Beton Devi USAŞ'ın Sallanması İle Fırsatçılara Gün Doğdu

Beton Devi USAŞ'ın Sallanması İle Fırsatçılara Gün Doğdu

Uşak'ın babacan ve hayırsever tarafı ile tanınan ve sevilen merhum işadamı Uğur Serdaroğlu tarafından kurulan ve kurulduğu günden bu yana sürekli farklı sektörlerde de yatırımlar yapıp istihdam oluşturarak büyüyen USAŞ AŞ'nin bir kaç aydır finans sıkıntıları sebebi ile zor günler geçirdiği bilinmekte.

Uşak'ta nüfusun alınan göçler ile beraber hızla artış göstermesi, OSB Karma OSB gibi büyük sanayi bölgelerinin oluşması ve buralara fabrikaların kurulması, kentsel dönüşüm, eski tabakhanene de faaliyet gösteren dericilerin, önce Çanlı Tabakhaneye ardından Karma OSB'ye gitmeye mecbur edilmesi, Kentsel Dönüşüm vs gibi sebeplerle  inşaat sektörünün baş döndüren bir hız ile büyümesi en çok beton firmalarına yaradı ve parsadan ciddi oranda payını alan USAŞ kısa sürede çok büyüdü.

Uğur Serdaroğlu'nun vefatının ardından işin başına geçen ve Uşakspor eski başkanı olarak da bilinen  damadı Asım Kalelioğlu'da yaptığı doğru hamleler ve yatırımlar ile USAŞ'ı uluslararası yatırımlar yapan dev bir kuruma dönüştürdü. Kurumsallaşma hususun da Uşak'lı yatırımcı ve işadamlarına da ciddi bir örnek teşkil eden USAŞ Betondan, prefabriğe, elyaf, prefabrik, plastik gibi geri dönüşüm sektörlerinden tekstile bir çok sektör de ciddi yatırımlara imza atarak binlerce kişiyi istihdam etmeyi de başardı.

Bazı yabancı ülkeler de de iş ve yatırım yaptığı bilinen USAŞ AŞ son bir kaç aydır işçilerinin parasını dahi ödeyemez hale geldi. Tabii ki ilk fırsat dedikoduculara doğdu ve akıl almaz dedikodular ile kamuoyunu manipule ettiler. USAŞ'ın zor durumda olduğu aleniyyet kesbettiği günden bu yana Uşak kamuoyunun gündeminde USAŞ meselesi sıklıkla konuşulur oldu. USAŞ yönetiminin de sessiz kalmasını ve kamuoyuna herhangi bir açıklama yapma zahmetine girmemesini de fırsat bilen fısıltı gazeteleri bir çok dedikoduyu da gündeme getirmeyi başardı.

O günden bu güne USAŞ tarafından herhangi bir resmi açıklama halen yapılmış değil ve kamuoyunun aslında böyle bir açıklamayı merakla beklemesine rağmen USAŞ'ın sessiz kalması da garipsenmekte. USAŞ'ın öteden beri pek gözönünde olmayı kamuoyunun gündemine gelmeyi sevmediği bilinmekte, lakin gelinen bu nokta da piyasayı rahatlatacak bir açıklamanın gelmemesi halk tarafından yadırgandı.

Bu arada belirtilmesi gereken bir başka husus ise bu krizin USAŞ'ın kentimiz için öneminin ve değerinin anlaşılmış olması durumudur. Zira gerek istihdam açısından gerekse kilitlenen inşaat sektörünün bir çok sektörü de içinde barındırması ve USAŞ'taki krizden her anlamda etkilenmiş olması bakımından USAŞ'ın büyüklüğü, önemi ve değeri farkedilmiş oldu.

Edinilen bilgiye göre USAŞ'ın şu ana dek kamuoyunda dillendirildiği gibi herhangi bir iflas erteleme yada konkordata benzeri uygulama için başvurusu sözkonusu değil. Ayrıca işlerin yavaş yavaş yoluna gireceğine ve USAŞ'ın krizi atlatacağına ilişkin olumlu bir takım sinyaller de alınmakta. 

Görüştüğümüz bir çok işadamı USAŞ'a muhakkak sahip çıkılması gerektiğinin altını çizerek, tanıdığımız bir çok müteahit alacakları olmasına rağmen çeklerini vurdurtmadığı gibi icra yoluna da gitmedi. UTSO Başkanı Mustafa Kuvvet'ten tutun da bir çok tanınmış işadamı binbir güçlükle randevu alabildiği yada ulaşabildiği USAŞ yetkililerine yardıma ihtiyaç varsa biz hazırız mesajı verdi.

