Uşak Basketbolunun Üniversite İle İmtihanı!
Bilindiği gibi Uşak Sportif Kulübü yönetimi, spor salonu ile ilgili maç oynanamaz raporu verilmesinin ardından, salon hususunda zor durumda kalmıştı. Uşak Üniversitesi Spor Tesisleri içerisinde bulunan spor salonunun, Üniversite yönetimi ile kulüp yönetiminin yaptığı protokol ile maçlar ve antrenman için kulübe tahsis edilmesinin ardından problem çözülmüştü. Ancak Spor Salonu'ndan en başından beri istediği şekilde yararlanamayan Uşak Sportif Kulübü bu kez de bir türlü çözümlenemeyen ısınma problemi ile karşı karşıya. Geçtiğimiz hafta soğuk bir salonda maça çıkmak zorunda kalan kulübün  bu çileyi yaşamasına sebep olarak Üniversiteden bir isim gösterilmesi ise kafaları karıştırmakta.

Daha önce bir çok yazımda belirttiğim gibi, bu şehrin en büyük sıkıntısı tanıtım sıkıntısı. Ege Bölgesi'nin dışındaki illerde nerede ise kime sorsanız, Karadeniz Bölgesi'nde ya da Doğu Anadolu'da zannettiği kent olan Uşak ili belki de tarihinin en güzel tanıtım fırsatını Uşak Sportif Basketbol Kulübü'nün BEKO Basketbol Ligi'ne yükselmesi ile kazandı. Hayati bir fırsat niteliğindeki, Uşak Sportif Kulübüne; İl Özel İdaresi başta olmak üzere kurumların, TÜPRAG, UMPAŞ, MURATBEY, HİTİT SERAMİK, GEDİK Tavukçuluk, Balta Orient, Merinos, Yalım, Ağaoğlu, OKTAŞ gibi ismini saymakla bitiremeyeceğimiz ülke çapında üretim ve ihracat devi haline gelmiş büyükler başta olmak üzere iş adamlarımızın ve firmaların anlaşılmaz ilgisizliği bizleri çileden çıkartırken, zaman zaman, Uşak Üniversitesi'nin de duyarsız ve ilgisiz tavırları son derece üzücü bir vakıa olarak karşımıza çıkmakta.

Geçtiğimiz yıl kapatılmak üzere iken, Murat Serhat Eren'in önderliğinde bazı Ak Parti'li politikacıların ve UTSO Başkanı Mustafa Kuvvet'in başkanlığında oluşan yeni yönetimin, küçümsenemez gayretleri ile, sezon başından itibaren iyi bir hava yakalayan ve üst lige çıkmayı bir şekilde başaran Uşak Sportif Basketbol Kulübü, BEKO Basketbol Ligi'nde de tüm imkansızlıklara ve zorluklara rağmen  adeta mucize gösteriyor. Kulübün teknik kadrosu ile oyuncuları ile taraftarı ve yönetimi ile tek bilek tek yürek olduğu, BEKO Ligi'nde de son derece başarılı bir grafik çizerek 3. sıraya yerleştiği Uşak kamuoyunca bilinmekte. 

