Bakanlıktan Yolsuzluğun Üzeri Örtülmeye Çalışılıyor Endişelerini Destekler Nitelikte Cevap!
banner431

Bakanlıktan Yolsuzluğun Üzeri Örtülmeye Çalışılıyor Endişelerini Destekler Nitelikte Cevap!

Kurulduğumuz tarihten bu yana, kuruluş felsefemizin gereği kamu yararına hareket ederek; bir çok yolsuzluk, usulsüzlük vb. iddiaları araştırarak kamuoyu ile paylaştık. Yaptığımız pek çok haber ulusal basında yer buldu, pek çoğuna ilişkin idari ya da adli soruşturma açıldı. Takipçisi olduğumuz pek çok konuda kentimizin menfaatine sonuçlar aldık. Bu haberlerin yapılması için araştırma yaptığımız esnalarda zaman zaman şaşırtıcı olaylarla karşılaştığımız da bir vakıadır. Ancak bu haberimizde bahsi geçen yolsuzluk iddialarını araştırdığımız sırada karşılaştığımız tuhaflıklar ve enteresan hadiseler, ilginç bağlantılar gerçekten oldukça şaşırtıcı. 

Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü'nce de neredeyse bir yıldır araştırılan, soruşturulan ve bir türlü savcılık boyutu tamamlanıp mahkemeye intikal ettirilemeyen, Uşak için "Yüzyılın En Büyük Yolsuzluğu" diye rahatlıkla vasıflandırabileceğimiz yolsuzluk iddialarında bazı cemaatlere yakın isimlerden bürokratlara, birbiri ile ilintilendiremeyeceğiniz işadamlarına bir çok ilginç isim yer almakta. Onlarca ismin sanık olarak yargılanması beklenen ve 100 milyon (trilyon) liranın üzerinde bir rakamın telafuz edildiği yolsuzluk iddialarına göre ve Uşak Orman İşletme Müdürlüğü'nde dönemin Çevre ve Orman Müdürü Ramazan Toker'in adının da geçtiği iddialara göre binlerce fidan Orman İşletme Müdürlüğü'nce Toker'in ilintili olduğu iddia edilen bir firmadan alındı, ancak dikilmedi bile. Hatta belki de bir kısmı hiç alınmadı ya da bir şekilde bu fidanlar yok edildi. Kimbilir belki de geçtiğimiz günlerde paylaşım sitelerinde görülen bir videodaki gibi fidanlar belli bölgelerde toplu olarak toprağa gömülerek imha edildi. Elbette bu söylediklerimiz tahminden ibaret, ancak iddia edildiğine göre alınan fidanların nerelere dikildiği izah edilemiyor. Kaldı ki izah edilebilecek rakamların çok üzerinde fidan satın alınmış. Yani Uşak'ın yüzölçümünün tamamına fidan dikseniz bu kadar fidanı aldıramazsanız diyen yetkililerle bile karşılaştığımızı söyleyebiliriz. Bu fidanların nakliyesi için para ödenmiş, gübresi için de, yine işçi taşıması için ödendiği gibi işçilere de para ödendi gösterilmiş. Öyle ilginç iddialar var ki, doğuştan engelli olan kişiler Orman Müdürlüğü'nün kapısının nereden açıldığını bilmeyen kişiler bile işçi gösterilmiş ve günlerce hatta aylarca çalışıp yevmiye aldı gösterilmiş. Ancak işçi gösterilen ve yevmiye aldığı resmi belgelerle sabit görünen kişilerin bazılarının konudan haberi bile yok. Yani görünene göre ismini bildikleri ve problem çıkartmayacağını düşündükleri kimseleri yazarak fidan dikim işinde çalıştı göstermişler ve daha önce yine Uşak Haber Merkezi ekibi olarak ortaya çıkarttığımız İŞKUR yolsuzluğu örneğindeki gibi kişinin haberi dahi olmadan kişinin üzerinden yolsuzluk yaparak rant elde etmişler. Bu durumda o işçilerin yevmiyeleri de bu usulsüzlükleri planlayanlarca paylaşılmış gibi görünmekte. Konunun Savcılık aşamasında olması ve henüz mahkeme kararı ile ispatlanmş olmaması sebebi ile daha detaylı bilgi vermemizin uygun olmayacağı düşüncesi ile bu kadar bilgiyi şimdilik hafızlarınızı tazelemeniz açısından yeterli buluyoruz.

