Kışladağ Altınının Külçesi (TÜPRAG) Kanada'ya Tozu Uşak'a...
Uşak'ın Eşme İlçesi ile Ulubey İlçesi arasında bulunan Kışladağ Altın Madenini malumunuz olduğu üzere Kanada'lı Eldorado Gold Firmasının Türkiye Distribüörü olan TÜPRAG Firması işletiyor. Peki bizim, Uşak halkı olarak nasıl bir değere sahip olduğumuzdan haberimiz var mı?

Türkiye'de Tespit Edilen Altın Rezervinin 3'te 1'İ Kışladağ Altın Madeni'nde!

Ülkemizde varlığı ispatlanmış toplam 700 ton altın var ve bunun 240 tonu Kışladağ'da  Türkiye'nin ve Avrupa'nın en fazla altın rezervine sahip olan ve Avrupa'nın en büyük altın madeni konumunda bulunan Kışladağ Altın Madeni Türkiye'de tespit edilmiş altın rezervi miktarının 1/3 yani üç'te bir'inden daha fazlasına sahip...

Yine 2 Haziran 2011 tarihin de Uşak Haber Merkezi tarafından da yayımlanan bir haberde, bizzat Kışladağ Altın Madeni Halkla İlişkiler Müdürü Hakan Ünal, altın üretimi ile Avrupa rekoru kırdıklarını, altın madeni faaliyetine 2006 yılında 10 milyon ton cevher işleme kapasitesiyle başladıklarını ve bu yıl ki hedeflerinin 12 milyon ton cevher işlemek olduğunu söyledi. Bugüne kadar Avrupa genelinde bir ilke imza atarak 1 milyon ons yani 31 ton 103 kilogram altın döktük diyerek Uşak halkının aslında nasıl bir serveti giderken seyrettiğinin itirafını övünçle söylemişti...

Altın Fiyatlarındaki Devasa Artış!

Ayrıca son on yılda altın fiyatlarının yaklaşık altı kat arttığı bir dönemi yaşamaktayız... 2000 yılında altın fiyatları ons değeri 272 dolar iken bugünki değerleri ile altın 1602 dolar/ons altın fiyatlarındaki bu devasa artış gözönüne getirildiğinde madenlerin karının hangi oranda arttığının da gözlerden kaçırılmaması gerektiği kanaatindeyim.

Dünyadaki Altın Tüketimi Altının Pazar Sorunu Yok.

Dünyadaki yıllık altın tüketimi yaklaşık 4334 tondur.  Yıllık altın üretimi  ise yaklaşık 2689 tondur.  Aradaki fark bankalardaki stoklardan ve hurda altın satışlarından karşılanmaktadır. Bu da demektir ki altın dünyada ihtiyaç olmaya devam edecek alternatifin bulunması da pek mümkün görünmeyen bir madendir.

TÜPRAG  Firmasının Yatırım Yaptık İddialarının Nedeni?

Buna karşın TÜPRAG firması yetkilileri ile görüşen herkes hemen şunu duyar biz bu madene 270 milyon dolarlık yatırım yaptık, bu beyanı doğru kabul ediyoruz. Devasa rakamlar olduğu da bir gerçek ancak her girişimci kuracağı işletme için işletmenin büyüklüğüne göre bir takım yatırımlar yapar. Bakkal dükkanı açmak için bile girişimci bir miktar parayı gerek tezgah gerek stand gerek açacağı işletmenin tadilatı vs gibi masraflar için ayırır. Yani kaç para harcamış olursa olsun bu para o madenin açılması ve ilşletilmesi için harcanmıştır ve kentimize nerede sie hiç katkısı olmamıştır. 

KIŞLADAĞDAN BU GÜNE DEK 1 MİLYAR 600 MİLYON DOLARLIK ALTIN ÇIKTI.

Kaldı ki altının onsu 1602 dolar olduğuna göre ve TÜPRAG firması bugüne dek 1 milyon ons altını çıkarttığına göre 1 milyar 600 milyon dolarlık altın Uşak Kışladağ Altın Madeninden çıkartılmış. Altın Madeni bir ons altını kaça çıkartır ne kadar maliyeti vardır bilmem ama bu devasa rakamın yanında yapılan yatırımın çoktan çıktığını görmemek için kör olmak gerekir diye düşünüyorum...

