Çıldırtan Yardım ve Bağış Kampanyaları ve Uşak'lının Feryadı
  Her Cuma Namazının ardından alışkanlık haline gelen Allah Rızası için bir yerlere yardım toplanması, Cemaatlerin burs, yurt, okul vs gibi çoğu ticarethane gibi işletilen kurumlara bağış toplanması, yaygın medyayı da kullanarak Kentin hatta Ülkenin dışındaki ihtiyaç sahipleri için bağış toplanması ne kadar doğru?  Uşak Halkı özellikle işadamları bu duruma ne diyor? Bağış toplayanlar ne kadar samimi? Bu yapılan iş ya da işlemler ne kadar doğru? 

Uşak'ta son günlerde gittiğim konuştuğum hemen her iş adamının dert yandığı ve muzdarip olduğu bir konuya değinmek istiyorum. Ramazan ayları başta olmak üzere özellikle hayır sever ve cömert olduğu bilinen işadamları, kapılarını aşındıran yardım kuruluşlarından nerede ise bıkmış durumda. Tabiki yazımın en başında bu türden vazifeleri gerçekten halisane niyet ile Allah için layıkı ile yapan kişi yada kurumları tenzih etmek isterim. Yazımda isim vermemeye özen göstereceğim lakin bahsettiğim kurum ya da kişilerin kimler olduğu aslında en azından o kurum ya da kişilerin malumu olacaktır. Lütfen samimiyetle memlekete millete hizmet edenler üzerine alınmasın ve Onlara bu yazım bilakis şevk versin.

Bazı sivil toplum örgütleri, adeta sosyal hizmetler ve yardımlaşma müdürlüğü gibi davranıyor. Adeta dünyada bi savaş, felaket vs. bir olay olsa da bize misyon düşse diye fırsat kollar gibi davranışlar içinde olan ve her yere yardım toplamayı kendi kendilerine misyon biçen bazı dernek ya da benzeri sivil toplum örgütleri Uşak halkına adeta illallah dedirtmiş gibi görünüyor.

Kendisi Şehit Yakını olmadığı halde Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneklerinin başında bulunan kişiler, kendisi engelli olmadığı gibi, yakın çevresinde yada akrabalarında da bir tane engelli bulunmayan kişilerin kurduğu engellillere yardım dernekleri, Çevre adı altında kurulmuş ancak çevreye zarar veren her hangi bir faktöre karşı herhangi bir faaliyeti yada çevre adına bir projesi dahi olmayan çevre dernekleri, Açtıkları okul ya da yurtlarda bir tane gariban çocuğuna dahi yer vermedikleri halde kurulacak yurtları yada okulları için para toplamaktan imtina etmeyen sivil toplum örgütleri, Allah rızası diye diye Milletten iftar çadırı için 30 günlük Ramazan'a nerede ise 3 aylık bağış toplayan bazı kuruluşlar, Güneydoğu'da PKK İle içiçe olduğu bilindiği halde Uşak'ta da kelli felli kişilerce idare edilen ve basın dünyasında da sık sık yer bulan sözde mazlumların insanların haklarını aramak üzere kurulmuş Türkiye çapında şubeleri bulunan dernekler ve sivil toplum kuruluşları, Deniz Feneri vari dedikodular ya da şüphelerin oluşmasına yol açan yardım kuruluşları hepsini tek tek değilse bile genel olarak kaleme almaya çalışacağım. 

Acaba bu kuruluşlar Uşak'a ve Türk Milletine ne kadar faydalı ne kadar zararlı? Dernekler masası bu kuruluşları ne kadar denetliyor? Bu türden STK'ların başında bulunan insanların samimiyetine ne kadar güvenebiliriz? Mesela Devlet Kurumlarının alacaklarını tahsil için icra avukatlığı görevini üstlenen, bu işi kapabilmek için türlü siyasi manevralar yapan, hatta zaman zaman piyasa da tefeci olarak adlandırılan kişilere dahi avukatlık yaptığı bilinen kişilerin, Uşak'ta yuvaların yıkılma pahasına icra yolu ile evden eşya götürürken sızlamayan vicdanı nasıl oluyor da dünyanın bilmem neresindeki insan için merhametleri cuşa geliyor da bu insanlar için kapı kapı yardım dilenebiliyor? Doğrusu benim aklım bunu pek almıyor.

Filistin'e yardım toplanır bakarsın ellerinde bi diafon aynı isimler, Çeçenistan yine aynı isimler, Irak, Suriye ne varsa her yerde aynı isimler başroldedir. Bir yerde deprem olur haydi bakalım Uşak'lı yardım kampanyası gariptir hep de battaniye yollanır. Battaniye yollanmasının hikmeti de tartışılır durur. Bu battaniyeler kimlerden nasıl temin edilir?

Ayrıca bu kuruluşlar son derece içine kapanıktır. Hiç sizi üye yapmak için davet ya da teklifte bulunan olmaz. Sessize kongreleri yapılır ve aynı isimlerden başkan ve yönetim oluşturulur. Üye sayısını artırmak gibi bir dertleri de hiç olmaz. Bu stk'lar vasıtası ile başındaki isimler medyatik de olur kendilerine siyasi ve sosyal bir rant olarak da bu durum ayrıca döner. 

Tüzel Kişiliği Olan Dernekler Camiler Dahil Dinen Zekat Alamaz.

