BARO seçimlerinin sonucunu Genç Avukatlar belirleyecek!

BARO seçimlerinin sonucunu Genç Avukatlar belirleyecek!

Uşak'ta siyaset başta olmak üzere ekonomiden kültüre, spordan sanata bir çok konuda yaptığı açıklamalarla Uşak kamuoyunun yakında takip ettiği biri isim olan Uşak Haber Merkezi Genel yayın Yönetmeni Nurullah Çavuşoğlu, Gazeteci yazar Mustafa Yüce'nin sorularını cevaplandırdı. BARO seçimlerindeki son dakika kulis bilgilerini, avukatlık mesleğinin zorluklarını ve avukatların mesleklerini icraa ederken yaşadığı sıkıntıları kendi lisanıyla aktaran Çavuşoğlu, BARO seçimlerine ilişkin önemli saptamalarının yanı sıra, yerel ve ulusal siyasi gündeme ilişkin de açıklamalarda bulundu.

İlk olarak Baro seçimleri ile ilgili olarak kulislerde konuşulanlar ve yaşanan sıkıntılara ilişkin açıklamalarda bulunan Gazeteci Nurullah Çavuşoğlu; BARO seçimlerine ilişkin açıklamalarına avukatlık mesleğinin zorluklarına ve günümüzde avukatlar başta olmak üzere hukuk adamlarının yaşadığı sıkıntılara değinerek başladı. BARO seçimleriyle yaklaşan yerel seçimlere ilişkin değerlendirmesinin benzerlik göstereceğini ifade eden Çavuşoğlu; “avukatlar arasında hiç BARO Başkanı seçiyor gibi bir hava yok, avukatların şu an böyle bir derdi yok. Avukatların derdini, kaygılarını konuşan yok. Kirasını nasıl öder bunu konuşan yok. Avukatın insanların işini görmek için icraya giderken bir diğeriyle küs olma noktasına geldiğini konuşan yok. Avukatların krizden nasıl etkilendiğini konuşan yok. Düşünebiliyor musunuz, avukatlara bugün asgari ücretle çalışması için iş teklif ediliyor. Biz gazeteciyken bile Gazetecilik mezunu gençleri asgari ücretle çalıştıramıyoruz. Kaldı ki, gazetecilik bölümünün puanı ile hukuk bölümünün puanı bir değil. Hukuk fakültesini bitirmiş insanlar, hukuk fakültesini yeni bitirmiş insanları asgari ücretle yanında çalıştırmayı teklif ediyor, yani kendine köle etmeye çalışıyor. Evinin kirasını, ofisinin kirasını ödemekte zorlanır hale gelmiş artık avukatlar. Avukatların varlığı halkımız için de çok önemli, sonuçta adalet bilen insanlar  ve adaletin gerçekleşmesi noktasında halk ile devlet arasında rol alan da bir argümandır avukatlar. Sonuç itibariyle avukatlık mesleği devletimizin yapısı bakımından da olmazsa olmazdır. Ancak BARO olmazsa olmaz değildir. Ancak BARO Başkanı ve yönetimi kendini olmazsa olmaz yaparlarsa bugünkü gibi saçma sapan neticeler alınır. ” İfadelerini kullandı.
Avukatların kendi oda seçimlerini önemsemediğini bir kez daha vurgulayan Gazeteci Çavuşoğlu; mevcut adaylar ve etrafında yaklaşık 100 kişiyi zor buluyorsunuz. Düşünün avukatsınız, sizi temsil edecek insanlar seçilecek ve kentin yönetiminde rol alabilecek bir noktada seçim var, BARO Başkanı seçiyorsunuz, yönetici seçiyorsunuz siz buna ilgi göstermiyorsunuz. Bu seçimde ciddi oranda bir firenin verileceği görülüyor. Bırakın seçimleri ben cenazeme, düğünüme gelmezse darılacağım arkadaşlarım var avukat camiasını içinde. Bir de şu an ciddi bir gerilim var avukatlar arasında. Bu kadar gerilir mi ortam? Kimin eli kimin cebinde belli değil. Üç listede de Nurullah Cahan’ın adayının olduğu, üç listede de FETÖ’nün adamı olduğu konuşuluyor.” Şeklinde konuştu.

