Partilerin Aday Adayları Uşak Halkında İstenen Heyecanı Oluşturamadı!
Seçimlere çok az bir zaman kaldı; nerede ise YSK'nın süreci bile başlamak üzere. Gerek iktidar partisi olan Ak Parti'de gerekse iki büyük muhalefet partisi olan CHP ile MHP'de aday adaylığı için adı geçen politikacıların, halkta istedikleri karşılığı bulamadıklarını gözlemleyebilmek için kamuoyu araştırma şirketi olmanıza bile lüzum yok aslında. Ama biz Marka Ajans olarak istatistiki veriler ile bu soruya cevap aradık; işte elde ettiğimiz sonuçlar ve de YSK'nın açıkladığı takvim...

Bilindiği üzere 25. Dönem Milletvekilliği Genel seçimleri önümüzdeki Haziran ayında gerçekleştirilecek. YSK'nın geçtiğimiz gün açıkladığı seçim takvimine göre 31 partinin katılma hakkı kazandığı seçimlerde, sürecin başlangıç tarihi 10 Mart olarak belirlenirken, kesin aday listeleri 24 Nisan tarihinde ilan edilecek ve seçim propagandaları 28 Mayıs tarihinden itibaren başlayacak. YSK’nın 7 Haziran 2015’te yapılacak seçim takvimine göre, 14 Mart tarihinde muhtarlık bölgesi askı listeleri saat 08:00’de askıya çıkarılacak. 3 Nisan'da siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK tarafından kura çekilecek. 7 Nisan tarihi, bağımsız milletvekili adaylığı için İl Seçim Kurullarına başvurularda son gün olarak belirlenirken; 8 Mayıs'ta Gümrük kapılarında ve yurtdışı temsilciliklerinde oy verme işlemi başlayacak. 28 Mayıs propaganda serbestliğinni yanı sıra bir kısım seçim yasaklarının başlayacağı tarih olurken; 6 Haziran saat 18.00 itibari ile seçim propagandası sona erecek ve 7 Haziran 2015 Pazar günü ise seçmenlerin oy verme günü işlemi gerçekleşecek.

Seçimlere katılacak olan 31 siyasi partinin isim listesini yazımın sonunda vereceğim. YSK'nın açıkladığı bu takvime göre; ayrıca devlet memurları, Belediye Başkanları, İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri ya da adaylık için kanunen görevlerinden istifası gerekenlerin ise 10 Şubat Salı günü saat 17.00'ye kadar istifalarını vermeleri gerekiyor. Bu seçim takvimine göre siyasi partilerin artık çoktan hareketlenmesi gerekiyordu. Fakat gerek partilerin aday belirleme hususundaki yöntemlerinin ne olacağına ilişkin kararlarını net bir şekilde açıklamamış olmaları, gerek ulusal manada politika sahnesinin ciddi problemler yaşaması, kararsız seçmen sayısının yarının üzerinde olması ve seçim sonuçlarını kestirmenin güç olması, gerekse halkın politikaya olan ilgisizliği ve ümitsizliği gibi sebeplerle bir türlü siyasi partiler istenen heyecanı ve hareketliliği yakalayabilmiş değil.

Kentimizde bilindiği üzere geçtiğimiz genel seçimlerde Ak Parti 2, CHP ise 1 Milletvekili çıkartarak TBMM'nde temsil edilme hakkı elde etmişti ve seçimlerden çok önce seçimin sonucunda bu tablonun çıkacağını öngörmek mümkündü. Uşak'ta 2011 Milletvekili seçimlerinden bir yıl önce bile, kime sorsanız "2 Ak Parti alır, 1 Milletvekili de CHP alır" diyebiliyordu. Ancak bu seçimler de tahminde bulunmak hiçte öyle kolay gözükmüyor. Marka Ajans olarak Uşak halkına bu soruyu sorduğumuzda halkımızdan çok enteresan cevaplar aldığımızı söyleyebilirim. Şu ana dek yapılan öngörüler bize, bir öngörüde bulunmak için henüz çok erken olduğunu kesinlikle göstermekte. Çünkü üç Milletvekilini 1-1-1 şeklinde paylaştıranların sayısı hiçte azımsanacak seviyede değilken, "2 CHP 1 MHP alır, Ak Parti Milletvekili çıkartamaz" diyenlerin bile oranının %27'ler seviyesinde olması oldukça manidar. "Ak Parti 1 alır, CHP 2 alır" diyenlerin oranı da yine %30 lar seviyesinde. Ama herkesin ikinci tahmini ilk tahmininin hemen ardından daha siz sormadan geliyor; yani halkın kafası bu hususta epeyce karışık diyebiliriz. 