Uşak Üniversitesi'nin, öğrencilerin eğitimi için yaptırdığı, spor salonunu bir fedakarlık örneği göstererek, antrenman ve maçlar için, kulübe tahsisinin ardından geçici de olsa çözümlenen spor salonu krizi, iddialara göre Uşak Üniversitesi İnşaat Daire Başkanı İsmail Yıldırım'ın ürettiği yeni krizler ile varlığını sürdürüyor. İnanmak istemesem de Uşak Üniversitesi Spor Salonu'nun kulübe tahsisinin ardından Yıldırım'ın merkezinde olduğu bir takım engelleme ya da zorluk çıkartma girişimlerinin olduğuna ilişkin duyumlar almak beni şahsen en azından bir basketbolsever olarak çok üzdü. Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta Uşak'ta gerçekleştirilen TOFAŞ Maçında salonda ısınma problemi vardı. Havaların fazla soğuk olmaması sebebi ile çok sıkıntı yaşanmadan atlatılan maçtan sonra görüştüğümüz Üniversite yetkilileri, maçın beş gün sonrası yani geçtiğimiz perşembe günü ısınma sorununun çözüleceğini taahhüt etmişti. Ancak, geçtiğimiz gün antrenmanı ziyaretim sırasında salonun adeta buz gibi olduğunu görünce çok şaşırdım. Etraftakilerden, ısınma probleminin halen çözülmediğini ve basketbolcuların soğuk salonda antrenman yapmaya mecbur edildiğini öğrendim. Konuya ilişkin haber editörümüz Nurullah Çavuşoğlu ile birlikte gerçekleştirdiğimiz ufak çaplı bir araştırmanın neticesinde, iyi niyetle ve özveri ile kente katkı sunmak istediğinden hiç kuşku etmediğim,Uşak Üniversitesi'nin Sayın Rektörü Sait Çelik'in çokta konuya hakim olmadığını gözlemlerken, ancak Üniversite personelinin adeta işi savsakladığı kanaatini bizlerde oluşturacak cinsten doneler veriler ile karşılaştık.

UDAŞ, Uşak Sportif Basket Kulübü Yönetimi, salonun inşasında çalışan personel, Rektör Çelik ve İsmail Yıldırım gibi ilgililer ve yetkililer ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, salona gaz verilebilmesi için gerekli altyapı çalışmalarının bir türlü tamamlanamadığı bilgisine eriştik. Havalandırma borularının tamamlanmadığı, ayrıca elektirik probleminin de giderilmemesi sebebi ile gazın verilemediği, salona bizzat gelen, UDAŞ Yetkililerinin konuyla bizzat ilgilenmesine rağmen gazın verilebileceği bir tesisatın henüz kurulmadığı için beklenmek zorunda olunduğunu müşahade ettik. İşte tam bu noktada kulüpte daha önce yöneticilik vazifesi de yapan İsmail Yıldırım'ın işleri özellikle yavaşlattığı, hatta ihaleye geç çıkarttığı yönünde edindiğim duyum ve bilgiler bende, Yıldırım'ın bu yolla kendisini yönetime almayan yeni yönetimden initkam almaya çalıştığı yönünde bir intiba oluşturdu. Elbette ki İsmail Yıldırım'ın geçen yıldan bu kulüpte emeği var ve inkar etmiyoruz. Ancak Anadolu Seyahat'in Müdürü Melih Akman ve Cumhur Mert ile birlikte kongre öncesi aday olma düşüncesi ile çıktıkları yolda istedikleri desteği bulamamışlardı. Üçlünün Cumhur Mert'i başkan yapma niyeti, yönetimde kabul görmeyip, tasviye edilmiş olmaları, bu kişileri elbbete üzmüş ya da kırmış olabilir. Bu nedenle kulübe zarar vermek pahasına yönetimin başarsız olması için gayret içinde oldukları yönünde iddialar o dönemde tarafımca inandırıcı bulunmamıştı. Yalnız, Anadolu Seyahat'in kulübe olan bütün katkılarını ve sponsorluklarını, iskan ruhsatı bile bulunmadığı iddia edilen, Anadolu MOLA'daki tuvaletin gelirleri de dahil olmak üzere birden bire kesmesi, ardından başlayan psikolojik savaş ve Uşak Haber Merkezi'nde haberlerin altına gelen olumsuz birtakım yorumlar ve bu yazımda bahsettiğim nitelikte bir takım iddilar, bana da acaba dedirtti diyebilirim. Bu türden davranışlar ve iç çekişmeler takımın ve yönetimin enerjisinden çalmakta diye düşünüyorum. Basketbol ile ilgili yaptığımız hemen her haberin altına o tarihten bu yana, bu gruba yakın çevrelerce atıldığını düşündüğüm olumsuz yorumlar evet kabul ediyorum, yönetimin canını sıkıyor olabilir. Bu tür olumsuz davranışlar ve yerli yersiz eleştiriler belki yönetimi rahatsız ediyor, ancak, takdir edersiniz ki takım zarar görüyor.

