TÜBİTAK Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı!

 UTSO-TÜBİTAK işbirliği ile Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen TÜBİTAK destekleri hakkındaki bilgilendirme toplantısı gerçekleşti.

Toplantıda TÜBİTAK'tan gelen uzmanlar tarafından TÜBİTAK Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı, TÜBİTAK Proje Pazarları Destekleme Programı, TÜBİTAK Üniversite Sanayi İşbirliği Destek Programı, TÜBİTAK KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı, TÜBİTAK Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı, TÜBİTAK Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı, TÜBİTAK Girişimcilik Aşamalı Destek Programı, TÜBİTAK Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı, TÜBİTAK Girişim Sermayesi Destekleme Programı, TÜBİTAK Yenilik Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destekleme programları anlatıldı.

Destek programları hakkında açıklamalarda bulunan TÜBİTAK Uzman Yardımcısı Burak Şişman:" Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamında; bütçesi 10 milyon'dan büyük olan proje başvurularında, bütçenin en az %7 'si KOBİ ve en az %3'ü Üniversite/Kamu Araştırma Merkez Enstitüleri ile işbirliklerine ayrıldı. Destekleme süresi 36 ay ve projesi başarıyla tamamlanan proje sahibi kuruluş Kobi ise, proje fikir sahibi araştırmacıya 7.500 TL teşvik ödülü verilmektedir. Destek oranı minimum %40, maksimum %60 olacak şekilde, Ar-Ge nitelikli proje harcamaları için hibe desteği verilecek" şeklinde konuştu.

Şişman TÜBİTAK Üniversite-Sanayi İşbirliği Destek Programı konusunda yaptığı bilgilendirmede de; bütçesi 1.000.000 TL olan; Proje Teşvik İkramiyesi (PTİ) ve destek kapsamına alınan proje bütçesinin %5'i Proje Kurum Hissesi TÜBİTAK tarafından ödenmekte, bu programın destekleme süresi en fazla 24 aydır. Müşteri kuruluşunun büyük ölçekli kuruluş olması durumunda, proje bütçesinin %60'ı hibe olarak TÜBİTAK tarafından, geriye kalan %40'ı ise büyük ölçekli kuruluş tarafından karşılanmaktadır." ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK Uzman Yardımcısı Şişman, projesi olan kişilerin TÜBİTAK'a başvurarak projelerinin onaylanması durumunda bu desteklerden faydalanabileceklerini söyledi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.