Uşak'a Gelen Bakan Eroğlu'nun Ziyareti Sırasında Yaşanan Tuhaflıklar vede Rezillikler!
Uşak'ta Sayın Bakan'ın kendisine sorular üzerine verdiği cevaplardan anlaşıldığına göre, Kent Park Projesi en azından şimdilik suya düştü. Yine Sayın Bakan'ın açıklamalarından anlaşıldığına göre; Uşak'ın Yeni Devlet Hastanesinin yapımı öncesindeki yer tespiti çalışmalarına yeterli özveri gösterilmemiş ve hastanenin dibinden geçen dere göz ardı edilmiş, yani yanlış yere hastane kurulmuş. Yine Sayın Bakan'ın söylediğine göre, Uşak'taki bazı gazeteciler Belediye Muhabiri gibi çalışıyorlarmış. Yine sayın Bakan'ın ifadelerine göre AKP hortumları kesmiş. Sayın Bakan'a Uşak'taki Yüzyılın Orman Yolsuzluğuna ilişkin soruşturmadan bahseden olmamış anlaşılan. Ya da Sayın Bakan konuştuğu kentin bizzat bakanlığını yaptığı birimin müdürlüğünde yolsuzluk ve hortum soruşturmasının halen yaşanmakta olduğunu unutmuş.

Malumunuz AKP iktidarı ile beraber Milletçe açılış tiyatrolarını sık sık yaşamaktayız. Lüzumlu lüzumsuz, irili ufaklı pek çok projenin, neredeyse projenin yapımına harcanan para kadar daha para harcanarak Devlet törenleri ile açılmasına hem de bazen defalarca açılışının yapılmasına alıştık malum. Hatta geçtiğimiz günlerde Facebook'ta gördüğüm bir paylaşımda, halk bu durumu tiye alarak "Vali, ayakkabı boyacısına hediye ettiği sandığın açılışını gerçekleştirdi ve kurdela kesti şeklinde" bir mizansen hazırlayıp fotoğraflamış ve resmen dalgasını geçmeye başlamış. Yani artık olur olmaz açılış törenlerine katılan Devlet büyüklerimiz halkın adeta alay konusu olmaya başladı.

Her neyse asıl gündemimiz şu; bilindiği üzere öteden beri seçimler yaklaştıkça zaman zaman bir dizi açılış yada temel atma töreni için kentimize gelen Afyonlu Milletvekili ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yine bir dizi açılış için kentimizi ziyaret etti. Aralarında daha önceden de açılışının yapıldığını bildiğimiz göletlerin de bulunduğu bir dizi gölet açılışı gerçekleştiren Sayın Bakan'ın; karşılanmasından, uğurlanması anına dek yaptığı ziyaretleri ve konuşmaları inceledim ve gördüğüm ilginçlik ya da tuhaflıkları sizlerle paylaşayım istedim.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; organizasyonun Bakanlık ya da Devlet kademelerinin ilgilendiği kısımları adeta kusursuzdu. Fakat Gülen Cemaati'ne yakınlığı ile bilindiği için atanmasını hiç beklemediğim halde Ak Parti Genel Merkezi'nin geçtiğimiz günlerde, süpriz bir şekilde beni şaşırtmak pahasına resmen de atadığı çiçeği burnunda İl Başkanı Servet Kuş bu ilk imtihanında sınıfta kaldı. Zira Ak Parti üzerine düşeni yaptı denemeyecek bir performans sergiledi. Gelen sonuçta bir Bakan'dı ve bırakınız halkı nerede ise Ak Parti'den bile kimse yoktu karşılamaya gelen. Yani bu sayı olması gerekenin çok altındaydı. Ne eski İl - İlçe başkanları, ne eski milletvekilleri ne de aday adaylarının hiç birisi yoktu karşılama ve törenler sırasında. Tabi ki bir kaç istisna hariç. Zaten en kalabalık olduğu an, açılışın gerçekleştiğin andı. O anda bile toplasanız 50 kişi bile yoktu. Yani Bakan gelmese de açılışı sıradan bir Uşak Milletvekili ya da Sayın Vali'miz bile gerçekleştirmiş olsa, emin olun insan sayısı daha fazla olabilirdi.

Uşak programına Valilik ziyareti ile başlayan Bakan Eroğlu, Valilik toplantı salonunda gerçekleşen basın açıklamasında ilk olarak, Ak Parti iktidarı boyunca özellikle kendi Bakanlığı tarafından Uşak'a yapılan yatırımlarla ilgili bilgilendirdi basını ve katılımcıları. Daha sonra çok önceden açılışının gerçekleştirildiğine emin olduğumuz Banaz Bahadır Barajı ve Eşme Dereköy Barajı gibi tesislerin açılışını gerçekleştireceğini müjde verirmiş gibi anlattı, ki bu barajları 19 Mart 2014 tarihinde devlet töreni ile açmıştı.  Her neyse eski, yeni bir arada açılışlar ve mizansenler tekrarlandı. Sayın Bakan Bismillah diyerek açılışları gerçekleştirdi. Bu göletlerin varlığının ve açılışının Uşak'ın gelişimine çok yönden katkı sunacağı da aşikar, biz de hayırlı olsun diyoruz.

