Uşak'ta Emlak Fiyatlarında Belirleyici Kriter “Yüksek Arsa Fiyatları“!
Uşak'ın çevre il ve ilçelerden özellikle son on yıl içerisinde aldığı yoğun göç, bunun dışında Uşak'ın çevre illere en az göç veren şehirlerden biri olması, 20 bine yaklaşan üniversite nüfusu ile birleşince, Uşak inşaat sektörünün en yoğun faaliyet gösterdiği şehirlerden biri olarak ön plana çıkmasını sağladı. Özellikle genç ve bekar nüfusun artması, bu öğrencilerin barınma sorununu da ortaya çıkardı Uşak'ta her gün yeni bir çok apart inşa edilerek, bu öğrencilerin barınma sorunu karşılanmaya çalışılıyor. İnşaatlar yapmak isteyen ve bu işten anlayan ya da anlamayan bir çok müteşebbisin karşılaştığı en büyük sorun ise yüksek arsa fiyatları olarak ortaya çıkıyor. Arsa sahipleri arazilerini düşük fiyata vermemeye çalışırken, inşaat yapmak isteyen girişimcilerde kat karşılığı veya düşük fiyata bu arsaları alma telaşı içinde.

Uşak Son Nokta Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kerim Çiber; inşaat sektöründeki girişimcilerle konuşarak, Uşak'ın inşaat sektörünün haritasını çıkarmaya çalıştı.

Uşak'ta Arsalar Genelde Belirli Kişilerin Elinde

Uşak'ta genelde arsalar belirli yatırımcıların elinde ve bu kişiler iş birliği içinde arsaları belirli bir fiyat aralığının içine tutuyorlar. Genelde ekonomik durumu yüksek olan bu müteşebbisler arsaları için yüksekfiyatlar isteyerek tok satıcı konumunda bulunuyorlar.

Bunun dışında inşaat sektörü ile alakası olan veya olmayan bir çok kişi bu sektöre apart inşa ederek girmek istiyor. Şu an şehirde doktor, avukat, esnaf veya iş adamı bir çok kişi apart yapmaya çalışıyor. Apart inşa etmekteki asıl amaç, öğrencilerin sayısının arttığı şehire apartlara olan talebin yüksek seviyede seyretmesi. Şu an hala bir çok öğrenci şehirde kalacak yer bulamamış durumda ve apart sahipleri öğrencilere 1000 TL gibi fahiş fiyatlarla bu apartları kiralıyor. Öğrencilerde 40-50 metre kareyi bulmayan evlere mecbur kaldıklarından bu paraları veriyorlar. Bu açığı gören yatırımcılarda yeni apartlar inşa ederek, apartları satın almak isteyen şahıslara bu apartları normal fiyatlarının çok üzerinde satıyorlar. Şu an 40 metre kare bir apartın fiyatı 80 Bin TL'ye ulaşmış durumda.

Yaptığımız araştırmalar, inşaat sektöründe Uşak'ın hala aparta doymadığını doğrular nitelikte. Şu an hala şehirde inşaat halinde bir çok apart bulunurken, apart inşa etmek için arsa arayan bir çok da yatırımcı bulunuyor. Şehir şu an aparta doymuş durumda değil ancak görünen bu sene ve önümüzdeki senelerde yapılacak yeni apart inşaatları ile şehrin aparta doyacağını gösteriyor.

Uşak'ta Bina Kalitesi Artıyor

Uşak'ın ikinci kuşak deprem bölgesinde yer alması, insanların modern yaşama daha çok adapte olması ile birlikte Uşak'ta yeni inşaatların güvenlikleri de artmaya başladı. Daha önce şehirde görmeye alışık olmadığımız, rezidans ve akıllı bina inşaatlarının sayısı artıyor. Sadece orta tabakaya hitap eden inşaatlar ile birlikte, artık gelir seviyesi yüksek kişiler içinde, donanımı ve bina kalitesi yüksek içerisinde farklı imkanların olduğu inşaatlarda alıcılarını bekliyor.

Bina kalitesinin artmasını sağlayan en önemli unsur yapı denetimlerinin artık eskiye göre daha sıkı ve sert şekilde yapılması. Yapı denetimleri yapılırken, bina da kullanılan demir, beton gibi ana unsurlar çok iyi şekilde denetleniyor ve yasaya uygun şekilde inşaat yapmayan kişilere izin verilmiyor. Bu durum maliyeleri artırırken, bununla birlikte insanların güvenilir evlerde oturmasını sağlıyor.

