Maharetli ve Başarılı Politikacıya Hasret Kaldığımız Bir Dönemde, Mustafa Çetin Umut Vaad Ediyor!
Bilindiği gibi politika sahnesi hem yerel hem de ulusal bazda ciddi bir kabızlık dönemi yaşıyor. Örneğin Ak Parti'de Recep Tayyip Erdoğan'ın yerini doldurabilecek bir lider yetişmedi, yine ANAP'ta Özal'ın, DYP'de Süleyman Demirel'in, MHP'de Alparslan Türkeş'in yerini dolduracak liderleri maalesef partileri üretemedi. Hemen her parti de liderlerden bir hoşnutsuzluğun göze çarptığı çok aşikar. Yine taşrayı ele aldığımız da da durum pekte farklı değil. Örneğin; Uşak'ta yıllardır politikayı gerçekten beceren uzun yıllar bir vazifede kalabilen, bulunduğu makama bir şeyler kattığı toplumun geniş kesimlerince kabul edilen bir politikacı neredeyse çıkmadı ya da çok az çıkıyor.

Kentimiz insanı yıllardır, bir çok iktidar değişmesine rağmen, o parti de siyaset üreten politikacıların yeterli yatırımı almayı başaramadığı için hayıflanır durur; bu durum Ak Parti iktidarında da pek farklı olmadı. Yani halkımızın genel kanaati, Ak Parti döneminde de politikacıların, en azından çevre illere nazaran devlet desteğini az alabildiği yönünde. Bununla beraber politika arenasında boy gösteren siyasetçilerimiz arasında yıldızı parlayan, gelecek vaad eden politikacı sayısı da oldukça az. Bendeniz, kentimiz de yaşayan bir çok politikacıya danışmanlık hizmetleri veren, reklam, anket, kamuoyu yoklama gibi faaliyetlerini yürüten bir firma olan Marka Ajans'ın en tepesindeki isim olarak bunu rahatlıkla söyleme selahiyetimin olduğuna inanıyorum.

Her neyse içinizi daha fazla karartmak ve olumsuzlukları sıralamak istemiyorum. Elbette bu bahsettiğim genel durumu bozan istisnai durumlarda gerçekleşmiyor değil. Yani Uşak'ta da politika sahnesinde az da olsa her siyasi partiden bir elin parmağı sayınca da olsa, politikada uzun yıllar kalıcı olabileceğinin sinyallerini veren, maharetli bir politikacı olarak ismi zikredilen isimler de yok değil. Bana göre Uşak geneli baz alındığında bu isimlerin arasına Eşme Belediye Başkanı Hacı Mustafa Çetin'i çok rahatlıkla yazabiliriz. Elbetteki bu söylediğim tezi destekleyen doneler elimde mevcut ve Çetin ile ilgili gözlemlerimin bir kısmını sizlerle paylaşarak haklılığımı ortaya koymaya çalışacağım.

Bir kere; Eşme'de yaptırdığım anket ve kamuoyu yoklamaları neticesinde elde ettiğim veriler bu tezimi kesinlikle destekliyor. Eşme Kilim Festivalinin ardından gerçekleştirdiğimiz çalışmaların neticesinde elde ettiğimiz verilerin bir kaçını sizlerle paylaşayım. Hacı Mustafa Çetin sizce söz verdiği gibi Eşme halkının tümünün Belediye Başkanı olmayı başarabiliyor mu? Yani parti ayrımı yapmadan hizmet ediyor mu? sorusuna olumlu yanıt verenlerin oranı %76, yine Hacı Mustafa Çetin'in seçildiğinden bu yana ortaya koyduğu icraatlerden memnun musunuz? sorusuna "Evet" yanıtını verenlerin oranı ise %65 seyirlerinde. Hacı Mustafa Çetin'in projelerini gerçekleştirebileceğine ve Eşme'ye katkı sunacağına inancınız nedir? sorusuna ise Eşme halkının %80'ine yakını "inanıyoruz" yanıtını verdi. Sadece bu veriler bile Çetin'in en azından Eşme halkı üzerinde ilk bakışta olumlu bir etki oluşturduğunu ve ümit verdiğini ortaya koyar niteliktedir ve bu durumu sizde takdir edersiniz diye düşünüyorum. Kaldı ki Eşme Kilim Festivali öncesi, hazırlık aşamaları sırasında, festival esnasında ve sonrasında sık sık gittiğim Eşme'de, hem Eşme Belediye Başkanı Hacı Mustafa Çetin'in davranışlarını ve çalışmalarını hem de Eşme halkının kendisine yaklaşım tarzlarını bol bol gözlemleme imkanı buldum. Açık söylemek gerekirse bir çok politikacı ile çok yakın çalışma imkanı bulan bendeniz Çetin'den etkilendim ve kendisinin bu anlayış ile devam ederse uzun yıllar Eşme'de Belediye Başkanı olarak kalabilecek bir isim olacağına kanaat getirdim.

