CHP'de Kılıçdaroğlu'nun İpini Kim Çekecek!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gazze'den getirilen yaralılara yaptığı ziyaretin ardından "Kurultay yapılacaktır. Kimsenin endişelenmesine gerek yok" dedi. Yani bunun özeti şu; Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde alınan sonuç ve muhaliflerin baskısına Kılıçdaroğlu dayanamadı. Kılıçdaroğlu bu kurultayı atlatamayabilir. Peki bu durumda CHP’yi kim kurtaracak, ihtişamlı güçlü hale CHP’yi kim getirebilir, yeni lider kim olur? CHP’de her şey muallak; taban tedirgin…

CHP’de  kayıtlı delege sayısı ise 1180. Muhaliflerin kurultayı toplantıya çağırabilmesi için 591 imza gerekiyor. Ancak Kılıçdaroğlu muhalifler imza toplama girişimine başlamadan CHP’yi genel kurula götüreceğini söyledi.  CHP tüzüğü genel başkana olağanüstü kurultayı toplantıya çağırma yetkisi veriyor.

Muharrem İnce; Kılıçdaroğlu’na Meydan Okuyor!

CHP’de Muharrem İnce genel kurulda aday olacağını açıkladı. Kılıçdaroğlu’da politik bir zeka göstererek İnce’yi gurup başkan vekilliğinden alma gibi bir düşüncesinin olmadığını açıkladı. İnce son derece zeki ve hırslı biri. Tarzı ve tavrı ile özellikle ulusalcı ve heyecanı seven CHP’lilerde karşılık bulduğu da bir gerçek. İnce özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimleri üzerinden Kılıçdaroğlu’na yükleniyor. İnce 1. Turda çatı adayı göstermenin yanlış olduğunu iddia ederek, Kılıçdaroğlu’nu köşeye sıkıştırmaya çalışıyor. Şu siyasi gelişmelerden sonra da doğru bir strateji izlediği söylenebilir. İnce’nin iddialarından biri de Kılıçdaroğlu’nun parti içiyle ve tabanıyla kan uyuşmazlığı olduğu yönünde. Bu iddiasında haksız olduğu da söyleyemeyiz. Çünkü tüm siyasi süreci Ak Parti tek başına yönetmeyi başarıyor ve Kılıçdaroğlu buna engel olamıyor. Son dönemde Kılıçdaroğlu’nun vatandaşı ve CHP tabanını heyecanlandıran hangi açıklamasına şahit olduk ki? Ak Parti’nin köşeye sıkışabileceği dış politika başarısızlığında bile Kılıçdaroğlu Ak Parti’nin hakkından gelemedi. Dış Politika da işler daha kötü nasıl olabilir ki? Sen CHP genel başkanı olarak Ak Parti’ye gereken ayarı nasıl veremezsin?

İnce yaptığı açıklamalarda Deniz Baykal’ın kendisinin arkasında olduğunu anlatmaya çalışıyor. İnce Deniz Baykal’la çatıştığı anlarda bile, Deniz Baykal’ın kendisinin yanında olduğunu söyleyerek, Kılıçdaroğlu’na gönderme yapıyor.

İnce’nin iddialarından biri de CHP’de yaşanan kargaşadan Ak Parti’nin nemalandığı üzerine. Bu tezinin vatandaşta karşılık bulacağı kesin. Ancak CHP gibi kronikleşen üst yapısı olan, çoğu zaman tabanın görüşleri değil de üst yapının görüşlerinin önemli olduğu bir partide İnce’nin bu çıkışlarının Başkanlık için yeterli olup olamayacağı da büyük bir soru işareti.

Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı Seçimini İyi Yönetememiştir

Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ekmeleddinİhsanoğlu’nu çatı adayı göstererek büyük bir risk almıştır ve sonucunda da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmuştur. Atatürk’ün partisinin kaybettiği her seçim siyasi bir başarısızlıktır. Bunun faturası da doğal olarak CHP Genel Başkanına kesilir. O yüzden seçimi neresinden okursan oku, bunun adı başarısızlıktır. Kılıçdaroğlu’nun bunu kabul etmesi gerekir.