Daha önce yaptığımız bir haberde Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine dayanarak, 10 yıl üstü yaşlı bina sayısının Türkiye'de en çok Uşak'ta olduğunu ortaya çıkarmıştık. Buna dayanarak bu orta yaşlı binaların yıkılarak yerine yeni binaların inşa edilmesi de yakın zamanda belirli bir gerçek olarak ortaya çıkıyor.

Ruhsat Almak Artık Eskisi Kadar Kolay Değil

Uşak'ta özellikle Belediye'de devam eden ruhsat alma işlemi hiç de kolay değil. Bürokrasinin yavaş ilerlemesi, ruhsat alma işlemi sırasında yatırımcıların istediği zamanda binaları tamamlamasına engel oluyor. Belediye'nin ruhsat işlemlerine sıkı denetimde bulunması da işlerin belirli kontrolde ilerlemesi açısından büyük önem taşıyor. Bu durumda oluşabilecek aksaklıkların önüne geçiyor.

İnşaat sektöründek girişimcilerle yaptığımız görüşmeler ruhsat alma işleminin en az 3 ay en fazla da 6 ay sürdüğünü bize gösterdi. Bu da inşaatlarını hızla bitirmek isteyen girişimcilerin önüne bir engel olarak ortaya çıkıyor.

Uşak'ta İnşaatlar Hep Belirli Bölgelerde İlerliyor

Uşak'ta şehir güneye doğru ilerlemeye devam ediyor. Bu ilerlemedeki en önemli unsurda insanların daha kalabalık bölgelerde yaşama isteği. Özellikle Karakıran mevkiindeki inşaatların sayısının artmasının da temel sebebi bu. Şehirde inşaatlar belirli bölgelerde yapılıyor ve o bölgelerde şehir hayatı iç içe geçmiş durumda. Uşaklı şehrin merkezinden uzak durmak istemiyor.

Uşak'ta insanların yüksek katlardaki veya pasaj içindeki kafe ve dükkanlara girmediğini düşünürsek, insanların neden hep aynı bölgelerdeki inşaatlara talip olduğunu da anlamak kolaylaşıyor. Şimdi bu durumu bazı örneklerle açıklayalım;

Dikilitaş mevkiinden sonra şehir Üniversiteye doğru hiç bir şekilde ilerlemiyor. Girişimciler bunda en önemli etkenin bu bölgedeki arazi yapısının bozuk olmasından kaynaklandığını söylüyorlar. Bozuk arazi yapısı bu bölgeye inşaat yapılmasının önündeki en büyük engel. Aksi taktirde üniversite kampüsüne yakın bir yerde yapılacak inşaatlar en cazip inşaatlar olması gerekirdi.

Tren Yolu, Havaalanı, Şeker Fabrikası, Organize Sanayi, İnşaatların Yapılmasında Belirleyici Kriterler

Konuyla ilgili görüştüğümüz yatırımcılar tren yolunun inşaat yapmak isteyenler için bir engel olduğu gerçeğini bizlere ilettiler. Konuyla ilgili en net örnekte Halk Konutları ve çevresinde yapılan inşaatlar. Uşak- Ulubey istikametinde yapılan inşaatların sağ tarafta bulunan tren yolu tarafında değil de, sol tarafta yoğunlaşmasının da asıl sebebi bu.

Aynı sorunu Uşak- Ankara yolunda da görebiliyoruz. Uşak- Ankara istikametinde diğer bölgelere göre daha az inşaat yapılmasının temel sebeplerinden biri de tren yolunun bu bölgenin bir çok noktadan geçmesi olarak ortaya çıkıyor. Çünkü mütaahhitler tren yolunun yanında olan bir inşaata vatandaşların talip olmayacağını düşünüyorlar.

Bu yol üzerinde sadece tren yolu değil, havaalanı ve şeker fabrikasının da bulunması, inşaat yapımının önündeki engellerde biri. Yatırımcılar şeker fabrikası ve havaalanının çevresine inşaat yapmak istemiyorlar.

