Uşak'ta Genel Çevreyi, Altın Madenini, Hava Kirliliğini ve Uşak Doğasını “Gündeme Dair“ Konuştuk!

Uşak Çevre Gönülleri Derneği Başkanı Hasan Yüksel'i kendisinin hazırlayıp sunduğu Gündeme Dair Programına konuk alan site editörümüz Gazeteci Ferhat Karaturp; bu sefer çevre ve yeşil konusundaki duyarsızlıkları dile getirerek alınması gereken tedbirleri Uşak halkının gündemine getiriyor. Öteden beri çevreye karşı duyarlılığı ile tanınan ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev alarak Çevre yada hava kirliliği konusunda dikkat çeken açıklamalara imza atarak, Uşak halkını ve yetkilileri uyarması ile tanınan ve aynı zamanda emekli öğretmen olan Çevre Gönülleri Derneği Başkanı Hasan Yüksel'in samimi cevaplarının yer aldığı programda Çevreye dair ne varsa konuşuldu.

12 Nisan 2016 Salı 02:54
Uşak'ta Genel Çevreyi, Altın Madenini, Hava Kirliliğini ve Uşak Doğasını “Gündeme Dair“ Konuştuk!

  Bilindiği gibi Uşak Haber Merkezi haber editörü ve genel sorumlusu vazifesini de yürüten Ferhat Karaturp, yapımcısı ve moderatörü olduğu Gündeme Dair programına zaman zaman alanında birikimi kamuoyunun malumu olan, gündem edilecek olan konuda ehil yada yetkili isimleri konuk alarak,her programda farklı farklı konuları gündem edebilmekte. Zaman zaman spor, zaman zaman sanat, zaman zaman sağlık, çoğunlukla da politika camiasından pek çok ismi programına konuk alarak söz hakkı ve kendini ifade etme şansı tanıyan Gazeteci Karaturp, bu kezde çevreyi gündeme taşıyacak ve mikrofonu çevrecilere uzatacak.

Program boyunca çevre hususundaki bilgi birikimini ortaya koyar nitelikte açıklama ve tespitlere imza atan ve halen bir grup çevrecinin bir araya gelerek kurduğu Çevre Gönülleri Derneği'nin başkanlığını yürüten Hasan Yüksel; Uşak ilinin Suyundan, toprağına, havasından, yer altı ve üstü kaynaklara, kent çevresinden doğaya ve kentin görselliğine varıncaya değin pek çok konuda dikkat çekici açıklama ve saptamalarda bulundu.

Murat dağının bağrından kopup tertemiz şırıl şırıl akarak gelen suyu kendi ellerimizle kirlettiğimize ve Ege Denizini besleyen pek çok akarsuya (Gediz, Porsuk ve Büyük Menderes gibi) kirleterek suyu bıraktığımıza dikkat çeken Hasan Yüksel, Uşak olarak tek başımıza biz kirletmiyoruz elbette ancak biz Uşak olarak bu konuda öncülük ediyoruz. Suyu ilk kirleten biz oluyoruz ve kent olarak bunun vebalini taşımaktayız dedi. Gazeteci Ferhat Karaturp'un eskiden bizim akar sularımız tertemizdi o kadar ki içine girer çok rahat yüzer yada balık avlayabilirdik. Günümüzde ise malesef akar sularımız bırakın içinde yüzmeyi çevreye kirlilik ve mikrop saçar hale geldi. Sizce yetkililerimiz bu konuda yeterli tedbirleri almıyor olabilir mi?Sorusuna ise Hasan yüksel şöyle yanıt verdi: Öncelikle yetkililerimizin bu konuda ilgisiz yada duyarsız olduklarını söyleyemeyiz ama yeterli midir? Alınan tedbirler bu sorunun cevabını bulmaya çalışmalıyız. Uşak'ta önemli mesafeler katettik aslında, biz bu konunun çok üzerine gittik. Üç tane arıtma tesisi kuruldu. Ama zincirin halkalarından bir tanesi en başta çürük çıkarsa sizin zincirinizin güçlü olduğunu söyleyemezsiniz. Yani aslında arıtmalara gitmeden yada arıtmalardan sonra kirletiyoruz. Ayrıca Uşak'ta faaliyet yürüten bazı fabrikaların atık suları hiç arıtma görmeksizin dokuz seleye akmaktadır. Yani arıtmalara dahil edemediğimiz kirlilikler bizim tedbirlerimizi yetersiz hale getirmektedir.Bu işin birinci yanı.

