Uşak'tan Geçmesi Planlanan Otoyol Elimizin Altından Kayıp Gidiyor mu?

İlk planda Uşak'ın çok yakınından geçmesi öngörülen İzmir Ankara otoyolu ile ilgili yeni gelişmeler ve iddialar gerçekten kaygı verici. Kütahya ilinin ciddi kulis faaliyetleri yaptığı ve yolun güzergahının değişerek Uşak yerine Kütahya'nın Simav ve Gediz ilçelerinin yakınlarından geçmesinin sağlanmasına gayret ettiği konuşulmakta.

Uşak civarından geçecek olan Ankara-İzmir otoyolunun, projesinin tamamlanmasının üstünden 8 ay geçmesine rağmen herhangi bir çalışmanın yapılmaması kafaları karıştırmakta. Yol, bir kentin gelişmişliğine en önemli katkı sağlayan unsurlardan birisidir. Bir kentin gerek tanınmışlığına gerek sanayisi gerek ticaretine ve gerekse turizmine olan katkıları asla gözardı edilemez. Ayrıca yol medeniyettir. Bir beldenin değeri yaşam kalitesi öncelikle yolu ile ölçülür.

Uşak Haber Merkezi ekibi olarak Belediye Başkanı Ali Erdoğan'a yaptığımız bir ziyaret sırasında çevre yolunun son durumuyla ilgili bilgi edinmek amacıyla konuyu Başkan Ali Erdoğan’a sormuştum.  Konunun yakından takipçisi olduğunu vurgulayan ve ilgisinden dolayı memnun olduğum Başkan Erdoğan; çevre yolu projesi tamamlandığını, ancak 8 aydır hiçbir çalışmanın olmamasının kendisinin de dikkatinden kaçmadığını ifade etti.

Erdoğan ayrıca projesi tamamlanmış olan bu çalışmanın iptal edilip, Murat Dağı eteklerinden başlayan Simav ve oradan da İzmir’e uzanacak olan yeni bir yol projesi çizileceğini söyleyerek, böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde Uşak ekonomisinin büyük zarar göreceğini belirtti. Başkan Erdoğan konuyu İsmail Güneş'in de bizzat yakından takip ettiğini ve yolun Uşak'tan geçmesi için büyük çaba sarfettiklerinin altını çizdi. Ancak bizim ve Ali Erdoğan'ın da dile getirdiği kaygıları bugün bir arkadaşımızın görüştüğü İsmail Güneş'in taşımadığını, kesinlikle böyle bir durumun söz konusu olmayacağını ve Otoyolun Uşak'a çok yakın bir mevkiden geçeceğini söylemiş olması yüreğime bir nebze su serpti. Umarım Sayın Milletvekilimiz İsmail Güneş'in dediği gibi olur ve bizim siyasilerimizin istediği gibi bir sonuç çıkar. Zira Uşak'ın bu gibi konulardaki acı tecrübeleri hepimizin malumudur. Maalesef komşu illerin siyasileri Ankara'da hep bize galip geliyor ve ne hikmetse Uşak çok uzun yıllardır adeta yetim çocuk muamelesi görüyor. Uşak'a bu güne dek getirilmiş ciddi bir devlet yatırımı olmadığı biliniyor.

Gerçi Ak Parti döneminde Üniversitenin Uşak'a kazandırılması, bir dönemde olsa Uşak'ın teşvik kapsamına alınması, yeni hastane binasının TOKİ Tarafından yaptırılması, yine bir çok insana TOKİ vasıtası ile konut sahibi edinmesinin sağlanması gibi hizmetler de görmezden gelinemez. Ancak çevre illerle kıyaslandığında genellikle isteklerimizi koparma konusunda sıkıntı yaşayan bir kent olmamız açıkçası beni kaygılandırdı ve bu yazıyı yazma gereksinimi hissettirdi.

Projenin değişmesi konusunda Kütahya milletvekillerinin ciddi bir lobi oluşturup baskı kurduğu ve böylece Simav ve Gediz ilçelerinin Uşak’a bağlanmasının önüne geçilerek Kütahya’da kalması yönünde bir çalışma olduğu iddiaları da konuşulanlar arasında. Bazı çevrelerce projenin değişmesi halinde yeni yapılacak yol için fazlasıyla tünel, viyadük v.s gibi çalışmaların yapılacak olmasından dolayı maliyetin 3-4 kat daha artacağı da iddia edilmekte.