Müteahhitler Uyarıyor; Artık Yalıtımlar Çok İyi Güneyi Görmeyen Bir Ev de Kolaylıkla Isınır

Eski tarihlerden bu yana vatandaşlar evlerinde ısınma sorunu yaşamamak için genelde ev alırken tercihlerini güneşi gören ve güney yönüne bakan evler olmasını tercih ediyorlardı. Ancak görüştüğümüz müteahhitler, artık bina yalıtımlarının çok iyi yapıldığını bu sebepten dolayı, bu konuyla ilgili yeni yapılan inşaatlarda herhangi bir sorunun yaşanmadığını tarafımıza ilettiler. Bu sebepten dolayı da vatandaşları diğer yönlere bakan ve fiyatı düşük olan evleri de almalarının akıllıca olabileceğini bildirdiler.

Aldığımız bilgilerde gösteriyor ki Uşak'ta inşaatların sayısı gün geçtikçe artacak. Burada en önemli unsur vatandaşın yararına güvenli ve uygun fiyatlı evlerin yapılması.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KARAHALİL 6 yıl önce

her yerde her zaman olduğu gibi bu aracı yiyiciler piyasayı yükseltiyor.her işinizi sahibinden com da yapın.aracı yiyicilere ne alan ne satan para yedirmesin beleşçi sülükler

Avatar
UŞAKLI @sebebi komisyoncular 6 yıl önce

zorla kimsenin malını kimseye satmıyor emlakçılar ağzını topla oturduğu yerden para kazanıyor dediğin kişilerin ne zorluklarla bir evin satışını yaptığını biliyormusun sen! seni de anlıyorum aslında işini adam akıllı yapmayan emlakçı da çok. bakkal emlakçılık yapıyor orman da çalışanlar emlakçılık yapıyor kapıcıların hepsi emlakçı bu durumda meslek te ayaklar altına düşüyor.

Avatar
tayfun 6 yıl önce

faizler şu an düşük yakında yukselince evler bir bir müteahhitlerin elinde kalacak. bu yorumu kerim bey not alınız. ayrıca heberiniz için elinize sağlık.

Avatar
münevver 6 yıl önce

devlet yurt yapmadığı sürece ve uşak geliştiği sürece uşak da apartlar her türlü tutulur. fiyasko diğer arkadaşı 3-5 yıl sonra görmek isterim. artık öğrenciler yurtlarda kalmak ıstemıyor o yuzdende 1+1 ve 2+1 ler cok tercih ediliyor. uşak da asıl sorun normal 3+1 evini apart gibi sıfır apartlarla kıyas eden kişilerden kaynaklanıyor.

Avatar
Vurgun... 6 yıl önce

uşakta hasta olduğum iki iş kolu. tavuk dönercilik ve emlakçılık.bundan üç beş yıl öncesine kadar anlayan da anlamayanda tavuk dönerci açıp şehirde kirlilik yaratırdı. şimdide her taraf emlakçı dolu.haa birde öğretmen,sağlık memuru,polis memuru,adliye personeli gibi kamu çalışanları da açıktan ek iş olarak emlakçılık yapıyor....yani emlak ve inşaat uşakta revaçta...

Avatar
Çok pahalı 6 yıl önce

güzel bir konuya değinmişsiniz tebrik ederim, arsa fiyatları arttıkça ev almak isteyenlerin vah haline ..

Avatar
apartlar fos çıktı 6 yıl önce

aklı olan evini, apartını mevcut fiyatlarla elden çıkarır. üniversite kayıtlarının bittiği öğrencilerin yerleşip talebin kesildiği şu dönemde internet üzerinde kiralık ilanı yayında olan 33 apart var. tutan bulamadıkça kira bedelini aşağı çekecekler. piyasa aparta doymuş. 300 civarında inşaatı bitmek üzere olan, 500 civarı da inşaatına kısa vadede başlanacak apart var. onlar da eklenince ..ku çıkmış olacak

Avatar
sebebi komisyoncular 6 yıl önce

her sektörde var bu komisyoncular. hiç bir iş yapmazlar, oturdukları yerden para kazanmaya çalışırlar, bir de başkasının parasını veya yerini kendi yerleri gibi görür laf yaparlar. aldık, sattık gibi :) piyasayı şişirdi bunlar.