Milli Eğitim Müdürü ve Müfettişler Hakkında Suç Duyurusunda Bulunuldu!

Milli Eğitim Müdürü ve Müfettişler Hakkında Suç Duyurusunda Bulunuldu!
Uzun süre boyunca bir çok usülsüz atama, işlem, ihale yolsuzluğu gibi iddialarla adı anılan Sivaslı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde daha önce hakkında açılan soruşturma nedeniyle görevden alınan ancak açtığı dava nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın haksız ve hukuksuz bir şekilde görevden aldığı gerekçesiyle hakkında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine iade kararı verilen Sivaslı İlçe Milli Eğitim Müdürü Temel Sarı, soruşturma geçirdiği dönemde hakkında asılsız iddialarla işlem yapan ve kendisini suçlu çıkaran Maarif Müfettişleri Beycan Karakoç ve Göksel Kaya hakkında Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı’na görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. 

Konuyla ilgili olarak bizzat ilgilendiğini, gerek göreve iade sürecinde gerekse karşı dava sürecinde Temel Sarı’ya yardımcı olduğunu belirten Ata-Sen Uşak İl Temsilcisi Aydın Pazarcı bir açıklamada bulunarak sürece ilişkin değerlendirmede bulundu.

Sürecin nasıl başladığına ilişkin açıklama yapan Ata-Sen İl Temsilcisi Aydın Pazarcı; “Uşak  İl  Milli  Eğitim  Müdürlüğü’nün  31/10/2011  tarih  ve 663/1518-12507  sayılı  inceleme  talimatı,  22/11/2011  tarih  ve  663.816010-13367sayılı  olurları,  Valilik  Makamının    08/03/2013  tarih  ve 663/23-49  sayılı  olur  yazılarına  istinaden  Sivaslı  İlçe  Milli  Eğitim  Müdürlüğü’nde  Taşınır  İşlem  Fişlerinin  kesilmemesi  ve  Erice  İlkokulu’na verilmiş  olan  150 top  A-4  fotokopi  kağıdının  kullanıldıktan  sonra  Taşınır  İşlem  Modülünden  sarf  malzemesi  olarak  düşülmemesi  nedeni  ile   150  top  A-4  fotokopi  kağıdı  teslim  etmediği  halde  e-taşınır  modülü  üzerinden  okulun  ambarına  sözkonusu  kağıdın  aktarılmasını  ve  okulun ambarında  kalmasını  sağladığı  iddiası  ile Temel Sarı hakkında  başlatılan  soruşturma  yaklaşık  18  ay  sürmüş,  soruşturma  sonucunda  9  okul müdürü  ve  müdür  yardımcısı  ile  İlçe  Milli  Eğitim  Müdürü  olarak  Temel Sarı’nın  görevden  alınması  ile  ilgili  olarak  karar  vermişlerdir.  Ancak  9 okul  müdürü  ve  müdür  yardımcısının  itirazları  üzerine  dosya  İlçe  Kaymakamı  ve İlimizin  Valisi  tarafından  incelenmiş  ve  9  okul  müdürü  ve müdür  yardımcısının  suçsuz  olduğuna  karar  verilerek  teklif  edilen  cezalar  ve  görevden  alma  teklifleri  reddedilmişti. Okul  Müdür  ve  Müdür yardımcıları  ile  ilgili  tüm  soruşturma  yok  hükmüne  düşmüşken  müfettiş  raporunda  Temel Sarı ile ilgili disiplin,  adli  ve  idari  teklifler  aynen uygulandı  ve  hakkında  4483  sayılı  Yasa  hükmü  uyarınca  Sivaslı  Cumhuriyet  Başsavcılığı’na  görevi  kötüye  kullanma  hususunda  suç duyurusunda  bulunuldu ve Disiplin  yönünden  kınama  cezası  ile  tecziye  edildi.  İdari  yönden  de  Milli  Eğitim  Bakanlığı  tarafından  İlçe  Milli Eğitim Müdürlüğü  görevinden   alınarak,  Afyonkarahisar ‘a bağlı Evciler  İlçesi,  Şehit  Hüdai  Çınar  Ortaokulu’na  Müzik  öğretmeni  olarak  atandı” Şeklinde konuştu.

