Cemaat ve Bazı Gruplar Kurban İbadetinin de Adeta Suyunu Çıkardı!
Kurbanların arife günü hatta bir gün öncesi kesilmesi, küçük baş hayvanların da ortak kurban edilebileceği fetvası, bazı hocaların kurbanlarda kendi evlerine 1 yıllık sucuk stok yaptığı iddiaları, derken öyle yeni moda fitne ve bidatler ortaya çıkartıldı ki yok artık dedirtmekle kalmıyor bazı gruplar vatandaşları ısrarları ile bunaltıyor. 

Kurban Bayramı olması sebebi ile, Uşak'ta da bazı hayır kurumları yada sivil toplum örgütleri vatandaşların kurban kesimlerinde ve kesilen kurbanların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına sözüm ona aracılık etmekte. Lakin başta malum "Cemaat"e yakın bazı kurumlar olmak üzere bazı grupların ısrarı ve ölçü tanımaz gayretleri Uşak'lıları bunaltacak noktaya erişti.

İlk bakışta güzel bir hayra vesile olarak ihtiyaç sahiplerine kurbanların yerleştirilmesi olarak algılanan ve takdir toplayan bir davranış biçimi olan kurban kampanyaları öyle bir hale geldi ki işi ibadet olmaktan çıkartıp adeta ticarete dönüştürdü. Özellikle malum bir cemaate yakınlığı ile bilinenler başta olmak üzere bir çok Sivil Toplum örgütü, gerek ibadetin ruhuna uygun olmayan yöntemler ile gerekse dinin cevaz vermediği bin yılı aşkın geleneklerimiz ile de çelişen kurban yada deri toplama kampanyaları Uşak halkını çileden çıkartıyor.

Görüştüğüm bir çok işadamının, bu konuda ciddi sitem ve serzeniş içerisinde olduğunu gördüm. Her kim maddi durumu biraz yerinde ve çevresinde mütedeyyin yada dindar bilinen 10 kişiye sorsa kendi etrafından bu türden serzenişler ve şikayetleri muhakkak en az 3 kişiden dinleyecektir. Beş altı tane işadamı arkadaşım ile yaptığımız sohbette aynen şunlar konuşuldu. 

X işadamı: Arkadaş çocuğumu cemaatin okuluna gönderdim burnumdan getirdiler almak zorunda kaldım, bizim çocuklar paralı okuyor ama, ben hiç fakir yada gariban çocuğu görmedim okulda. Hatta başarılı bir gariban çocuk vardı rica ettim geçtiğimiz yıllarda bu çocuğu sizin özel okulda okutalım ben yarı parasını da vereyim ama malesef kabul görmedi. Çocuğumu kullanarak sürekli benden burs, zekat, sadaka vs. almaya çalıştılar. Bıktım usandım ve okuldan çocuğumu aldım.

Y İşadamı: Ben de aynı özel okula gönderiyorum çocuğu ama böyle devam ederse alacağım çocuğumu, geçen hoca ofisime gelerek, dershaneye muhakkak bizimkine yazdırmalısınız diyerek bana telkinde bulundu hatta baskı yapar gibi konuştu. Ya madem dershaneye de ihtiyaç olacak neden Özel okula gidiyor benim çocuğum neden ben tomar tomar para ödüyorum. Adamlar özel okul öğrencisinin dershaneye gitmesi gerektiğini söylerken utanacaklarına birde üstüne bana bizim dershaneye göndermelisin diyerek baskı yapıyor. Para dışarı gitmesin mi hocam? dedim ve kızdım.

X İşadamı: Bunlar iyice raydan çıktı kardeşim din diyorlar iman diyorlar da ticaret ve menfaatten başka bir şey ben göremiyorum. Uzak durmak lazım.

Z İşadamı: Geçen bana bi hoca geldi aynı gruptan, Kurbanı ne yapıyorsun e keseceğim evde dedim, yenge hanım oda kesiyor dedim, baban için kes dedi o sağ dedim kendi kesiyor, annen için kes oda sağ dedim kesiyor kendisi, en son o zaman Peygamber Efendimiz için kes deyince çileden çıktım ve hocam illa alcam diyorsun yani ayıp ya bu kadar da ısrar ve baskı olur mu dedim. Ben öyle konuşunca da bozuldu.
 
