Uşak'ı Teksas'a dönmüş bir kent olarak göstermek ortak aklın kârı mıdır?
Uşak Belediyesinin neredeyse bütün kaynaklarının aktarılmaya çalışıldığı ve üzerinden birilerinin zengin edildiği yönünde iddialar ile Uşak kamuoyunun gündeminde olan UTAŞ isimli firmanın adı, son zamanlarda malesef asayiş olaylarıyla da anılmakta. Politikacı ya da gazetecilerin dövülmesi başta olmak üzere bazı asayiş olaylarında adı geçen UTAŞ'ın sabıkalı, hatta denetimli serbestlik şartıyla özgürlüğüne kavuşmuş bazı isimleri bünyesinde barındırıp maaşa bağlayarak etrafa korku salma isteği içerisinde olduğu yönünde haberler yapılmakta. Peki acaba Uşak Belediye Başkanı ve yakın ekibi bu tür haberlerin içinde bulunarak ne yapmayı amaçlıyor olabilir? Bu yazımda Uşak halkının tabiriyle,"Cahan ve tayfası ne yapmaya çalışıyor?" sorusunun cevabını arayacağız.

Ak Parti'de uzun yıllar politika yapmış, müteahhitlikte yapan bir ismin iş yerine bir hanımefendi gelir, hanımfendi kiralık apart aradığını söyler Ak Partili politikacı var deyince, bir bardak çay içerler ve birlikte üstelik yaya bir vaziyette, işyerinin yakınındaki kiralık aparta bakmaya giderler. Aparta bakmak üzere binaya girdikleri esnada birileri, hemen bu politikacının eşini arayıp, eşiniz sizi aldatıyor inanmazsanız gidin sizin apartların olduğu binaya bakın şu an sizi aldattığı kadınla birlikte oradalar diye haber verir ayrıca bir gazeteciye de haber verilir. Kadıncağız biner otomobiline derhal apartın önüne gelir bu sırada orada gazeteci olduğunu farkedince işkillenir ama bir tezgaha geldiklerini anlayamaz ilk önce. Meğerse kiralık apart bakmak falan değilmiş dert o politikacıyı tuzağa çekmekmiş ve nihayet başarılı da olmuş diğer kadın aslında. Çünkü tezgaha kuranlara göre Onlar aparttan çıkmadan müteahit politikacının eşi apartların bulunduğu binanın önüne gelmesi kızılca kıyametin kopması için yeterliydi. Düşünsenize bir kadın bir erkek içerisinde boş apartların bulunduğu bir binadan çıkıyor ve erkeğin eşi kendisinin eşi tarafından o kadınla aldatıldığına ilişkin aldığı ihbar telefonu sebebiyle oraya gelmiş. Kapıdan çıkar çıkmaz diğer kadın hızla oradan uzaklaşırken politikacı yapayalnız bırakılmış bir vaziyette eşine durumu izah etmek zorunda kalıyor, üstelik bu olası kavgayı bir gazeteci çekiyor. Allah kimseyi böylesi tezgahlara düşürmesin. Allah'tan işin bir tezgah olduğunun anlaşılması çok uzun sürmezde bu türden bir kepazelik yaşanmadan konu kapanır da yuva yıkılmaz. Peki o apart soran kadın bu politikacıyı neden tuzağa düşürmek istemiş ki tanımaz görmez? Bu sorunun cevabı da kadının kimliğinde gizli. Apart bakmak için gelen kadın Uşak Belediyesi'nde önemli görevlerde bulunan bir başka ismin uzaktan akrabasıdır ve eşinden boşanmış bir bayandır. Yani Ak Partili politikacıya bu paralelcilerin usullerine çok benzeyen tezgahı kurarak adeta bir Dallas filmine imza atanlar Belediye Başkanının yakın ekibindendir.

