Kuruluş ayarlarından sapmış, dağılan bir CHP'ye genel başkan olmak için saray ile ittifaka lüzum varmı?

Sordum Editörümüz Deniz Yılmaz Hocam ve Nurullah Çavuşoğlu'na bu Rahmi Turan'ın yazısı ve sonrasında yaşananlarla ilgili düşüncelerini; ikisi de süreci saçma sapan bulduklarını ve daha önce kendi aralarında da konuştuklarını ve bu saçma sapan süreci nasıl yorumlayacaklarını şaşırdıklarını söylediler.


Düşünsenize şehrin iki önemli gazetecisi ve siyaseti çok yakından takip eden ve bu konularda kalem oynatan yazan söyleyen insanlar Türkiye'nin gündemin mal olmuş çok önemli bir konuda yorum yapmakta zorlanıyorlar ki haksız da sayılmazlar. Neymiş efendim CHP'ye çok yakın bilinen Sözcü Gazetesinde bir yazı çıkmış, yazarın biri Erdoğan'la Saray'da görüşen bir CHP'linin Erdoğan'ın tavsiyesi ve desteği ile CHP'nin Genel Başkanı olacakmış. Yahu bir kere CHP'ye Genel Başkan olmak isteyen kimse var mıdır şu haliyle? Yerelde kimsenin İl Başkanı olmak istemediği bir partide genelde de Genel Başkan adayı bulmak zor oluyordur herhalde. Tabi partiyi bir ticarethane gibi görüp partiden ziyade Partinin devasa bütçesine ve Saltanat düzeyindeki Genel Merkez imkanlarına çökerek hayatını yaşamak isteyen aklı evveller belki çıkabilir ama gerçekten Memlekete Hizmet adına siyaset üretmek isteyen hiç kimse CHP gibi ne idüğü belirsiz hale getirilmiş bir yapının başına geçip Genel Başkanı olmak istemez. Ben şahsen CHP içinde CHP Genel Başkanlığı canı isteyen aklı başında ve esir olmamış kimse olduğunu sanmıyorum.


İnce var demeyin İnce tek değil, Tuncay Özkan ve İlhan Kesici' de var, hatta bana sorarsanız inanılır gibi olmasa da İmamoğlu, Kaftancıoğlu hatta Tanrıkulu bile var CHP Genel Başkanlığı canı isteyen. Ama bu isimler zaten esir ve aklı başında değil. Koskoca CHP'nin düştüğü duruma bakar mısınız? Yerelde İl İlçe Başkanı adaylığı da ayaklar altında hiç doğru dürüst aday çıkartamıyorlar, Genel Başkanlığını ise Kaftancıoğlu'nun bile canı isteyebiliyor. Demek ki CHP'nin Büyük Kongre Delegeleri bu kadar ucuz insanlardan oluşacak. Demek ki Kongre Delegeleri için mahsuru olmayacak böyle saçma sapan isimlerin aday olmasına ki İnce'nin bilmem kaçıncı denemesi ama hala artık yeter denilmeyecek demek ki... Hem sonra Saray'a gitmekte ne mahsur var? Mahsur varsa İnce defalarca neden gitti, İmamoğlu niçin gitti? Sahi İmamoğlu Millete küfreden meşhur AKP'li müteahhit ile görüşmüştü hatta CHP'lilerden çok AKP'liler ile düşüp kalktığı konuşuluyor. O halde yani AKP'liler ile bu kadar çok düşüp kalktığına ve AKP tabanının hoşuna gidecek davranışlar sergilediğine göre İmamoğlu'nun ilerideki olası planı AKP Genel Başkanı olmak olabilir mi? Yada şöyle soralım şu yazıda şu ana dek adı geçenlerin hangisi sizce CHP'li olabilir? Yada Atatürk o Partiye Genel Başkan olsa hangisini disipline sevk edip ihraç etmez partiden? Bence hepsini en başta Kılıçdaroğlu ve İnce olmak üzere alayını kovardı partiden. Şöyle soruyu çoğaltarak devam edelim ismi geçenlerden hangisi sizce CHP'ye Genel Başkan olmaya ehil ve o liyakata sahip?


Neyse konumuza dönelim örgütleri dağıtılmış yada çete tarafından ele geçirilmiş Genel Merkezinde hainin hırsızın Atatürk düşmanının cirit attığı bir CHP var ortada oyları da erimiş ve halen erimekte. Son seçimde Uşak'ta 4. Parti çıkmış ve baraj seviyesinde oy alabilmiş eminim bu kafayla bir sonraki seçimde Uşak merkezden 5bin oy alamayabilir ve mevcut durum kimsenin umurunda değil. Bu CHP'ye Genel Başkan olmak istemek için siyasi intiharınızı çoktan gerçekleştirmiş olmanız gerekiyor. Yani artık bir işe yaramayacağınız, sizden Başbakan Cumhurbaşkanı vs. çıkmayacağına emin olmuş olmanız gerekiyor. Ülke siyasetinde söz sahibi olmak isteyen ve kendisiyle ilgili siyasi ikbal planı olan gerekirse yeni parti kurar yine de CHP'ye Genel Başkan olmayı düşünmez. Ancak CHP'yi kuruluş ayarlarına döndürme kararı üzerine yola çıkarsa ve çok sabırla CHP'yi temizleme mücadelesini sürdürmeye azmederse belki. Değilse Atatürk gibi siyaset yapmak Atatürk'ün çizgisine insanları davet etmek mevcut CHP'de neredeyse mümkün değil. Peki kim CHP'ye Genel Başkan olmak için Erdoğan'ın yanına gitmiş olabilir? Sorusuna ilk akla gelen cevap İnce oldu kamuoyunda Feyzioğlu bile İnce'den sonra geldi akıllara. İnce'den bekleniyor yani böyle bir davranış o yaşasa kimse şaşırmayacak. Başka kimlerden beklendi bu davranış? İmamoğlu'na da yakıştırdılar İlhan Kesici' ye de? Yani hepsi hain yaradılışlı insanlar ki yapsalar şaşılmayacak. İhanete ehil isimler demek.


