Özkan Yalım ve CHP Örgütü Büyük Buluşmaya, Uşak'taki STK'ların Sadece 40'ta 1'inden Temsilci Götürebildi!
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezinin organize ettiği ve Türkiye'nin her yerinden Sivil Toplum Kuruluşlarını davet ettiği "Büyük Buluşma" isimli etkinliğe katılım için organizasyonu Uşak Milletvekili Özkan Yalım, İl Başkanı Ali Karaoba ve Merkez İlçe Başkanı Sevinç Yazgan gerçekleştirdi. Etkinliğe katılımın Türkiye'den katılıma oranla Uşak'tan çok düşük olduğu gözlemlendi. Uşak'taki Sivil Toplum Örgütlerinin büyük çoğunluğunun temsilci göndermeye dahi tenezzül etmemiş olması, CHP'nin ne kadar halktan kopuk bir siyaset yolu izlediğini ortaya koydu diyebiliriz.

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası, Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve bu odalara bağlı meslek kuruluşlarının neredeyse hiç birisinin katılım sağlamadığı, CHP'nin büyük buluşmasına sadece Uşak'tan bir kaç çevreci kuruluşun yanı sıra, ADD, bir kaç Eğitim Sendikası bir de Sarraflar Odası temsilci gönderdi. Özkan Yalım'ın Facebook hesabında Sivil Toplum Kuruluşları ya da Örgütleri tabirini dahi kullanmayı beceremediği ve "Sivil Toplum Odaları Başkanları ve yöneticileri ile beraber partimizin düzenlediği büyük buluşmada bir araya geldik" şeklinde düşük bir cümle ile duyurduğu bu etkinliğe ait en kalabalık fotoğrafı da sizlerle yazımda paylaşacağım.

Ankara Ticaret Odası Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen etkinlikten edindiğim bilgilere göre yaklaşık 3000 kişilik salonu hınca hınç dolduran STK temsilcilerinin salondakilere yakın bir sayıdaki kısmının ise salon dışında kaldığı bilinmekte. Yani aslında Uşak dışındaki katılımın pekte fena olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Etkinliğe katılan hemen her Uşak'lının fotoğraf çektirdiği ve Kılıçdaroğlu'nun yıldızını parlatmak için uğraştığı bilinen, Adam Smith ve David Ricardo gibi emperyalist ekonomiyi savunan sözde ekonomistlerin görüşlerini ısrarla savunması ile tanınan Selin Sayek Böke'nin yüz ifadesinin bütün resimlerde hiç değişmemesi de dikkatimden kaçmadı. Sayın Böke'nin o yapay gülüşünü her resimde ısrarla pozlarına yansıtmasını eleştirmeden geçemeyeceğim. Zira yapaylıktan halkımızın usandığı ve siyasetçilerimizde doğallığa hasret kaldığı böyle bir ortamda bu kadar yapay olunmasını eleştirmeden geçmek işime gelmezdi. Ayrıca bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi emperyalizm ile savaşın tüm dünyadaki lideri ve örneği olmuş, tam bağımsızlığı sağlamaya endeksli yepyeni bir Milli Model ile ekonomiyi yönetmek maksatlı model uygulayan Büyük Önder'in kurduğu partinin kurtarıcı olarak Keynes ve Smith modellerini ezberlemiş kimselerin görüşlerini dayatması da oldukça manidar bir durum diyebilirim. Gerçi CHP'yi olmayan dinsiz yaftasından kurtarmak amacı güttüğü iddiası ile Milli Görüş ve cemaatin içinde barındıramadığı isimlere üstelik CHP tabanının tüm tepkilerine rapmen PM'de ya da MYK'da yer veren Kılıçdaroğlu'ndan farklı bir hareket beklemekte ne kadar anlamlı olur o da ayrı bir konu ya neyse; konumuza dönelim.

Her neyse; yazıyı hazırlamaya karar verdiğimde ilk iş olarak niçin katılımcı göndermediklerini sorgulamak üzere, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası'nı aradım ve fakat davet dahi edilmediklerini öğrenince organizasyonun berbat olduğunu anlamam uzun sürmemiş oldu. Düşünün ki CHP Genel Merkezi Türkiye'nin her yerinden Sivil Toplum Kuruluşları'nın katılımı ile bir büyük buluşma etkinliği düzenliyor. Uşak Ticaret ve Sanayi Odası gibi en büyük STK'ların başını çeken ve en önemli kuruluş davet dahi edilmiyor. Ne Mustafa Kuvvet'i özelden arayan olmuş, ne de UTSO aranarak davet edilmiş. UTSO Genel Sekreteri Caner Urhan'da, Başkan Mustafa Kuvvet'te haberlerinin dahi olmadığını söyleyince gerçekten şok oldum. Ama bundaki kabahat elbette ki organizasyonu düzenleyen örgüt ve Milletvekilinin. Düşünün ki; böyle bir etkinlik yerel medyada bile ne öncesinde ne sonrasında gündem dahi edilmedi. Sadece kişisel Facebook hesaplarında fotoğraf yayımladı arkadaşlar. Yerel medyayı kullanma hususunda öteden beri oldukça yetersiz kalan CHP yine yetersiz kalmış olacak ki, STK Başkanlarının pek çoğunun bu etkinliğin gerçekleştiğinden dahi haberi yok.