Belli isimlerin avukatlar, özellikle de genç avukatlar arasında ciddi tepkilere neden olduğuna değinen Çavuşoğlu; “kimin isminin üstünün çizilip çizilmediğini görebiliyorsunuz, şaşırmıyorsunuz. En fazla Çetin Altınbilek ve İsmail Emre Ayhan’ın isminin çizik yediğini duyduğumuzda şaşırmıyoruz mesela. Kimin sevileceğini tahmin edebiliyorsunuz listelerden. Mesela Kazım Kuşçu, Emin Coşkun bir listede ön plana çıkar diyorsunuz, Meral hanımın ismi ön plana çıkmış mesela, bunlar şaşırtmıyor. Yine diğer listede Mehmet Nuri Sezgin var. Begüm Kelle de o listede ön plana çıkan  kendini sevdirebilmiş isimlerden.  Mesela Güven Özkan; hangi avukatın yanına gitseniz ortak intiba beyefendi bir kişiliğe sahip olduğu, Atatürkçü kimliği ön plana çıkıyor. Kendini genel anlamda sevdirebilmiş bir isim olarak karşımıza çıkıyor Güven Bey. Mesela Serhat Çatar var, bir de Murat bey var Özel İdare’nin avukatı olarak. İkisi de kurum avukatı ancak Serhat bey mi Murat bey mi dediğiniz de Serhat bey teşbihte hata olmasın ama döver kere döver yani.” Diye açıklamalarda bulundu.


Gergin bir ortamda BARO seçimlerine gidildiğine değinen Çavuşoğlu; burada vurgulamak istediğim şey şu; avukatlar kendi içinde ciddi bir problem yaşıyor ve gerginlik var. Bu havada iken kongreye gitmek ne kadar doğru bu tartışılır zaten, ancak yine de kongreye gidilirse de netice hiç beklenmeyen bir netice olabilir. 350 kişi civarındaki avukatlık camiasında 30-40 oy alan avukat çıkabilir, iş bu kadar ayak altına düşebilir. Listelerde öyle kirli insanlar var ki. 2011 yıllarında Fethullah Gülen CIA Ajanı mı? Başlıklı bir yazı dizisi başlatmıştık, bu yazı dizisinin ardından o zamanlar Fethullahçılar dı, şimdiki adıyla FETÖ’nün mütevelli heyeti dedikleri heyet bize yazıların biraz daha yumuşatılması için ziyarete gelmişti, bu heyette FETö için şefaat istemeye gelenler arasında Çetin Altınbilek de vardı. Çetin Altınbilek ki Muhterem Sayan’ın ortağıydı. Çok şaşırmıştık o zaman. Hatta Muhterem abiden de sorduk nasıl iş bu diye ama o zaman da tatmin edici bir cevap alamamıştık.” İfadelerini kullandı.

Antiparantez içinde avukatlar arasında da sık konuşulan önemli bir konu olduğuna değinen Gazeteci Nurullah Çavuşoğlu; mimarlar şu anda çok ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Yaptıkları işleri belediyeden geçirmekte zorlanıyorlar. Belediye içinde belediye çalışanı olupta dışarıya iş yapan mimarlar var. Çok garip bakın. Mimarlar bunu buluyor bir şekilde, Mimarlar Odası Başkanı Turan Ünlü’ye götürüyorlar böyle bir durum var, iş almışlar, parayı da üzerlerine almışlar. Bunu Mimarlar Odası neden açıklamaıyor halka. BARO’nun kendi içinde de biliniyor, Gürcan Sağcan çıkıpta neden açıklamıyor bunu. Ama hala listeler de işte bu adam, nasıl oluyor bu? Olay neden buraya geliyor? Gürcan Sağcan, Turan Ünlü neden bunları açıklamıyor, neden şimdi bunları konuşuyoruz burada. Onlar gereğini yapsa, halka açıklasalar bunları biz bunu demek zorunda kalmayacağız. Böyle bir ortamda, gergin bir havada biz BARO seçimlerine gidiyoruz biz de başkan adayıyız, yönetici adayıyız demeye utanır insan.” Diye konuştu.

Dün akşam saatlerinde bir Başkan adayının Tevfik Şahan ismiyle gezerken görüldüğünü ifade eden Çavuşoğlu; “demek ki Tevfik Şahan isminde bir arıza var ki nasıl gezebilir diye sorgulanıyor.” Şeklinde açıklamada bulundu. Yine Nurullah Cahan, Ufuk Uğur, Dilek Yılmaz gibi isimlerle birlikte hareket ettikleri söylenen kişilerin de listelerde olmasının ciddi tepkilere neden olduğuna değinen Çavuşoğlu; Belediye Başkanı avukatsa onun elinin altında 80-90 tane avukat olması lazım, onun işaret ettiği yeri destekleyecek ama bizde tam tersi. Belediye Başkanı’nın en iyi savunucusu Mehmet Alev var. Geçenlerde Emin Coşkun ile beraber otururken o da geldi. Sordum Mehmet Alev’e nedir Nurullah Cahan’ın yanına gitmenin fotoğraf vermenin katkısı diye sordum. 5-6 oy da olsa katkısı var onunda dedi. O kadar oy zaten benim de var. Ona belediyede yolsuzluk var mı yok mu dedim, Mehmet Alev dedikodusu çok dedi. Bir olay anlattım ona orada; Emin Coşkun dedi ki bu olay eğer böyleyse çok açık hırsızlıktır bu, kazım Kuşçu da aynı şekilde cevap verince Mehmet Alev de çaresiz aynı cevabı vermek zorunda kaldı. Onca hukuksuzluğa, mahkeme kararlarını hiçe saymaya rağmen bir hukukçu olarak Belediye Başkanıyla fotoğraf vermeye gidiyorsun, 10 tane oy almak için bu riski göze alıyorsan sen BARO’ya başkan olma zaten.” İfadelerini kullandı.