Biraz da festival gözlemlerimden bahsederek yazımı sonlandırmak istiyorum. 3 Eylül Eşme'nin Düşman İşgalinden Kurtuluş günü sebebi ile düzenlenen şenlikler de, genel itibarı ile tam da Kuva-i Milliye ruhunun Eşme'de yaşandığının ve yaşatıldığının, festival sırasındaki etkinliklerin bu ruha uygun bir biçimde gerçekleştirildiğinin ve adeta bir bayram, bir şölen havasında geçtiğinin öncelikle altını çizmek istiyorum ki benim asıl önemsediğim nokta da burası. Mehteran gösterisinden, şehit kabri ziyaretlerine, konserlerden fener alayına kadar farklı etkinliklerin gerçekleştirildiği Eşme’de halkı, bir başka etkinlik daha bekliyordu; Kilim Festivali…

Eşme'nin adeta isminin birlikte anılır olduğu, kızlarının yürek deşen aşklarını üzerine vurduğu nakışlarla anlatmasına vesile olduğu bilinen, tarih kokan kültür kokan ve Eşme'nin en önemli gelir kaynaklarından olan Kilim, namı değer "Eşme Kilimi", adına festival düzenlenen yeryüzünde kaç cansız varlık vardır ki. Adına türküler yazılan, nakışından aşk fısıldayan, buram buram tarih kokan buram buram emek kokan, kaç metaa vardır ki yeryüzünde? Üstelik hangi memlekette üretilen bir ürün, Eşme insanı ile kilimin özdeşleştiği kadar, o memleketin insanı ile birbirine yakışmış, bu kadar özdeşleşmiştir ki? İnanın Kilim festivalinde gördüğüm tablo, yaşadığım o büyüleyici atmosfer, beni bu satırları yazmaya mecbur etti. Bu minvalden hareketle, hazır yeri gelmişken, festival esnasında, bir vatan şiiri okunduğunda ya da mehteran zile vurduğunda veyahutta milli ve manevi değerleri anımsatan bir konuşma gerçekleştiğinde, vatan sevgisini, millet şuurunu ve memleket sevdasını gözlerindeki ışıltıdan ve göğsünün kabarmasından çok rahatlıkla görebildiğim, sıcaklık ve samimiyetlerini bizlerden esirgemeyerek misafirperver şekilde bizleri ağırlayarak, ekip arkadaşlarımı ve beni duygulandıran, o atmosferi yaşamamıza sebep olan Eşme halkına da sonsuz teşekkür ediyorum. 

Uşak’ta dahi sosyal etkinliklerin azlığından dem vurduğumuz bir dönemde, Eşmelilerin kültüre, sanata ve eğlenceye doyduğunu düşündüğüm Kilim Festivali’nin bu anlamda dolu dolu geçtiğini söylemek mümkün.

Eşme Belediyesi Sosyal Hizmet Binası’nda açılan Kilim ve Fotoğraf Sergisiyle ziyaretçilere; Eşme’nin geçmişinden bugününe dair, tarihi ve kültürel dokusuna dair izleri gösterme fırsatı sunulurken, festivalin ilk gününde Eşmeliler pop müziğin sevilen isimlerinden olan Gökhan Özen konseriyle müzik ziyafeti yaşadılar.