CHP’nin özellikle cemaat ilişkileri ve ardından ulusal söylemleri nedeniyle sol’dansağ’a doğru keskin bir geçiş yaptığını hiç birimiz inkar edemeyiz. Partinin kuruluş tüzüğü yaklaşımı anlayışı tamamen sol özelliklidir. Buradan bana karşı çıkabilirsiniz; artık sol, sağ mı kaldı diye. Ancak bir partinin çizgisi olur. Sol özellikli olduğunu iddia eden bir partinin başkanı yerel seçimlerde cemaatten umut bekliyorsa vay o partinin haline.

Sonuçlarının da ne olduğuna hepimiz şahit olduk. CHP her geçen gün kan kaybediyor. Hem de Ak Parti’nin güç kaybetmesi muhtemel bir dönemde ve Kılıçdaroğlu bu partinin lideri olarak bu duruma bir türlü dur diyemiyor. Taban rahatsız, ulusalcılar rahatsız, üst yönetim rahatsız. Kılıçdaroğlu’nun yeterli bütünlüğü sağlayamadığını, il başkanlıklarında bile rahatlıkla görebiliyoruz. Yakından göreceğimiz yer ise CHP Uşak İl Başkanlığı. CHP’ye gönül vermiş bir Uşaklı’ya soralım. CHP Uşak İl Teşkilatından memnun mu? Ben memnuniyetin olduğunu düşünmüyorum; aksini düşünen varsa veya CHP Uşak il teşkilatı benden farklı düşünüyorsa bir zahmet beni yalanlayıversin de, ben de onları haklı görürsem özrümü dileyim.

Emine Ülker Tarhan Başkan Adayı Olursa…

Emine Ülker Tarhan özellikle son 2 yılda yaptığı keskin çıkışlar, Atatürkçü yapısı ile CHP’nin ulusalcı kesiminde karşılık buluyor. Emine Ülker Tarhan bir hukukçu ve iddiası partinin çizgisinden dışarı çıktığı yönünde. Silivri olayları sırasında YARSAV’a başkanlık yapma cesaretini gösteren Emine Ülker Tarhan’a partinin özellikle alt tabanında büyük bir sevgi olduğu bir gerçek ancak İnce ile ilgili yaşanan tedirginliğin aynısı Emine Ülker Tarhan içinde geçerli? Sadece yaptığı çıkışlar onu Başkanlığa taşımaya yetmeyecektir. Mutlaka parti içinden aday olduğu takdirde önemli kişilerin desteğini alması gerekir bu da şimdilik hiç kolay gözükmüyor.

Metin Feyzioğlu Aday Olacak mı?

Adli yıl açılış töreninde yaptığı sert çıkışla bir anda dikkatleri üzerine çeken Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’da CHP’lilerin aklından geçen bir başka başkan adayı. Aday olur mu olunmaz mı bilinmez ama yaptığı çıkışla büyük bir dikkat çektiği de bir gerçek. Demokrasinin sandıkla sınırlı olmadığını söyleyen ve Ak Parti hükümetini anti demokratik uygulamalarından dolayı sert şekilde eleştiren Feyzioğlu siyasi ahlak kültürünün yok edildiğini iddia ederek, özellikle Ak Parti yandaşlarının büyük tepkisini almayı göze almıştı. Bu durumda Feyzioğlu’da doğal olarak başkan adayı olarak düşünülen bir isim haline geliyor. Ancak ben kendisinin başkanlığa adaylığını koyacağını sanmıyorum. Yine de bunu önümüzdeki süreç gösterecek.

Baykal’ın Başkanlığı Hala Canı İstiyor!

