Cuma Namazın'da İmamlar Bizi Günaha mı Sokuyor?
 Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağırıldığı (ezan okunduğu) zaman, hemen Allah’ı anmaya koşun ve alış verişi bırakın Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır
– Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan isteyin Allah’ı çok zikredin; umulur ki kurtuluşa erersiniz. " CUMA Suresi 9. ve 10. Ayetler.

Cuma toplanma ve cem olma anlamına gelen bu tılsımlı kelimedeki hikmetleri kavrayabilmeyi ve bu özel ve mübarek günün sırlarına mazhar olup bereketinden istifade etmeyi Rabbimiz C.C. hepimize ihsan buyursun. Yukarıda belirttiğim ayette Rabbil Alemin'in işaret buyurduğu üzere Cuma günü öğle (cuma) vakti girdiğinde Cuma Namazı kılmak akıl baliğ olan her müslümana farz kılınmıştır. Cuma namazını diğer farz namazlarından farklı kılan bir çok unsur vardır ve bunlar insanımızın malumudur.Ben bu yazımda Cuma namazında yapılan bazı yanlışlıklara dikkat çekerek yetkilileri değilse bile okuyucularımızı uyarmak istedim.

NAMAZ DA SAFLARIN SIK VE DÜZGÜN OLMASI NİÇİN ÖNEMLİDİR?

Öncelikle Cuma günleri kentimizde hemen her Cami de yaşanan bir yanlışa dikkat çekmek istiyorum. Namaza gelen insanlar Cami'de ön saflar bomboş iken gelip arkalarda oturmayı hatta birçoğu daha cami dolmadan avluya serdikleri seccadelerle avluya oturmayı tercih ediyor.Bir çok insan her nedense ısrarla ön saflar boş olduğu halde uyarılara rağmen arkada namaz kılmayı tercih ediyor. Bu büyük bir yanlıştır. Ön safta bir kişilik dahi boşluk varken arkalarda başka saflar da namaza durmak mekruhtur..

"Peygamber Efendimiz (sas), cemaatle namaz kılarken veya kıldırırken, safların mutlaka ve mutlaka kontrolünü yapar, gerekli uyarılarda bulunur ve deyim yerindeyse tıpkı bir komutanın birliğini hizaya geçirmesi gibi onları hizaya geçirir, saflarında gevşeklik göstermelerine, safların bozuk olmasına kesinlikle müsaade etmezdi. Dolayısıyla safların düzgün olması Efendimiz'in azami itina gösterdiği bir uygulamadır, bu yönüyle sünnettir. Efendimiz'in sünnetine uymak da mümin olarak bizlere düşen bir kulluk yükümlülüğüdür." 

Safları düzgün ve sık tutmak, müminler arasındaki kardeşliğin, tekvücut olmanın, birlik ve bütünlük içinde bulunmanın açık bir göstergesi. Haddizatında Allahu Zülcelal'in ulûhiyet ve rubûbiyet konusundaki birliği ve tevhidi, adeta saflardaki birlik şeklinde tezahür etmiş olmaktadır. Saflarda irtibatın kopartılmaması, sıklığın, sağlamlığın ve düzgünlüğün korunması, müminlerin kalplerindeki bütünlüğün ve tevhidin bir tür dile gelmesi, görünen görünmeyen bütün varlıklara haykırılması anlamını taşır. Mevla'mız bizden ibadetimizi ifa ederken, böyle bir surete büründürerek izhar etmemizi istiyor ve adeta bir gerdanlık gibi zincirin halkalarının kopartılmamasını, gevşeklik gösterilmemesini emrediyor.Müslümanların Cem olduğu bugüne yaraşır şekilde saflarımızı sık ve düzgün tutmaya gayret etmek yerine inatla ve ısrarla arkada kalmaya gayret etmek hangi mantığın ürünüdür. Kaldı ki ön safların sevabı da arka saflara göre kat be kat fazladır.

UŞAK'TA BAZI İMAMLAR NEDEN ISRARLA ALLAH İNDİNDE TEK DİN İSLAMDIR DEMEZ YADA DİYEMEZ.

