CHP'de Kongre süreci devam ediyor, heyecan ve katılım az olsa da kulisler kaynıyor

CHP'de Kongre süreci devam ediyor, heyecan ve katılım az olsa da kulisler kaynıyor

Bildiğiniz gibi Merkez İlçe Başkanı adayı olduğu bilinen Kudret Yörük yanına Mimar Gökhan Ulusoy gibi öteden beri partililiği bilinen ve partinin sevilen simaları olan bazı isimleri de yanına alarak yola çıkmış ve İl Başkanı adayı olmak üzere yola çıktığı zannedilen İsmail Demirel ile liste çıkarma düşüncesindeydi. Lakin yola çıktıktan sonra İsmail Demirel ile Kudret Yörük'ün bazı noktalarda ayrıştığı ve birbirinden uzaklaştığı bilgileri gelmeye başladı ki İsmail Demirel'in yanında bilinen pek çok ismin de bu ayrılma noktalarında Kudret Yörük'e hak verdikleri hatta bazı kişilerin Yörük'e bırakalım İsmail Demirel'i biz seninle yola devam edelim dediklerini ama henüz resmiyete yansımış yada ortaya çıkmış tam bir ayrışma olmamakla beraber aralarının gitgide açıldığı yönünde duyumlar kafa karıştırmakta. Bununla beraber Kudret Yörük kongre sürecinin en başından bu yana İlçe Başkanı adayları yada adı geçen olasılıklar arasında en göze çarpar ve en yakışan aday olarak anılmakta. Kudret Yörük'ün partinin kuruluş ayarlarına dönülmesi gerektiğini dillendirmesi, üye yapısının problemli olması başta olmak üzere delege tespiti sırasında gruplaşmanın olmasına yada Milletvekilinin kongre sürecinde liste yada aday çıkartma cihetine giderek sıradan bir üyeden daha fazla dahlinin olmasına getirdiği eleştiriler ve vaad ettiği ekip vizyon ve vaad ettiği muhalefet anlayışı yada siyasi duruş üyenin hoşuna gidiyor.

İsmail Demirel'in çevresinde bulunan bazı insanlar ile görüştüğümüz de Yörük'ün, Demirel ile birlikte anılmasının bile artık zararlı olduğunu ve Kudret Yörük'ün vefa işini abartmadan ayrı hareket etme yoluna gitmesi gerektiğini söylemesi ve de bunu yaparsa Yörük için çalışacak çok insanın olduğunu söylemeleri de hayli enteresan bir kulis bilgisi diyebiliriz. Bununla birlikte Kudret Yörük'ün ekibini dağıtmaya matuf bazı girişimleri bulunduğu bilinen Özkan Yalım'ın Can Ocakoğlu'nu ikna ederek Merkez İlçe Başkanı adayı yapmaya kalktığını da belirtelim. Gerçi şimdilerde Yalım'ın çalışmalarını tuhaf bir şekilde birden bire dondurduğu ve kongre sürecine sadece katılımı artırmak üzere katkılar sunacağını söylediği de konuşuluyor hemen belirtmiş olalım. Yani eğer dediği gibi yaparsa ve Kudret Yörük'ün ekibini karıştırmak işinden vaz geçip süreci kendi akışına gerçekten bırakırsa müdahil olmayıp o zaman ibrelerin hala Kudret Yörük'ü gösterdiğini söyleyebiliriz rahatlıkla. Bu arada Özkan Yalım'ın kaybedilen seçimin ve CHP'nin Uşak özelinde dağılma eğilimine girmesinin faturasını salt Nadi Sancar'a yıkmaya çalışıyor olmakla beraber durumu toparlamak için her fedakarlığı yapmaya hazır olduğunu da etrafına söylediği bilgileri de geliyor. Yalım cephesinden gelen son haberlerin CHP için sevindirici olduğunu da pekala söyleyebiliriz bu bağlamda. Çünkü gerçekten de Milletvekillerinin örgüt seçimlerine müdahil olması listeler çıkarması hiçte hoş durmuyor. Elbette ki katılımı sağlayabilmek için bütün imkanlarını seferber edebilir ama kongreye davet ettiği yada araç yolladığı üyeye liste telkin ederse Milletvekili kimliğini kullanarak üyeye etki ederse hem adaletsiz olur hem de tek adam sisteminin önünü yerel bazda açar diye düşünen bazı CHP'lilerin Yalım'dan bekledikleri de bu zaten. Neyse Kudret Yörük cephesinde göze çarpan gelişmeler bunlar şimdilik. Şimdilerde Kudret Yörük'ün tıpkı Dikilitaş'ta olduğu gibi diğer mahalleler de de üyenin çıkardığı listeye razı olma eğiliminde çalışmalar yaptığı konuşulmakta. CHP'nin eski İl Başkanlarından ve Belediye Meclisi üyeliği başta olmak üzere partide yada parti adına pek çok görevde bulunmuş, Kılıçdaroğlu'nun YCHP Planına karşı olduğunu ulusal basında açıkça deklare ettiği bilinen ve siyaset yaptığı dönemlerde Genel Merkez'le yerine göre ters politikalar üretebildiği bilinen Fuat Yılmaz'ın öncülük ettiği üyelerin hazırladığı liste rengi olan Sarı Listenin çıkarıldığı yerlerde liste çıkarmama ve İsmail Demirel kırmızı listeyi çıkarsa bile destek vermeyeceğini ve sarı listenin çıkarıldığı mahallelerde liste çıkarmayıp sarı listeye destek olmayı öncelediği konuşuluyor. Elbette ki verdiğimiz bilgilerin çoğu duyumlara dayalı kulis bilgisi ve 24 saatte çok şey değişebiliyor belirtelim. Her an karşı listedeki birisi destek verdiği rengi değiştirebiliyor ve dengeler gerçekten çok hızlı değişebiliyor.