Tabi bu arada dedikoducuların dışında da fırsatçı diye tabir edebileceğimiz kişi ya da kurumlar da yok değildi. Gülen Cemaatine yakınlığı ile tanınan Avukat Uğur Çakmak'ın USAŞ'da alacağı olan bazı işadamlarını bizzat arayarak alacağını tahsil etmek istersen vekaletini getir paranı alıvereyim diyerek tahrik ettiği hatta icraya vermeyi düşünmüyorum diyen bazı işadamlarına ısrar ettiği bilgisi, ayrıca OSB'nin de avukatı olan Çakmak'ın USAŞ'ın OSB'deki elektiriğinin de kesilmesini sağladığı, Beton işinde kullanılan mikserleri icra yolu ile kaldırdığı, hatta avukatı olduğu bir katılım bankasının alacağı için Asım Kalelioğlu'nun evine icraya giderek onur kırıcı davranışlar içerisine girdiği gibi bazı söylenti ve iddialar, kamuoyunca Çakmak'a karşı tepki oluşmasına sebep oldu. Görüştüğümüz bir çok işadamı Çakmak'ın fevri davrandığını işini yapmanın ötesinde adeta, USAŞ'a savaş açmış gibi bir hava estirdiğini belirterek bu durumu yadırgadıklarını belirtti. Ayrıca bu durumun USAŞ'a karşı Gülen cemaati savaş açtı gibisinden asılsız ve inanması güç yalan ve dedikoduların da türemesine sebep olduğu bilinmekte.

Beton devi USAŞ'ın yaşadığı finansal krizi fırsata çevirenler bu kadar da sınırlı değildi elbette. USAŞ'ın beton taahhütlerini yerine getirememesi ile beraber Uşak'ta beton işi yaptığı bilinen iki firma da oluşan boşluktan istifade edercesine nerede ise hiç bir maliyet artışı olmamasına rağmen betona yüzde yirmibeşlere varan fahiş zamlar uyguladı. OKTAŞ ve Yılmaz Beton firmaları beton isteyen müteahit yada vatandaşlara hem haftalar sonraya gün verdi hem de fahiş zamlar uyguladı. Bu durum zaten, betonun Türkiye'de en pahalı olduğu illerden birisi olan Uşak'ta ciddi sıkıntılara sebep oldu. Uşak zaten yıllardır betonun Türkiye'de en pahalı olduğu illerden birisi iken hammadde ya da ulaşım maliyetlerine bilinen çok yüksek bir zam gelmemesine rağmen iki firma tarafından betona fahiş zam yapılmasını da yadırgamış ve son günlerde sık sık bu durumdan yakınılır olmuştu.

Geçtiğimiz hafta içerisin de gayri resmi de olsa kamuoyunu rahatlatan bir takım açıklamalar USAŞ yetkililerince yapılmış, yeniden beton dökmeye başlanacağı duyurulmuştu. Ayrıca il dışından bazı yatırımcıların Uşak'ta beton işi yapmak için fzibilete çalışması yaptığı da dillendirilmekte. Bu durum piyasadaki hararetin biraz düşmesine sebep oldu ve beton fiyatları yeniden bahsi geçen iki firma da da eski yerine getirildi. OKTAŞ ve Yılmaz Beton'un fırsatçılık yaptığına ilişkin iddiaları haklı çıkarırcasına da olsa fiyatları yeniden başlangıç noktasına çekmesi de iş dünyasın da sevindirici bir durum oldu.

Uşak Haber Merkezi ekibi olarak, USAŞ'ın yaşadığı bu krizden büyüyerek çıkmasını temenni ediyor ve kamuoyunda dillendirildiği gibi iflas ertleme vs gibi durumların sözkonusu olmadığı gibi merak edilenleri kamuoyu ile paylaşmayı zaman zaman sürdüreceğimizi yeniden beyan ediyoruz.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahde vefa 8 yıl önce

