Uşak Üniversitesi Rektörünün Tanzanya'da İşi Ne?
Geçtiğimiz günlerde hangi amaçla düzenlendiğinin hikmetini bir türlü anlayamadığımız ancak gövde gösterisi nitelikli bir gezi olarak kamuoyunca yorumlanan USİAD ve Gökkuşağı Eğitim Öğretim Turizm A.Ş ortaklığında düzenlendiği söylenen tuhaflıklarla dolu bir gezi organize edildi. Kamuoyunun merak ettiği soru şu: bu gezide Rektör Sait Çelik'in işi neydi? 

Uşaklı Sanayici İş Adamları Derneği (USİAD) ve Gökkuşağı Eğitim Turizm A.Ş. geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir organizasyonda ortak hareket ettiler. Daha önce yayımladığımız bir haber üzerine Gülen Cemaati ile ilişkilerinin olmadığını kamuoyuna bizim aracılığımızla deklare eden Gökkuşağı firması ile USİAD'ı bir araya getiren gücün ne olduğunu kamuoyu merak ediyor. Ancak bu konuya ben şuanda girmeyeceğim. Geçtiğimiz günlerde gazeteci Taşkın Özler, ART TV Yönetim Kurulu Başkanı olarak takdim edilen (takdim edilen dememin bir hikmeti var) Mesut Keskin, USİAD Başkan Yardımcısı Mehmet Sesli, Genel Sekreter Mustafa Kalem, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abdurrahman Yavuz, Uşak Tv İnternet Sitesi Yöneticisi Kazım Şen, bazı iş adamları, Gökkuşağı Eğitim Kurumları Genel Müdürü olarak takdim edilen (bu konuyla ilgili geniş çaplı araştırmayı Vedat Orhan çok yakında köşesinden kamuoyuyla paylaşacak) Mustafa Ali Gökbudak ve Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik (geziye katılan tek akademisyen) katıldı.

Yapılan bu gezinin ayrıntıları, geziye katılan gazeteci arkadaşların gerek sitelerinden gerek gazete ve televizyonlarından zaman zaman kamuoyuna aktarıldı. Bizler de yapılan bu haberler vesilesiyle gezi hakkında bilgi sahibi olduk. Gezinin amacının ne olduğunun haberlerde belirtilmemesi ile birlikte yine Gülen Cemaatine yakın olduğu iddiaları kulağıma gelen Feza Eğitim Kurumlarını ziyaret ve ayrıca safari gerçekleştirildiği öğrenildi.

Tanzanya Afrika'nın ortadoğusunda yer alan ismini bile birçok kişinin ya hiç bilmediği ya da yanlış bildiği (Tazmanya ya da Tanzanyalaka gibi) nüfusu 38 milyon olarak tahmin edilen, kişi başına düşen Gayrisafi Yurt İçi Hasılası yaklaşık olarak 700 dolar olan bir ülke...

Böyle bir ülkeden sanayicinin ya da gazetecinin öğrenip gözleyeceği şeyler olabilir. Ancak Uşak Üniversitesi gibi "Aklın ve Bilimin Işığında Saygın Bir Üniversite" sloganını benimsemiş bir üniversitenin rektörünün üstelik yanına hiç bir akademisyen dahi almaksızın bu geziye katılması geniş bir yankı oluşturup tepkilere sebep oldu.

Görüştüğümüz bir çok akademisyenin bile anlamlandıramadığı ve savunma noktasında aciz kaldıklarını itiraf ettiği bu soruyu buradan Sayın Rektörümüz Sait Çelik'e kamuoyu adına soruyorum. 

1-: Sayın Rektörümüz Sait Çelik, bazı çevreler üniversite içerisindeki dedikodu ve soruşturmalardan sıkılıp stres atmak maksatlı gittiğiniz şeklinde değerlendiriyor. 

2-: Bazı çevreler bu hareketinizi hakkınızda yeterli bilgiye sahip olmayan kişilerin bilgi kirliliğine bir son vermek adına safınızı belli etmek maksatlı bir hareket olarak değerlendiriyor. 

3-: Bazı çevreler yeni açılan fakültelere, özellikle açılması planlanan tıp fakültesine akademisyen transfer etmek için gittiğiniz şeklinde değerlendiriyor.

