Bu Gece Niçin Mübarek Bir Gecedir! Regaip Kandiline Özel İbadet Var Mıdır! Regaib Gecesi Namazı Nasıl Kılınır!
Rahmet Kapısı üç ayların kutlu ve mübarek habercisi, Kadir Gecesi ve Bayramın müjdecisi hükmündeki, Regaip Kandili'ni nasıl değerlendirmeliyiz? Bu gece niçin mübarek bir gecedir? Regaip Kandili'ne özel ibadet var mıdır? Regaip Kandili ile ilgili hadis ya da ayet var mıdır? Regaip gecesinde nasıl dua etmeliyiz? Regaib Namazı Var mıdır? Regaib Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Bu gece, Alemlere Rahmet olarak gönderilen, Habibullah ünvanının yegane sahibi, kainatın hilkat sebebi, Ümmetinin şefaatçisi ve Muhibbi Rasulullah Efendimizi Hz. Muhammed Mustafa (SAV)’in Annesi Amine Validemiz tarafından karnında ilk hissedildiği gece olarak bilinen ve bu yüzden mübarek bir gece olarak kabul edilip her yıl Müslüman alemince kandil gecesi olarak kutlanan Regaip Kandili'ni idrak etmekteyiz. Recep ayının ilk Cuma gecesi kutlanan Regaip Kandili; aynı zamanda Rahmet ve Necat kapısı üç ayların ve Bayramın müjdecisidir.

Regaip Kandili ile ilgili Peygamber Efendimiz (SAV)’den rivayetle şöyle bir Hadis-i Şerif rivayet edilmiştir: Receb’in ilk Cuma gecesini ihya edene, Allahü teâlâ, kabir azabı yapmaz. Duâlarını kabul eder. Yalnız, 7 kimsenin duasını kabul etmez: Faizci, Müslümanları aşağı gören, ana babasına eziyet eden, dinin emirlerine uyan kocasını dinlemeyen kadın, çalgıcı, livata ve zina eden, beş vakit namazı kılmayan. (Bu günahlardan vazgeçip tevbe etmedikçe, bu yedi sınıf insanın duaları kabul olunmaz. Bu günahları adet haline getirmeyenlerin duası muhakkak kabul olunur.)

Bu geceye özel bir dua olmamakla birlikte Peygamberimiz (as)’in “Allah’ım Recebi ve Şabanı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” şeklinde dua ettiği rivayet edilmiştir. Ayrıca bu gece hürmetine Rabbimizden af dilemeyi ve bizi kendisinden razı kılarak rızasına ermeyi nasip etmesini dilemeyi ihmal etmemeliyiz. Bu gece yapılan her ibadetin sevabı kat be kat verilecektir. Bu gece normal ibadetlerimizin yanı sıra günahlarımız için bol bol istiğfar etmeli, nimetleri için Rabbimize hamd etmeliyiz. Hiç değilse 100 kez Etağfirullah-Elhamdülilillah tesbihatını yaptıktan sonra yine 100 kere Peygamber (as) Efendimize Salat-u Selam getirmeyi de unutmamalıyız. Bunun yanı sıra Rabbimizi Lailaheillalah zikri ile birlemeyi yine Allah Allah diyerek bolca zikir ve tesbihat yapmayı da ihmal etmemeliyiz. Gündüzünü oruçlu geçirmenin çok faziletli olacağı bu mübarek geceye özel olarak 12 rekatlık Regaib namazını da kılabilirsek ve Kur'an okuyabilirsek, hiç değilse; Üç İhlas okuyanın Kur'an'ı hatmetmiş sevabı alacağı bilinci ile, bolca İhlası Şerif okuyarak, Allahın izni ile üç aylara tertemiz bir giriş yapmış olabiliriz. Regaip Gecesi Namazının tarifini yazımın sonunda sizler ile paylaşacağım.

Bu gecenin özelliklerini ve önemini anlatmaya kalksak, kırk köşe yazısı ile izah etmiş olamayız. Lakin İnananların dört gözle beklediği, Hz. İsa Aleyhisselam Efendimizin müjdelediği Peygamberimiz Muhammed Mustafa’nın dünyaya geleceğinin annemiz olan annesine ilk kez muştulandığı gecenin bu gece olduğundan hareketle, Ümmetin bin küsür yıldır, dünyanın kurtuluşu için ümitle beklediği Hz. Mehdi (AS)’nin gelişinin müjdesini, hiç değilse kendi kurtuluşumuzun müjdesini alabileceğimiz bir gece olabileceği ümidi ile bu geceyi idrak etmeye çalışalım. Zira bu gece Allah (C.C.)’ın merhamet ve şefkatinin ümmetin üzerine fevc fevc indiği mübarek bir gecedir.