Bakan yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Soru-cevap kısmında tespit ettiğim bir takım tuhaflıkları da sizlerle paylaşarak yazımı sürdüreceğim. Bir gazetecinin; "Kent Park projesi kapsamında Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait binanın taşınacağını söylemiştiniz, bu binayı taşıyacak mısınız?" şeklindeki sorusu üzerine Bakan Eroğlu; "biz öyle bir şey söylemedik. Ama siz illaki taşıyın bu binayı diyorsanız, diğer illerde buna benzer bir bina ve yapıyı isteyen yerler var, oraya taşırız" ifadesini kullanarak, adeta hem gazeteci ile hem de Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan ile dalga geçti. Yani "bizim bu binayı taşımaya ya da bahsi geçen alanı boşaltmaya Bakanlık olarak hiç niyetimiz olmadığı gibi böyle bir söz vermişliğimiz de yok" diyen Sayın Bakan aslında bu sözüyle Nurullah Cahan'ı yalanlarken, "çok istiyorsanız başka illerde buna benzer yapıları isteyenler var, dilerseniz oraya taşıyabiliriz" diyerekte resmen dalga geçmiştir. Gazeteci Salih Kılınç'ın haklı ve ısrarlı sorusu üzerine "Sen Belediyenin muhabirisin galiba" diyerek belediyenin adamısın imasında bulunan Eroğlu; Orman İşletme Müdürlüğü'nün yerinde duracağının sinyalini de böylece vermiş oldu. Yani Nurullah Cahan'ın Kent Park projesi'nin en önemli ayağında aksaklık belirmiş oldu ve dolayısıyla da Cahan'ın karizma, bizzat Ak Partili bakanca çizilmiş oldu.

Bakan Eroğlu ayrıca; Dokuzsele projesiyle ilgili yaptığı değerlendirmede, yeni yapılan Uşak Devlet Hastanesi'nin yapımı sırasında hastane dibindeki derenin hesaba katılmadığını, unutulduğunu söyleyerek; Ak Partili yerel politikacıların öve öve bitiremediği yeni hastanemizin yer seçiminin büyük bir hata olduğunu da itiraf etmiş oldu. Böylece Bakan Eroğlu, Ak Parti'nin Milletvekilleri İsmail Güneş ve Mehmet Altay'ın da karizmayı ciddi anlamda çizmiş oldu.

Yine, kendisine yöneltilen binlerce ağacın kıyıma uğrayacağı, yaylaların doğallığını yitireceği, yine projenin uygulanacağı güzergahların üzerinde altın madeni yataklarının bulunduğu ve bunların işletmeye açılacağı söylentilerinin olduğu Karadeniz-Yeşil Yol Projesi ile ilgili soruyu; "Burası Uşak, Boşver şimdi Karadenizi" şeklinde cevapsız bırakması üzerine sorulan Ahmet Hakan'a yapılan saldırı hakkında ne düşündüğü sorusunu ise Uşak'la hiçbir ilgisi olmamasına rağmen cevaplandırması da Bakan'ın bir önceki soruyu geçiştirmek zorunda kaldığı ve bu soruya verebileceği bir cevabın olmadığı şeklinde yorumlandı.

Valilik binasındaki toplantının ardından Ak Parti Milletvekili aday adaylarının hiç birisinin katılmadığı, ayrıca bakanın gelişi ile ilgili partililere de bilgi verilmediği bu nedenle komşu illerden gelen Orman İşletme ve Devlet Su İşleri yöneticilerini, parti teşkilatını ve belediye yönetimini hesaba katmazsak yaklaşık 50-60 kadar vatandaşın katıldığı bir tören gerçekleşti. Belediye ve İl Genel Meclisi üyelerinden de firelerin olduğu ve katılımın çok az olduğu da gözlerden kaçmayan ayrıntlar arasındaki yerini aldı. Törendeki konuşmasında da sık sık "bizim devletimizin parası bol artık. Parasız dönem eskilerde kaldı, çünkü biz hortumları kestik" şeklinde sözler sarfeden Bakan'a sanırım kimse, Uşak'ta Yüzyılın Vurgunu olarak değerlendirilen ve boyutunun 100 milyon lirayı (100 trilyon) aşmış olabileceği de iddia edilen Orman Yolsuzluğu soruşturmasının olduğu kentte olduğunu hatırlatmamıştı. 