İşte yukarıda anlattığım ve buna benzer pek çok Dallasvari filme imza attığı bilinen bu ekibin son filmi de Teksas filmlerini aratmayacak nitelikte idi. Malumunuz bir kısmı UTAŞ çalışanı olduğu bilinen kişilerce geçtiğimiz günlerde bir gazeteciye tuzak kurulmuştu. Geçmişte çevirdikleri pek çok filmde başrol verdikleri gazetecileri tuzağa çeken bir grup (10'dan fazla kişi oldukları iddia ediliyor) iki gazetecinin ellerini kelepçeleyip acımasızca sopalarla dövüyorlar, silah çekip beyinlerine silah dayıyorlar, hatta tüm bunları yaparken görüntü alıp bir yerlere göndermeyi de ihmal etmiyorlar. Tabi tehditler küfürler hakaretleri yazmama lüzum yok. Örencik'te meydana gelen bu olayların ardından UTAŞ Çalışanı olduğu bilinen bazı isimler Fatih Caddesine gelerek oradaki esnaftan, gazetecilerin dövüldüğü güne ait, mobese kamerlarının görüntülerini istiyorlar. Ayrıca İl Özel idare başta olmak üzere pek çok adresteki kamera görüntülerini alıp sildiklerini yine esnafa anlatıyorlar. Düşünün sizi suçlayacağını düşündüğünüz görüntüleri alıp yok ediyorsunuz güya ama bu görüntüleri yok ettiğinizi delilleri karartıp yok ettiğinizi her nedense cümle aleme duyurmak derdine düşüyor ve bu hususta adeta yaygara kopartıyorsunuz. Ayrıca Utaşçılar tarafından dövüldüğü iddia edilen gazeteci ile hem olayı tezgahlayanlar arasında olduğu düşünülen hemde kamera kayıtlarını toplamak üzere Fatih Caddesindeki esnafı dolaşan ve kamera kayıtlarını alıp sildiklerini söyleyen kişi ile görünüyor ve gören kişiye yanlış anlaşılma olmuş diyor. 

Asıl konuya şimdi geliyoruz; yani bu tablodan ortaya çıkan görüntü bize anlatıyor ki; dövdükleri gazeteci ile UTAŞ ekibinin bir anlaşması söz konusu; elbette bu gayet normal çünkü; dövülen gazetecilerin ne güçleri yeter malum ekiple savaşa, ne de cesaretleri var. Kaldı ki; bu gazetecilerin nasıl bir gazetecilik anlayışına sahip oldukları da bütün Uşak halkının malumu. Bunca zaman Cahan ve UTAŞ aleyhine tek haber yapmadıkları da... Her neyse bu anlaşmanın hemen akabinde; kavgalıymış süsü verdikleri bu gazeteciyi UTAŞ ekibi Emniyet aleyhinde oluşturmak istedikleri algıya yardımcı olması için kullanmaya karar vermiş olacaklar ki; Uşak Teksas'a Döndü başlıklı bir haber ve beraberinde bir görüntü yayınlatıyorlar. Uşak İl Emniyet Müdürü ile yaptığım telefon görüşmesinden öğrendiğim kadarıyla bahse konu görüntü 26 Ağustos tarihine ait, olay mahalline yakın bir kahvehaneden kumar oynadıktan sonra çıkan bir grup insana ait. Zaten görüntülerden de anlaşılacağı üzere polis 5 dakika içinde olaya müdahale etmiş ve görüntüdeki insanların tamamı yakalanılarak Adliyeye sevk edilmiş. Yani Emniyet güçleri derhal üzerlerine düşen vazifeyi yerine getirmişler.

Peki bu görüntüler olay gününden günler sonra niçin ve kimler tarafından servis edildi? Bu sorunun yanıtını bulmak için haberin maksadına bakmak gerek. Haberin birinci maksadı itibarını iyice yitirmiş olan internet sitesinin üzerine yeniden dikkatleri çekip, reytingini arttırmak; ikinci ve daha önemli maksat ise Uşak Emniyetinin itibarını zedelemek ve Emniyet güçlerinin suçla ve suçluyla mücadelede yetersiz kaldığı algısını oluşturmak. Peki kim ya da kimlerin Uşak Emniyetinin itibarını zedelemek işine gelir? Elcevap, suç işleyenlerin ve Emniyetin soruşturmalarında üzerine gitme ihtimalinin bulunduğu isimlerin. Malumunuz olduğu üzere Uşak Emniyeti paralel örgüt soruşturmasında Türkiye genelinde soruşturma yürüten iller arasında birinci diyebiliriz. Yine son zamanlarda suçla ve suçluyla mücadelede ve suçların önlenmesinde istatistiklere bakıldığında da Uşak Emniyeti başarı sıralamasında en öndeki iller arasında. Uşak Belediyesi ve UTAŞ da Uşak'taki belki de en fazla suçun işlendiği kurum pozisyonunda ve de Uşak Belediyesi'ne yönelikte yürüyen bir paralel soruşturma var. Ayrca Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan'ın; yürütülen paralel soruşturmanın merkezinde bulunan isim olan Uğur Çakmak'ın ofisinde staj gördüğü, yine Nurullah Cahan'ın paralelcilerin olduğu gerekçesiyle kapatılan Hukuçular Derneğinin üyesi olduğu gerçeği ve yine Cahan'ın eşinin, paralelcilerin eşlerince isminin ifadelere geçtiği yönündeki iddialar göz önüne alındığında, yine bunun yanısıra, Cahan'ın en baştan beri paralel soruşturmaya zerre katkıda bulunmadığı ve 17/25 Aralık sonrası bile basına yansımış paralel aleyhinde tek kelimelik beyanının bulunmadığı ve seçimlerden önce Ali Erdoğan ile anlaşarak desteğini aldığı; yine Ömer Yeşil ile de 25 Aralık 2013 tarihinde yanak yanağa öpüşürken fotoğraf verdiği hakikati göz önünde bulundurulduğunda; ayrıca Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nden de iş alan Diyarbakır menşeili bir firmaya Uşak Belediyesi'nden hizmet alımı işi verildiği gerçeği gibi pek çok paralel bağlantı şüphesi olan işleri göz önüne alındığında Cahan'ın ve ekibinin Emniyetin ve de soruşturmayı yürüten Savcıların bu konuları gündem etme ihtimallerini düşündüklerinde kabuslar görüyor olmaları gayet doğal.

