Ali Erdoğan Uşak'ın Beline Taş Mı Bağlamak İstiyor?
Geçtiğimiz gün haberini girdiğimiz Uşak Belediyesi'nden Emniyet Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nün taşralardaki birimlerine devri söz konusu olan 78 işçi konusu ile ilgili yasayı okuduğumda yaşadığım şehir adına dehşete düştüm, endişelendim.

6111 sayılı kanunun g bendinde "İşçi nakleden mahalli idarelerin nakil sonrasında oluşan işçi sayısında beş yıl süreyle artış yapılamayacaktır."

Aynı kanunun h bendi ise işçi nakleden belediyelerin hizmet alımlarında bir önceki yıl alınan hizmet bedelinin enflasyon oranından daha fazla artıralamayacağını ifade ediyor. 

Bu durumda 5 yıl boyunca istihdama dayalı projeler dondurulmuş olacak. Uşak Belediyesi'nin mevcut yönetimi kendileri bu makamda var oldukça işçi almak zorunda kalacakları yeni projelere imza atmama kararı almış olabilir. Bu yanlışta olsa kendilerinin takdirindedir. Belediyecilik konusunda ne kadar sığ bir bakış açısına sahip olduklarını ortaya koymakla beraber mevcut kanunlar kendilerine bu hakkı vermiştir. Bu açıdan yaklaştığımızda bize düşen mevcut başkanın ve yönetiminin karar ve takdirine saygı göstermektir.

Ancak önümüzdeki yerel seçimlerde milletin takdiri bu ekibin dışında bir kadro üzerinde tecelli ederse ve bu kadro belediyecilik anlamında mevcut yönetimden daha farklı ve geniş bir bakış açısına sahip olursa, ki inşaallah olur, bu durumda mevcut yönetimin bu kararı çok büyük bir haksızlığa sebep olacaktır.

2014 seçimlerinde yeni bir yönetim geldiğini kabul edersek, bu karar uygulamaya konduğundan itibaren beş yıl işçi alınamayacağına göre yaklaşık olarak üç yıl yeni belediye başkanı ve yönetim kadrosu da aynı sığ anlayışla Uşak'ı yönetmeye mecbur olacaktır.

Bu durum, beş yıl süreyle Uşak'ın beline taş bağlamak anlamı taşır ki (beline taş bağlanan insan ne yüzebilir ne uçabilir ne koşabilir) yapılan bu haksızlık karşısında susmak ve bunun önlenebilmesi adına yetkilileri uyarmak, kamuoyunu bilgilendirmek memleketini seven herkesin görevi olsa gerek, diye düşündüm ve bu yazıyı kaleme aldım.

BU NE PERHİZ, BU NE LAHANA TURŞUSU!

Bilindiği üzere Uşak Belediyesi geçtiğimiz aylarda kura çekimi ile 50 kişiyi işe aldı. Daha yakın tarihlerde 20 kişilik güvenlik elemanı alan belediye, üstelik 2010 yılında Uşaklının hiç yüzünü görmeden belediye park bahçe işlerinde çalışıyor gösterilerek (firmanın ön muhasebesinde çalışıyor görünen S.K ve N.K kardeşler gibi) maaş ödenen işçiler olduğu iddiaları her yerde konuşulurken, bu 78 işçinin önderilmesindeki maksat ne? Demezler mi ki bu ne perhiz, ne lahana turşusu?

Ayrıca gün içerisinde sohbet ettiğim ve bu duruma isyanını sohbetimizde dile getiren Hizmet-İş Sendikası Başkanı Recep Sorkun Bey'in de dikkat çektiği bir konuya da değinmeden geçmeyelim:

Uşak Belediyesi'nden diğer kurumlara devredilmek üzere hazırlanan listede adı bulunan işçilerin büyük çoğunluğunun emeklilik zamanının geçmiş ya da emekliliğine çok az zaman kalmış olmasıbir tesadüf mü yoksa başka bir hesap mı var? Acaba emekliliği söz konusu olan bu işçilerin kıdem tazminatı vs gibi masraflarının devredilecek kurumların üzerine yığılmak mı isteniyor?