Ben Sayın Bakan'ın açılışını gerçekleştirdiği bu göletlerin kentimize hayırlar getirmesi temennimi yineleyerek, bundan sonra siyasilerimizin Devlet büyüklerimiz kente geldiğinde daha dikkatli davranmaları gerektiğinin, ayrıca her Bakan gelişinde kentimiz için bir imtiyaz ya da hizmet, yatırım vs. sözü kopartmak için uğraş verilmesi gerektiğinin altını çiziyorum. Bize Bakan geliyor; Kent Park projesi dahilinde bizim olduğunu sandığımız mülkü vermeyeceğini söylüyor. Bakan Geliyor; eski Devlet Hastanesi'nin durumunun belirsiz olduğunu söylüyor. Ama yerel siyasetçilerimiz her şeyi gül gülistan gösterme, olumsuzluklardan hiç bahsetmeme adetlerini burada da ortaya koyuyor ve "durmak yok, makamlarda beleş, bedava oturmaya devam" diyorlar malesef. Ama olan Uşak'ımıza oluyor; beceriksiz, kaabiliyetsiz, gerçeklerle yüzleşmekten korkan, Bakan ya da Başbakanların karşısında el pençe pür divan durup kentin ve kentlinin hakkını aramayan, Uşak'a yetim çocuk muamalesi yapılmasına hatta, adeta dalga geçilmesine göz yuman ve olan biteni sineye çeken politikacılarımız hala makamlarını garip bir şekilde işgal etmeyi sürdürüyorlar. Tekrar tekrar aynı yüzler karşımıza dikilip oy istiyorlar. Oysa Uşak olarak sadece Devlete verdiğimiz vergiyi yatırım ya da hizmet olarak geri alsak emin olun ihya oluruz. Kaldı ki başarılı politikacıların olduğu illerde durum çok daha farklı. Yani Devlete ödediği verginin iki katını hatta zaman zamaan üç katını yatırım olarak alan iller de var, Uşak gibi haksızlığa uğrayıp, politikacılarının kabiliyetsizliği  ve iş bilmezliği sebebi ile ödediği vergininin yarısını dahi hizmet olarak getirtemeyen, yatırım alamayan iller de var. Uşak'ımızın gelişimi için bizi el birliği ile elimizi taşına altına koymaya razı edebilecek, bizi yalanlarla avumak yerine gerçeklerle yüzleştirip, değerlerimizle buluşturacak politikacılarla bir an önce buluşmamız temennisi ile Esenkalın...          
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kanarya 5 yıl önce

1 kasa kızılay soda aldım. onlarında açılışını yaptıralım......

Avatar
ÇETİN 5 yıl önce

ya ben bi̇r esnafim sabahlari dükkanimi 6,30 da açiyorum her gün bu saatte açmak zor geli̇yor bi̇r günde beni̇m dükkani açiveri̇rlermi̇ acaba bunlar

Avatar
b.kun içine hastanemi kurulur @64646464 5 yıl önce

hastane yaptık diye övünen akp değilmiydi, il başkanı milletvekili akpliler bir olup kardeşim biz bu memlekete mis gibi hastane yaptırdık otel konforunda deyip maharetmiş gibi anlatmadı mı neyin kafasındasınız anlamadık ki sizi de başkan ali erdoğanmış ne farkediyorki zaten alisi de aynı velisi de yönetici dediğinde politikacı dediğinde ileri görüşlülük olur çözüm odaklılık olur ama ne varsa o b.k kokusunun içinde gittiler oraya yaptılar hastaneyi. bu arada bakana bir ilavede ben yapayım sayın bakan tren yolunu da unutmuşlar hastaneyi yaparken ağır durumda olan aciliyeti olan hastalar trene saygı duruşunda bekliyor dakikalarca. artık o arazinin ne önemi vardıysa bunları düşünemeyecek kadar gözler kör olduysa demekki

Avatar
64646464 5 yıl önce

hastane konusuna gelecek olursak hastane yapıldığı zaman başkan şimdiki chp li ali erdoğan'dı

Avatar
VAY BE!!! 5 yıl önce

fareler gemiyi terk etymeye başlamış bile kent park ta yalan oldu

Avatar
hasan 5 yıl önce

bakanın bu açıklaması nurullah cahan ve akpyi bir hayli sıkıntıya uğratacak türden. rresmen cahan yalancının teki demiş adam.

Avatar
ahmet 5 yıl önce

önce hastane inşaatının hangi milletvekillerinin döneminde başladığını doğru yaz ismail güneş den önce başladı insanları karalama doğruları yazarsan daha iyi olur

Avatar
yabancı 5 yıl önce

akp uşak teşkilatına basri yıldırım ne kadar faydalı olduki ortağı servet kuş o kadar faydalı olacak.il,kadın kolları,merkez ilçe,gençlik kolları tamamen değişmedikten sonra akp uşakta bir durum olmaz.