4-: Bazı çevreler bu geziyi, Tanzanya'da kurulan köklü üniversitelerin var olabileceği, bu nedenle o üniversitelerde inceleme yapmak ve oradaki teknolojiyi ve mantığı Uşak Üniversitesi'ne taşımak maksatlı gerçekleştirmiş olabileceğiniz şeklinde değerlendiriyor.

5-: Bazı çevreler Feza Eğitim Kurumlarının sistemini öğrenip, bu sistemi kentimize taşımak maksatlı bu geziye katılmış olabileceğinizi değerlendiriyor.

6-: Bazı çevreler biyoloji bölümü açmayı planladığınızı, bu nedenle safariye katılarak hayvanlar hakkında ön bilgi edinmek maksadında olduğunuz şeklinde değerlendiriyor.

7-: Bazı çevreler ise açlıkla imtihan olunan bu ülkedeki fakirlerin halini görüp halinize şükretmek gerektiğini müşahede etmek gayesiyle bu geziye katıldığınızı düşünüyor.

Acaba yedi farklı bakış açısı ile gezinizi değerlendiren bu çevrelerin hangisi doğruya temas etmiş Sayın Rektör, şayet hiçbiri değilse ve varsa bilinmeyen bir hikmeti lütfen bunu kamuoyuyla paylaşır mısınız?
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet 9 yıl önce

doğrulara yorum yapmak zorunamı gitti ben işimi adam gibi yapıyorum ve bazıları gibi kimseyede yalakalık yapmıyorum. her dönemde yalamaktan dili aşınanlardan değilim bilmem anlatabildimmi? sen iyi anlarsın bu durumu

Avatar
kıdas 9 yıl önce

bende gitmek istiyorum ama beni kimse götürmüyor

Avatar
Ahmet 9 yıl önce

Ahmet bakıyorum her yere laf yetiştiriyorsun, buraya yorum yazmaya harcadığın zamanı derslere de harcasan diyorum. Ama sen bundan da bişeyler anlamazsın .

Avatar
ahmet 9 yıl önce

rektörün ülkü ocaklarında işi ne diyen şahıs senin aklın başındamı kardeş. rektör bey o konferansa hasta hasta katılmıştır ve orda milli mücadelenin büyük bir şahsiyeti olan kazım karabekir paşamızın bir parçası olan kızı timsal hanıma hürmeten gitmiştir. bu kadar cahillik ve bu kadar çamur ne kadar iğrenç duruyor demi. ayrıca uşak üniversitesi rektörü ise heryere katılma hakkına sahiptir. ülke insanlarını cemaatci ülkücü sağcı solcu diye ötekileştirmekten elinize ne geçecek. rektör beyde ötekileştirmeden herkese eşit mesafede duruyor. illaki bir taraftan olmasınımı bekliyorsunuz. bırakın bu zihniyeti artık yaa

Avatar
kp 9 yıl önce

Peki Rektörün Ülkü Ocaklarında işi ne? Öyle ya konferansa gitti buna ne dersiniz bu yorumuda varmısınız yayınlamaya.?

Avatar
Hakkı Bilen 9 yıl önce

Daha önceki Rektör zamanında , Paris'te şaraplarla kafa çekilirken, projelerin kaynaklarıyla sefa sürülürken neden tepki gösterilmedi de, STK'ların organizasyonuyla düzenlenen ve insani amaçları ön planda tutan masumane bir gezi yanlış yerlere çekiliyor. El-insaf

Avatar
h.c. 9 yıl önce

Ufuk meselesi kardeşim, ufuk meselesi...

Avatar
Hasan kuş 9 yıl önce

Tanzanya nere Türkiye nere? ne işimiz olabalirki orada par mı var, Türkçe öğreteceksin neye yarayacak turist mi gelecek oradan . ticaret mi yapacaksın ,öğrenci getirp ülkeyi zaten bir milyon yabancı var dolduraksın ülkeyi luzumsuz insanlarla.
Zaten batılı oralarda bir şey kalsa sana bırakır mı hiç Tanzanya'yı hiç, az düşünsek işimiz olmaz Tanzanyalarda.