Y İşadamı: Kardeşim geçen benim çocuk, geldi bir şema getirdi, Baba, şemada küçük baş bir hayvan resmi var resim üzerinde harita gibi bölünmüş ve kulağı 50 Lira, kuyruğu 100 Lira, sol önbacağı 125 Lira gibi rakamları atıyorum üzerine yazılmıştı. Çocuk şemayı bana gösterdikten sonra baba bizde bu kurbana ortak olacağız, neresini alalım sence dedi bana. Çok şaşrımıştım, çocuğuma durumu izah edip bunun sevap olmayacağını anlatana kadar ve para götürmemeye ikna edinceye kadar inanın canım çıktı.

Z İşadamı: Başka gruplarda var bu işleri yapan, ama bunlar kadar işi ileri götüreni yok. Bunlar sakız gibi insanın üzerine yapışıyorlar ve bir şekilde elinden en azından senet alıyorlar ve kullanıyorlar sonradan, verdiği bağış senedi yüzünden icralık olan tanıdıklarım var Vallahi, dikkat etmek lazım. İşini kaybedenin de yüzüne bakmıyorlar zaten. Biz verdik kurbana ortak olduk ne yapalım.

X İşadamı: Allah Kabul etsin Mübarek, Tabiki esprisine söyledim.

Sohbette geçenleri yakın yaklaşık aynı ile sizlerle paylaştım.Sohbette geçenleri size daha fazla aktarıp, uzatıp canınızı sıkmak istemiyorum. Savaşlardan doğal afetlere, Kıtlıktan yoksulluğa, inanç istismarı için, adeta her vakıa ve gelişmeyi özel günleri adeta fırsat addederek rant aracı yapan zihniyete ne söylenebilir ki. Ben en azından bir köşe yazarı olarak uyarı vazifemi yerine getireyim. Net söylüyorum, küçük baş hayvan ortak kurban edilemez. Büyük baş hayvan olabilir. Ayrıca nerede ise akil baliğ bile olmayan çocuklara kurban düşmez. Arefe günü yada bir önceki günde Kurban kesilemez. Kurban Bayram namazından sonra kesilmeye başlanabilir.

Ayrıca bir kez daha hatırlatayım ki zekatı tüzel kişilikler toplayamaz, zekata aracılıkta edemez. Zekat direkt olarak fakirin hakkıdır. Camiye dahi zekat verilemezken nasıl oluyorda bu yardım kuruluşları zekat topluyor anlamış değilim. Bu arada söylemekten geçemeyeceğim, İşittim ki Atatürkçü Düşünce Derneği Uşak Şubesi de kurbanda deri toplama kampanyası düzenliyormuş. Hiç yakıştıramadım doğrusu. ADD isminden de anlaşılacağı gibi bir yardım kuruluşu ya da hayır kurumu değil bir düşüncenin yayılması ve yaşatılması maksadı ile kurulmuş bir dernektir diye biliyorum. Maksadım kimseye işini öğretmek değil ama gerçekler de malesef bunlar. Lütfen biraz daha insaflı olalım ve yaptığımız ve yapacağımız iyi niyetli de olsa bu türden hareketlerin orta ve uzun vade de topluma ve inancımıza verebileceği zararları düşünerek hareket edelim diyor, herkesin ibadetlerinin kabul olması dileklerimle esenkalın diyorum.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Akp @xy 7 yıl önce

beddua etmeyelim lütfen.hayır ve hidayet dileyelim birbirimize.selam ve dua ile inşallah.....

