Medical Park Hastanesi Genel Müdürü Azal, Gelişmiş Tıp Teknolojisinin Önemini Anlattı

Medical Park Hastanesi Genel Müdürü Azal, Gelişmiş Tıp Teknolojisinin Önemini Anlattı
Günümüzde gelişmiş tıbbi cihazlar doktorların güvenilir, doğru ve zamanında teşhis koymasında önemli rol oynamaktadır. MR - BT gibi yüksek teknolojiye sahip görüntüleme cihazlarıyla olsun, ameliyatlar ve müdahaleler esnasında kullanılan tıbbi cihazlarla olsun, hasta odaklı yaklaşım ve güvenliği ön planda tutularak, meslektaşları ile birçok kaynaktan aldıkları bilgileri birleştirip, tartışarak güvenilir teşhis koymak için doğru ve zamanında klinik kararlar alabilmekteler.

Hastalıkların teşhis ve tedavisi ile yaşam kalitesinin yükseltilmesinde önemli bir yere sahip olan tıbbi cihazlar; ileri teknolojili ve geleneksel ürünler olarak gruplandırılabilir. İleri teknolojili ürünler, tedaviye ve teşhise yönelik kullanımlar için özel olarak dizayn edilen nitelikli cihazlardan oluşur.

Medical Park Uşak Hastanesi Genel Müdürü Op. Dr.Ömer Faruk AZAL; gelişmiş tıp teknolojisinin sağlık sektöründeki önemi hakkında genel olarak şu bilgileri verdi:
‘’Sağlık alanı bir hizmet sektörüdür, verdiğiniz hizmetin kalitesi kullandığınız teknoloji ile artmaktadır. Biz Medical Park Uşak Hastanesi olarak deneyimli ve uzman kadromuzu, çok amaçlı ve yüksek standartlarda gelişmiş tıp teknolojisi ile birleştirerek bölge halkına sağlıklı yaşam ile buluşturmayı hedeflemekteyiz. Her bir branş ameliyatı için özel donanımlara sahip ameliyathanelerimiz, Hastaların tüm hayati fonksiyonlarının izlenebildiği son teknolojiye sahip monitörler ile donatılmış yoğun bakım ünitelerimiz, sürekli yenilenen alt yapımız ile 7 gün 24 saat hastaların erken tanı ve tedaviye ulaşmalarına imkan sağlamak için çalışmaktayız.’’

Örneğin kanser hastalığı, sadece bir sağlık sorunu değil aynı zamanda sosyal ve ekonomik yönleriyle insanların yaşam kalitesini de etkileyen toplumsal bir sağlık sorunudur. Farkındalık ve erken teşhis tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır.

Tıbbi cihaz temininde nelere dikkat ediyorsunuz?

Hastanelere alınan tıbbi cihazlarda çıkan en önemli sorun teknik destek ve yedek parça sorunu dur. Herhangi bir sistemde bir sorun olduğunda maalesef bu sorun en erken 10 gün içerinde bazen bir ay gibi bir sürede çözülebilmektedir. Ucuza aldığınızı düşündüğünüz sistem, hasta randevularınızın aksaması, teşhis ve tedavi süreçlerinin aksaması gibi ciddi ve daha pahalı maliyetlere yol açabilmektedir. Bu durum hem hastane vizyonunuzu sarsmakta hem de rekabet içerisinde olduğunuz kurumlarla bir adım geriye düşmenize neden olmaktadır. Kullandığımız malzemede fiyat odaklılıktan çok Kalitesi ( sağlamlığı, hammadde yapısı, menşei ), Teknolojik yapısı ( muadillerine göre artı veya eksi durumu ),Satış Sonrası Süreç ( servis desteği ve yedek parça temini ), Referanslar önemlidir.
Medical Park Hastaneler Grubu olarak, Tıp dünyası açısından büyük öneme sahip olan üstün kaliteli görüntüleme sistemlerinin, yeniliklerin ve bulguların paylaşıldığı kongreler sürekli takip edilmektedir. Özellikle cerrahi işlem olmadan gerçekleştirilen anevrizma tedavilerinde, doktorların hastanın cildinden ötesini görüntüleyebilmesini sağlayan üstün kaliteli görüntüleme teknolojilerinin ameliyatların başrol oyuncusu olduğu tıbbi cihaz kongreleri gibi.

Hastanenizde tıbbi cihaz ihtiyacını neye göre belirliyorsunuz?

Pek çok farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir, genel olarak;

Teknoloji yenilemesi olabilir. Elimizdeki cihazları yenilemek isteyebiliriz. 
Elimizdeki mevcut ekipman kapasite olarak yeterli olmayabilir. 
Tanı veya tedavide elimizdeki mevcut ekipman yetersiz kalıyor olabilir. 
Sektörde yeni bir teknoloji geliştirilmişse, yeni bir tıbbi cihaz piyasaya çıkmışsa ihtiyacımız paralelinde bunu da temin edebiliriz.
Yeni bir bölüm açtığımızda da ek ekipman ihtiyacı doğabilir.
Ya da var olan ekipmanlarımızın ilave parçalarına ihtiyaç duyulmuştur.
Belki de en önemlisi doktorlarımızdan ya da hemşirelerimizden ihtiyaç halinde klinik alandan kaynaklanır. 

Özel hastanelerin tıbbi cihaz kullanımı ve yönetimi, kamu hastanelerine göre nasıl farklılıklar taşıyor?

Aslında Kamu ve Özel hastaneler arasındaki hedef kitleden,yönetime,rekabet koşullarının değişiklik arz etmesi gibi pek çok etkenden doğan farklılık cihazların teminine ve yönetimine de yansımaktadır.
Özel hastaneler, gider ve yatırım hesaplarını son zamanlara kadar kamu hastanelerinden daha hassas yaptığı için tıbbi cihazları yüksek verimlilikte kullanmakta ve periyodik ve koruyucu bakımlarını yaparak atıl kalma sürelerini en az sürede tutmaya çalışmaktadırlar.

Kamu Hastane Birlikleri oluşumu ile birlikte, Tıbbi Teknoloji Yönetimi konusunda verimlilik ve atıl kapasitenin kullanımı amaçlı yeni bir süreç başlamıştır.

Tıbbi Teknoloji Yönetimi konusunda profesyonel olarak ele alınması, İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile birlikte regülasyonların ve denetimlerin yürürlüğe girmesi, konunun uzmanlarının hem sayı hem de niteliklerinin artmasını ve ülkemizde büyük oranda ithal edilen tıbbi cihazların verimli, etkin ve güvenilir kullanılmasında önemli rol oynayacaktır.

Medical Park Uşak Hastanesi Uşak’a geldiği ilk günden bu yana yenileme ve yatırım çalışmalarına devam etmektedir.

Medical Park Uşak Hastanesi Acil Servis, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Cildiye, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Cerrahisi, Dahiliye, Enfeksiyon Hastalıkları, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Genel Cerrahi,  Göğüs Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kardiyoloji, Kalp ve Damar Cerrahisi, Kulak Burun Boğaz, Nöroloji, Ortopedi ve Travmatoloji,  Üroloji, Anestezi ve Reanimasyon,  Beslenme ve Diyet,Psikoloji poliklinikleri ile sağlık hizmeti vermektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.