Belediye Başkanı ile fotoğraf verene neden çok kızılıyoru da cevaplandıran Çavuşoğlu; “niye kızılmasın ki, olay o kadar acayip ki. Nurullah Cahan’ın iki ortağı var; Ahmet Milllik, Resul Er. Adam bana diyor ki; abi adliyenin sahibi gibi buralarda dolaşan bi sen varsın bir de onlar var. Hadi ben dolaşıyorum, öyle gerekiyordur da. Onların bu başı dik gezmenizin sebebi ne? Onurlu olmalarının, gururla yürümelerinin sebebi ne? Onları artı kılan ne? Kabiliyetleri mi? Hangi mahkemede başarı elde etmişler?  Eskiden Ağır Ceza davalarına bakan avukatlar vardı, meşhur. Şimdi ismini vermeyeyim, ayıp olur. Hakimlerle, savcılarla işi pişirmişler demek ki, meşhur oldular. FETÖ’den cezaevinde yatan hakimler hangi avukatlarla çalışmış, onlar daha çok ön plana çıkmışlar. Bu isimler avukatlığın itibarını düşürüyorlar. Bakın Dilek Yılmaz var. Bir onun yanında, bir bunun yanında. Geçtiğimiz gün Mehmet Karakoç diyor ki; Dilek Yılmaz beni aradı, biz Ufuk Uğur’la bir çalışma yaptık seni de yanımızda istiyoruz. Nasıl olabilir bu ya diyor haklı adam. ” Diyerek açıklamalarını devam ettirdi.

Açıklamalarını toparlayarak noktalayan ve bundan sonraki sürece ilişkin değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu; “bizim bize ihtiyacımız var, samimiyete ihtiyacımız var. Buna mecburuz. Yani dürüstçe kendimizle yüzleşmeye mecbur olduğumuz bir zaman diliminden geçiyoruz. Olağan bir dönemden geçmiyoruz, bütün kurumlarda bir kriz var, özellikle de ekonomide ciddi bir kriz var. Acil müdahale edilmesi gerekiyor. Hepimizin sağduyuyla hareket etmesi, sekınete davet etmeye ihtiyacımız var. Bu bağlamda Uşak’ın genel itibariyle genç avukatlarına da burada bir kez daha teşekkür ediyorum. Genç avukatlar bu süreçte kendilerini siyasetten de biraz uzak tutarak, apolitize ederek afedersiniz kendilerinin yönlendirilmesine güdülmesine izin vermediler. Ben bir kez daha kendilerinden memnuniyetimi ifade edeyim. Daha önce Erdem Hacım gibi görüştüğümüz genç avukat arkadaşlarımız vardı. BARO seçimleri nedeniyle yeni genç arkadaşlarımızı da tanıma imkanı buldum. Mübalağa etmeden söylüyorum ki; şu yaşadığımız şartlarda demokratik bir şekilde tepkilerini ortaya koydular.” Dedi.

Yerel seçimler bağlamında da kısa bir değerlendirmede bulunan Gazeteci Çavuşoğlu; siyasetin çivisinin çıktığınının hepimiz farkındayız. Ne CHP, CHP gibi davranıyor, ne de diğerleri kendi franksiyonlarının gerektirdiği gibi. Baktığımızda bugün Erdoğan sanki CHP’den daha çok Atatürk’ü sahipleniyor gibi. Atatürk’ün partisiyim diyen parti artık onu istismar eder hale gelmiş. Ortaya çıkan tabloda da istismara açık olunca diğerleri de aynı şekilde davranırmış gibi bir durum oluşuyor. Şimdi siyasi partilerde aday adaylarını soruyorsunuz bana. Yok ki; ne konuşayım. Seçim varmış gibi bir hava yok artık. Parti binalarında adaylık açıklaması yapılıyor. 100 kişiyle adaylık açıklaması yapan birinin Belediye Başkan olabileceği konuşulur mu, o istenilen heyecanı uyandıramaz ki. MHP’yi savunan zaten bir Muhterem Kuruçay vardı o da sosyal medya hesabını kapatmış diye duydum. Acayip bir tabloyla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dikilitaşlı emin 1 yıl önce