Ben şahsen, sırf kulüp yönetimine inat İsmail Yıldırım'ın ya da başka bazı personel ya da öğretim üyesinin, bu türden zorluları bilerek çıkartacaklarına inanmıyorum. En azından inanmak istemiyorum. Lakin, konuşulanlar ve yaşananlar iddiaları haklı çıkartacak cinsten. Umarım Uşak Sportif Kulübü yönetimi ve Uşak Üniversitesi Rektörü Sait Çelik soğukkanlı davranarak, bu durumu yeni bir krize götürmezler ve problem taahhüt edildiği gibi perşembe günü çözülür. Pazar günü saat 13:00'de salonu tıklım tıklım dolduracak Uşak'lı basketbolseverler ve Aşigolar, sıcacık bir salonda maç izleme imkanı bulur. Dedikodular, zanlar ya da vehimler üzerinden birbirimize buğz edip ayrılıklara sebep olmak yerine, bir araya gelip konuşarak, zan ya da duyumlarımızı birbirimizden bizzat sorup öğrenerek, birliğe vesile olan kişiler olmamız duası ile Esenkalın.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
herşeye yakınen şahit @mustafa 7 yıl önce

kulübe her giren yönetici için ilk kural üzerine düşen maddi desteği sağlamaktır ve öyle oldu. merak etme kardeşim o yöneticiler bütçe hesabınıda lig başlamadan 3 ay önce yaptı. ama gerekli bütçede açık vardı. ve bu açık sponsor için belirlenen ücret kadardı. ne denmeliydi bu durumda. yeterli para şu an için kulüp kasasında değil o zaman lige katılmayalım mı denmeliydi yoksa yürüyelim arkadaşlar ilerleyen süreçte sponsor bulamamıza nasıl olsa bu şehir ve şehri temsil edenler yardımcı olurlar mı denmeliydi. yönetim ikinci yolu seçti. sen olsan ne yapardın?

Avatar
mustafa 7 yıl önce

bu arada buradaki habere aykırı yorum yapan herkese sen kesin bu üç kişiden birisin yazılıp suçlanmış. bu adamların hiçmi seveni yok ailesi yok çevresi yok nasıl bir kafayapınız var. neyse şimdi siz banada bu üç kişiden birisin demeden ben kaçayım :)

Avatar
mustafa 7 yıl önce

son yazan kişi adamı isim vermemekle suçlamış ama kendisi de isim vermemiş. hadi öbürü kendine şahît diyor düşününce bir mantığı var gibi ama diğeri sanki bahsi geçen diğerinin bahaettiği alicengiz yöneticilerden biri resmen adamı suçlayışından belli. komik bu insanlar harbiden. ayrıca ben bu haberden şunu anladım bizim bu kulüp yöneticilerinden takıma para veren ya da hesap bilen yok. siz bütçe yapmadanmı bu işlere girdiniz şu niye yardım etmiyor bu niye destek olmuyor diyecek halde olduğunuza göre bu işi iyi organize edememişsiniz. tüprag niye destek olmuyor vb derken uşaktaki tüm firmaları saymışsınız. bunca insan size güvenmediğinden para emanet etmiyorda olabilir. bunların hepsi kötü ya da uşak düşmanı olamaz.

Avatar
neden isim yazmaktan korkuyorsunuz @Şahit 7 yıl önce

bu yazıyı yazanda o üç kişiden biri. isim yazmadan kendi kendilerine methiyeler düzüyorlar. ya yazın o bildiklerinizi yıllardır blöf blöf blöf. şan şöhret peşinde koştu aranızdan birisi diğer ikisinide kullandı. en tepede yer alamayıncada şu an dışarıda kalmanın hasetiyle bunları yazıyor. bırakın artık bu takıma ayak bağı olmayı. ayağa kalkın alkışlayın sahadaki bu cengaverleri. o sahadaki her oyuncu uşak için ter dökerken nedir bu uşak düşmanlığınız.