Sonuç olarak Uşak'ın ve Uşaklının hiçte hayrına olmayacağını düşündüğüm bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmesi ya da mümkünse Sayın Valimiz tarafından onaylanmayarak durdurulması temennisi ile tüm yetkilileri ve Uşak Halkını kamuoyu oluşturma adına tepkisiz kalmamaya ve göreve davet ediyorum.

Vesselam...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şakir acarer 9 yıl önce

sayın yazar yazın güzel ama yanıldığın bi yer var. Ali erdoğan artık cematte onlar kimsenin ekmeği ile oynamaz hem onların yaptığı işlerde hikmet aranır. Yanlış iş yapmazlar.

Avatar
Fikri Sabit 9 yıl önce

Ali taşınan toprağınan oynamaz gider Elmacık Köyü girişindeki şatosunda kumdan kalelerle oynar. Ali bu yapar yıkar huyudur, geçen dönem geldiğinde de böyle yapmıştı. Personelle uğraşmaktan büyük ZEVK alan birisidir kendisi. Uşak hizmet edeceğine, ankaraya gidip birkaç görüşme yapıyor, bir iki göstermelik poz veriyor. Sonuç ne sıfır. Personel ağlasın sızlasın, uşak halkı hizmet görmesin onun için hiç önemi yok. Var mı siz söyleyin?

Avatar
cevap verin cevapp. 9 yıl önce

mobesanın olmayışından anında müdahale edılmediginden kesilip yakılan çocukların hesabı nerde .vali çakacak alı erdogan özelidare fenişlerii hesap nerde mahkemeye neden çıkarılmadınız haleenn.elmalıodereden nemdlandıgınız kesin kaçak yapılar neden yıkılıp temizlenip plan projenin yapılmasını tamamlıyamadınız neden .çünki kaçakyapılarda oturanlar hizmet isteyemiyor degilmii vali belediye özelidareee fenişlerii.buda halkı istediginizgibi sömürmenize yarıyor degilmii.elmalıdere 1. 2. 3. eren sokaktaki kaçak yapılar neden yıkılamıyor açıkk layıınn.suçç işliyorsunuuuuzzzzzzzz suuççççç .halkı sömürüyorsunuz busuçtur suuççç.sömürmüyoruz diyorsanız kacakyapıları neden yıkmıyorsunuz halkımadurediyoırsunuz.kaçakları yıkın plan projeyiuygulayın halkı sömürmüyorsanız madem hadii cıkın sokaklara vali belediye özelidare ..tümdünyabiliyor halkı buşekilde sömürdügünüzü dünyabiliyoor.utanmaz ahlaksızlar .birdehalkın vergilerinden aylıkalıyorsunuz vali baştaolmak kaydıyla.elmalıdereyi düzeltin...

Avatar
isimsiz 9 yıl önce

yazınızı beğenerek ve heyecanla okudum okurken yorum bırakayım diye düşünmüştüm ama yazı bittiğinde yazacak bir şey kalmadığını anladım ne diyelim umarım birileri bu yazıyı okurda bunları önler.

Avatar
vatandas 9 yıl önce

adı geçen 2 bayanla kalsa iyi. kahve köşelerindeki konuşulan sayı daha fazla.bu para tüm uşaklıların parası kardeşim.bir yetkili çıkıp olayın yalan olduğunu konuşacaktır elbet.umarım asparagastır.

Avatar
ömer asım gencer 9 yıl önce

çok süper bir yazı kalemine yüreğine sağlık, ama az demişsin bu taş bağlamak değil koca bir kaya bağlamak Uşak'ın beline..

Avatar
mehmet eser 9 yıl önce

bu durum da olan Uşak ve Uşaklıya olacak umarım gerçekleşmeden önlenir..

Avatar
bir dost 9 yıl önce

park ve bahçeler müdürü ekrem beyi yıllardır tanırım kendisi düzgün bir insandır böyle bir duruma müsaade edeceğine inanmıyorum