Gelelim eski İl Başkanlarından ve partinin bu güne yani dağılma evresine gelişinin perde arkasındaki hazırlayıcılarından Ali Karaoba'nın desteğiyle aday olduğu söylenen Uğur Dümen cephesine; Bildiğiniz üzere Dümen'in yanında önceleri sadece Ali Karaoba ve yönetim zamanından elinde kalanlardan ibaret ekibi vardı. Daha sonra ne değişti bilinmez. Özkan Yalım'ın da aday ve liste çıkartacağı yönündeki iddialar ortaya atılır atılmaz neredeyse eş zamanlı olarak, partinin Üç Milletvekili çıkartan tek il başkanı olarak partinin tarihine geçen duayen politikacı Esat Beylerce İsmet Akın gibi isimlerin destek verdiği bilinen ve Partiye yönetici iken yönetim kurulu toplantısına şortla gelmesiyle ünlü Emre Karslı'nın ilçe başkanı adayları olması beklenen grupta liste çıkarmaktan vaz geçerek beyaz listeye yani Uğur Dümen'i ilçe başkanı aday yapmayı planlayan gruba destek verme kararı almışlardı. Fakat Yalım'ın kongre süreci için havlu attığı haberlerinin yayılmasına paralel beyaz listenin Nadi Sancar ve Asım Kalelioğlu ile görüntü vermesinin ardından Esat Beylerce'nin ciddi rahatsızlık belirttiği de konuşulmakta. Kendisinden teyit alma(ma)kla beraber rahatsızlık belirtmesinin kendisinden beklenen bir davranış olduğunu da düşünerek bu kulis bilgisini de geçmiş olalım. Tabi aynı sıkıntının İsmet Akın tarafından da özel ortamlarda dillendirildiği ve Ali Karaoba'nın her zamanki gibi egosunun fazla olduğu davranışlar sergilemesinin de Akın yada benzeri bazı isimlerin beyaz listeyle beraber hareket etme işinden soğuttuğu da konuşulmakta. Yani gerek kırmızı liste de gerekse beyaz liste de ciddi çatlaklar oluştuğunu rahatlıkla söyleyebiliriz ve dağılma evresinde olduklarını da pekala söyleyebiliriz. Bu arada CHP'liliğinden hiç kimsenin kuşku etmeyeceği ve üye üzerinde etkinliğinin varlığı herkesçe bilinen Seyfi Paksoy'un da özellikle Nadi Sanca ve Asım Kalelioğlu ile hala birlik olmaya çalışılmasından da Ali Karaoba'nın merkez ilçe başkanı adayı olarak dayattığı Uğur Dümen'in diğer aday Kudret Yörük'e oranla backround ve birikim eksikliği yaşıyor olmasından da hayli rahatsız olduğu kulislerde konuşulmakta. Uğur Dümen aday yapılacağına Ali Karaoba yönetiminde daha önce görev almış Ömür Önlü, Seyfi Paksoy, Serkan Coşkun yada Funda Bayer gibi hiç değilse üyelerce sevilen ve tanınmış simalara yatırım yapılsaydı belki sonuç bu kadar kötü olmayabilirdi. Ancak kendi aralarında bile 5 Benzemez İttifakı olarak anılan bu ittifakın, zaten Özkan Yalım'ın kendisini her fırsatta ezmesine ve rezil etmesine göz yumduğu için ciddi güç ve karizma kaybeden Ali Karaoba'nın siyasi sonunu getireceğe benzediğini de rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü süreç gerçekten de Ali Karaoba açısından hayli sıkıntılı.