Yine geçtiğimiz günlerde Uşak Belediyesinden işten çıkartılan 49 memur ve 5'i işçi belediye personelinin işten çıkarılmalarının ardında Emniyetin ve Savcıların olduğunu, asılsız olduğunu bile bile Belediye yetkililerinin dile getirmiş olması da; Belediye yetkililerinin Emniyetin üzerine suç atma telaşında ve Emniyetin ve Savcıların işini zorlaştırma derdinde olduklarını göstermekteydi. Zaten Belediye kaynaklı pek çok dedikodunun da geçmişte Emniyet mensupları aleyhinde gündem edildiğini de göz önüne alırsak bu işten kimin ekmek çıkarmaya çalıştığını rahatlıkla görebiliriz. Maske isimli bir hesaptan kendilerini eleştiriyormuş gibi yaparak güçlü gözükmek ve paralel soruşturmaya hakimmiş, soruşturmayı kendileri yürütüyormuş havası vermeye çalışanların kim olduğunu da zaten Nurullah Çavuşoğlu geçtiğimiz günlerde benimle yaptığı bir ropörtajda ortaya koymuştu. Maske isimli sayfanın o günden sonra sessizliğe bürünmesi ve adı geçen hiç bir çevreden herhangi bir yalanlama gelmemiş olması da insanın aklına ister istemez sükut ikrardır sözünü getirmekte. 

Şimdi benim bu yazıyı yazmaktaki asıl amacım bu türden yazıların ya da haberlerin birilerin politik çıkarlarına hizmet etmenin ötesinde aslında kentimize zarar verdiği gerçeğini hatırlatmaktı. Uşak'ı hiç kimsenin asayiş olaylarının sık yaşandığı faili meçhul hadiselerin cereyan ettiği bir kentmiş gibi göstermeye hakkı yok. Gerçek bu olsa hadi diyeceğim ki gerçek bu, ne yapalım. Ama bizi bilirsiniz; gerçek bu olsa kimseden çekinmeden gerçeğin bu olduğunu söyleyebilecek kaabiliyet ve cesarete de bilgiye ve donanıma da sahip bir ekibiz ve kimseye eyvallahımız olmaz. Ama gerçek bu değil, hatta gerçek tam tersi! Uşak 20 yaşındaki Üniversite öğrencisi kızların bile gece yarılarında sokaklarında çok rahat ve huzur içinde dolaşabildiği bir şehir haline getirildi. Uşak teksasa döndü denilirken; aslında böyle olmadığını en iyi bilenlerin içinde eğitim kurumlarının başındaki isimler; Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik ve Uşak İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin de vardır; ki bu kurum ve isimler,bünyesindeki öğrencilerin gerek eğitim gerek sosyal yaşantılarında Uşak Emniyet'in nasıl bir çaba sarfettiğini ve katkı sunduğunun farkındadır diye düşünüyorum. Ayrıca Uşak Emniyet'i öğrencilerle birlik olma adına pek çok etkinliğe de imza attığını biliyoruz.

Yine Uşak sosyal yönden pek çok eksiği olmasına karşın asayiş ve huzur bakımından Türkiye'nin en iyi şehirlerinden birisi. Ayrıca uyuşturucu ile mücadele konusunda da Uşak Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü'nün hakkının da yenmemesi gerekiyor, kesinlikle gerek paralel soruşturma konusunda, gerekse örgütlü suçlarla ve terör suçlarıyla mücadele ve uyuşturucu başta olmak üzere kaçakçılık ile mücadele konusunda Uşak Emniyet güçleri Türkiye'nin en iyi illeri arasındadır. Ben tüm bunların tek tek istatistiki verilerini sizlerle paylaşmaya ihtiyaç duymuyorum. Okuyucumuzun ve Uşak halkının bize olan güvenine sığınıyorum. Ancak icap ederse de bu yazdıklarımın dayanağı olan istatistiki verileri ve Uşak Emniyetinin Türkiye'deki ve bölgemizdeki pozisyonunu sizlerle paylaşabilirim.

