Uşak'ta İnsan Kaynakları Sorunu ve Tembel İşsizler!
Yaşadığımız şehir genel ekonomik değerler açısından Türkiye ortalamasının üzerinde bir şehir. Uşak Organize Sanayi Bölgesi ve Karma Deri Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere 2 adet sanayi bölgemiz var. Bu sanayi bölgesinde ki firmaların bir çoğu KOBİ boyutunda. Tam anlamıyla modernize olamamış bir çok firmada binlerde işçi istihdamı sağlanmış durumda.

Bir çok firmanın sahibi Uşak’lı, ancak bu firmalarda çalışan uzman kadrolarda bir çok şehir dışından gelmiş beyaz yakalı personel istihdam ediliyor. Şehrimize bunun dışında tarım işçisi olarak ucuz iş gücü içeren Doğu illerinden işçiler geliyor.

Uşak işçi ücretlerinde yerlerde sürünüyor

Uşak’ta sokağa çıkıyorsunuz, cafelere, kahvehanelere gidiyorsunuz; çalışmayan, üretmeyen bir çok insan var. Bu işsizlerin bir çoğunun bahanesi Uşak’ta iş bulamamak. Uşak bölge de ücretler açısından en kötü şehirlerin başında geliyor. Kendi ayarında ki şehirlere göre işçi ve beyaz yakalı maaşları yeterli seviyede değil. Bir çok firmada hala işçilerin sosyal güvenlik sorunları var. Sigorta primleri ya yatırılmıyor ya da beklentinin altında sigorta tutarları devlete ödeniyor. Bunlar hepimizin malumu konular.

Ancak şimdi bir de olayın öbür boyutuna bakalım; biraz önce bahsettiğim işsizler kadrosunun gayretinin yeterli düzeyde olmaması ve tembellik bu kişilerin firmalarda görev almasını engelliyor.

Yerinizde durmayın ilk adımı siz atın

İş bulmak adına adım atmayan, gerekli gayreti göstermeyenler için yapmaları gereken yegane hareket ilk adımı atmak, gösterecekleri gayretin ardından iş görüşmesi yetenekleri onları anında iş sahibi yapabilir.

Şundan kimsenin şüphesi olmasın; Uşak’ta personel arayan ve aradığı uygun personeli bulamayan yüzlerce firma var. Yeter ki siz bir adım atın.

İlk iş görüşmenizde yapmanız gerekenleri kısaca şu şekilde toparlayabiliriz;

İlk öncelikle kendi yeteneğinin farkında olmak. Ne fazlası ne azı. Kişi kendi vasıflarını bildiği takdirde iş görüşmesinde işverenin beklentisine cevap verip veremeyeceğini bilir ve iş görüşmesini kendi istediği şekilde yönlendirebilir.

İlk imaj ve ilk 10 saniye önemlidir. Tanışma anında oluşan olumlu frekansın devamlılığı önem taşır. Dış görünüş önemlidir. Uçuk kıyafetler, aşırı makyaj ve ağır parfümden kaçınmak gereklidir. İş görüşmelerinde ise erkek adaylar için mümkünse koyu renk'de takım elbise daha etkili olur. Görüşme güncel konuşmalarla başlanmalı ve pozitif bir hava yaratılmalıdır.

Özgüven…Kesinlikle özgüveniniz olmalı. Hiçbir işveren pasif bir personel istemez. Kendini ifade edebilen ama bunun yanında ukala olmayan bir görüntü sizi bir adım öne çıkarabilir.

Çalışmayı istediğiniz firma hakkında bilgi sahibi olmak, istediğiniz pozisyonu baştan belirleyip görüşmeye gitmek; iş görüşmesine gittiniz. Diyelim bir tekstil firmasıyla görüşeceksiniz. Eğer siz hazırlıklı gider; bu tekstil firması hakkında bilgi sahibi olursanız; bu işverende sizin bu işi istediğinize dair bir fikir oluşmasına sebep olur.

Kendinizi net ifade etmelisiniz ve dürüst davranmalısınız. Çalıştığınız firmalar, deneyimleriniz, firmanıza sağladığınız katkılar ve işten ayrılma sebeplerinizi çok açık ve dürüst bir şekilde anlatmalısınız. Kariyer hedefleriniz, gelecekten beklentileriniz, güçlü olduğunuz yanları anlatın.

Mülakatlarda sorulan soruların yanıtlarını verirken, gereksiz uzun konuşmak doğru değildir. Net, örneklerle tamamlayarak, olaylar karşısındaki yaklaşımlarınızı iyi yorumlamaya özen gösterin. Kişilik yapısı, kişilik özellikleri söz konusu pozisyon için çok etkilidir. Görüşmeye girmeden, iyi hazırlanmak olumlu olumsuz yönlerinizi kendi içinizde düşünerek ve buna hazırlıklı olmak gerekir.

İş görüşmesinde samimiyet herşeydir

Bu yazdığım iş görüşmesi taktiklerinin hepsi boşta olabilir. Sadece samimi olun. İşe ihtiyacınız olduğunu, çalışmak istediğinizi dürüstçe ifade ederseniz; birinci, ikinci veya en fazla üçüncü görüşmenizde mutlaka sonuca ulaşacaksınız buna inanın.