Bunun yanısıra tüzel kişilik olan yerlere yani yurt, kul vs. gibi kurumlara hatta camiye dahi zekat verilemeyeceği az buçuk dini bilgisi olan herkesin malumu iken zenginlerden zekat toplamaktan imtina etmeyen sözüm ona hocalara ne demeli. Bunun toplumdaki derin çatlağı nasıl artırdığının farkında bile değiller. Sosyal dengeyi tesis edebilecek bir vecibe olan zekat müessesini kendileri kesintiye uğratarak zengin ile fakir arasındaki uçurumu nasıl derinleştirdiklerinin ve topluma nasıl bir zarar verdiklerinin harisane davranışları ile insanlar karşısında nasıl itici duruma düştüklerinin de farkında bile değildirler. Kurbanlarda döktürdükleri sucukları evlerine götürdükleri söylentileri her yer de konuşulan bazı sözde hocaların bu Milletin güven duygusunu ve hayır elini nasıl kırdığına nasıl şahitlikj ettiğimi ben tarif dahi edemem.

Bu yazı dizimde bu türden kuruluşları genel olarak ele almaya, yüce dinimiz İslam'ın bu türden davranışlara yaklaşımına dikkat çekmeye, hadisenin toplumsal ve kişisel zararlarını göz önüne koymaya devam edeceğim. Bir sonraki yazımda buluşmak dileği ile ESENKALIN..
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bu yazının sonucu ne olur 8 yıl önce

Gerçekten bazı yanlış yapan insanlar var. Hatta özellikle dergi satarak engelillere yardım ediyoruz edikten sonra yakışıklı genç ve güzel bayan varsa kesinlikle vermeyin diyorum. çünkü sadece dergi satıyor. Ama bu yazıdan sonra biliyorumki fedakarca hep veren insanlar ,hizmet eden insanları görüyorum. Bazıları kendisinde olmasa dahi hayıra vesile oluyorlar. tüm dünyadaki hizmetlere yardım gidiyor. Bu vesile ile bizimde bir tuğla parası versek dahi tüm dünyanın her tarafında ki hayırlardan dolayı ebedi hayatımız için ümitleniyoruz. Bu amaçla bu yazıdan sonra camiden çıkardan telaşla para vermemişim başka camide özellikle verdim. Gittim Suriyeli lere bur un parası verdim. İnşallallah Allah CC kabul eder. Hatta bu yazıdan sonra kendi açımdan tarafımı belli etmek için kendim için farz olduğunu düşündüm.BAK KARDEŞİM BU YAZIDAN DOLAYI BİR HAYRA ENGEL OLDU İSEN VAY HALİNE. BİZ ÇOK KORKUYORUZ BU KADAR HİZMET EDEN VE KOŞANLARA DESTEK OLAMIYORUZ. ÜZÜLÜYORUZ. SENDE ENGEL OLMA...

Avatar
abdullah 8 yıl önce

YARDIMSEVER BİR İNSAN OLARAK İNADINA BU KURULUŞLARI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİM...

Avatar
Sade vatandaş 8 yıl önce

Değerli uşaklilar! Ben bir kaç defa aş evine gerek kurban, para. Kıyafet yardımı yaptım. Sorum su aş evine para vs yapilan yardimLar amacında kullanılıyor mu acaba? Komşum bazı dedikodular duymuş dogrumu bilmiyorum.bilgisi olan bana bu konuda yardım ederse sevinirim. İsmimi özellikle vermek istemedim hayırın gizli yapılanı makbuldur.

Avatar
BU YAZI 8 yıl önce

ELBETTE HATA YAPAN OLABİLİR. AMA BNU YAZI HAYIR İÇİN BİR ARAYA GELME İSLAMA HİZMET ETME DİYOR.

Avatar
Keremet 8 yıl önce

Bu yazdıklarınıza Uşak Çevre Doğa Derneği ile Gökkuşağı Engelsiz Yaşam Merkezide dahilmi?

Avatar
kimse kim 8 yıl önce

arkadaş kimse zorla yardım toplamıyor isteyen araştırsın öyle versin birkaç işgüzar var diye yatdımların önüne mi geçilsin konu edilip sunulmasında hata var.dilencileri konu edin daha iyi.işgüzarın biride muhabir kaç kişiyle kamuoyu araştırması yapmış.kaç kapıyı çalmış ta böyle tespitte bulunmuş.almış kalemi eline durmadan yazıyor

Avatar
Uşaklı 8 yıl önce

Söyle bir kendimize soralım acaba bu yardım toplayanların kendileri ne kadar yardım ediyorlar topladıkları bu yardımın kaçta kaçını muhtaç kişilere ulaştırıyolar ya kardeşim akıl yok mu sizde çevrenizde fakir muhtaç kişiler yok mu direk onlara bağış yapın yok mu fakir bir öğrenci gidin okul müdürleri ile konuşun bir öğrencinin okul masraflarını üstlenin yada fakir bir ailenin gıda ,htiyaçlarını yakıt ihtiyaçlarını karşılayın ne diye bu tip kuurmlara yardım ediyosunuz ki

Avatar
istanbullu 8 yıl önce

şehit aileleri derneğine haksızlık yapıldı diye bir arkadaş yorum yazmış. dernek zor ayakta duruyormuş. şehitlerimizi gazilerimiz bizlerin baş tacı. her zaman dua ederim. bu topraklar onların sayesinde ayakta kaldı. yalnız derneğin amacından hiç bahsetmemiş. mesela kaç şehit yakınına ne kadar maddi yardım ediyorlar. onlarla ne kadar ilgileniyorlar. doğru çalışan dernek veya sivil toplum kuruluşları üzerine alınmasın. yardım yapılacaksa gizli yapılır. alenen kamera önünde yapılmaz. kimse de yardım yapmaya zorlanamaz.