Cuma hutbeleri esnasında Uşak'taki bazı İmamlara ise tabiri yerinde ise adeta ifrit oluyorum. İmamların bir kısmı sanki bir yerlerden emir almışçasına uyarmama rağmen ısrarla ve inatla Hutbenin sonunda okunan "İnnedine İndallahil İslam" Allah İndinde Tek Din İslamdır mealindeki ayet yerine "ettaibu minezzembike mella zembeleh"  Günahtan Tevbe eden Günahı İşlememiş Gibidir manasındaki hadisi okuyor. İlk bakışta ne var bunda ikiside okunabilir diyebilirsiniz ancak Avrupa Birliği'nin ve Dinler Arası Diyalogçuların bu ayetten yani Allah indinde tek din İslamdır denmesinden nasıl rahatsız olduklarını bilseydiniz emin olun aynı refleksi gösterirdiniz.


İMAMLARIN HUTBEDE SESLİ OLARAK DUA ETMESİ CEMAATE AMİN DEDİRTMESİ DOĞRU MU?

Bir de Cumalar da tespit ettiğim başka bir yanlış ise İmam'lar Hutbeden sonra hiç adet olunmayan bir şekilde yeni bir moda icad etti.Hutbenin sonunda sesli dua ediyor ve cemaatte bu duaya elaçıp eşlik ediyor ve sesli bir şekilde hep birlikte amin diyor. Ben şahsen ellerimi açıp amin demİyorum. Bu nedenle cemaat içinden bazı kimselerin ters bakışlarla karşılaşıyorum. Cuma Hutbesi sırasında konuşmak hatta konuşana sus demek Peygamber Efendimizi as. tarafından yasaklanmıştır. Cuma'da hutbede sesli dua etmekte İmamın ettiğii dua ya el açığ sesli amin demek tahrimen mekruhtur.(Tahrimen Mekruh: Günahı harama yakın fiildir uygulanması kerih görülmüş olup günahtır. İşleyen günaha girer ancak bu fiilin işlenmesinin günah olduğuna  inanmayan kafir olmaz)

Buradan yetkililere sesleniyorum lütfen bu uygulamalara bir nizam aldırınız, namaza gelen cemaatimizden ricam ise lütfen daha dikkatli davranınız ve bilinçlenmeye gayret ediniz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yunus 5 ay önce

Allah sizden razı olsun. Namaz kılmaya yeni sayılır daha geçen yıl başladım. O yüzdendir ki dinî bilgileri dikkat ile okuyorum bilginiz için çok teşekkür ederim

Avatar
Yunus 5 ay önce

Allah sizden razı olsun. Namaz kılmaya yeni sayılır daha geçen yıl başladım. O yüzdendir ki dinî bilgileri dikkat ile okuyorum bilginiz için çok teşekkür ederim

Avatar
Yunus Güvenç 5 ay önce

Allah sizden razı olsun. Namaz kılmaya yeni sayılır daha geçen yıl başladım. O yüzdendir ki dinî bilgileri dikkat ile okuyorum bilginiz için çok teşekkür ederim

Avatar
Okuyan Bilir @ali 2 yıl önce

cuma birlik beraberlik kardeşlik dayanışma sabır anlayıştır. bunlar yoksa kuru kalabalık için mi toplanıyoruz. art niyetli olmak bir şey kazandırmaz farklılıklara rağmen bir arada olabilmnektir

Avatar
sensin sen @birisi 3 yıl önce

e yazıda eleştirilenlerden biri sensin işte :)

Avatar
birisi 3 yıl önce

ben imamım.böyle bir talimat yok.ayrıca Allah indinde din ancak islamdır ayeti ni okumak hutbede şart değildir.hiç bir arap ülkesinde okunmaz boş boş konuşmayın.

Avatar
Alpaslan 4 yıl önce

Allah i̇ndi̇nde tek di̇ni i̇slamdir i̇baresi̇ni̇n neden kaldirildiği hakkinda tek bi̇r fi̇kri̇m yok yok yalniz hayirli midir sorusuna tek cevap deği̇ldi̇r deri̇m... di̇nler arasi di̇yalog di̇ye bi̇z gülen hareketi̇ni̇ sonlandirdik fakat boyle hatalar affedi̇lemez.. tabi̇i̇ ki̇ cami̇i̇ler bi̇zi̇mdi̇r namazlarimizi kilacağiz cumaya gi̇deceği̇z yalniz böyle şeylere hep bi̇rli̇kte müdahale etmeli̇yi̇z ni̇teki̇m şeytan ayrintida gi̇zli̇..

Avatar
SİNAN ÖZDEMİR 6 yıl önce

aynen doğru tesbi̇tler bunlar allah razi olsun