Konuya ilişkin daha önce yaptığımız haberimizde detayları okuyabilmek için aşağıdaki linke tıklayınız. 

AKP'nin Örtmeye Çalıştığı Yüzyılın En Büyük Yolsuzluk Dosyasını Açıyoruz!

Gelelim bugün bu hususu yeniden kamuyounun gündemine taşımamızın sebebine. Uşak İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce Savcı kontrolünde yürütülen soruşturmaların kapatılması ya da takipsizlik kararı verilmesi için Ankara'dan değişik yolların denendiğine ilişkin kulağımıza gelen iddiaları da dile getirmiştik. Nitekim iddiaların ortasındaki ismin, her dönem Ak Parti'nin kadrolu adayı diye alay konusu olan eski Çevre ve Orman Müdürü Ramazan Toker olması yine Ak Partili bir çok ismin de iddiaların ispatlanması halinde zarar görecek olması, ayrıca Müdürlük çalışanı bazı isimlere soruşturmanın açılması için bir türlü izin çıkmadığı yönündeki iddialar, kafaların karışmasına sebep olmaktaydı. 

Haberimizin Hemen Ardından Valilik Bazı İsimlerle İlgili Soruşturma İzni Verdi!

Bundan yaklaşık 2 ay önce hem Uşak Haber Merkezi'nde hem de Son Nokta Gazetesi'nde yayımladığımız haberin hemen ardından edindiğimiz bilgilere göre Uşak Valiliği düğmeye basarak, bahsi geçen yolsuzluk iddialarında adı geçen bazı memur ya da personele ilişkin soruşturma izni vererek, soruşturmanın hızlanmasını sağlamış oldu. En azından yavaş gitmesinin önündeki engelleri kaldırmış oldu. Bunu da sevindirici bir gelişme olarak kamuoyu ile paylaşmıştık.

Bakanlık Yolsuzluk İddialarını Mahkemeye Taşıdık Diyor Ama Halen Açılmış Bir Dava Yok!

Haberimizin akabinde ayrıca CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz da haberimizdeki iddiaları meclis gündemine taşımış ve konuyla ilgili olarak Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na cevaplaması için yazılı soru önergesi vermişti. Yılmaz'ın soru önergesi bir süre sonra Bakanlık tarafından cevaplandırıldı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu imzası taşıyan cevap metninde de iddialara ilişkin olarak konunun mahkemeye intikal ettirildiği belirtildi. Ancak bakanlığın verdiği cevaba rağmen; henüz Uşak'taki mahkemelerce açılan bir davanın olmaması, konunun henüz araştırma aşamasında olduğu ve savcılığın konuyla ilgili iddianame hazırlama aşamasında olduğu iddiaları kafaları karıştırır cinsten.

Konuyu ilginç kılan bir başka neden de KOM ekiplerine verilen talimat gereği sadece iki yıllık bir sürecin inceleme altına alınması olarak karşımıza çıkmakta. Zira müdürlük kulislerinde de sıkça dillendirilen iddialar arasında 2000'li yılların başından itibaren bahse konu yolsuzlukların ve usulsüzlüklerin yapıldığı yerini almakta. 

Müfettişlerin ifadesine başvurmak üzere, daireye çağırdığı ve ağaçlandırma çalışmalarında da adının geçtiği söylenen doğuştan sakat bir kişinin de ifadesinde "sahada çalışmayı bırakın, orman dairesinin yolunu bile bilmem" şeklinde beyanda bulunduğu da edinilen bilgiler arasında.