Çok güzel bir şehirde, çok samimi insanlarız bizler. Çürükler yok mu tabi var. Ancak bu şehir daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi yaşamaya değer bir şehir. Hepimiz iyi şeylere layığız. Ancak günümüz dünyasında maalesef para her şey. Ailenizin özgüvenini kazanmak, arkadaşlarınızdan çevrenizden gerekl saygıyı kazanmak için düzgün bir işinizin olması sizi mutlu edecektir eminim.

Hayatta şanssızlıklar olabilir, işleriniz ters gidebilir. Ancak özgüveninizi kaybederseniz geriye hiçbir şey kalmaz. Eğer bir işiniz yoksa yarın itibariyle ilk adımı atın.

Başkası ne düşünür ne hisseder bilemem ancak en azından benim bütün iyi dileklerim sizlerin üzerine olsun…

Saygılarımla Efendim

Kerim ÇİBER / Uşak Son Nokta Gazetesi Yazı İşleri Müdürü

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yatırımcı bilgi merkezi - yabi̇mer 3 yıl önce

maalesef son zamanlarda i̇ş aramayan işsizler diye bir sınıf oluştu. devlet yatırımları desteklerken bir taraftan da sosyal politikaları iyi belirlemeli devlet yardımları hiçbir zaman amacı dışına çıkmamalı ve insanları tembelliğe alıştırmamalı. çevremizde işi olup ta i̇şçi bulamayan birçok insan da var. i̇şsizlik ancak yeni yatırımlarla desteklenirse son bulur. bu aralar yatırımcıların en çok kullandığı adreslerden biride elbette https://kralilan.com/ . yatırımların önünü açan yatırım diyebileceğimiz atatürk üniversitesi atateknokent bünyesinde faaliyet gösteren devlet destekli bir proje. yatırımlar beklemesin biran önce hayata geçsin diye çok uygun fiyatlarla arsa tarla daire işyeri bulabileceğiniz bir adres.

Avatar
esnaf 7 yıl önce

mılet hep işverenlerı kotuluyor kardesım işci işi duzgun yapmasa iş veren nasıl para kazanıcak ıs verıyorun kımse iş begenmıyor herkes diyor oturucam para kazanıcam ben bıle patronum calışıyorum

Avatar
gönül 7 yıl önce

biz buyuz tembel insanlarız bende uşakta yaşıyorum ama11 yaşındayım

Avatar
naci 7 yıl önce

çalışmayı sevene iş çok işi sevmeyene iş yok

Avatar
uşaklı genc @aasas 7 yıl önce

sen bi insaat işçisiyle kendını kıyaslayarak zaten 1-0 geride baslıyosun maca reis ilk önce baskalarının parasından gözünü cekeceksın git insaatta calıs o zaman kimsenin parasında gözün olmasın allah helal kazanc versın önemlı olan o bende ögrencıyım gerektıgınde ınsaatta da calıstım ama her baba yiğidin harcı değil istersen git amele pazarına bi gün calıs ondan sonra küçümsediğin insanların aldığı parayı ne sartlarda kazandıgını görürsün. saygılar...

Avatar
aasas 7 yıl önce

bi inşaat amelesi günlük 50 lira para alıyor bi kafe günlük 20 lira vermiyo öğrenci adama ne çalışacam kardeşim emeğin karşılığı yok.

Avatar
HADİN ORADAN 7 yıl önce

ya bu i̇şverenler deneyi̇m deneyi̇m deyi̇p duruyor.sanki̇ i̇ş veri̇ldi̇de çalişmadikmi ya akpni̇n uşaği olacaksin yada aç kalacaksin.i̇ş aramaya gi̇di̇yoruz eeee neymi̇ş efendi̇m önceden bi̇r deneyi̇mi̇n yokmuş onun i̇çi̇n olmazmiş.be mübarek öğrenen anasinin karnindami öğreni̇yor.bi̇rde tembel i̇şsi̇zler demeyi̇n.3 tane üni̇versi̇te biti̇rdi̇m hâlâ i̇şsi̇zi̇n bu i̇şkurda tam anasinin ...... yahu bu si̇stem baştan göçmüş....iş bi̇lmi̇yorsa öğreti̇n ücret vermeyi̇n mi̇llet sonra ne yapacak cafelerde sokaklarda caddelerde gezecek.geli̇n onlara sorun bakalim tabi̇ kalemi̇ kirdiniz bi̇r kere tembel i̇şsi̇z di̇ye..bana i̇ş veri̇ldi̇de bi̇zlere i̇ş veri̇ldi̇de çalişmadikmi o i̇şkurda i̇sti̇fa etsi̇n herkes.torpi̇lle i̇şe aldiriyorlar...yani̇ her yerde torpi̇l

Avatar
İsmail64c 7 yıl önce

bu kadar kaza ölüm haberinin yanında ekonomiye dair bu arkadaşın yazdığı yazı bu şehire katkı açısından çok önemli bu genç arkadaşı işsizlik konusunda yaptığı yorumlardan dolayı tebrik ediyorum.