Neredeyse Türkiye'nin il merkezleri haricinde bir çok ilçesinde bile eğitim fakültesi ve mühendislik fakülteleri olduğu gibi artık, aşağı yukarı her üniversitenin hukuk fakültesi var. Hukuk fakültelerinin, mühendislik fakülteleri gibi laboratuvar, araç ve gereçlere gereksinimleri de yok, bir tahta ve öğrenci sıraları yeterli. AKÜ hukuk fakültesinde 1 tanesi profesör olmak üzere toplam 5 tane akademisyen olduğu halde 140 öğrenci almaları dikkatimi çekmişti. Toplam 105 bin avukattan bahsediliyor ve her yıl 16 bin öğrenci hukuk fakültelerine kayıt yaptırıyor.

Avatar
Aslan Bey 1 yıl önce

Nurullah Bey Mimarlar Odası ile ilgili verdiğiniz bilgiler doğru ve evet mimarlar bu ve benzeri konularda hayli dertli. Ha keza diğer odalardaki durumda üç aşağı beş yukarı aynı. Aslında hiç bir esnaf yada tüccar odalarından memnun değil ve aslında odalar sadece rant yuvaları ve bağlı bulunan işletmecileri soyma kapısı haline geldi. Sizden ricam cılkı çıkmış ve hiç bir işe yaramayan odalar hakkında güzel bir yazı yazın yada ropörtaj verin. baro seçimleri kimsenin umurunda değil? Avukatlar avukap olmuş siyasete gireni zaten genel itibarı ile adı belli çirkef olmuş insanların nefretini kazanmış. baroyla sınırlandırmayın lütfen diğer odalara da bir el atın.

Avatar
ErHan 1 yıl önce

en fazla çizik yiyecek avukatlara ilişkin bir tahminde benden o halde eren ceylan göreceksiniz oda çok çizik yiyecek.tabi ona kızanlar oy vermeye hiç gitmezse ayrı bir konu. bu arada ne enteresan değil mi? Şehrin belediye başkanı ile fotoğraf veren adayların sırf bu hareketleri sebebiyle seçimleri kaybedebileceği konuşuluyor. Acı değil mi sizce de? Ama bende olsam meşruiyetini neredeyse tamamen yitirmiş hukusuzlukları kendi boyunu aşmış mafyatik belediye başkanı ile fotğraf veren bir kimsenin üstelik BARO'ya Başkan olmasına asla rıza göstermezdim. siz nasıl hukuçusunuz kuzum Allah Aşkına.

Avatar
baro üyesi 1 yıl önce

1. dilek yılmazla ufuk uğur ne çalışması yapmış. baro seçimi için mi başka bir şey mi ? bunu açıklamanız lazım.
2. karakoçun hakkında da anormal iddialar var ,. bir çok kişiden duydum. paravan şirketlerle belediyeden ihale alıyormuş. bunu duymamış olamazsınız. benim gibi sağır sultanlar bile duyduktan sonra.
3. baro seçimlerinin gergin olmasının nedeni; adayları belli gruplar seçiyor. adaylar da bu grupların esaretine mahkum oluyor. bunların içinde solcu gruplaşmalar olduğu gibi cahanın ekibi ve küllerinden doğmaya çalışan fetöden kapatılan hukukçular derneği de var. adayları gerçek üyeler seçmiyor. enbüyük sorunumuz budur.

Avatar
Hukuk doktoru 1 yıl önce

genç bir hukukçu olarak bu konuşması sebebiyle ilk defa dinlediğim bu gazeteci arkadaşı kutluyorum. iyi ki hala böyle gazetecileri var memleketimizim ve iyiki hala doğruları duyabiliyoruz böyle dobraca. avukatların sorunlarını ne güzel ifade etmiş. Ne yazık ki Baro başkan adaylarından duymadık bu gibi yada benzeri sözler.

Avatar
Doğrular 1 yıl önce

Yazınıza kısmen katılıyorum. sadece barolarmı.? birde beşbinden fazla üyesi bulunan işçi emekliler derneğine bakın, yıllardır aynı bşk aynı yönetim. seçimlerde üyelerine dahi haber etmesler kendi aralarında üyelere toki den ev alaçakları veya trd olaçaklarını söyleyip üye lerini dahada fazla olmasını sağlarlar aidatlar sğk tarafından yılda bir kereye mahsus aidat kesilir. birde kömür konuları var bir göz atıferin size ve tüm calışanlara başarılar.