Kaldı ki kendisini daha önce yönetiminde bulunan pek çok isim bile terkedeli çok oldu. Bildiğiniz üzere ne Funda Bayer ne Rezzan Çağlar ne Serkan Coşkun ne de Ayhan Yavuz yada Serap Bitgin artık Karaoba ile birlikte hareket etmiyor uzun süredir ve partideki varlıkları ve popülariteleri sürmekle beraber ekipten kopmuş durumdalar. Anlaşılan oki bu süreçte herkese mavi boncuk dağıtırken sadakatle yanında duran insanların da kimilerini kaybedecek Ali Karaoba. Atatürk Mahallesi seçimlerinde seçim kazanmak için Beyhan Demirel'e güvenerek pazarlıklara oturması ve sonucunda da kesin gözü ile baktıkları Atatürk Mahallesini Mahallelilerin yazdığı listeye kaptırmaları aslında fitili ateşledi ve kazan kaynamaya başladı diyebiliriz rahatlıkla.. Bu arada kulislere hakim her listeden tanıdığı olan bir arkadaşımızın verdiği bilgiye göre Kudret Yörük'ün bütün eğilimleri bir araya getiren ve delegenin gönlünü kazanarak herkesi birleştirebilecek bir uslup ve siyaset tarzı benimserse bu süreçten kazanarak çıkacağını söyledi ki bizim de aldığımız duyumlar zaten bu yönde. Yörük hiç bir dedikodu, kirli pazarlık yada kumpasın içinde bulunmayıp şeffaf davranarak ve ayrıca üyenin yada ekip ve taraftarlarının telkinlerine uyarak siyasi hamle belirlemesi Yörük'ü bir adım öne çıkarıyor diyebiliriz. Zaten diğer adaylar ile arasındaki her türlü çita farkı ortada olan Yörük; fevri davranmadan herkesi kucaklayan ama mesafesini iyi ayarlayarak güdülmesine izin vermeyen bir anlayış ortaya koyarsa ve güven verirse ipi göğüsleyen isim olabilir diye gözlemlemekteyiz. Uşak Haber Merkezi ekibi olarak yaşandıkça yeni gelişmeler ve kulis bilgilerinden sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz ki belki ilginin artmasına ve parti içi hareketlenmeye katkı da sunmuş oluyoruz böylece. Malum şehrimizde siyasetin aktör bulmakta zorlandığı halk katılımı sağlayamadığı ve adeta her anlamda SOS verdiği şu ortamda basın olarak bizlere düşen şehir adına siyaset üreten partilere ve üyelerine destek olmak ve bu bağlamda katkı sunmak, sinerjiyi artırmak ve kirli bilgilerin algıları yenmesine izin vermemek adına kulis haberleri yapmayı sürdüreceğiz..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Solumut Sonumut 12 ay önce

chp aklını başına almalı yoksa bu kongrede gösterdi ki parti bitmiş. üyeler arabayla taşımışken evinden yada işyerinden kalkıp gelip oy vermek istemiyor. ne kadar fırıldak ve iki yüzlülük varsa hüner gibi sergiledi malum kişiler. Ali Karaoba bence siyasetini Uğur Dümeni aday yaptığında bitirdi ve kendi yanındaki adamları kırdı. Uğur Dümen kim ki? Ondan iyi yapabilecek bir çok kişi vardı haberde de bahsedilen.Ama iyi oldu hiç sevmezdim bitti siyasi hayatı. Fuat Yılmaz bu arada üye ile kaynaşmayı biraz başardı bence ve Onun çalışmaları sağlıklı delegenin bir miktar yazılmasını sağladı. Kudret Yörük bile bence çıktığına göre kan kaybetti. Yeni aday çıkar mı bilmem ama çıkmazsa seçimi kazanır da yanındaki adamı özkana kaptırmasa iyiydi. bekleyip görcez ama bence başka adaylar çıkabilir delegeler belirlendikten sonra.