Uşak İl Örgütü'nün kasasından ayrılan rakamlarla tutulan bir otobüste "Büyük Buluşma" için yola çıkan Uşak'lı STK temsilcilerinin Ankara'daki gördükleri ilgiden ve orada dinlediklerinden memnun olduğunu belirtmeliyim. Özkan Yalım'ın Meclis'te misafir ettiği STK temsilcileri Yalım'ın misafirperverliğinden memnun olduklarını ifade ettiler. Büyük buluşmaya geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen kongre ile yeniden ADD Başkanı seçilen Arif Güvenir, Tema Temsilcisi olarak Uşak'ın tarihi ve özellikle de Kuvva-i Milliye döneminde Uşak'ta yaşananlar ile ilgili ciddi çalışmalarının olduğunu bildiğim ve takdir ettiğim Uşak'lı akademisyenlerden Barış MetinAleviliği temsil eden bir STK olmasına rağmen; Yezit'ten Muaviye'den Hazret diye bahseden bazı cemaatler ile yakın ilişkiler kurduğu için, Şia ve Alevi düşmanı kişi ya da kurumlarla çok iyi ilişkiler içerisinde olduğu için eleştirilen Alevi Kültür Derneği Başkanı Fikret Sağdemir, Sarraflar Odası Başkanı Atalay Savaş, Uşak Belediyesi'nde işçilerin haklarını savunmaktan daha ziyade siyaset yaptığı gerekçesi ile eleştirilen Hizmet-İş Başkanı Recep Sorkun, Girişimci Kadınlar Kurulu Temsilcisi Çiler Günaydın, Eğitim Sen Uşak Temsilcisi Burak Yavaş, aynı zamanda Banaz CHP İlçe Başkanlığı görevini de yürüten Banaz Ziraat Odası Başkanı Etem Erdem, Eşme Şoförler Odası Başkanı Evren Dönmez ve TEMA Başkanı iken TÜPRAG lehine açıklama yaptığı gerekçesi ile palas palandıras görevinden uzaklaştırılan ve TÜPRAG ile şahsi menfaat ilişkilerine girdiği için çevreciler tarafından eleştirilen Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Yüksel katıldı.

Demem oki Uşak'tan katılım sağlayanların sayısı iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaydı. Oysa Uşak'ta yaklaşık 450 Sivil Toplum Odası değil 450 Sivil Toplum Kuruluşu bulunmakta. Üstelik bu Sivil Toplum Kuruluşları'nın pek çoğunun başında CHP'ye daha yakın olduğu bilinen isimler var. Hatta pek çok STK Başkanı geçmişte ya da bugün CHP üyeliği bulunan isimler. Tek tek arayıp görüştüğüm pek çok STK temsilcisi aranıp davet edildikleri halde katılmadıklarını dile getirirken, aralarında hiç haberimiz olmadı diyenlerin sayısı da az değildi. STK temsilcilerinin genelinin katılım göstermeme sebebi ise politikadan ve politikacılardan ümitlerinin olmayışı diyebiliriz. Katılımcıların ortak şikayeti ile katılmayanların gerekçe gösterdiği sebepler birbiri ile çok örtüşüyor diyebiliriz. Ortak şikayet ise, sadece Kemal Kılıçdaroğlu'nu dinlemek üzere Ankara'ya götürülmüş olmak ve hiç bir STK temsilcisine söz hakkı verilmemesi. Hazır yeri gelmişken Sayın Kılıçdaroğlu'nuın konuşmasına atıfta bulunmak istiyorum. 

Kılıçdaroğlu; konuşmasında ekonomik sıkıntılardan yakınarak "Ticaret odaları neden ağlamıyorlar, Ecevit döneminde söylüyorlardı şimdi neden susuyorlar, neden sesinizi çıkarmıyorsunuz" diye sordu. Ben Ak Parti'nin ekonomik politikalarını savunacak değilim. Kaldı ki 12 yıldır uygulanan politikaların ülkeyi getirdiği nokta ortada; ülkemizin ekonomisi adeta batırılmış durumda. Ama sormazlar mı insana Sayın Kılıçdaroğlu? Ülke ekonomisi batırılma noktasına getirilrken siz neredeydiniz? Muhalefet Partisi Genel Başkanı olarak hangi bir gün gür sesle AK Parti'yi eleştirdiniz? Hakaret etmenin ötesinde ciddi bir eleştiri getirdiğinize ben şahsen rastlamadım. Samimi konuşuyorum; sadece Uşak Haber Merkezi'ndeki yazarların dile getirdiği eleştirileri okuyup, daha gür sesle Türk Milleti'ne aktarsa çok daha başarılı olurdu. Ayrıca çözüm olarak Selin Sayek Böke gibi kapitalist politikaları savunan ekonomistlerin görüşlerine yer verdiği sürece ve vaadlerine saçma sapan diyebileceğim nitelikte kaynaklar öngürdüğü sürece ne millet CHP'ye kulak verir, ne de STK'lar CHP'ye güvenerek hükümet aleyhinde açıklama yapma cesareti gösterir.