İşin ikinci yanına gelince Uşak Belediyesinin arıtması üç yıldır kapasitesinin çok üzerinde kullanılmaktadır. Yani Belediyenin arıtma tesisinin de acilen kapasitesini artırması gerekmektedir. Uşak Belediyesinin ve yetkililerimizin bahsettiğim bu iki hususta,tedbir alması halinde, yani fabrika atıklarının yada evsel atıkların arıtmadan geçmeden çaya dökülmesini önlediğimiz ve belediyenin arıtma tesisinin kapasitesini artırdığı takdirde kirliliğin ciddi oranlarda önüne geçilebilecektir diyen Hasan Yüksel, belediyelerin siyasiler tarafından yönetilmesi sebebi ile problem yaşandığını ve öncelikli olarak su meselesinin halline ve kirliliğin önüne geçilmesine bir çözüm bulunması gerekirken malesef öncelik politik yatırım anlamına gelecek makyaj diyebileceğimiz kısımlara veriliyor. Halkın ilgisini çekebilecek konulara öncelik verilip bütçe o işlere aktarılıyor ve böylesi hassas konular bile ihmal edilmiş olabiliyor. Ama farkında değiller çok yakında Uşak olarak susuz kalabilir hatta bir yudum suya muhtaç hale gelebiliriz. Çünkü gün geçtikçe su kaynaklarımızı ya kendi elimizle yok ediyor yada akıp gitmesini seyretmekle kalmayıp hızla kirletiyoruz.

Ferhat Karaturp'un düşüncelerini almak üzere söz verdiği emekli öğretmen ve Dernek Başkan Yardımcısı Fadime Karagöz'de dokuz sele çayının kentin ortasından geçtiğini ve kentin görsel güzelliğine ciddi zararlar verdiği gibi mikrop saçar bir halde olduğuna dikkat çekerek, dokuz sele çayının yıllardır hala ıslah edilememiş olmasından ve şehrin ortasından geçen bu derenin şehri salgın hastalıklar anlamında ciddi oranda tehdit ettiğini belirterek yetkilileri göreve çağırdı. Karagöz ayrıca yeşil alanın da azlığından yakınarak, zaten şehir merkezine nefes aldıracak derece de bir yeşil alana sahip değilken yetmezmiş gibi Ezo Gelin'e yeşil alan tahsis edildi ve resmen yeşil alan işgaline sebep olundu diyerekte çevrecilik hususundaki samimi eleştirilerini dile getirdi.

Programın bu haberde yayımlamayacağımız son bölümünde ise Kışladağ Altın Madeni olarak bilinen ve yabancı şirketlerce işletilerek gelirinin çok ciddi bir kısmının ABD ve İsrail gibi ülkelerin cebine aktarıldığı gerekçesi ile sık sık eleştirilen ayrıca madenin çıkarılması için çevreye verdiği zararda sık sık kamuoyunun gündemine gelen TÜPRAG'a ait altın madeni ile ilgili çok ilginç değerlendirme ve açıklamalarda bulunuldu. Ayrıca Hasan Yüksel'in TEMA Vakfından sadece erozyon konusu ile ilgilendiği için ayrılarak çevre konusunda daha geniş alanlara nüfuz edebilmek için kurduğunu söylediği ve halen başkanlığını yürüttüğü  Çevre Gönülleri Derneğinin bir takım faaliyet yada çalışmalarını gündem ettik. Videonun hayli uzun olması ve konu çeşitliliğinin fazla olması sebebi ile videonun geri kalan kısmı bir sonraki haberimizde Uşak halkının ve kamuoyunun dikkatlerine sunacağız. Dileriz yetkili yada ilgililer Gündeme Dair programının bu bölümüne de her zamanki gibi alaka gösterirler ve burada yapılan ikaz ve uyarıları dikkate alarak üzerlerine düşeni yaparlar. Zira bu güne dek Gündeme Dair programında dile getirdiğimiz hemen her probleme ya çözüm bulundu, yada çözüm odaklı çalışmalar başlatıldı. Ayrıca programa konu kurumla ilgili de gerekli adli idari soruşturmaların da haberlerimizin ardından gerçekleştirildiğini bilmekteyiz. Bu sebeple de programımızı yakın ilgiyle takip ederek bizleri de çalışmalarından bilgilendiren bütün yetkili vede ilgililere de teşekkürü bir borç biliriz.YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • ya ya ya @ATMASI KOLAY 2 yıl önce yorumlandı

   evet evet

  • ATMASI KOLAY 2 yıl önce yorumlandı

   bi̇ri̇leri̇ de ciksa da su tema ile altin madeni meselesinide anlatsa adam gibi de herkez gercekleri ogrense

  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366