sahibi olmaya kalktı, hemen hoop dur bakalım dediler bize. Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması ardından ulu orta konuşulan federasyon sistemi acaba gelecekteki ABD projesinin bir ürünü mü, bekleyip göreceğiz.

Amaç; Müslümanı, Müslümanın En Büyük Düşmanı Haline Getirmek

Ortadoğu'da yaşananlar hepimizin malumu; devletler kendi insanlarını acımazsızca gaddarca vuruyor. Perişan halklar başka ülkelerde dışlanarak yaşam mücadelesi veriyor. Bunun en güzel örneğini Türkiye'de yaşayan Suriyeliler üzerinden görebilirsiniz. İnsanları manevi ve dini değerler üzerinden zayıflatarak istediklerini yapmaya çalışıyorlar. Işid aracılığı ile müslümanları katil ve gaddar gibi göstermeye çalışıyorlar, tüm Dünya'ya da müslümanları kötü göstermeye çalışıyorlar.

ABD'nin taşeronları ise dönem dönem Türkiye'de alevi-sünni veya Türk-Kürt algısını kaşıyarak aynı kargaşayı Türkiye'de de oluşturmaya çalışıyorlar. Kürtlere özerlik ve federasyon istemeleri için dayatmalarda bulunan ABD, Türkiye'ye de çağın gereklerine uy! baskısı yapmaya kalkıyor.

Aslında amaç herkesin söylediği gibi petrol kaynaklarına ulaşmanın çok ötesinde; İsrail'i güçlü kılabilmek. Bu amaç uğruna Türkiye'yle kedinin fareyle oynadığı gibi oynamaya kalkıyorlar. Ama bilmiyorlar ki; Malazgirtle Anadolu ovasına girmiş Türkler bu ovadan çıkmaz, ABD'nin çıkarmaya gücü yetmez. İnsan merak etmiyor değil; demokratik açılım paketi bizim insiyatifimizle mi gerçekleşiyor, bunu bize ABD'mi dayatıyor.

ABD Atatürkçü Bir Türkiye'den Rahatsız Oluyor!

ABD bize sürekli yeni Osmanlıcılık gazını veriyor. Federatif devletlerin olduğu bir yapıyı. Ancak Atatürkçü Türk milliyetçiliği ile bu durum ters düşüyor. Atatürk'ün misak-ı milli vurgusu ve her karış topraktan asla vazgeçilemeyeceği gerçeği ABD'nin projesi ile ters düşüyor.

Türkiye'yi uyguladığı bir çok projede verdiği destek ile ödüllendirirmiş gibi yapan ABD, işine gelmeyince hemen ülkemize belaltı vurmaya kalkıyor.

ABD sadece Türkiye'deki sünni alevi konusunu kaşıyarak değil, zaman zaman da azınlıkları kışkırtarak bizi zora sokmaya çalışıyor. Sanki Avrupa'da ve ABD'de müslümanların çok özgürlükleri varmış gibi, Türkiye'de ki azınlıkların dini haklarını gündeme taşıyarak, patrikhaneyi, hristiyanları kışkırtıp onların olması gerekenden daha fazla söz hakkı almasını sağlamaya çalışıyorlar. Türkiye'de ki Ermenileri, Hristiyanları, Yahudileri, Suriyelileri Türk vatandaşı konumuna getirecek yasal düzenlemeleri dayatarak, onlar üzerinden ABD Türkiye'de daha çok söz sahibi olmaya çalışıyor.

ABD Hakan Fidan'a Oynadığı Oyunun Benzerini Erdoğan'la Oynamaya Çalışıyor

Yukarıda bahsetmiştim. ABD Türkiye'yi Ortadoğu için istediği gibi yönlendirmeye çalışıyor ve ne zaman bu yönledirmede sözüm ona Erdoğan arıza çıkarsa hemen  ABD Erdoğan üzerinden Türkiye'ye yeni bir oyun oynama telaşı içine giriyor. Geçen yıl MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı ABD ile ters düştüğü için nasıl tu kaka ilan ettilerse, şimdi de İsrail'in Gazze saldırılarının ardından Erdoğan'ı radikal biri olarak göstermeye çalışıyorlar.