Ak Parti'nin ülke genelinde oy kaybettiği aşikar, ama Uşak'ta ülke genelinde kaybedeceği oyun çok üzerinde bir oy kaybına girdiğini, Uşaklı vatandaşların özellikle Belediyenin icraatlerinden memnun olmadığı gerekçesi ile Ak Parti'ye oy verme konusunu bir kez daha gözden geçireceği çok aşikar bir şekilde göze çarpmakta. Belediye Başkanı Nurullah Cahan'ın gerek Menzil grubu ile olan ilişkisi gerekse bazı iş ve ihaleler ile ilgili şaibe söylentileri seçmenin kafasını ciddi oranda karıştırmış durumda. Belediyenin icraatlerinden halkın memnuniyet oranı ise şu anda sadece %20'ler seyrinde. Yani Cahan'a oy verenlerin bile yarıdan fazlası Cahan'dan memnun değil ve kentin Belediye yönetiminin icraatleri ile değişeceğine dair ümit nerede ise yok seviyesinde. Bu nedenle Ak Parti'nin işi bu seçimlerde özellikle merkezde bir hayli zor görünüyor. 

Adalet ve Kalkınma Partisi'nde Milletvekili aday adayı olduğunu henüz resmen açıklayan kimse yok. Ancak aday adaylığı için kulis faaliyetlerinde bulunan ve açıklamasına kesin gözü ile bakılan isimler de var elbet. Öncelikle belirtmem gereken resmi bir açıklamaları olmamakla birlikte; Ak Parti Milletvekili İsmail Güneş'in aday adayı olacağına kesin gözü ile bakılırken, Mehmet Altay'ın yeniden aday olmayı düşünmediği kulislerden edinilen bilgiler arasında. Eski Milletvekillerinden Mustafa Çetin, Alim Tunç ve Nuri Uslu'nun aday adayı olmayı planladıkları ve bu yönde kulis faaliyetleri yürüttükleri de bilinmekte. Yine Ak Parti'nin eski Belediye Başkanı Mesut Apaydın'ın da aday adayı olmayı planladığı öngörülmekte. Eski Merkez İlçe Başkanı Mehmet Aslan, Göz Merkezi'nin doktorlarından Dr. Erol Uysal'ın da aday adayı olmayı düşündüğü kesin olarak bilinmekte. Bu isimler dışında kendilerinin iddiaları doğrular nitelikte bir hareketlerinin olmaması gözlemlenen ama kulislerde isimlerinin sürekli olarak konuşulduğu Jeoloji Mühendisi Emine Yıldırım, Karma OSB Başkanı Akif Küplemez, İl Başkanı Basri Yıldırım isimleri buna örnek olarak verilebilir. Ancak saydığım ya da saymaya gerek dahi duymadığım isimlerin Ak Parti'de en azından şimdilik istenen heyecanı oluşturamadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Kendi tabanlarında bile istenilen heyecanı oluşturamayanların halkta istenen heyecanı oluşturamaması ise gayet doğaldır diyebiliriz.

Cumhuriyet Halk Partisi'deki durum ise; Ak Parti'den farklı olarak aday adaylarının resmi açıklamalarını yapmış olmaları, ama resmi olarak açıklamalarını yapmalarına rağmen CHP'nin aday adaylarının isim olarak tanınırlıkları neredeyse hiç yok gibi bir şey. Uşak halkı aday adaylarının isimlerini dahi bilmiyor. İsim isim analizleri vermeyi şu aşamada doğru bulmuyorum ama en çok tanınan ismin tanınırlık oranının Merkezde bile sadece %12'ler seyrinde kaldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Aday adaylığı açıklamalarının hemen hemen tamamına katıldım ve hiç bir aday adayının heyecan uyandıracak politik söylemler üretemediğini bizzat müşahade ettim diyebilirim. Gelelim isimlere; CHP'de mevcut milletvekili Dilek Yılmaz'ın önseçim kararı verilmemesi durumunda aday adayı olmayacağı biliniyor. Önseçim kararı verilmesi halinde aday adayı olmayı planladığını kendisi bizzat açıkladı. Geçtiğimiz dönemde aday adayı olan ancak sıralamaya giremeyen İsmet Akın'ın bu dönemde aday adayı olduğu bilinirken, geçtiğimiz dönem ön seçimlerde 2. sıraya yerleşen ve seçilemeyen Mustafa Aydın'ın da aday adayı olarak ismi konuşulmakta. CHP'nin eski İl Başkanı olan ve geçtiğimiz dönem İl Başkanlığından istifa ederek aday adayı olan, fakat sıralamaya giremeyen İsmail Demirel de en erken aday adaylığını açıklayan isimler arasında yerini aldı. CHP'de bu isimler dışında Mustafa Dönmez, Özkan Yalım ve eski Milletvekili Nizamettin Çoban'ın oğlu Barış Çoban da aday adayı olduklarını resmen açıklayan isimler. CHP'de ilerleyen günlerde aday adayı olarak seçim meydanına inecek süpriz isimlerin varlığından haberdarım, ancak bu isimleri çok istememe rağmen verdiğim sözün gereği şimdilik açıklamayacağım. 

