Rektörün Samimi ve Dik Duruşu İç Çekişmelere Rağmen Üniversiteyi Büyütüyor!
Geçtiğimiz Rektörlük seçimlerinde sessiz sedasız gelip aday olan ve seçimlerden ikici sırada çıkmasına rağmen Cumhurbaşkanınca Uşak Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Sait Çelik, Devlet Adamlarına yaraşır dik duruşu, torpile imkan tanımaması, dürüst tavırları ve samimiyeti ile umut vaad eden bir bürokrat olma yolunda.

Uşak Üniversitesi Kuruluşundan itbaren Rektörlük görevini üstlenen Adnan Şişman döneminde sürekli usulsüz öğretim üyeleri alımları, torpiller, adam kayırmaları ya da mobbing uygulamaları gibi çeşitli iddialar ile gündeme gelmişti.

İddiaların bir kısmı maksatlı ya da iftira nitelikli olmakla birlikte doğruluk payı olan iddialar da yok değildi. Bu iddialar arasında iki dönem Rektörlük yapan Şişman'ın ardından seçimlerde, dışarıdan geldiği halde Şişman'a yakın oy alarak ikinci olmayı başaran ve Cumhurbaşkanı Gül'ün atadığı Prof. Dr. Sait Çelik hakkında da bir çok önyargı ve peşin hüküm vardı. Hala var olan önyargılar olmakla birlikte Çelik hakkındaki olumsuz bir çok önyargıyı yıkmayı başardı.

Aslen komşu ilçemiz Çivril'den olan Çelik'in Rektör olmasının ardından ilk beklentiler kardeşinin Genel Sekreter olacağı ve Çivril'lilerin gerek güvenlik gerek temizlik gibi nerede boşluk bulunursa oralara işe alınması yönündeydi. Ayrıca Ak Parti Milletvekilleri ve İl Başkanının ya da Gülen Cemaatinin ciddi yaptırımlarının olacağı yönünde idi. Ancak bunların hiçbirisi olmadı. Denge gözetme hususunda tam bir devlet adamı vakarı ile hareket ettiğini gözlemlediğim Çelik, hiç kimsenin Üniversite'yi çiftliği gibi kullanmasına izin vermezken kendisinin de çok göze batacak bir uygulaması olmadığı kanaatindeyim. Eski Rektör Şişman'ın İdari Kadrosunda çok fazla bir değişiklik de yapmayan Çelik'in ciddi bir tırpanlama işine girişeceği yönünde beklentisi olanları da utandırdığı da gözlerden kaçmayan bi ayrıntı olarak Üniversite Kulislerinde yankılandı. 

Rektör Çelik'in bir başka göz dolduran tavrı ise Üniversite bünyesinde düzenlenen etkinliklerde gösterdiği hoşgörülü ve müsamahakar tavırları, hangi siyasi görüş yada ideolojik fikirden olursa olsun Üniversitenin kapılarını açıyor ve kürsüden konuşabilmesine müsade ediyor. Türk Ocakları'nın düzenlediği, "Türk'ler neden Bozkurt'u sembol Edindi" başlıklı panele müsade etmesi yine Banu Avar'ın Üniversitede seminer vermesine müsade etmesi de bunların en bariz örneklerindendi. Bu arada göreve geldiğinden bu yana Üniversite adeta şantiye alanına döndü ve inşaat çalışmaları her yerde hızla devam etmekte. Aynı zamanda dört fakültenin Üniversite bünyesin de açılmış olması da sevindirici ve mutlu eden gelişmeler arasında yerini aldı.

Tüm bunların yanısıra olumsuzlukların hiç olmadığı da söylenemez. Tabi ki toz pembe bir tablo çizmek de o kadar kolay değil. İllaki kurum içerisinde iç hesaplaşma peşinde olan akadaemisyenler idari ya da teknik personel de var ve zaman zaman bu konular da ciddi sıkıntılar da yaşanabiliyor. Eminim bu tipten hareketler akademik kadronun iyi niyetli olanlarının da enerjisinden çalıyor ve şevkini kırıyor. Lakin Sayın Çelik'in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama bu tip faaliyetlere de bir dur diyeceğinin sinyalini verir nitelikteydi. Tabii ki Uşak Haber Merkezi ekibi olarak Üniversite içerisinde yaşanacak olumsuzlukları ya da şayet olursa usulsüz işleri de kamuoyu ile paylaşacağız. Kaldı ki Rektörün Tanzanya'ya gidişini de ağır bir dille yine bu köşeden eleştiren bendeniz olmuştum ve zaman zaman ihtiyaç hasıl olduğunda eleştirilerimin de süreceğini ancak gelinen noktada haklıya hakkını teslim etmek babından bu yazıyı yazmayı görev addettiğimi söylemek isterim.