Peki bu kadar devasa büyüklükteki bir altın madeni bizim kentimizde var ve bu madenden yabancı bir firma altın çıkartıyor üstelik yukarıda rakamlarını verdiğim devasa paraları kazanıyor. 

UŞAK'LI UYUTULUYOR!

Acaba Uşak Halkı uyutuluyor mu? Yine 'Su Akar Türk Bakar' sözü misali altından çekilen bu serveti sessizce seyrederken atı alanlar Üsküdar'ı geçiyor mu? TÜPRAG Firması 'sosyal riski azaltma projesi' ve benzeri projeler kapsamın da kazancının ne kadarını kentimize bırakıyor. 

Tüprag Uşak'taki hangi sportif, sosyal ya da kültürel etkinliklere ne kadar katkı da bulunuyor. Bu harcamalarını Devlete ödemesi gereken vergilerden reklam vs. giderleri olarak düşüyor mu?  Yetkililer, iktidarı ve muhalefeti ile siyasi partilerin bu sessizliğinin sebebi ne? Hangi yerel siyasetçiler TÜPRAG firması ile nasıl bir ililşki içinde? İl Özel İdaresi ve de İl Genel Meclisi bu konuları gündem edip firmaya yaptırım uygulatma gayreti içine giriyor mu?

Uşak Belediyesi'nin bir dönem başlattığı Siyanüre Hayır kampanyasının amacı ne idi? Belediye civarına asılan pankartlar hangi amaçla asılmıştı? Ne oldu da birden bu kampanya durdu? Neden bazı sivil toplum örgütleri bu durumu sessiz bir şekilde izliyor?

TÜPRAG Yetkililerinin peşinde koşan siyasetçi ya da sivil toplum örgütleri hangileri? Siyanür riski ile yaşayan (uzun vade de ciddi zararları olabilme ihtimali olduğu iddia ediliyor) ve hali hazır da maden bünyesin de bulunan taş ocakları nın sebep olduğu toz nedeni ile çevre ve gürültü kirliliği ile yaşayan, fakat her aileden bir işçi alarak susturulan köylülerin neden sesi çıkmıyor?  TÜPRAG Firması'nda 1000'e yakın çalışan var. Yönetim kademesin de bulunan personelin kaç tanesi Uşak'l? Özellikle mühendis kesimi neden Uşaklılardan oluşmuyor?  

TÜPRAG Firmasının Avukatlığını üstlenen isimler kimler? Hangi kilit noktalardalar?  

Siyanür ya da tozun şu an ki yada uzun vade de civardaki tarıma ve hayvancılığa etkisi ne olacak. Bu konu ile ilgili gerekli çalışmalar yapıldı mı? 

Madenin liç alanının büyütüldüğü, makilerin kesildiği, toprağın taşlandığı doğru mu? TÜPRAG Firmasının Kışladağ Altın Madeni'nde işletmeci firmanın siyanür liçi sahasını genişlettiği iddiaları doğru mu? Gerekli izinler alındı mı?  

Türkiye Büyük Millet Meclis'ne bir milletvekili tarafından verilen meclis araştırması açılmasına ilişkin soru önergesinde neler vardı?

Bu ve bunun gibi daha bir çok soruyu tek tek irdeleyeceğimiz ve yaptığımız geniş çaplı araştırmanın neticelerini sizlerle paylaşacağımız yazı dizisinin ilkini böylece tamamlamış oldum. Görüşmek dileği ile Esenkalın.. 

Esat ÖZDEMİR
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
orhan polat 5 yıl önce

bizler uşak ta yaşayan şanslı kişileriz.günde yaklaşık 100 -yüz- kilo saf 100 de 99,9 luk altın çıkarılıyor, çok mutluyuz.
bizler uşak ta yaşayan şanssız kişileriz.günde yaklaşık 100 -yüz- kilo saf 100 de 99,9 luk altın ı,yerkürenin ta öbür başından gelen kanadalı kardeşlerimiz . benim ,çocuklarımın ,hatta torunlarımın altınnı kendi evlerinin bahçesi imiş gibi ülkemden götürüyorlar çok, çok mutsuzum.
ya si̇z..

Avatar
halk adamı 8 yıl önce

merakla araştırma sonuçlarınızı bekliyoruz saygılarımla