CHP’de Baykal’a yakın isimler ise Baykal’ın yeniden partinin başına geçmesi gerektiğine inanarak Baykal’a dön çağrısı yapıyorlar. Ben adım gibi; Baykal’ın yeniden Başkan olmaya can attığına inanıyorum. Ancak geçirilen süreç Baykal’ın yıpranması onun Başkan olmasının önündeki en önemli engel bu sebepten dolayı ben Baykal’ın aday olmak yerine, İnce’ye destek vereceğini düşünüyorum.

Sarıgül’ün ise bu aralar ağzını bıçak açmıyor. İstanbul Büyük Şehir Başkanlığı yarışını kaybederek, itibarı zedelenen, oluşturduğu hareketle bir türlü vatandaşta gereken karşılığı bulamayan Sarıgül’ün ise nasıl bir yol çizeceği muallak. Bence bir çok CHP’li Sarıgül’ün samimiyetine inanmıyor. Buna ben de dahilim. Yaptığı bir çok çıkış ve davranışın samimiyetten uzak, yapmacık olduğu, suratında ki gülümseme ifadesinin ise tamamen samimiyetsiz olduğunu, bir vatandaşı yumruklamasında an ve an görme imkanına sahip olduk. Bu sebepten dolayı ben Sarıgül’ün aday olsa dahi başarılı olacağına inanmıyorum.

CHP’nin Gerçek Bir Lidere İhtiyacı Var!

Yine de ne olursa olsun bu bahsi geçen beş kişiye göre; ( Baykal, Sarıgül, İnce, Tarhan, Feyzioğlu)  Kılıçdaroğlu’nun kurultayda kazanmaya en yakın aday olduğunu söylemekte yanlış olmaz. Ancak Kılıçdaroğlu ile CHPnin bir adım yol alamayacağını da görmek için müneccim olmaya gerek yok. Kılıçdaroğlu olduğu sürece Ak Parti; topu kendi çevirir, kendi ileriye sürer, istediği şekilde de golü atar.

Atatürk’ün partisinin yeni bir lidere ihtiyacı var. Gerçekten sol değerlere inanan, vatandaşın gönlüne hitap edebilecek gerçek bir lidere. Aksi takdirde “hedef2023” hayalden çıkar, gerçek olur. Benden söylemesi!

Saygılarımla...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ooo oo 6 yıl önce

kerim bey sen chp uşak il teşkilatından cevap beklersen daha çok beklersin söleyim sana çünkü öyle bi teşkilat maalesef yok

Avatar
böyle muhalefete can kurban.. 6 yıl önce

kerim çiber bu chpden bir şey olmaz.aman sakın onları uyandırma.kendi çalıp kendi oynuyorlar...öğretmenevinde,kahvelerde bunlar bol bol laf etmesini bilir...en iyi akpartili bu ülkede chp ve mhp başkanları,daha ne olabilirki söyleyin.

Avatar
Aydın 6 yıl önce

çiber bu seferde chp'ye yüklenmişsin siyasi görüşünü söylede bizde rahat edelim söylediklerin doğru ama kılıçdaroğlu devrilmez dediğim çıkar görürsün

Avatar
hakan savaş 6 yıl önce

cumhuriyet halk partisi devlet kurmuş bir partidir,varoluş değerlerini kaybetmemeli,mevcut isimler içinde en uygunu deniz baykaldır.belki baykal zamanında chp nin yüzde 21 oyu vardı,ama kale gibi sapasağlamdı edirnede ne diyorsa hakkaridede aynısını söylüyordu.chp kuvayi milliye ruhuna geri dönmeli hiçbir zaman duruşunu kaybetmemeli belki chp,nin yüzde 28 i var fakat surları parçalanmış durumda,onun için atı alan üsküdarı geçmeden chp içindeki çılgın türkler refleks göstermeli vatana cumhuriyete ve bayrağa sahip çıkmalıdırlar.