Gelelim burada aslında ne olduğu? Sorusunun cevabına: Bu hale getirilmiş bir CHP'de bu sorunun yanıtının ne önemi olabilir? Tabi ki doğru ama bu vesile ile zihin fırtınası yapmış oluruz diye düşünüyorum.


Olasılık 1) Kılıçdaroğlu bu haberi servis etmiş ve İnce'nin yaklaşık 3 Yıl önce gerçekleştirdiği yine benzer içerikte bir görüşmeyi bugün kamuoyu gündemine getirmek istemiş olabilir ki biz o zamanlar söylemiştik İnce'nin sarayla birlikte hareket edip, Tek Adam sisteminde kullanılan bir aktör olabileceğini. Nitekim İnce Cumhurbaşkanı Adayı gösterildikten sonra Sistem değişikliğinden bile bahsetmediği gibi kendisinin de BAŞKAN' lık yani TEK ADAM' lık yapacağını açıkça ilan etmişti. Erdoğan'ın ekmeğine yağ sürmek maksatlı olduğu çok açık benzer siyasi hamlelerini de düşününce; apolet sökmek, stanttan vatandaş attırmak gibi.Hiçte mantıksız durmuyor hele adam kazandı dediğini de hatırlarsak. Zaten Cumhurbaşkanı Adayı olduğunda asıl maksadının CHP'ye Genel Başkan olmak ve 2023'te Erdoğan'ın oturttuğu TEK ADAM sisteminin başına geçip BAŞKAN olmak olduğunu yine bizler söylemiştik. Bu pencereden baktığınız da Sayın Kılıçdaroğlu bu gün gerçekler konuşulsun isteyerek bu haberi servis ettirmiş olabilir. Eğer öyleyse Kılıçdaroğlu'na bravo.


Olasılık 2) Erdoğan bu haberi serivs ederek; İnce, Kılıçdaroğlu, İmamoğlu adı neyse bütün CHP'li aktörleri tek çuvala doldurup uçurumdan yuvarlamak istemiş olabilir. Bu olasılıkta sonuçlara bakınca mantıksız gelmiyor. Çünkü CHP'li aktörler ve çevreleri birbirine düştükleri gibi hepsi de ciddi zarar gördü bu işten. Gerçi Erdoğan'ın da bu süreçten ciddi zarar aldığı göz önüne alınırsa Erdoğan'ı da aynı çuvala koyup uçurumdan atan Derin Güçler de bu haberi servis etmiş olabilir. Zira Erdoğan başta olmak üzere bu efsunlu yarenlikte ismi geçen herkes bu işten ciddi zarar gördü.


Olasılık 3) Tek Adam sisteminin sebep olabileceği sonuçları Türk Milletine göstermek ve Parlamenter sistemi geri getirmek isteyen Derin Devlet elemanları bu haberi servis ettirmiş olabilir ki TEK ADAM SİSTEMİ' ne geçmiş isek bu olayın nesi tuhaf? Gayet normal değil mi TEK ADAM' ın muhalefeti de dizayn etmesi? Kaldı ki bu ilk kez de olmuyor, bana sorarsanız. İlk kez ifşa ediliyor uluorta tartışılıyor hepsi bu.


Olasılık 4) CNN Türk vs. programlarında boy göstermesine rağmen sinek vızıltısı kadar da ülke gündemine gelemeyen İnce; kendini reklam ettirmek yeniden gündeme gelebilmek ve MAĞDUR EDEBİYATI ile Kılıçdaroğlu'na karşı hak arama mücadelesine dönüştürüp koltuğa yerleşmek için bu haberi servis etmiş olabilir ki hemen Genel Merkezi hedef alıp kendi klikini hareketlendirdiğine göre bu olasılıkta pekala mümkün.


Olasılık 5) CHP'yi çeteden temizleme operasyonu gelecektir de çete kendine yeni çatı ayarlamıştır, bu karışıklıkta CHP'den önemli bir kitleyi de kopartıp yeni çatının altına götürmeyi hedefliyorlar bu yüzden haberi ÇETE kendileri servis etmiş olabilir ki Sözcü Gazetesinin daha evvel de çetenin benzer operasyonlarında kullanıldığını göz önüne alırsak bu olasılıkta zayıf da olsa olasılıklar arasında rahatlıkla sayılabilir.


Olasılık 6) Erdoğan'ın CHP'nin Genel Başkanlığına oynayacak bir isme destek verme olasılığından korkan CHP Yönetimi önlem almak için böyle bir haberi servis edip bu tiyatroyu sahneliyor olabilir.


Olasılık 7) CHP'ye Genel Başkan adayı olma olasılığı olan gerçek sosyal liderlerinin önünü kesmek ve aday olursanız sizi Erdoğan'ın ya da Saray'ın adayı diye yaftalarız bitersiniz demek istiyor böylece CHP'nin işgalini sürdürmek istiyor olabilirler.


 

7 Ayrı olasılık çıktı ki eminim 7 daha yazılabilir. Şu siyasi figürlere ve yaşanan siyasi gelişmelere bakar mısınız? Hiç birisi güven vermiyor ve hepsinden her türlü ayak oyunu ve kalleşlik beklenebiliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Karun 1 yıl önce

eline yüreğine sağlık erkan bey harika bir analiz.