İntraket

İntraket

Bu ürünlerin her birinin her bir sağlık kuruluşunda bulunması şart haldedir. Bu yazıda ele alacak olduğumuz sağlık ürünü de bu malzemelerden bir tanesidir. Yazımızın ana konusu intrakettir. Yazıyı okumaya devam ettiğinizde bu önemli sağlık ürünleri ile ilgili pek çok detaylı bilgiye erişeceksiniz. Yazıda şu başlıkları göreceksiniz: İntraket nedir, intraketin önemi nedir, intraketler ne amaçla kullanılır, intraketler ne işe yarar, intraketi kim kullanabilir, intraketler hangi durumlarda kullanılır, intraketler nerelerde kullanılır, intraketin kullanımı nasıldır ve benzeri pek çok soru.

Bu yazıyı okuduktan sonra eğer bu ürüne ve benzer diğer sağlık ürünlerine ihtiyacınız var ise hemen sitemize giriş yapabilir ve istediğiniz ürünleri kolay bir şekilde bulabilirsiniz. İyi okumlar ve iyi alış verişler diliyoruz.

İntraket Nedir?

Yazımıza ilk olarak intraketin ne olduğu, ne anlama geldiği konusu ile başlayalım. Kısaca anlatmak gerekir ise intraket sağlık alanında kullanılmakta olunan önemli bir alettir. Kan alma işlemlerinde ya da serum bağlama gibi önemli işlemlerde bu ürün kullanılmaktadır. İntraketlerde bir iğne, iğnenin üzerine bağlı olan bir plastik ince boru ve tüm bunların bağlı olduğu bir küçük vana bulunmaktadır. Yani, 3 ana parçadan meydana gelmektedirler. İntrakette bulunmakta olan plastik ince boruya aynı zamanda kanül adı da verilmektedir.

İntraketin ne anlama geliyor olduğu kısacası bu şekildedir. Bu konuyu iyice kavradığınıza göre şimdi diğer konuya geçelim. Diğer konu başlığımız intraketlerin önemi hakkındadır.

İntraketin Önemi Nedir?

İntraketin önemi sağlık alanında kendisini fazlasıyla göstermektedir. Çünkü en önemli işlemler, sık yapılan işlemler intraketlerin yardımı ile yapılabilmektedir. İntraket ürünü olmadan bu tarz işlemlerin yapılması neredeyse imkânsız haldedir. İntraketler kan alma ya da serum bağlama gibi önem taşıyan işlemlerde kullanıldığı için büyük bir öneme sahip durumdadır. Peki, intraketler ne amaç ile kullanılmaktadır?

İntraketin Kullanım Amacı Nedir?

İntraketin kulanım amacını sizler e şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bu önemli sağlık ürünü serum bağlama ya da kan alma gibi işlemlerde kullanılır.
 • Bu ürün sayesinde açılan damar yoluna sonrasında yeniden delme işlemi yapılmasına gerek kalmaz. Yeniden delinmeden farklı materyaller bağlanabilir ya da bundan daha farklı olan gerekli işlemler uygulanabilir.
 • İntraket ile birlikte damara ince kanül parçası yerleştirilir ve bu sayede de hasta kişi hareket ettiği zaman herhangi bir acı, olumsuz bir his duymaz.
 • Yazının ilerleyen kısımlarında anlatacak olduğumuz intraketlerin çeşitleri konusunda renklerden bahsedeceğiz. Bu renklerin her birinin özel bir anlamı bulunmaktadır. Bu renklere göre kullanım amacı belirlenmektedir.

İntraketlerin genel kullanım amaçları bu şekildedir. Bu konu ile bağlantılı olarak şimdi bu sağlık ürünlerinin ne işe yarıyor olduğunu sizlere daha açık şekilde anlatalım.

İntraket Ne İşe Yarar?

 • İntraket sayesinde kan alma işlemi doğru bir şekilde uygulanır, yapılır ve tamamlanır.
 • Aynı zamanda serum bağlama gibi bazı işlemler de pratik ve doğru bir biçimde yapılmaktadır.
 • Damar yolu açıldıktan sonra daha pratik bir şekilde ilerleme sağlanır. Yeniden delme işlemleri ile uğraşılmasına gerek kalmaz. İntraketler daha hızlı, kaliteli ve pratik işlem yapılmasına olanak sağlamaktadır.
 • Kanül sistemi sayesinde hasta kişi hareketlerinden sonra herhangi bir acı hissi duymaz. Hastanın bu süreçten rahatsızlık hissetmemesi sağlanmış olunur.

Bu ürün genel olarak bu işlere yaramaktadır. Peki, intraketi kimler kullanabilir? Sadece uzman kişiler mi bu ürünü kullanmalıdır? Bu soruların en net yanıtları için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

İntraketi Kimler Kullanabilir?