Avatar
mehmet catma. 7 yıl önce

hayır istemek budur cemeat veya başkası derki biz falankuruluş vaya falan cemeatız şurada şu işi yapıyoruz vaya yapmak istiyoruz sizleri yanımızda görmek istiyoruz müsaitseniz düşünürseniz müait olduğunuzda bizler sizleri yanımızda görmek bizleri sevindirir. sanmayın ahali ahmak arifdir arif.ha tazyıkde yapamassın sade teplliği yaparsın baskı yapamazsın adamderseki nalet olsun verimde şunu şuna başımdan gitsin bu yardım haram olur kerhene girdiği için gönülsüz olduğu içinbu yardım haram ve zehir olur beyler bu konuların ölçüsü var

Avatar
mehmet çatma. 7 yıl önce

kurba. zekat. vitre. fakırın hakkıdır kimki bunu dolaylı yolla alırsa ha fakirin cebinden parayı çalmış ha değişik yollarla fakire ulaşmasını engellemiş bu düpe düz hırsızlıkdır. bana demeyin talebelre topluyoruz demeyın kasta talebe allah yolunda ilim öğrenendir sizin dediğiniz değildir bunları 8 dalı vardır hatırlatılır bilmyenlere.

Avatar
Gülen adam 7 yıl önce

gerçekten de yazıdakiler hemen her gün karşılaşabildiğimiz acı gerçekler. acı diyorum çünkü kazık kadar adamlar onurlarını hiçe sayarak dilencilik yapıyorlar adeta. şimdi diyecekler ki allah için olduktan sonra dilencilikte yapabiliriz. gerek yok ki kurbanı isteyenler isteyeceğine kendileri versin.dilenci olanların içinde yüz hatta bin tane kesmeye kudreti olanlar var.hepsi menfaatçi ama allah adili mutlaktır er geç hesabını sorar. yazar kardeşime teşekkürler.

Avatar
fatih 7 yıl önce

bu kıskançlığın sebebini merak ediyorum. hep varlıktan bahsediyorsunuz. iç yokluk dönemin hizmetlerinden değil. hayırdır ya cemaati eleştirmek hem kolay hem de daha çok prim yapıcı unsur mu? bırakın da işini yapsınlar. gidişat yanlışsa tarih nasıl olsa gömer onları. ama bi çekilin

Avatar
recep selvioğlu 7 yıl önce

allah a şükürler olsun ki müslümanız ya ateist dinsiz olsaydık ... güzel kardeşlerim bir insan la ilahe illallah diyorsa onu eleştirmek büyük vebaldir...ya birde milyonlarca allah birdir hz. muhammed(s.a.v.) onun resulüdür diyen allah rızası adına hizmet eden milyonlarca insanı eleştirmek..!
yazıklar olsun cemaatlere tarikatlere ve müslümanlara dil uzatanlara

Avatar
elif ergnc @helal olsn 7 yıl önce

is adamlariymis geberiyorlar 3kurusun hesabini yapiyorlar bendende istediler verdim en fazla500tl musluman ulkelerin neden geri kaldiklarini goruyoruz hep b cimri is adamlari yuzunden o kurbanlarla yurtdisinda kac insan hidayete eriyor biliyormusunuz ama yok bu is adamlari geberirler uc kuruslari fakire gitse

Avatar
cemaatlerı koruyanlara 7 yıl önce

gunumuzde ınsanlar dının kuranın sunnetın derdınde degıl cemaatlerı para san sohret kademe ıcın cocuklarını okutmak onları ıyı noktalara getırmek ve kendılerını ıyı bır konuma getırmek ıcın kullanıyorlar heman hemen butun cemaatlerde bu artık goz ıle gorusebılıyor ınsanların haklarını yıyenlerde artık cemaatden bahsedıyor nedır bu dunya sevgısdı makam sevgısı allah sızlere dogru yolu gostersın sırf bu tarz ınsanları tanıdıgım ıcın hıcbır cemmaate gıtmıyorum cunku ınsanların allah rızası ıcın degıl menfaat ıcın cemattcı olduklarını goruyorum da ondan
yazık gercek den cok yazık gıt ganat gecınırım bır yerlere gırmek ıcın bırılerını kullanmamm kımsenın onune gecmek ıcın hakkını yemek ıcın caba sarf etmem 3 gunluk dunya ıcın fırıldak olmam allahda oldugum gun benden emanetını alsın ınsanların cemmaatı kendı menfaatlerı dogrultusunda bıryerlere gelmek ıcın kullandıklarını dıkkate alıp arastırmalısınız
tabıkı ıyı ınsanlar ve bu ısı allah rızası ıcın yapanlarda vardır ama yeterlı degıl