Öncelikle editörü tebrik ederim, yazılan her cümle sonuna kadar doğru.. Usaş memleketimizin en güzide firması, yokluğunda fırsatı ganimet bilen diğer çakalları hepimiz gördük. Fakat başka bişey daha var, neden bu tür sansasyonel eylemlerin altından hep Uğur Çakmak çıkar, başka avukat yok mu bu memlekette. Cematin "Bendensin, benden değilsen bir hiçsin" felsefesi bu ülkeye ve bu şehre korkunç zararlar vermektedir. Usaşa bu kıyımı yapanlar, haytları boyunca bırakın 1000 işçi çalıştımayı 10 işçi çalıştırmış mıdır, son 6 aydır bozulan şehir ekonomisinde usaşın payı büyüktür elbet, lakin usaşı bu hale getirenlerin vicdanları sızlamaz mı hiç? Eksiğiyle kusuruyla tanıdığım kadarıyla; delikanlı adamdır Asım Abi, Neden çıkıp komuoyuna iki çift laf etmez? Neden anlatmaz usaşın durumunu, neden dedikoduları meyil verir? Neden meydanı bu çakallara bırakır? tonlarca danışmanı vardır Asım Abinin, bu danışmanlar ne işe yarar? Unutmayın parasızlık batırmaz, fısıltı batırır...

Avatar
ÖZGÜR UĞUR 8 yıl önce

HER NE SEBEPTEN OLURSA OLSUN USAŞ GİBİ UŞAK IN İÇİNDEN ÇIKMIŞ ADINI TÜM TÜRKİYE YE DUYURMUŞ HEPSİ BİR TARAFA 1000 İN ÜZERİNDE SİGORTALI ÇALIŞANINA EKMEK VEREN BİR ŞİRKETİN BU DURUMDA OLMASINDAN ÜZÜNTÜ DUYDUM.. TEK TEMENNİN İŞLERİNİ YOLUNA SOKUP ESKİSİ HATTA ESKİSİNDEN DAHA GÜÇLÜ BİR HALDE DAHA FAZLA İSTİHDAM YARATMASIDIR.

Avatar
ali 8 yıl önce

usaş yıllarca uşakta ekonomiye yön verrmiş ve istihdam sağlamış büyük bir değerdir düşene bir tekme vurmak değil mesele, önemli olan düşenin elinden tutup kaldırmaktır uşakhbermerkezie teşlekkür ederiz böylesi bir yazı için uşağın değelerine sahip çıkmalı umarım usaşta bir an önce kendini toplarlar ve eski gücüne kavuşur

Avatar
bertan arslan 8 yıl önce

UŞAĞIN GELMİŞ GEÇMİŞ YURT DIŞINA EN ADINA DUYURAN USAŞ UĞUR SERDAROĞLU ŞİRKETİNİN BU DURUMDAN ÇIKACAĞINA EMİNİM. FAKAT PİYASADAKİ ALACAKLILARIN BU DURUMU GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK ŞİRKETİN ÜZERİNE GİTMEMESİ LAZIM. ADAMLAR İŞ YAPMALARI İÇİN İLLAKİ MALZEMEYE İHTİYAÇ VAR FAKAT AVUKATLARIMIZ BU KONUDA DUYARSIZ NEDENSE. BEN BU ŞİRKETİN BU YÜKÜN ALTINDAN KALKACAĞINA GÜVENİYORUM... SAYGILARIMLA....

Avatar
MEÇHUL 8 yıl önce

Kartalların hikayesine tanık olmak istermisiniz , Kartallar 40 yaşındayken çok ciddi ve zor bir karar vermek zorundadırlar. Kartalın yaşı 40′a vardığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzar ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır. Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartal burada iki seçimden birini yapmak zorundadır: – Ya ölümü seçecektir, – Ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir.

Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse kartal, bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda yuvasını kurar. Uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker, çıkarır.

Avatar
meçhul 8 yıl önce

Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez de eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir…
işte Uşaş 'ın durumu bu bence...

Avatar
ali erdurmuş 8 yıl önce

allah kolaylık versin uşağımızın önemli değerlerinden birisi binlerce insan ekmek yiyor inşallah düzlüğe çıkar ve kurtulur

Avatar
Sibel Kurt 8 yıl önce

Usaş yıllardır bu memlekete her türden hizmet vermiş sağlam temellere dayalı ciddi bir kuruluştur ve öyle kolay batmaz göreceksiniz. Rüzgarın kayadan aparacağı tozdur demişler. Uşak Haber Merkezi de her zamanki gibi sosyal sorumluluğunu göz önünde bulunduran bir haber derlemiş tebrik ve teşekkür ediyorum.