Festivalin ikinci gününde de yine gün boyu devam eden etkinliklere yer verilirken gençler arasında düzenlenen Resim ve satranç yarışmasının yaşandığı festivalin ikinci gününün akşamında; 7’den 70’e her yaştan insana hitap eden beste ve yorumlarıyla gönüllere girmeyi başarabilmiş olan Ferhat Göçer ile doyumsuz bir gece yaşandı.

Ve festivalin son günü, Ahmet Yenilmez’in okuduğu şiirlerle milli ve manevi duyguların kabardığı ve duygusal anların yaşandığı anlara sahne olurken; vatandaşların kurtlarını döktüğü, kıpır kıpır şarkıların söylendiği Ankara Ayşe (Ayşe Dinçer) konseriyle 21. Uluslararası Kilim, Kültür ve Sanat Festivali son buldu.

Her aşamasının ayrı bir emek ve yoğun zahmetler sonucunda gerçekleştiğini düşündüğüm bu başarılı organizasyonu gerçekleştiren Hacı Mustafa Çetin'in ayrıca hem festivalin açılışında hem de kapanışında gerçekleştirdiği, politize edilemeyecek kadar samimi, halkın da büyük beğenisini toplayan konuşmalarını da şöyle bir gözümün önüne getirdiğimde yine Eşme'nin seçimden önceki çehresi ile şu anki hali arasındaki farkı kıyas ettiğimde çok rahatlıkla söyleyebilirim ki Eşme, yine yapmış yapacağını ve bağrından iyi bir politikacı çıkartmaya başarmış. Sayın Hacı Mustafa Çetin'in çok fazla politize olmadan bu anlayışla hizmete devam etmesi ve Eşme halkı ile yakaladığı bu bütünlük havasını bozmadan, yaşamını sürdürmeyi başarabildiği ve istemediği sürece daha çok uzun yıllar Belediye Başkanı yapabileceğini şimdiden söylemek mümkün. Elbette bu sözlerim kendisine verilmiş bir nevi kredidir ve bu anlayışla devam etmesi kaydı şartı ile bu kredi kendisine tarafımdan biraz da risk alarak verilmiştir. Umuyor ve diliyorum ki aynı mantıkla çalışmaya devam eder diyorum. Kendisine başarılar dilerken, bizi sevgi ile ağırlayan Eşme Halkına yeniden teşekkürlerimizi arz ediyorum.


          
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HURİYE ÇETİN 6 yıl önce

düşüncelerinizi bu kadar samimi ve açık ifade ettiğiniz için teşekkürler.

Avatar
hakan 6 yıl önce

laf mı bu murtaza evet konser ve hizmet bedava olmaz ama belediye bütçesini iyi kullanırsan konserde verirsin hizmet de yaparsın sizin eşmede yıllarca belediyenin parası sol bir partinin banka hesabı gibi kullanıldığı için pek hizmet yönünü görememişsiniz şimdi oturun koltuklarınıza ve seyredin başkanın hizmetlerini

Avatar
arif 6 yıl önce

hacı başkanımın sayesinde eşme hizmetle tanıştı allah razı olsun başkanım senden inşallah dahada güzelleşecek eşmemiz biz yanındayız

Avatar
Ahmet @MURTAZA 6 yıl önce

siz gönlünüzü ferah tutun borçla değil belediyenin kazançlarıyla yapılıyor tüm bunlar. anlayacağınız eşmenin parası yine eşmeye harcanıyor.

Avatar
selim @MURTAZA 6 yıl önce

konserler demişsin; insanların eğlenmeye sosyal aktivitelerde bulunmaya hakkı yok mu hangi belediye konser düzenlemiyor heleki kurtuluş haftası gibi önemli ve kent için güzel bir etkinlik oluyorken.çöp bidonu, kamyon diyorsunda olmasınmı bunlar eşme pislikten geçilmesinmi yada eskiyen bidonlardan yayılan kokular evlerin dükkanların içlerinimi sarsın bırakın bu işleri
başkanım çalışmalarınızdan bir esnaf olarak biz çok memnunuz inşallah daha güzel olur ilçemiz

Avatar
MURTAZA 6 yıl önce

varan 1 yârin bu kadar borcumuz var demezler.
varan 2 konserler, çöp bidonları çöp kamyonları kaldırımlar bedava olmuyor
varan 3 her yeri beyaza boyamakla ak olunmuyor.
allah aklasın