Uşak Valisi’nden ÇOK anlamlı 10 Kasım mesajı!

Uşak Valisi’nden ÇOK anlamlı 10 Kasım mesajı!

Uşak’ın ilk kadın Valisinin olması yanında Türkiye’nin ilk eğitimci valisi de olması ile öne çıkan, ayrıca Cumhuriyet değerlerine bağlı, aydın bir insan olduğunu öteden beri yaptığı paylaşımlarla ve yazdığı makaleler ile ortaya koyan,  geldiği günden itibaren kadına verdiği önemle Uşak halkının dilinden düşürmediği, Özel Kalem Müdürlüğü’ne de yine seçkin eğitimciler arasından Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Nevin Demir Çavuş’u getiren ve yine geldiği günden bu yana şehri tanımaya çalıştığını gözlemlediğimiz ayrıca büyük planlar içinde olduğunu öğrendiğimiz, Kuvayi Milliye kentine Atatürkçü bir vali yakışır dediğimiz anda kentimize atanan Uşak Valisi Funda Kocabıyık; Aşıklar ve Kuvvacılar şehri Uşak’a yakışan bir 10 Kasım mesajı yayınladı.

İşte Uşak Valisi Kocabıyık’ın, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80. Yıldönümü nedeniyle yayımladığı  mesaj:

Tarihimizde, yüce milletimiz var olma mücadelesi verdiğimiz her dönemde, tertemiz bedeninden bir kahraman çıkarmıştır. Bu kahramanlar, tarihimizi değiştirecek kadar büyük işler başararak aramızdan ayrılmışlar ve bize, millet olarak bıraktıkları emanetlere sahip çıkma sorumluluğu bırakmışlardır.

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’ni, koca bir imparatorluğun yangın yerine dönen coğrafyasından, âdeta kendi küllerinden yeniden ayağa kaldıran Mustafa Kemal ATATÜRK’ün aramızdan ayrılışının 80. Yıldönümü. ATATÜRK, 80 yıldır yokluğunu hissettiğimiz bir boşluk bırakıp aramızdan ayrılırken, arkasında bıraktığı eserin emanetçileri olarak bizi göstererek: “Benim naçiz bedenim elbet bir gün toprak olacak. Ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacak.” diyordu.

Tarihimizin şanlı sayfaları arasında bir gezintiye çıktığımızda, Mustafa Kemal ATATÜRK gibi gerçek kahramanların ölümsüzlüklerine şahit oluyoruz. Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk milletinin var olduğu günden bu yana kendi öz bünyesinden yetiştirdiği şanlı kahramanlar kervanının en yüce halkalarından biridir. Bu nedenle o, Bilge Kağanlardan, Fatihlerden, Yavuzlardan ve daha nice kahraman atalarından aldığı kutlu sancağın en şanlı taşıyıcılarından biridir. Ve yine bu nedenledir ki dünya üstündeki Türk coğrafyalarının hepsinde hâlâ nasıl buram buram Bilge Kağan kokuyorsa, bir o kadar da Mustafa Kemal ATATÜRK kokmaktadır.

ATATÜRK, bir kumandan, bir lider, bir devlet adamı olmanın çok ötesinde, bir millete “ilelebet payidar kalmanın” rotasını çizen, pusulasını gösteren, haritasını veren bir dehâdır. Kurduğu Cumhuriyet’i bütün nizamıyla ve müesseseleriyle yine yüce Türk milletinin kendine miras bırakan ATATÜRK, bütün varlığını milletine adamış eşsiz bir kahramandır. Eğitimden hukuka, siyasi yaşam düzeninden ekonomiye kadar milletin her derdini kendine dert edinerek geçirdiği zaferlerle dolu bir ömrün ardından genç sayılabilecek bir yaşta milletinin arasından ayrılması büyük bir talihsizliktir.

Her büyük lider gibi, onun da aramızdan ayrılışıyla bıraktığı boşluk kolay doldurulacak bir boşluk değildir. Ancak büyük ve köklü milletlere düşen en temel görev, kaybettiği kahramanlarının ardından sonsuza kadar yas tutmanın çok ötesinde, o kahramanların kendi varlıklarını adadıkları değerlere, kazanımlara sahip çıkmaktır. Milletimizin varlığı ve bütünlüğü için ömrünü ve gerekirse canını feda eden bütün kahramanlarımızın yüce milletimize bıraktıkları görev çok açıktır: bize bırakılan mirasa, bize gösterilen hedeflere ve atalarımızın mirasına sahip çıkmak.

Mustafa Kemal ATATÜRK, 80 yıl önce aramızdan ayrılırken bize binlerce yıllık onurlu bir geçmişten devralınmış bir devlet geleneği ve yüce ideallere sahip bir gelecek tasavvuru bırakmıştı. Ve biz de bugün ve bugünden sonra, tarihimizin şanlı halkalarında büyük işler yaparak kendilerine haklı bir yer edinmiş bütün kahramanlarımızın ölümsüz ideallerine ve hatıralarına sahip çıkmak zorundayız. İzinden yürüdüğümüz ideal, tarihimizin derinliklerinden gelen değerlerimizin Mustafa Kemal ATATÜRK’ün şahsiyetinde ve fikirlerinde vücut bulmuş zirve hâlidir.

Bu düşünce ve hislerle, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere bütün ölümsüz şehitlerimizin ve kahramanlarımızın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, şükranlarımı sunuyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.