Her sağlık ürününde olduğu gibi bu sağlık ürününde de belirli bir doğru kullanım şekli bulunmaktadır. Doğru kullanımı uzmanlık derecesinde bilmeyen bir kişi bu ürünü asla kullanmamalıdır. Yoksa yanlış adımlar atar ve hasta kişi için olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bu sebep ile bu önemli sağlık malzemesini kullanabilecek olan kişiler yalnızca uzman kişilerdir.

Bu konuda eğitim almış olan her bir sağlıkçı ürünü rahat bir biçimde kullanabilir. Doğru kullanımının eğitimini uzman olan kişiler yıllarca almışlardır ve deneyimleri ile birlikte de ürünü tamamen çözmüşlerdir. Dolayısıyla bu ürünü kullanabilecek olan kişiler doktorlar ya da hemşirelerdir. Eğer uzman bir kişi değil iseniz lütfen bu ürünü kullanmayın.

Şimdi de intraketin hangi durumlarda kullanılması gerektiği konusuna geçiş yapalım.

İntraket Hangi Durumlarda Kullanılır?

 • İntraketi kan alma işlemlerinde kullanabilirsiniz.
 • Aynı zamanda serum bağlama gibi işlemlerde de bu ürün sık sık kullanılmaktadır.
 • Damar yolu açma uygulamalarında ürün sık sık tercih edilmektedir.
 • Bu ürün sağlık alanı dışında aynı zamanda piercing işlemleri için de kullanılmakladır. Ama olası bir enfeksiyon riskine karşı bu ürünü piercing işleminiz için kullanmak yerine bu işi uzman bir şekilde yapmakta olan birisine yaptırmanız daha doğru olacaktır.

İntraket en genel olarak bu tarz durumlarda kullanılmaktadır. Şimdi intraketlerin çeşitlerinden sizlere bahsedelim. Sıradaki konu başlığı bu konu ile ilgilidir.

İntraket Çeşitleri Nelerdir?

İntraketlerin çeşitlerinden söz edecek olur isek bu çeşitliliğin renk ve numaralardan meydana geldiğini söyleyebiliriz. Her bir renk ve her bir numara farklı bir anlam taşımaktadır. Bu renkler ve numaralar intraketlerin uzunluklarını ve kalınlıklarını belirlemektedir. Numara büyüdükçe intraketin uzunluğu da kalınlığı da azalmaktadır.

 • Turuncu renk: 14 numara. Kanül uzunluğu 45, kanül çapı 2.10 mm.
 • Gri renk: 16 numara. Kanül uzunluğu 45, kanül çapı 1.75 mm.
 • Yeşil renk: 18 numara. Kanül uzunluğu 45, kanül çapı 1.20 mm.
 • Pembe renk: 20 numara. Kanül uzunluğu 32, kanül çapı 1.11 mm.
 • Sarı renk: 24 numara. Kanül uzunluğu 19, kanül çapı 0.60 mm.

Ayrıca;

 • Sarı intraketler en kısa ve ince olan çeşittir. İnce damarlarda kullanılır. Bebeklerde yapılan kan alma işlemleri için uygundur.
 • Mavi intraketler sarı renkte olanlardan sonra en ince olanlardır. Damar bulunması zor olan hasta kişilerde ve bebeklerde kullanılmaktadır.
 • Pembe intraket ise orta kalınlıktadır. Kullanımı çok yaygın haldedir.
 • Yeşil intraketler de orta kalınlıkta bulunur. Hastanelerde yaygın olarak kullanılır. Damar yapısında herhangi bir sorun ulunmayan hastalarda kullanılmaktadır.
 • Gri intraketler ise kalın grupta yer almaktadır. Kalın grupta olduğundan dolayı damara zarar verme olasılığı yüksek haldedir. Bu yüzden de çok sık kullanılmaz. Kan alma işlemlerinde ve hızlı şekilde serum verme uygulamalarında tercih edilmektedir.
 • Turuncu intraketler ise en kalın olan çeşittir. Damara herhangi bir zarar verme olasılığı gri intraketlerden de daha yüksek haldedir. Kan alma işlemleri dışında pek tercih edilmeyen bir üründür. Akışkanlık hızı çok yüksek durumdadır.

Sitemizde Bulunan İntraketler

Son olarak sizlere sitemizde yer alan intraketlerden söz edelim. Sitemizde yukarıda saymış olduğumuz her bir renk ve numara türündeki intraket ürünü yer almaktadır. Tüm ürünler en güvenilen ve en bilinen markaların orijinal ürünleridir. İthal ürünlerdir. Avrupa standartlarında olan, kaliteli malzemeden yapılan ürünlerdir. Kalitesi yüksek olan bu ürünler aynı zamanda olabilecek en uygun fiyatlara da sahip durumdadır. Ürünlerimizi imcelediğinizde tüm bu özellikleri daha detaylı görebilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.