Avatar
Mustafa Özdemir 7 yıl önce

bir saat önce göndermiş olduğum yorumumu yayınlamadığınızı görüyor ve sizi kınıyorum. hakaret veya suç unsuru içermemesine rağmen sırf yazdıklarınızla çelişiyor diye bunu yayınlamamanızdan yanlı bir yayın yapıyor olduğunuz şüphelerim yerini bir kanaata bıraktı. bunu bütün çevremle paylaşacağımı size belirtiyorum. sizin burada yaptığınız iş habercilik olamaz, haberci olayı tüm yönleriyle etüt etmeden şahıs isimlerini yazıp üstelik kendi görüşüne ters düşen yorumları dahi yayınlamayarak ortamı bir linç kampanyasına çevirmez. bu yaptığınız subjektif olmak, kişileri karalamaktır.

Avatar
merck64 7 yıl önce

değerli uşaklılar saygı değer hemşehrilerim bende bir uşaklı olarak, bir ilin yada yörenin tanıtımında milyar dolarlarla bile yapılamayacak kadar zor olan reklamının sportif faaliyetlerle daha kolay ve daha görsel olacağına inananlardanım bırakalım bu kavgaları o şunu demiş, diğerleri bunu yapmışları;bu memleket hepimizin gelin birlik olalım kolay yakalamadığımız bu fırsatları çok ucuza yok etmeyelim.zira her başarısında sevindiğimiz ve gururlandığımız bu guzide takımımızın başarısızlığında da sizlerde takdir edersinizki uşaklı olsun yada olmasın bu yörede yaşayan tüm insanların üzüleceğini.son sözüm adı gecen basket takımımızın başarısında azdır yada çoktur bugüne kadar yaptıkları katkılarından dolayı tüm emeği geçenleri kutlar, gönül kırgınlıkları olanlar olsa bile yinede her türlü yardımı esirgemiyeceklerine gönülden inananlardanım.

Avatar
Şahit 7 yıl önce

haberde sözü geçen kişileri yakinen tanırım ve yaşadıkları sıkıntı ve haksızlıkların da canlı birer şahidiyim. bu üç kişi bu takım ikinci ligdeyken şan şöhret peşinde koşmadan, adı sanı duyulmadan birinci lige çıkartanların arasındadır. burada yorum yapıp haklarında gıybet edenler öncelikle bunu çok iyi bilsinler. haberde söylendiği gibi tasfiye edilmeyip kendi tercihleriyle yönetimde yer almamışlardır. yani bazıları gibi ün peşinde olup takım birinci lige çıktığında ortaya çıkmamış, 3 yıl önce kulübün kapanmasına engellemiş olan kişilerdir. aslında gerçekler bildiğiniz gibi değil arkadaşlar. benim bildiklerimi bilseniz inanın şurada gerçekleri bilmeden yazdıklarınız için onlardan helallik isterdiniz. bu arkadaşlar birinci lige çıkarttıkları bu takımda yönetimdeki bazı kişilerin ali cengiz oyunları sebebiyle yeralmak istemediler ve sessizce köşelerine çekildiler. böyle iftiralar atılırsa bunları yazdıranların hiçte bilinmesini istemeyeceği tüm gerçekler çok yakında ortaya çıkacaktır.

Avatar
en büyük pay mı @gülibikli 7 yıl önce

bu takım geçen sene küme düşmemek üzere kuruldu ve bekoya çıktı ismail yıldırım geçen sene yönetimde yoktu. şimdi nasıl bekoya çıkmanın en büyük payı ismail yıldırımın oluyor anlamadımki.