Ekranlar başından izlediklerimizden durum çok farklı. ABD Kıbrıs ve Kürtler üzerinden bizi hep zor durumda bırakmaya çalışıyor. Yani; Sevr antlaşmasından bu yana bizimle ilgili oynanmak istenen oyun hala aynı. Güçlü bir Türkiye işlerine gelmiyor. Türkiye Avrupa ve Asya'nın yani Avrasya'nın en önemli noktasında bulunuyor. Zengin petrol yataklarına geçişin en önemli noktasında, barındırdığı su kaynakları ile de gelecekte de en önemli ülkelerden biri olacağı gerçeğiyle.

Bize düşen de hem vatandaş olarak hem de Devlet yetkilileri olarak dostu-düşmanı birbirinden ayırmak ve milli birlik ve beraberliği asla bozmamak.

Saygılarımla Efendim
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kerim can 4 yıl önce

satranç oyunu gibi bütün hamleler önceden planlı sonraki hamleyi anlamanın tek yolu yeni bir hamle kazanmamız içinde geçmişimizi iyi bilmek ve kendimizi asla küçük görmememiz gerekiyor

Avatar
VOLKAN BORA 4 yıl önce

bizim abd ve avrupaya muhtaç olmadığımız herkezin malumu türkiye kendi selameti için doları veto etmeli bizi 53 yıldır avrupa birliği kapısında oyalıyorlar eminim bir 53 yıl daha geçse yine sonuç değişmeyecek türkiyenin büyümesi için dışa bağımsız ağır sanayiye ihtiyacimiz var yerli̇ otomobil ilk hedef olmali disardan gelen lüks otomobil sevdasi bitmeli̇

Avatar
ali bozkurt @ali canpulat 4 yıl önce

liderlerde bu oyunu biiliyor. lakin gücün yettiğince siyaset izlersin..

Avatar
ali bozkurt 4 yıl önce

malesef yazdıklarınızın hepsi gerçek. en üzücü olanı buna içimizde bir takım hain insanların alet olması ve bu yazdıklarınızın farkına varmaması. olaya uzaktan bakmak lazın. sağ sol alevi sünni küçük şeyler. resme daha geniş bakmak lazım. bunu anlamanın en iyi yolu 1905-1930 yılları arasında ortadoğu ve islam alemi üzerinde çizilen haritalar ve yıllarca sömürge olan islam ülkelerinin durumudur. herkes tarihi araştırsın. aynı film çevriliyor.

Avatar
Y.ÇELİK 5 yıl önce

ben devleti,yönetenlerin bundan haberi olduğundan eminim .oyuna geleceğini sanmiyorum.

Avatar
Cemal Erdemir 5 yıl önce

su bi acık ki çok çok ağar bi oyunun içine çekilip ülkeyi bu duruma soktular yıllardan beri çözüm süreci diye uyutulup türkiye'de pkk suriyede ypg ve pyd nin güçlenmesini izin verdik bunun sonucunda abd nin rusya i̇ran'ın desteğini arkasına alan pyd akdeniz'e kadar koridorlarını acmaya devam ediyor bunu farkettik ana insAllah çok geç değildir sayın büyülerimiz müdahale edileceğini söylüyor ama rusya'da savaşla tehdit ediyor bu durumda sonucu hayal bile etmek istemiyoruz.fakat şunu bilmeleri gerek biz türk'ler böyle oyunlar bilmeyiz bir ölür bin diriliriz cenab-ı Allah'ın izniyle bu vatan toprağı için ne savaş ne de can'ımızdan korkarız hadi hodri meydan dünya çıksın savaş kuran derli bu savaş müslümanların olacak bu ülkenin tek karış toprağına basamıcaksız o hayal kürdistan sadece paçavralarınızda kakacak... Allahuekber...

Avatar
sınan genc @ali canpulat 5 yıl önce

abd simdiye kadar bize dostmus gigi gorundu ama dost degil bizim kus beyinliler oysa rusyadan gaz aliriz ticaret yapariz nato ile isimiz olmaz sengay beslisine girmekte yarar var avrupada bize dost degil

Avatar
hidayet 5 yıl önce

hidayet alaha ruhun olmeden ulaşmasıdır d u a