Uşak Milli Eğitim'de İl İçi Yer Değiştirme İsteyen Öğretmene Adeta Zulüm Ediliyor!
2012 Yılı Öğretmenlerin İl İçi Yer Değiştirme Kılavuzu ile ilgili bir sürü soru cevap beklerken İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısının imzası ile Uşak MEB sitesinde yayımlanan ve kapıya asılan bir yazı öğretmenleri adeta çileden çıkaracak cinsten. İl İçi tayin isteyecekler için hangi okulların boş olduğunu yayınlaması gereken MEM.'in maksadı öğretmenlere zulüm etmek mi sorusunu akıllara getirdi?

Geçtiğimiz günlerde 4+4+4 olarak bilinen ve zorunlu eğitimi 12 yıla çıkartan kanunun yürürlüğe girmesi ile beraber eğitim camiasında başlayan sancılı sürece değinmiş, sıkıntı ve sorunlara dikkat çeken bir yazı kaleme almıştım..

Eğitim Öğretim yılının başından itibaren bazı okulllar ilkokul bazıları ise ortaokula dönüştürülecek. Dolayısı ile doğal olarak bazı okullarda gerek bina, gerekse kadro hususunda sıkıntılar yaşanacak. Kademeli eğitime geçilmesi sebebi ile okullardaki norm kadrolarda ciddi değişiklikler oldu. Dolayısı ile il içi tayinler bu yıl önceki yıllara oranla daha sancılı bir sürece girdi. İl içi tayin istemek zorunda olan öğretmenler hangi okullara tayin isteyebileceğini öğrenmek maksadı ile gerek Milli Eğitimin internet sitesini gerekse İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün kapısını yokluyor ve norm kadrosunda boşluk olan ve tayin isteyebilecekleri okulların isimlerinin yayınlanmasını bekliyor. Bir çok ilde de bu uygulama bu şekilde gerçekleştirilerek tayin isteyecek öğretmenlere yardımcı olunduğunu biliyoruz. Ancak Uşak'ta bırakın boş olan okulların yayınlanmasını üstüne üstük İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yaşar Akyay imzalı bir yazının usakmeb internet adresinde yayımlanmış olması öğretmenleri adeta çileden çıkarttı.

Yazıda boş norm olan okulların nereleri olduğu ile ilgili Müdürlüğümüzün meşgul edilmemesini rica ederim. Şeklinde biten bir cümle kurulmuştu. Öğretmenlere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunup bulunmadığına bakılmaksızın 5 okul yazabiliyorsunuz dolayısı ile sormanıza lüzum yok denilmesi acaba yeterli bir açıklama mı idi? Milli Eğitimin Denizli, Manisa ve Antalya gibi bir çok ilde uygulandığı şekilde boş norm olan okulların isimlerini yayınlamaları öğretmenlerin işini kolaylaştırmaz mıydı? Öğretmenler hangi okulların boş olduğunu Milli Eğitimden değilde sokakta geçen vatandaştan mı soracaklar? Öğretmenler tatil olması nedeni ile okullarda yetkilileri de pek bulamadıkları bu nedenle zorlandıkları camiada konuşulmakta.

Zaten sistemin yeterinden fazla aksayan ve cevap bekleyen sorunları var iken Uşak MEM'in böyle bir uygulama yapması eğitim camiasınca yadırgandı.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Türk eğitimcisi 8 yıl önce

Ülke genelinde bir çok il milli eğitim müdürlüğü listeyi açıkladı, bunlar anca türtmeyle yapabildiler.

Avatar
eğitimci 8 yıl önce

UŞAK EĞİTİM-İŞ Yöneticilerine valiliğe yaptıkları yazılı başvuru içn teşekür ediyoruz.Sayelerinde kısmi de olsa açıkları öğrendik..

Avatar
ikmalettin yardan 8 yıl önce

http://usak.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2012_07/23035822_ilihtiyadurumu.xls

Avatar
ikmalettin yardan 8 yıl önce

Milli Eğitimi rahatsız etmeyin ulan!

Avatar
Atakan 8 yıl önce

Yeni hinterlantlara göre öğrenci sayıları değişeceği için, normlar eylülde tekrar güncelleneceği için ayrıca sıra tayin sadece 1 kere çalıştırılacağı için şu anda bakanlığın bu il içi tayini bu şekilde yapması yeni mağduriyetleri beraberinde getirecek ASIL KABAHAT BAKANLIĞIN Yaşar Hoca aslında doğrusunu söylüyor daha bişey belli değil normlar değişecek. şu anda açık normlar verilse bile ÖĞRETMENİN YİNE DE MAĞDUR OLMASI MUHTEMEL.

Avatar
z.y 8 yıl önce

Bu şekilde davranan milli eğitim müdürlüğüne en güzel cevap istenen bu bilgilerin Bilgi Edinme Biriminden dilekçe ile istenmesidir 10-15 öğretmen isteyince bu işten sıkılıp boş kadroları yayınlamak zorunda kalacaklar.

Avatar
abuzer 8 yıl önce

Eminim bu zihniyettekiler öğretmenlik yaparken de öğrencilerine ''parmak kaldırarak öğretmeni meşgul etmeyin ''demişlerdirr:)

Avatar
karayy 8 yıl önce

Başka türlü fırıldak nasıl çevrilirrr bunların işi gücü bu tüm mesailerini öğretmene nasıl düşmanlık yapılıra harcıyorlar.