Ayrıca Sayın Kılıçdaoğlu konuşmasında doğru haber yaptılar diye basın içeri atılmaz gibi sözler sarfederek, Mustafa isimli belgeselde Atatürk'e adeta hakaret eden ve iftira nitelikli diyebileceğim kirli bilgileri milletin zihin dünyasına adeta zekreden ve adı Gülen Cemaati ile anılan Can Dündar'ı kendince savundu. Elbette ki AK Parti'nin demokrasiye ve insan haklarına saygılı bir parti olduğunu iddia etmeyeceğim. Elbette ki, basına AK Parti iktidarınca her türlü baskının yapıldığını inkar da etmeyeceğim. Hiç bir şey yapamazlarsa yok sayarlar; hiç bir şey yapamazlarsa, gelir elde etmelerini önlerler. Muhalif yayın yapan gazetelere reklam veren firmalara baskı uygularlar ki, biz yıllardır bu türden baskılara maruz kaldık. Ama şu da bir gerçek ki, pek çok yolsuzluk ve usulsüzlüğü haberleştirdik, bunun  yanı sıra gerek gazetemizde gerekse internet sitemizde yayımlanan pek çok makalede çok ağır eleştiriler getirdik; tabiki hakaret ya da iftira boyutuna gitmeden. Üstelik Genel Merkezlerce haberlerimizin ve köşe yazılarımızın okunduğundan haberdarız. Zira sık sık bütün siyasi partilerin genel merkezlerinden yayımlanan haber ya da köşe yazılarımıza ilişkin geri dönüşler alırız. Hakkımızda açılan davalar da olmuştur. Ancak hiç bu güne dek hukuksuz şekilde yargılanma görmedik. Ya da hukuksuz diyebileceğimiz bir kaç istisna hariç ceza ile karşılaşmadık. Yani neredeyse hiç ceza dahi almadık.

Her neyse "Büyük Buluşma" Uşak açısından fiyasko ile sonuçlandı diyebiliriz rahatlıkla. İnsanımız artık bu türden mizansenlerden daha ziyade çözüm önerilerinin tartışılabildiği, daha samimi ortamlarda kendilerine mikrofon uzatılan, dertlerini anlatabildikleri ve kısa vadede çözüm önerilerini dile getirebildikleri ya da dinleyebildikleri zeminlerde gerçekleşecek buluşmalar istiyor. İktidar ya da muhalefet kim olursa olsun bu türden buluşmalara davetlere insanımızın karnı tok diyebiliriz vesselam...


          
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yakup aslaner 4 yıl önce

44yıllık chpliyim chpnin başına kılıcdaroğlu geceli partide parti cuktu chp nin başına bugüne kadar konuşmasına bilmiyen beceriksiz bunun gibisi gelmedi deniz baykal bundan iyiydi saten iki secimdir oy vermiyorum bu gidene kar vermemde bir ben değil benim gibi duşunen cok saygılar

Avatar
Hasan dan 4 yıl önce

Tarihçiden tema başkanı olursa ısmarlama .cehepi dende bu kadar particik olur.

Avatar
fatih bacaksız 4 yıl önce

yalan dolan miletvekili olan

Avatar
niye vermesin ki @aslan sadıcim 4 yıl önce

üzülerek söyleyeyim ki uşakta chp seçmeni ön seçimde kendisini ankarada en iyi temsil edecek olan kişiyi değil,yedireni içireni seçmiştir.artık şunu öğrendik parası olan vekil seçilecek.bu durumun chp de olması beni daha da çok üzdü.bu bir seçimdir saygı göstermek gerekir.

Avatar
aslan sadıcim 4 yıl önce

özkan yalim sevinmistir habere çıktığina. seçildiği günden beri ilk kez gördüm ben medyada adını. koca milletvekili adam vAllahi çocuk gibi davranışları var.buna ön seçimde oy veren chp lilere ne demeli. bn sırf bu aday diye haziran ve kasımda iki seçimdir sandığa küstüm bir chpli olarak. ön seçimde oyumu ise dilek i̇smet ve çavuşoğlu na vermiştim.iyi de etmisim.

Avatar
Tyvz 4 yıl önce

doğru söze ne denir ki şimdi mustafa bey chp nin hangi uçuruma büyük bir özveriyle koştuğunu gayet güzel anlatmış yalımla olmaz bu iş

Avatar
ramazan 4 yıl önce

biraz haksızlık etmişsiniz il ilçeler dahil 14-15 stk temsilcisi yetmez mi?
temsil için lütfen !

Avatar
iste ozca 4 yıl önce

saz ekibi