Yaşanan gelişmeler üzerine Temel Sarı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulması üzerine Bilirkişi tayin edildiğini belirten Pazarcı, Bilirkişi’nin yaptığı inceleme ve araştırmalar neticesinde hazırladığı rapora göre isnat edilen suçlarla İlçe Milli Eğitim Müdürü Temel Sarı’nın hiç bir sorumluluğunun olmadığı, yalnızca işlemlerin koordinasyonu ve gözetimi aşamasında sorumlu tutulabileceklerini, dolayısıyla Temel Sarı üzerine atılı suçların haksız ve yersiz olduğu kanatine varıldığını, kovuşturmaya da gerek olmadığına karar verildiğini belirtti. 

Bilirkişi Raporu’dan da hareketle Temel Sarı’nın hakkında verilen Kınama Cezası ve görevden alma cezalarının iptaline ilişkin dava açıldığına da değinen Ata-Sen İl Temsilcisi Pazarcı; “mahkeme müfettişlerce yürütülen soruşturma neticesinde verilen cezalarda hukuka uyarlılık bulunmadığı için Temel Sarı hakkındaki kınama cezasının iptaline karar verdi. Ayrıca yine açılan dava neticesinde Sarı’nın, yeniden Sivaslı İlçe Müdürlüğü  görevine iadesi kararı verildi.

Temel Sarı’nın yaşadığı tüm bu olumsuz süreçlerde yanında olduğunu ve hukuki süreci bizzat takip ettiğini söyleyen Pazarcı; bu süreçte başta Sivaslı İlçe Milli Eğitim Müdürü Temel Sarı olmak üzere ailesinin de zor günler geçirdiğini ve bu nedenle de kin ve nefretle hareket edilerek oluşturulmuş bir soruşturma kapsamında Sarı’nın bu olumsuzlukları yaşamasında payı olan dönemin İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Bulut, soruşturmayı yürüten Maarif Müfettişleri Beycan Karakoç ve Göksel Kaya hakkında görevi kötüye kullanma nedeniyle suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Bu süreçte de adalete olan güvenlerinin tam olduğuna değinen Pazarcı, Ömer Bulut, Beycan Karakoç ve Göksel Kaya hakkında bulundukları suç duyurusuyla ilgili gerekçelerini de sıralayarak; Uşak  İl  Milli  Eğitim  Müdürlüğü  İlköğretim  Maarif  Müfettişleri  Beycan  Karakoç  ve  Göksel   Kaya, uhdesine  verilen  soruşturmayı  objektif  yapmamışlar,  bilakis  taraflı  yapmışlar,  gerçek  sorumluların  ifadesine  dahi  başvurmadan;  İlçe  Milli Eğitim Müdürlüğü İhale ve Sarf Komisyonu üyeleri hakkında soruşturma  ve  inceleme  yapılması  gerekirken,  ilgili  komisyon  üyeleri  Maarif  Müfettişleri tarafından  korunmuş,  dolayısı  ile  Maarif  Müfettişleri  taraflı  davranmışlardır.  Yeterli  bilgi,  belge  ve  emareye  dayandırılmadan  şüpheliler  hakkında bahse  konu  suç  iddiası  ile  ilgili  yasal  mevzuatın  ilgili  hükümleri  dikkate  alınmadan  tamamen  taraflı  davranılarak  inceleme  yapılarak rapor düzenlenmiş,  4734  Sayılı  Kamu  İhale  Kanunu  ve  Taşınır  Mal  Yönetmeliği  gereğince sarf malzemelerinin alımı, aktarımı ve dağıtımından bu iş ve işlemlerin gerçekleştirilmesi  ile  ilgili  sevk  ve  idareden  konsolide  (gerçekleştirme)  görevlisi  ve  aynı  zamanda  İhale  ve  Sarf  Komisyonu  Başkanı olarak  yetkili  ve  sorumluluğu  bulunan  İlçe  Milli  Eğitim  Şube  Müdürü  Yıldırım  Anahtar  ve  komisyon  üyelerinin  sorumluluk  ve  görev ihmallerine  yer  verilmemiş  olup,  İlköğretim  müfettişleri  kasıtlı  olarak  görevlerini  kötüye  kullanmışlar  ve  yaklaşık  21  ay  Temel Sarı’nın ailesinden  uzak  bir  şekilde  Afyonkarahisar  ili  Evciler  Şehit  Hüdai  Çınar  Ortaokulu’nda  Müzik  Öğretmeni  olarak  çalışmasına  neden  olmuşlardır.

