Uşak'ın 8 Yılda Ödediği Vergi Ne Kadar Acaba Sayın AKP İl Başkanı?
Uşak'ta geçtiğimiz günlerde basına övünerek demeç veren Ak Parti İl Başkanı Mehmet Gün 8 yılda gelen toplam devlet yatırımının 720 Milyon Lira olduğunu söyledi. Ancak Uşak İlinden sadece bu yılın ilk altı ayında tahakkuk eden vergi miktarı tam 212 Milyon Lira...Yani ödediğimiz verginin üçte biri bile kente dönmemiş.

Haziran 2011 seçimleri öncesinde Akparti Milletvekili adayı Hazim Sesli'nin dillendirdiği bazı acı gerçeklerin halk arasında tepkilere yol açması ve sıklıkla seçimlerden sonra da gündem edilmesi üzerine Akparti İl Başkanı bu iddiaları gerçek dışı olarak değerlendirdiği bir açıklama yapmaya ihtiyaç duymuştu.

Uşak Haber Merkezi'nin Akparti İl Başkanından Hazim Sesli'ye Yalanlama manşeti ile farklı bir bakış açısı getirerek haberleştirdiği bu açıklama da Gün; kalem kalem devlet yatırımlarını sayarak Akparti iktidarında Uşak'a ne kadar yatırım geldiğinin izahını resmi ağızdan yapmıştı..

Uşak Olarak Aldığımız Yatırım İle Ödediğimiz Vergiyi Kıyas Edelim.

Gün'ün yaptığı açıklamaya göre Uşak 8 Yılda 720 Milyon lira devlet yatırımı aldı. Bu rakamı yıla böldüğümüzde karşlımıza çıkan komik rakam ise 90 milyon liradır.. Oysa Uşak'ta resmi açıklamalara göre geçen yıl Uşak ilinde toplam 213 Milyon lira vergi tahhakuk ettirildi. Bu yılın ilk altı ayında ise Haziran ayında açıklanan rakamlara göre, daha yılın yarısında  212 milyon 668 bin lira vergi tahakkuku gerçekleşti. Devletin açıkladığı bu resmi rakamlara göre kaba taslak bir hesap yapılırsa Uşak ödediği verginin ancak üçte biri kadarını yatırım olarak geri alabiliyor.

Acaba Hakkari Ne Kadar Vergi Ödedi, Ne Kadar YATIRIM Aldı.

Oysa örneğin Hakkari'de durum çok daha farklı Hakkari'den toplam elde edilen vergi geliri 20 Milyon lira bile değilken oraya yapılan devlet yatırımı sıkı durun tam 390 Milyon lira olarak gerçekleşti. Yani Hakkari iline ödediği verginin yaklaşık olarak nerede ise 20 katı bir yatırım giderken Uşak iline ödediği verginin yalnızca Üç'te Biri oranında harcama gelmiş.

Sayın Gün'e Soruyorum Acaba Uşak Kaçıncı Sırada

Yine Sayın Gün ne hikmetse gerçek dışıdır dediği iddiaları cevaplarken Uşak'ın yatırım alan iller sıralamasında kaçıncı sırada olduğunu söylemekten imtina etti. Uşak gerçekten Hazim Sesli'nin seçimlerde söylediği gibi devlet yatırım alan iller sıralamasında 73. sıra da mı? sorusu ise halen yanıt bekliyor ki bana göre evet 73. sırada.

Uşak'ın Aldığı Yatırım Uşak'lının Yalnızca Sigara İçerek Ödediği Vergi Kadar

Kaba taslak bir hesap yapalım Uşak 300 bin nüfuslu bir şehir bu şehir de sigara içen sayısı en az 100 bin kişidir.(Sigara içme yaşının 15 e düştüğü ve kadınlar arasında da artık çok yaygın olarak kullanıldığı dikkate alındığında aslında bu rakam azdır) 100 bin sigara tiryakisinin birer paket sigara içtiğini varsayarsak bu durumda günde Uşak en az 100 bin paket sigara tüketir. Sigaraların maliyetinin yaklaşık olarak en fazla 3 lira olduğu bilinmekte üzerine ödediğimizin tamamının da vergi olduğu malumunuz. Ortalama olarak en az 2.5 lira her pakette vergi alan devlet 100 bin paket sigara satılan kentimizden günlük en az yaklaşık 250 bin lira vergi alır ki bu ayda 7.5 milyon (eski para ile 7.5 trilyon eder) bu rakam yılda ise 90 trilyona tekamül ederki bu da Uşak'a gelen devlet harcamasına denk bir rakamdır.

Demek ki kaba taslak yaptığımız ve en asgarisini öngördüğümüz bu hesaba göre Uşak sadece sigaradan dolayı ödediği vergiyi devletten yatırım olarak geri alabilmiş. Akaryakıt ı hesaplamaya benim matematiğim yeter ama sizleri yormak istemiyorum.. 

Kabul Edelim ki Uşak'lı Siyasetçiler Bu Konuda Başarısız Oldu.

