Berat Kandili nasıl değerlendirilmeli? Bu gece yapılacak ibadetler, Berat Namazı nedir, nasıl kılınır?
Beraat Kandili nedir ve aynı zamanda Beraat Gecesi'nden nasıl istifade edilir. Beraat Gecesi'nde hangi ibadetler yapılır. Berat Kandilinde neler yapılmalı, nasıl dua edilmeli, Beraat Namazı nedir nasıl kılınır?

Bu gece ile alakalı her kardeşimiz kendi gücü nispetinde bir şeyler yapmanın gayreti içinde olmalı; oruçlarla, kaza ve nafile namazlarıyla, Kur’an okumakla, Allah’ın isimlerini zikirle, hayır ve hasenatlarla gün ve geceyi ihya etmeye çalışmalıdır. Ayrıca da gücü olanlara bu gece ile ilgili bir namazı hatırlatalım:

Resulullah (sav) buyurmuştur ki, “Her kim bu gece yüz rekat namaz kılarsa yüce Allah ona yüz melek gönderir. Otuzu ona cenneti müjdeler, otuzu ona cehennem azabından teminat verir. Otuzu da ondan dünya afetlerini savarlar, O’nu da ondan şeytanın tuzaklarını hilelerini savarlar” (Tefsir/Hamdi yazır)

Her rek’atte Fâtiha–i şerîfeden sonra 10 İhlâs–ı şerîf okunur. İki rek’atte bir selâm verilerek 100 rek’atte tamamlanır ,Her rek’atte 100 İhlâs–ı şerîf okumak sûretiyle 10 rek’at olarak da kılınabilir. Bu namaza “hayır namazı” da denmiştir. Geçmiş büyükler bu namazı toplu halde cemaatle de kılmışlardır. Bu namazın çok fazileti olduğu gibi, hesaplanamayacak kadarda çok sevabı vardır. 

Hasan–ı Basri Rahmetullahı Aleyh
’den gelen rivayete göre: 
“Otuz sahabeden dinledim, bu namaz için şöyle dediler: “Her kim bu namazı, berat gecesi kılar ise. Allah–u Teala’nın yetmiş rahmet nazarı ona ulaşır. Her nazarda, kendisinin yetmiş ihtiyacı yerine gelir. Bunların en küçüğü, Allah–u Teala’nın mağfiretidir. Bu namazın kılınması müstehap olup, kılabilenler fazilet ve sevabından istifade ederler. (Gunyet’üt Talibin / sayfa: 580 / Abdulkadir Geylani)

Hz. Aişe validemizin rivayetine göre, Peygamber Efendimiz, Berat gecesini ibadetle geçirmiş ve kıldığı namazın secdesini diğer zamanlara göre daha uzun tutmuş ve  şöyle dua etmiştir: “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum. Ya Rabbi! Senden yine Sana sığınıyorum. Sen yücelerden yücesin, Seni layık olduğun şekilde medh–ü sena edemiyorum. Sana layık bir şükürle şükredemiyorum. Sen ancak kendini övdüğün gibisin”. (İbni Mace, C. 1, s. 444) 

Berat ile ilgili Ayet ve Hadisi Şeriflerden anladığımız kadarıyla bu gece bizler için bir milat hükmündedir. Fırsatı ganimet bilip, günahlarımızı af ettirmek için gayret sarf ettiğimiz ve samimi dileklerle Allah’a yöneldiğimiz taktirde hayatımızda yepyeni bir sayfa açılmasını sağlamış olacağımız muhakkaktır. Ne kadar günahkâr olursak olalım Allah’ın af kapısı sürekli açıktır, hele de böyle gün ve gecelerde rahmetin coştuğu zamanlar bizler için çok önemlidir.
“Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir” (Zümer, 39/53)

Bu gece ve günleri en güzel şeklide değerlendirip yüce Peygamberimizin Recep ayında yaptığı duasının “Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır” sırrına erişmeyi cümlemize nasip eylesin. Her türlü günah ve sıkıntılardan Berat olunan kullardan olmak dua ve niyazıyla..!
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mango 4 yıl önce

beraat kandiliniz mübarek, dualarınız kabul olsun inşaAllah.beraat kandili ülkemiz ve tüm müslüman kardeşlerimiz için hayırlara vesile olsun .