Çocuklarda Sigara Bağımlılığının Artmasında Suç Ailelerin Mi!
Bildiğiniz gibi kısa bir süre öncesine kadar Uşak’ta yaşanan sosyolojik sorunların en büyüğü, çocuk intiharlarının sayısının Türkiye ortalamasının üzerinde olmasıydı. Bu konuyla ilgili belirli bir süredir şükürler olsun çocuk intihar haberleri duymuyoruz.

Uşak Haber Merkezi ve Uşak Son Nokta Gazetesi ekibi olarak yeni valimiz Seddar Yavuz’a ziyaretimiz sırasında da bu konu gündeme geldi ve sayın valimiz konu ile ilgili olarak; daha önce ülkenin bir çok bölgesinde vazifelerde bulunduğunu, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu vazifeleri sırasında çocuklarla ilgili yaşadığı deneyimlerin bu konuya özel önem vermesine sebep olduğunu tarafımıza bildirmişti. Bizler de yeni valimizin bu konuya gösterdiği duyarlılıktan son derece memnun kalmıştık. Çocuklar açısından tehlikeli bir başka sorun ise “ küçük yaşlarda başlayan sigara bağımlılığı”. Sizlere çocuklarda sigara bağımlılığının tehlikeli boyutunu anlatacağımız bu makaleyi, üzülerek yazmak zorunda kaldığımı belirtmek isterim.

Çocuklarınıza Verebileceğiniz En Büyük Hak; Sağlıklı Bir Gelecektir!

Yaşam hakkı; tabi ki hem çocukların hem tüm insanlığın en büyük hakkı, bu yadsınamaz bir gerçek. Ancak bunun dışında çocuklarla ilgili insanlığın görevlerinden en önemlilerinden biri de; çocuklara sağlıklı ve güzel bir gelecek hazırlama zorunluluğu. Yeni neslin hür, pozitifi düşünen sağlıklı bireyler olması hepimizin en büyük isteği.

Çocukların pozitif düşünceler içinde olabilmeleri, ailelerine, vatanlarına, insanlığa hayırlı evlatlar olabilmeleri için sahip olmaları gereken en önemli özellik mutlak beden ve ruh sağlığı. Maalesef çocukların beden ve ruh sağlığını bozabilecek etkenlerin en önemlilerinin başında, alkol, sigara ve madde bağımlılığı geliyor. Üzülerek ifade ediyorum ki, her geçen gün alkol, sigara ve madde bağımlılığı artıyor.

Özellikle gün arası saatlerde Uşak’ta okullarından çıkan birçok “çocuk” hepimizin okullar bölgesi olarak bildiğimiz Besim Atalay Ortaokulu ve Endüstri Meslek Lisesi arasındaki o bölgede mutluluk içinde sigara tüketiyorlar. Yanlarından geçen ebeveynleri önemsemeden, umursamadan ve ne yazık ki benim gençlik zamanlarımı tersine artık sadece erkekler değil, birçok da kız öğrenci ellerinde sigara, duman altında sohbet ediyorlar.

Bu Çocuklar İçin Sigara, Kendini İfade Etme Biçimi Olmuş!

Maalesef bildiğiniz gibi özellikle üçüncü dünya ülkeleri başta olmak üzere, dünyanın 3 te biri sigara kullanıyor. Türkiye’de ise 18 milyon vatandaş sigara bağımlısı. 2010 yılında kişi başı yıllık 1600 civarında olan sigara tüketimi, alınan bazı önlemler sayesinde 1300 adet seviyelerine çekildi.

Sigara Tüketiminde Başlangıç Yaşı Düşüyor!

Daha önceki senelerde 13 olan sigaraya başlangıç yaşı, günümüzde ortalama 11 yaş seviyelerine düştü. Çocuklarda sigara tüketiminin en çok pik yaptığı yaş aralığı ise 13-14 yaş aralığı. Sigaraya başlayanların %40’ı bu illete 15 yaşın altında başlıyor. 19 yaşın altında % 23 olan sigara tüketim oranı, yapılan çalışmalar neticesinde %16 seviyelerine çekilebildi.  Ancak bu yeterli mi, tabi ki değil.

Sigara Bırakma Merkezleri Vatandaşın ve Çocukların İmdadına Yetişiyor!