Halep orada ise arşın burada atasözünün bir tezahürü gibi oldu bu köşe yazımız; Sayın Gün nerede ödediğimiz vergiler? Lütfen bunun da izahını yapın bu yazıyı yalanlamanız da imkansız devletin resmi verileri bunlar.. Maliyenin yaptığı açıklamalardan aldım.. Başta doğu ve Güneydoğu illeri olmak üzere bir çok kent ödediği toplam verginin bile üstünde yatırım alırken Uşak'ın sadece sigaradan dolayı ödediği vergi kadar yatırıma razı olması acaba kimin suçu. Yoksa Hazim Sesli Haklı mıydı?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
misalll 9 yıl önce

sigara burda sadece bir örnek olrarak verilmiş. bunu yanında uşaklının aldığı hava bile vergi. ancak geri dönen sadece sigaradan aldığı vergi miktarı kadar. burada anlatılmak istenen de onca alınan vergiden uşağa sadece düşen sigaradan aldığı miktar kadar mı yatırımdır? Ve yine istatistikler de gösteriyor ki önceki yorumlarda devlet planlama teşkilatının yatırım sıralamaları da verilmiş uşak dibe demir atmış. bunu konuşalım ki yazı da bunu konuşmamızı istemiş.

Avatar
Doğruyu gören 9 yıl önce

illegal kardeşe sesleniyorum doğru söylediğin yerler var ama yanlış düşündüğün yerlerde var.İllegala cevap verenler taraflı yazmış ama onlarında doğru deyindikleri yerler var.
Ama benim gözümde haber dandik, Sigaranın vergisi falan bunlar yazılmaz. Bu hesablarla haber yaparsanız alay konusu olursunuz.
Ben şahsen haberden çok yorumları okudum. Yorumlar daha Harika.

Avatar
9 yıl önce

Şu kadar ile şunlar yapildi uşak a neden yapilmadi diyorsun illegal öylemi?Uşak a neden yapilmadi biliyormusun hakkini arayan halk provakatör bölücü ilan edildi.beyinsiz bir takim halk ve yöneticiler tarafindan....ve hizmet belli semtlere yapildi ve elmalidere basta karaagac semtleri sömürüldü yillarca .ekmegi sekeri diger semtlerle ayn fiyata alan semtlerin gelisme hakki çalinarak senin semtine ve senin gibilerinin semtlerine harcandi karaagacin ve elmaliderenin hakki. Gelmis geçmis Uşak Valileri belediye başkanlari Uşak cumhuriyet savcilari da dahil yargi önüne cikarilsin. Semtlerimizi sömüren yöneticiler.sömürülmesine izin veren ler mahkeme önüne cikarilsin akkoyun karakoyun belli olacak...iste usak böyle yönetilmis tipki türkiyenin genelinin yönetildigigibi...haksizliklarla ve hesap soranlarin hakkini arayanlarin suclu ilan edilmesiyle yönetilmis...

Avatar
İllegal 9 yıl önce

Arkadaşım haber yapılır okunur,yorum yapılır,beğenilir beğenilmez.
Ama habere bak yaaa şukadar sigaradan vergi alınmıştır yok işte akaryakıtı daha hesaplamadım.
Böyle haber olmaz.
şu illere beş yıl içinde şunlar yapıldı Uşağa niye yapılmadı onu sorgula.
O zaman diyelim tamam
Saygılar.

Avatar
metin sağcan 9 yıl önce

Evet hazim beyin seçimlerde dillendirdiği her şey gerçekti ve gerçekler acıdır ama yine de gerçektir. Bu arada gerçeği söyleyen kim olursa olsun çekinmeden söyleyebilen uşak haber merkezini tebrik ediyorum.

Avatar
BİRİ 9 yıl önce

ARKADAŞLAR İŞTE KAMU YATIRIMLARINDA UŞAK VE ÖRNEK İLLER (KAYNAK http://www.dpt.gov.tr/kamuyat/il.html )

-2003 YILI UŞAK 10.555.000 TL İLE SIRALAMA TÜRKİYE 69.
2003 YILI KARS 20.560.000 TL İLE TÜRKİYE 55.
-2004 YILI UŞAK 12.373.000 TL İLE TÜRKİYE 71.
2004 YILI TUNCELİ 35.045.000 TL TÜRKİYE 49.
-2005 YILI UŞAK 18.938.000 TL TÜRKİYE 75.
2005 YILI TUNCELİ 23.976.000 TL TÜRKİYE 67.
2006 YILI UŞAK 17.681.000 TL TÜRKİYE 73.
2006 YILI HAKKARİ 53.043.000 TL TÜRKİYE 49.
2007 YILI UŞAK 21.365.000 TL TÜRKİYE 70.
2007 YILI ŞIRNAK 45.900.000 TL TÜRKİYE 56.
2007 YILI AĞRI 61.711.000 TL TÜRKİYE 50.
2008 YILI UŞAK 40.038.000 TL TÜRKİYE 62.
2008 YILI SİİRT 67.279.000 TL TÜRKİYE 51.

YETER ARTIK FAZLA YAZAMAYACAĞIM

GALİBA HAKLISINIZ HAZİM BEY. İNANIN UŞAKLI OLDUĞUMA UTANDIM.

Avatar
yasin... 9 yıl önce

ooo bakıyorumda dökturmussun bacım :-) o benı bılır hemen atlar sımdı :-)) bu arada illegal ben bunlarla aylardır ugrasıyorum laf anlatamadım keske bı deve alıpta hendek atlatsaydım daha az efor sarfederdım :-) ama vazgecmek yok YOLA DEVAM....

Avatar
Kadir Özel 9 yıl önce

Bu milletin uyanması açısından çok faydalı bir yazı olmuş rakamlar havada uçuşunca biz kıyas yeteneğimizi yitiriyoruz.. Bu haberi iki kez okudum çok dikkatle harika olmuş eline yüreğine sağlık.