Gelin hep birlikte, bu mübarek geceyi;  Üç ay sürecek ekstra kulluk maratonumuzun startı olarak kabul edelim ve tevbe ve pişmanlık ile dövdüğümüz kalbimizi, gözyaşlarımız ile yıkayalım. İstiğfar ve Hamdele ile temizlediğimiz kalbimize Rasulullah Efendimizin aşkını hakim kılmaya çalışarak Selamımıza karşılık verdiği idraki ile, O’na bolca Salat-u Selam edelim. Tevbe-i İstiğfar ve gözyaşı ile temizleyip, Salat-u Selamlar ile çepeçevre kuşattığımız kalbimizi, daha sonra Lailaheilallah zikri ile aydınlatıp imanı kalbimize hakim kıldıktan sonra, Allah Allah Allah diye Rabbimizi zikrederek kalbimize tecelli etmesi niyazı ile Onu yüceltmeli ve övmeliyiz. Zira Rabbimiz; “Hiçbir yere sığmam Mümin kulumun kalbine sığarım” buyurmuştur. O halde yeryüzünde Rabbimizin yegane tecelligahı olan kalbimizi tertemiz tutmaya çalışalım. Niyetlerimizi gözden geçirelim, anne-babamız ve evladı iyalimiz için, Ümmeti Muhammed için, kendimiz için bol bol dua edip bu gece hürmetine bağışlanma talebinde bulunalım.

Bu mübarek geceden ziyadesi ile istifade edebilmeniz temennisi ve şahsım ve Uşak Haber Merkezi ekibinde bulunan tüm arkadaşlarım adına sizlerden dua talebi ile sizleri Hakka Emanet ediyor, kandilinizi kutluyorum. Rabbim dua ve ibadetlerinizi kabul buyursun inşallah…

Regâib Gecesi Namazı:

Bu geceyi ibâdetle geçirmenin sevabı pek çoktur. Bu gecede kılınacak namaz 12 rek’attir. Bu namazın kılınışı şöyledir:
 
Her rek’atta Fatiha'dan sonra üç Kadir Suresi ile 12 adette İhlas Suresi okunur. Her iki rek’atta bir selam verilerek 12 rek’at tamamlanır. On ikinci rek’at kılınıp selam verildikten sonra yerinden kalkmadan yetmiş kere “ Allahumme salli ala Muhammedinin nebiyyil ummiyyi ve ala alihi” denilir. Sonra secdeye varılır. Secdede yetmiş kere “ subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi” denir.

Sonra secdeden kalkılarak ettahiyyatta oturulur. Ve yetmiş kere “Rabbiğfir ve erham ve tecavez ta’lemü” dedikten sonra tekrar secde edilir. Secdede yetmiş kere “ subbuhun kuddusun Rabbuna ve Rabb-ul melaiketi verruh” dedikten sonra, isteklerimiz alemlerin Rabbine arz edilir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bu gece REGAİB @Yok 6 yıl önce

yani̇ rağbet edi̇len,çok önemsenen, fazi̇letli̇ manalarina geli̇r. si̇zi̇n bahsetti̇ği̇ni̇z mevli̇d olsa gerek ; ki̇ o da doğum demekti̇r. yani̇ peygamberi̇mi̇zi̇n doğum günüdür. kaldi ki̇ böyle zamanlar toplumda bi̇rli̇k ve beraberli̇ği̇ tesi̇s edi̇yor. manevi̇ atmosfer oluşturuyor. kalpler yumuşuyor. kisaca "yok" demek yeterli̇ deği̇l, eğer var i̇se bi̇ldi̇ği̇ni̇z bi̇r şeyler deli̇lleri̇ye beraber paylaşiniz i̇sti̇fade edeli̇m. ya da si̇z kutlamiyorsaniz birakin kutlayanlar olarak sonucuna bi̇z katlanalim.. amacim si̇zi̇ eleşti̇rmek deği̇l sadece bu gecelere i̇nananlar olarak i̇nancimiza saygi bekli̇yoruz o kadar..hayirlar üstümüze olsun