Projesi çizilecek olan yeni yolun Uşak’a 50 km dışarıdan geçecek olması da Uşak için dezavantaj oluşturan başka bir husus. Bu durumda sanayi bölgelerinin çevre yoluna uzaklığı artacak ve  sanayiciler ulaşım açısından büyük sıkıntılar yaşayacak. Mesafeyi ilçeler bazında düşünecek olursa çevreyolu ve ilçeler arasındaki mesafe 100 kilometreyi bulacak. Hal bu iken umuyor ve diliyoruz ki söz konusu Oto Yolun yapımına bir an önce başlanır ve bizim için en uygun yerden de otoyol güzergahı çizilir diyorum. Konu ile ilgili yetkililerimizin ve ilgililerin hassas davranmasını temenni ederken Uşak halkınında duyarlılık göstermesini ve bu konu da da kamuoyu oluşturulması gerekliliğinin altını çiziyorum.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
So 64 7 yıl önce

burak kardes,zafer havaalani banaza yapilsaydi ve yine üc il faydalansaydi ne düsünürdün....gediz ve simav zaten usaktan geciniyor ama islerine geldimi kütahyali oluyorlar....benim icin tüm egeliler kazansin ama usak konumu itibariyle daha fazla yatirimi hakediyor.

Avatar
Burak Akdemir 8 yıl önce

Canlarım HemŞehrilerimiz sayılırsınız siz bizim evet bn bi KÜTAHYALIYIM ancak sizlerin üslubu hakkında olumlu şeyler düşünMüyorm. :(.
diyeceğim şu ki eskişehir-afyon gi,bi iller bizide sömürdü. ezdi. ama biz sizin gbi dşmn olmdk. Afyn'dki patlamada ilk bizlrden yrdm gitmmedmi Simav dprmnd ilk onlar koşmadımı. Ne Grk var byle tartşmlra. biz herŞeyden önce YURTTAŞız.

Ayrıca bencil olmanıza gerek varmı bilmiyorum. Ank.-İZm. hzl treni uşaktan geçmiyormu Krayoluda Simv-gdzden geçse ne olur sanki.ortalığı velveleye veriyorsunuz

Avatar
siyaset takipçisi 8 yıl önce

uşak a dışarıdan gelenler uşaka köy diyorlar.milletvekillerimiz sağolsun

Avatar
Kudret Deniz 8 yıl önce

Yazı için çok teşekkür ederim Uşak Haber Merkezine ama iş bizim yerel siyasilere kaldı ise biz otoyolu unutalım.

Avatar
Ahmet K. 8 yıl önce

Kütahya Uşak ile sürekli bir rekabet halinde neye niyetlensek engel olup kendilerine aşırıyorlar. Bizim Vekiller de öyle seyrediyor olan biteni.Ali Erdoğan Milletvekili olmalıydı ki görünüşe göre başka kaygı edinen de yok yazık.

Avatar
Burak G. 8 yıl önce

Gerçekten Ben buradan böyle bir otoyol geçeceğini bu siteden okuyunca öğrendim. Haber Merkezi bu konuda kamuoyu oluşturulmasında öncülük edebilir diye düşünüyorum.Okuyucu kitlesinin çok olduğunu en azından kendi kurumumdan dolayı biliyorum. Aslında iyi organize edilmiş bir gösteriye davet etseniz insanlar katılır diye düşünüyorum. En azından ben katılırım. Bazı yorumcular insanların duyarsızlaştığından şikayet etmiş bazıları nafile demiş bence yanılıyorlar. Çünkü insanların güvenebildikleri birileri yok. Her kim ki ardında düştük memleket için bi şeyler üretecek dedik ardından rant çıktı.İnsanlar bilinçlenirse ve öne çıkan kişi yada kurumlara güvenirse tepkisini ortya koyar diye düşünüyorum ve bu gücü haber merkezinde görüyorum.

Avatar
bülent karabaş 8 yıl önce

öncelikle bu konuda uşak halkının hiç bir bilgisi yok ki tesadüfen bugün burada facebook sayfası sayesinde okudum, öncelikle bu konuda belediyenin uşak halkını broşürlerle, ve toplu yürüyüşlerle tepkisini gösterip ankaranın kulağına su kaçırması lazım, kimsenin haberi olmadığı bir konuda tabiki kütahya lobisi çalışmalara başlar..öncelikle yerel gazetelerin bu konuya eğilmesi, daha sonra uşak tv.yayınlarında bu konuyu sürekli gündeme getirmesi, yerel radyolarda sürekli bu konudan bahsedilmesi, halkın bir gün bu hususta yürüyüş yapması ankarayı yeterince rahatsız edecektir.. saygılarımlaa.....

Avatar
kenan koparan 8 yıl önce

yıllardır uşak hep aynı şeyden yakınıp durur,bize devlet hiç bir şey yapmıyor,övünürüz ya ilk elektrik-ilk şeker fabrikası.o zaman uşağın ileri gelenleri işini iyi biliyorlarmışş.şimdi ne t.odası ne organize md.ne belediye ne valilik umursamıyor.üniversite bile etrafımızdaki iller hariç kazaları bile sahip olduktan sonra geldi uşağa,yıllardır bas bas bağırdım,bakın eskişehire bacasız üniversite diye.yazınızdada bu otoyol işinin cevabı içinde.kütahyalıların baskılı ve hızlı kulisi uşaklı ne yaptı bu konuda ,tahmin ediyorum hiççççççç.