Bu arada Üniversite öğrencilerinin gerek SKS'deki kulüp etkinlikleri için izin ve destek alma hususundaki sıkıntılarını gerekse ulaşım sırasında bir takım sorunlar yaşadığını da dile getirmiş olayım. Ayrıca Üniversitenin kentle bütünleşme hususunda ciddi adımlar atttığını da söylemek pek kolay değil. Ama henüz iki yılını bile doldurmayan Sayın Çelik'in bu sorunlara da zaman zaman eğileceği ümidimi henüz yitirmiş değilim. Bu bağlamda öğrenci temsilcilerini sık sık dinlemesini kendisine tavsiye edebilirim. 

Yazımı sonlandırırken, Rektör Çelik'in umut vaad eden duruşunun ve gayretinin sürmesi kentimizin yeni bir devlet adamı ve düzgün bir bürokrat ile tanışacak olması hayal ve hevesimizi artırması temennisi ile Uşak Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerine ve tüm çalışanlarına başarılar diliyorum.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Meltem Özcan 8 yıl önce

Uşak Üniversitesi'nden geçen yıl mezun olmuş aslen Çivril'li bir genç olarak kentimizin böyle bir Rektöre sahip olduğunu yazınız aracılığı ile öğrenmiş oldum ve gerçekten çok sevindim. Ayrıca kendisinin Çivril'li olduğunu da bilmiyordum Hemşehrimden göğsüm kabardı gururlandım çok teşekkür ediyor başarılar diliyorum kendisine.

Avatar
kadrişinas 8 yıl önce

Uşak Haber Merkezi ne oluyor orada Rektörü öv öv bitirememişsiniz bakıyorum. Gazetecilik bu değildir ki gazeteci dediğin eksikleri koyar eleştirir yanlışları gösterir araştırır sizi bu yazıya gelene dek takdirle takip ediyordum ama bu yazı olmadı. Rektör Hoca çıktı kendini anlattı işte bugün siz onun sölediklerini yazabilirsiniz ancak kendinizin övgü dolu yazılar yazması uygun değil diye düşünüyorum.

Avatar
uşaklı genç 8 yıl önce

Rektörümüz sayın Çelik üniversitemize geldiğinden bu yana üniversite deki değişimleri görmeyen aciz varlıklar sizin zihniyetiniz yüzünden bu üniversite Şişman döneminde gelişemedi zihniyetiniz gereği hizmet yapanları eleştirin durun Uşak'a faydalı hizmetli iş adamlarını Akademisyenleri her türlü kişileri desteklemeliyiz ki bu şehir bi bu kadar daha olsun...

Avatar
genç uşaklı 8 yıl önce

lütfen bu haber merkezinin haber olmayan köşe yazıların haber slaytına koymamasını istiyorum. haber var diye açıyorum hevesle bi bakıyorum bi profil ve altında onun ÖZNEL-TARAFLI görüşleri.. bu değildir habercilik. taraflı görüşlerinizi köşe yazısı olarak kenarda tutun haberler kirletmeyin!

Avatar
Münür 8 yıl önce

SKS Daire başkanlığının tek kamu hizmeti portakala sınırsız hizmet vermektir. Üniversitenin SKS aracılığıyla yaptığı tüm basım matbaa alım satımları tek tek incelemeye alınmalıdır.

Avatar
hasan 8 yıl önce

ünüversitede mesai içinde okuyanlar var
onlarla bir ilgilen bir zahmet

Avatar
Ali Kıran Balta İle Baş Kesen 8 yıl önce

Sayın Rektör Hocamız gerçekten de pek kendisi için imtiyaz istemedi. Ayrıca kıyıma da göz yummadı ama yine de çevresindeki bazı ihtiras sahibi hocaları grenlemediği için eleştirlebilecek o kadar çok iş yaptı ki say say bitmez. Bir önceki Rektör haberine yorum olarak bir kısmını atmıştım. Uşak Haber Merkezi onaylarsa yazmaya devam ederim.