Orman Bakanı imzalı aşağıda yayımladığımız cevapta Bakanlık mahkemeye intikal ettirildi dese de o tarihten bu yana emin olmak için tekrar tekrar gerçekleştirdiğimiz araştırmalar neticesinde böyle bir mahkemeye intikal edişin olmadığı gerçeği ile malesef yüzleşmiş bulunmaktayız. Konu halen savcılık aşamasında ve ne hikmetse bir türlü tamamlanıp mahkemeye intikal ettirilebilmiş değil. "Bakanlığın bu yalan ya da yanlış beyanı ile beraber yolsuzluğun üzeri örtülmeye çalışılıyor, göreceksiniz bir şey çıkmayacak" şeklinde iddialar ortaya atanların haklılığına ilişkin kafa karışıklığının arttığını belirterek, yetkili ve ilgililerin bir an önce gereğini yapacağına emin olduğumuzu, ayrıca kamuoyu ve Uşak halkı adına konunun Uşak Haber Merkezi ekibi olarak takipçisi olmayı sürdüreceğimizi beyan ediyoruz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
musa 5 yıl önce

arkadaş çukurun bile bi derinliği var bunlar çukurdan bile daha aşağı alçak namus....lar hakkım zehir zukkum olsun

Avatar
Seçmen 5 yıl önce

bu olayı açığa kavuşturun sayın vekiller,il başkanı sayın bakan yoksa ak partiye oy beklemeyin.veysel eroğlu uşakta 3 te 3 istiyorsa önce bunu açığa kavuştursun.

Avatar
Mert Adam 5 yıl önce

gözünü budaktan sakınmayan gördüm de sizin gibisini görmedim diyordum sayın uhm yetkilileri. özellikle nurullah çavuşoğlu cesareti ile çok takdir ettiğim bir isimdir. ama haberi okuyunca gördümki sizinkisi cesaret değil. adamlardaki cesarete bakar mısın?

Avatar
.... 5 yıl önce

iddianameyi hemen yazıverecek ama hakkıyla yazacak, kimsenin etkisi altında kalmayacak,ilk iddianameyi yazıp sonra parağraf çıkarmayacak, daha sonra "kars'a değil mars'a da gitsem" demeyecek,yada eş,dost, çoluk, çocuğunu işe aldırmayacak illaki bir savcı bir hakim illaki vardır. adalete güvenmek zorundayız. allah'ın adaleti desen ondan zaten kaçılmaz.saygılar.

Avatar
hakkı 5 yıl önce

- eski akp milletvekili mustafa çetin ziraat bankası yönetim kurulu üyeliğine atandı.
- mustafa çetin'in kızı hilal metin toki̇'de uzman olarak çalışıyor.

- mustafa çetin'in damadı volkan metin tekirdağ valiliği'ne açıktan özel kalem müdürü olarak atandı. uzman olarak trt'ye geçti.

- mustafa çetin'in kardeşi i̇smail çetin i̇hl öğretmeniyken kırıkkale milli eğitim müdürlüğü'ne atandı.

- mustafa çetin'in kızı hale hamurculu, valilik özel kalem müdürlüğü'ne açıktan atanıp sınavsız memur yapıldı. şimdi merkez bankası'nda çalışıyor.

- mustafa çetin'in diğer kızı fatma hicret çetin kültür bakanlığı basın müşaviri oldu. şu anda tbmm'de uzman.

- mustafa çetin'in diğer kızı cemile çetin başbakanlık'ta istisnai memur kadrosu aldı

Avatar
EMRE @hakkı 5 yıl önce

yuh arkadaş bu ne ya sanki̇ devlete ortak...

Avatar
PEKİ YA ALİ EDRDOĞAN İLE İLGİLİ DAVALAR 5 yıl önce

allah korusun bir davan olsa aleyhine hüküm verilmesi ihtimali yüzde 50. alinin başkan olduğu dönemde hakkında açılmış 20ye yakın davada hüküm giyme ihtali ne? ilkokul zekasıyla yüzde 1000. peki bu davalar noldu hiç birisinde mi hukuka aykırı bir şey yok bu kadar mı usülüne uygun yapılmış bu işler. haberde ileri sürülen iddilara ise facia uşak hep böyle devlete kazık atan devleti usulünce dolandıranların adıyla mı anılacak, yazıklar olsun size..

Avatar
mehmet 5 yıl önce

bu dönemde bunları iddianame haline getirebilecek savcı çok zor. kendinizi kandırmayın. neler örtüldü buna mı pabuç bırakacaklar.