Uşak'ı politik çıkarlarımıza ya da reyting kaygılarımıza kurban etmek asla ortak aklın karı değildir. Uşak'a kaliteli öğretmen, kaliteli doktor, kaliteli akademisyen ya da öğrenci gelmesini istiyorsak kentimizi bir yandan güzelleştirmeye geliştirmeye gayret gösterirken öte yandan da doğru ve güzel tanıtımına da katkı sunmalıyız, şehrimizi sevmeliyiz diyorum Vesselam...

          
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cemil 4 yıl önce

uşak maalesef uyuşturucuyla mücadele bakımından yetersiz adım atsan torbacı Allahıma yeminle ama ben oğlumu kurtardım ağır cezalar almalı torbacı

Avatar
celal 4 yıl önce

maalesef uşak uyuşturucu bakımından mücadelede yetersiz ben evimi damımı aldım aydına taşındım uyuşturucu maalesef adım başı uşakta var

Avatar
.... 4 yıl önce

bu belediyeye, bu utaşa neden müfettiş gelmez neden? utaşta dönen paranın hesabı neden sorulmaz? i̇marda dönen alavareler neden sorulmaz? reis el at artık şu uşağımıza...

Avatar
kürşad 4 yıl önce

ben hakkı yağcıdan beri tüm belediye başkanlarının dönemlerini gördüm bu dönem kadar rezil bir dönem görmedim.bunların yargılanmasında bütün uşağın avukatları ihya olur.daha dün belediyeye giren birisi güya inşaatları kontrol ediyor sarayaltıda inşaat malzemesi satan işyerine ortak müteahhitler oradan malzeme aldı ne ala almadı eh gali geliver gidiver"

Avatar
Fenasi Kerimoğlu 4 yıl önce

caddelere diktikleri gümrük memurları gelen geçen araçtan para topluyor, bu paralar birilerinin kasasına akıyor bizler de mal gibi ödüyoruz.. haram zıkkım olsun . n.cahan bir daha başkanlığa aday olmasın rezil olacak çünkü oy oranıyla

Avatar
fotoroman 4 yıl önce

kayağıl termal tesise gidenler görmüştür. koridorda bir uçtan diğer uca kdar belediye başkanının elinde kocaman bir bayrağı sallarken çekilmiş fotolarını. arka planda sanki darbe gecesi f 16 yı ya da leopar tankı kendi durdurmuş gibi bir fon ;) her gidişimde gülüyorum

Avatar
haklısınız bencede @Dost acı söyler 4 yıl önce

uşak belediyesi en fazla suçun işlendiği kurum pozisyonunda ve de uşak belediyesi'ne yönelikte yürüyen bir paralel soruşturma var. ayrca uşak belediye başkanı nurullah cahan'ın; yürütülen paralel soruşturmanın merkezinde bulunan isim olan uğur çakmak'ın ofisinde staj gördüğü, yine nurullah cahan'ın paralelcilerin olduğu gerekçesiyle kapatılan hukuçular derneğinin üyesi olduğu gerçeği ve yine cahan'ın eşinin, paralelcilerin eşlerince isminin ifadelere geçtiği yönündeki iddialar göz önüne alındığında, yine bunun yanısıra, cahan'ın en baştan beri paralel soruşturmaya zerre katkıda bulunmadığı ve 17/25 aralık sonrası bile basına yansımış paralel aleyhinde tek kelimelik beyanının bulunmadığı ve seçimlerden önce ali erdoğan ile anlaşarak desteğini aldığı; yine ömer yeşil ile de 25 aralık 2013 tarihinde yanak yanağa öpüşürken fotoğraf verdiği hakiati göz önünde bulundurulduğunda; eeeeeeeee ozaman ne bekliyor devletimiz

Avatar
kosovalı 4 yıl önce

helal olsun mustafa bey sizi tebrik ederim. belediyede resmen ve resmen bir suç çetesi oluşturulmuş durumda ve bu suç çetesi gerçekten uşak için büyük bir tehdit ve tehlike haline dönüştü git gide. insanımızin adalete olan inancının bunlar ve bunlar gibiler yüzünden gen gectikce azaldığı günümüzde bu yazı son derece isabetli ve yerinde olmuş eline yüreğine sağlık.