Milliyetçi Hareket Partisi'nde de durum aslında Ak Parti ve CHP'den çok farklı değil. Merkez İlçe kongresini geçtiğimiz haftalarda atlatan ve önümüzdeki günlerde iki ayrı listenin yarışacağı İl kongresini gerçekleştirecek olan MHP'de de, CHP gibi tabanda var olan statik enerjiyi dinamik enerjiye çevirebilecek bir aday beklentisi var elbette. Fakat şu ana dek aday adaylığını açıklayan isimler malesef tabanın bu beklentisini karşılayabilecek düzeyde değil. MHP'de aday adaylığını açıklayan isimler şu şekilde. Gökhan Özoğul, Ali Özleyen, Mehmet Özkuk ve Ali Erdurmuş.

Gerek kent merkezinde gerekse ilçe merkezlerinde yaptığımız anketlerden elde ettiğimiz sonuçlara göre partilerin aday adaylarının ne tanınırlık ne de ümit verme bakımından istenilen seviyede olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bir sonraki yazımda halkın nasıl bir milletvekili adayı beklentisi içerisinde olduğunu yaptığım araştırmalara dayanarak siz okuyucularım için sentezlemeye çalışacağım, şimdilik Esenkalın....

          
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
halil 6 yıl önce

uşak hiç bir zaman hizmet alamaz . çünki akp için hedef 2 milletvekili yarışmasına gerek yok . çantada keklik. 6 yıldır 30 km sivaslı yolu yapılamadı - 12 yıl iktidarda bir çevre yolu dahi yok. diğer vilkayetler ilçelerin çevre yolunu yaptırdı. ham hayale kapılmayal.

Avatar
Kazım Baykal 6 yıl önce

uşak'imizi büyütecek projelere imza atacak vekil çikarmamiz gerekiyor...

Avatar
has akpli 6 yıl önce

emine yıldırım vekil adayı olmalıydı bütün köylerde kent merkezinde bu kadar tanınıyorken oy potansiyeli yüksekken neden olamıyor eminim buduruma sevinen sadece mhpliler ve chpliler çünkü onların çıkarsa diye korktukları tek kişi o. ne varki partim bunu göremiyor

Avatar
Ortaya karışık 6 yıl önce

3-4 yıldır akparti ilyönetiminde bulunan banazlı bir arkadaşta aday oluyomuş tabi bu bir duyum

Avatar
SELİM HALİM 6 yıl önce

akp de hala adaylar ortaya çıkmadı kulislerden başka bir şey yok chp ve mhp en azından hareketli chp de özkan yalım öne çıkan aday gibi olsa da henüz onun da akitf çalışmadığı ortada barış çoban ithal aday gibi duruyor ben chp de özkan yalım dışında halk nezdinde destek görecek aday göremedim mhp en erken başlayan partilerden adaylardan ali erdurmuş aday adayı değil milletvekili adayı gibi çalışıyor halk desteği almış gibi gözüküyor yarışa erken başlayan her zaman avantajlı olur tahminim geç kalındığı için akp de adaylar ortaya çıkınca büyük kavgalar ve dedikodular dönmeye başlayacak zaman ne gösterir bilinmez ama her parti bir milletvekili çıkarabilir bizim gibi küçük illerde particilik değil aday kalitesi son derece önemli bir faktördür halkın gönlünden elbet bir parti geçer ama adayda hata yaparsanız oy kaybı kaçınılmaz olur chp de yalım ve mhp de erdurmuş uşak içik çalışabilecek kapasitede değerli adaylar seçilip uşağın yolunu unutacak adaylar değil akp mevcutları aday yapmamalı

Avatar
gerçek akapeli 6 yıl önce

allah bu yolsuzluk yapan partiye bana bir daha oy verdirmesin ellerim kırılsaydıda vermeseydim.

Avatar
gercek ülküçü 6 yıl önce

aşi̇go 6464 mhp bundan sonra hi̇ç bi̇r yere gelemez ancak köylerde sigircilik yaparlar sen ülkücülüyün ne oldugunu bi̇li̇yormusun sen ülkücülük nedi̇r bi̇li̇rmi̇si̇n sen ülkücülüyü mhp le bi̇r tutma her mhp li̇ ülkücü olamaz r.t.e nin yolsuzluk yaptigini gözünle gördünmü i̇fti̇ra atmayin bükemedi̇yi̇ni̇z bi̇leyi̇ öpün türki̇yede ve dünyada ülkücülüyü tek başina yaşayan recep tayyi̇p erdogan dir oylarimiz akp ye madem yolsuzluk yapiyorda yüzde 52 oy nereden geli̇yor bu da ne demekti̇r halkin i̇radesi̇ tek seci̇m a k p öpüldünüz bay

Avatar
banazlı 6 yıl önce

tayin işi ile uğraşmayan milletvekili olsun.mehmet altay'ın banaz da sağlık ile i̇ yaptıklarını bir araştırın banaz kaynıyor.