Evcilerde  görev  yaptığı  sırada  Sarı’nın ailesi de bu durumdan olumsuz olarak etkilenmiş ve ağır ve ciddi sıkıntıları içeren bir süreç geçirmişlerdir. Dönemin  İl  Milli  Eğitim  Müdürü  Ömer  BULUT  ise  önünde  cereyan  eden  bu  hukuka  aykırı  iş  ve  işlemleri  sadece  bir  noter  gibi  onaylamış, hukuka  aykırı  olarak  düzenlenen  soruşturma  dosyasının  hukuka  uygun  bir  şekilde  tekemmül  ettirilmesi  için  soruşturmayı  yürüten  İlköğretim Müfettişlerine  geri  göndermemiş  ve  soruşturmayı  yürüten  Maarif  müfettişlerinin  suçuna  ortak  olup  maddi  ve  manevi  olarak  Sayın  Temel Sarı’nın  mağduriyet  yaşamasına  neden  olmuşlardır. Bu nedenlerle adalete, hakkın haklıya teslim edileceğine, suçluların ise cezasız kalmayacağına olan inancımı bir kez daha yineliyorum.” Şeklinde konuştu.

Pazarcı açıklamasını, önümüzdeki günlerde gerek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde gerekse İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ilgili yeni gelişmelerin olduğunu ve bunu da kamuoyu ile önümüzdeki günlerde paylaşacağını söyleyerek sonlandırdı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Çok kymetli .... 4 yıl önce

arkeoloji müzesi müdürü sabiha hanım ve hocamız çok değerli insanlar inşAllah hak yerini bulacak hocam saygı ve sevgilerimle ... sizler hayatın en büyük kazanımlarısınız bugün ve yarınlar için ... sizin yolunuzda olan insanlara ne mutlu, ne mutlu yolu kesilmeyen değerli insanlara Allah büyük...

Avatar
Harun ERGİN 4 yıl önce

adalet gecikir ama asla adresini şaşırmaz. gün gelecek yine hak yerini bulacaktır. saygı ve sevgilerle

Avatar
ferhat 4 yıl önce

150 top kağıt 750 lira eder.kimse buna tenezzül etmez.komploya kurban gitmiş.

Avatar
Mete Mert 4 yıl önce

muhakkik değerlendirmesini yaparken tarafsız, hukuka uygun yapmalıdır. beycan ın buna benzer olayına ben de rastlamıştım. sorumlu gösterdiği kişinin hiç ifadesini almadan başkalarını korumak adına rapor yazdı. sonucunda bir şey çıkmadı da beycan da görevi kötüye kullanmaktan yargılanmaktan kurtuldu. görüyorum ki çekirge burada zıplayamamış...

Avatar
uşaklı @Mete Mert 4 yıl önce

üstadım beycan diye hitap ettiğinize göre anlaşilan onu yakindan taniyorsunuz. ama benim de bildiğim bir şey var ki, aydin pazarci bu işe kafayi takmişsa becan bey ve diğer müfettiş en kötüsüne hazirlansinlar. çünkü bu adam süreçleri çok iyi takip ediyormuş. duyduğuma göre ilçe milli eğitim müdürünün suçu yokken il dışına öğretmen olarak atama teklif etmişler. süreç uzun ama duyduğuma göre başka mahkumiyet kararlari da varmiş ellerinde.

Avatar
bir idareci 4 yıl önce

sivaslı eski ilçe milli eğitim müdürü v akemal gürlevik de soruşturma yapan ve haksız ve yanlı ceza teklif eden ilk öğretim müfettişleri hakkında ve il milli eğitim disiplin kurulu hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacak inşAllah başarılı olur haksızlık yapanlar cezalarını ceksin tamammı

Avatar
öğretmen @Harun ERGİN 4 yıl önce

kemal gürlevik; haksızlığı, kendisine ve arkadaşlarına yapılan bu durumu hiç unutmaz cumhurbaşkanına ve başbakanımıza yazılı ulaşacağını biliyorum bana söylemişti o dilekçe ve sözlü yollarla hakkını arar kesinlikle bu işlerin peşini bırakmaz il milli eğitim müdürünü ve müfettişleri yanlı ve yanlış taraflı kararlarından dolayı şikayet edecek.

Avatar
akıllı @uşaklı 4 yıl önce

kemal gürlevik dürüst bir insandır milliyetci ve vatansever ,sert bir insandır .fakat uşaklı olmadığı icin onu harcadılar.aydın pazarcıyıda harcadılar