Sigara içinde bulundurduğu yüzlerce katkı maddesi ile insanlarda yüksek bağımlılık sağlıyor ve bir defa bu keyfi alan insan sigaradan kolay kolay vazgeçemiyor.  Bu yüzden de özenerek veya farklı sebeplerde çocuk yaşlarda başlayan sigara bağımlılığı ilerleyen yaşlarda bırakılamıyor. Bir çok insan elektronik sigara, nikotin bandı, bitkisel ilaçlar gibi bir çok çözümü deniyor ancak bu çözümler insanların sigarayı bırakmasına yardımcı olamıyor. Bu zamana kadar yapılan çalışmalardan en etkili olanları, 18 yaş altına sigara satışının yasaklanması ve sigara bıraktırma merkezlerinde yapılan başarılı çalışmalar olarak ön plana çıkıyor. Sigara bıraktırma merkezlerinde başlatılan çalışmalara aileler ve kişiler tarafından yeterli destek de verilirse, sonuç almak kolay oluyor. Psikiyatri ve psikoloji de farkındalık diye bir kavram var, eğer bu kavram çocuklarda yeteri kadar işlenir ve sonuç alınırsa çocuklar bu bağımlılıktan kurtulabilir.

Çocuklar Babalarına, Annelerine, Örnek Aldığı Büyüklere Özeniyor!

Eğer siz ebevyn olarak, sigara içimini normal bir davranış model olarak belirlerseniz, çocuğunuzun da bu davranış modelinin tekrarını sağlamasına şaşırmamanız gerekir. Ev ortamında, araçlarda veya sosyal ortamlarda aile büyükleri sigara tüketimini rahat şekilde sağlarlarsa çocuklarda bu durumdan aldıkları davranış modelini rahatlıkla kendi yaşamlarına taşırlar.

Çocuklar bildiğiniz gibi okuldaki öğretmenlerini ve örnek aldığı ünlü isimleri de kendilerine model olarak belirleyebiliyorlar. Türkiye’de meslek grupları incelendiğinde en çok sigara tüketiminin olduğu meslek gruplarının başında öğretmenler geliyor. Teneffüs arasında sigara içen öğretmeninin gören çocuk, rahatlıkla öğle arasında bahsettiğim sokaklarda sigarayı tüketiyor. Bunun dışında rol model olarak alınan ünlülerinde sigara tüketimdeki rahatlıkları sigara tüketimini teşvik ediyor. Bu ünlü kişilerin sigara tüketimi konusunda duyarlı olmaları lazım; ancak maalesef Türkiye’de ki ünlü kişiler bir çok sosyal sorumluluğu yerine getirmedikleri gibi, bu konuda da duyarlı davranmıyorlar.

Ergenlik Dönemi Kişiliğin Oturduğu Dönem, Aileler Çok Dikkatli Olmalı!

Ergenlik döneminde sigaraya başlayan çocukların, bu bağımlılıktan kurtulamayacağı düşüncesi tamamen yanlıştır. Tedavi süresince disiplinli ve özenli bir takip olduğu sürece, başarılı olunması içten bile değildir. Tedavi süreci ilk olarak aileden başlar. Ailenin çocuğa sadece bu konuda değil, davranış olarak doğru davranış model belirleyerek, onları özgüvenli ve saygılı bireyler olarak yetiştirmeleri, sigara bağımlılığının da önünü kesecektir.

Bize düşen onları iyi anlamak, hayata bir de onların gözü ile bakmaya çalışmaktır. Özetlemek gerekirse çocuğunun sigara içmemesini isteyen anne babanın ilk yapması gereken; kendisinin sigarayı bırakması gerekliliğidir.  Çocuklara sigaranın zararlarını doğru şekilde anlatmak çok önemlidir. Çocuğun sigara içip içmediğini araştırmak ve takipte olmak da bir başka önem arz eden olgudur. Unutmayın sigaraya ergenlik döneminde başlamayan bir bireyin, ileri de sigaraya başlama ihtimali çok düşüktür. Anne babanın çocuğa davranışının tutarlı, sevecen, çocuğun düşüncelerine değer verici olması onun sigaraya başlamasını engelleyebilir.

Ailelerin çocuklarına verdikleri harçlığı, izni belirli kıstaslara bağlaması da çocuğun sigara içiminin önüne geçebilir.

Hep söylüyorum, muhteşem bir şehirde, harika insanlarla yaşarız. Gelin ilk öncelikle bizler sigarayı hayatımızdan çıkaralım, çocuklar için gerisi kesinlikle gelir, ben buna eminim.

Saygılarımla Efendim...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ercan dalgln, :- 6 yıl önce

ercan dalgln, :-felaket

Avatar
uşaklı 6 yıl önce

aileler eğitimin birinci basamağını oluşturur. çocuk burada aldığı eğitimle hayatını temellendirir. bu açıdan bakıldığında çocukların aileden aldığı eğitim son derece öenmlidir. bu görüntüleri gördülçe içimiz cız ediyor. daha ağzında emzik olan çocuklar sigaraya başlayacak neredeyse. bunlara dikkat edip çocuklarımızı bilinçli birer birey olarak yetiştirmeliyiz. böyle bir yazı kaleme alındığı için kerim bey e ve uşak haber merkezi ekibine teşekkürlerimi sunarım. kolay gelsin arkadaşlar