Nurullah Cahan, Önce Davranmanın Avantajının Meyvelerini Yiyor!
Ak Parti'de aday adaylığı sürecinde sona yaklaşılan şu günlerde aday adayları çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Aday adayları arasında süreçten, şu ana dek en karlı çıkan isim, kulislere göre hiç kuşkusuz Nurullah Cahan oldu. Peki süreci doğru değerlendiren Cahan'ı Ak Parti Genel Merkezi aday yapacak mı? Bu sorunun cevabını arayalım istedim.

Bilindiği gibi Nurullah Cahan bu yerel seçimlerin Ak Parti aday adayları arasında en çok konuşulan isimlerinden birisi, hatta en çok konuşulmayı başaran ismi desek mübalağa etmiş olmayız diye düşünüyorum. Marka Ajans'ın belli aralıklarla yaptırdığı anketlerin ilkinde (bundan yaklaşık 7 ay önce) Ak Partinin bütün aday adaylarının arasında bugün aday adayı olanların tümünün isimlerini yazmıştık ve tanınırlıklarını sorguladığımız bir anket gerçekleştirmiştik. Geçtiğimiz Nisan ayı sonlarında sonuçlanan 1200 denek üzerinde gerçekleştirdiğimiz ankette tanınırlığı en yüksek olan aday adayının tanınırlık oranı sadece %5'lerde dolaşmakta idi. Ancak daha aday adaylığını ilan etmeden tanıtım faaliyetlerine giren ve süreç daha başlar başlamaz aday adaylığını ilan eden Cahan son yaptığımız anketlerde gün be gün belli bir yükselen trend ile artırdığı isim tanınırlığını, %54'lere kadar artırdı ki bu bir politikacı açısından imkanlar ve zaman gözönünde bulundurulduğun da başarı olarak kabul edilebilir.

Siyasete ve siyasetçiye ilgisizliğin had safhada olduğu günümüzde kentin yarısına yakın kişisinin hafızasında isminin yer etmesini sağlamak hiçte kolay değil. Asıl zor olan ise vatandaşın zihninde isminin, olumlu bir intiba ile kodlanmasını yada yerleşmesini sağlamaktır. Bunu ne kadar başarabildiğini görmemiz az daha zaman alacak gibi görünüyor. Zira vatandaşın kafasında henüz netleşmiş bir intiba yok, kendisi ile alakalı. Ak Partili aday adaylarından hangisini tanıyorsunuz sorusunu yüzyüze yöntemi ile sorduğumuz 3000 Uşak'lı arasından Nurullah Cahan diyenlere yeniden sorduk. "Peki Nurullah Cahan deyince aklınıza ilk gelen duyduğunuz yada bildiğiniz öne çıkan özelliği nedir?"Sorumuza %30'a yakını sadece ismini duydum kendisi ile ilgili hiç bir bilgim yada fikrim yok şeklinde cevaplarken, yaklaşık %38'i kendisi ile ilgili internetten okuduklarımla bildiklerim sınırlı şeklinde cevapladı."Cahan'ı şahsen tanıyorum" diyenlerin oranı ise sadece %6'lar oranında seyretti. Yine Cahan'ı televizyonlar sayesinde tanıdım, yada bilgi sahibi oldum diyenlerin yaptığımız anketteki sonucunun %2'ye yakın olması Uşak'ta tvlerin izlenme oranının ne kadar düşük olduğunun da bir göstergesi niteliğinde idi. Gazetelerden kendisi ile ilgili bilgi aldım diyenlerin oranı ise %41 civarında gerçekleşti.Aynı soruya yani "Peki Nurullah Cahan deyince aklınıza ilk gelen duyduğunuz yada bildiğiniz öne çıkan özelliği nedir?" şeklindeki sorumuza dürüstlüğü diyenlerin oranı %38'lerde seyrederken dindarlığı diyenlerin oranı da hiçte azımsanacak seviyede değildi. Bu soruyu cevaplayanların %24'ü Nurullah Cahan'ı dindarlığı ile tanırken, %12'si Ak Parti yöneticisi olarak kendisini ilk akla gelen vasıf olarak tanımladığını belirtti. Belediye Meclisi Üyelerinin ve İl Genel Meclisi Üyelerinin de anketten kendilerine çıkartacağı bir sonuç elbette vardı. Zira aynı ankette belediye meclisi üyesi bir isim bile tanımadığını söyleyenlerin oranı %40 civarında idi. İl Genel yada Belediye Meclisinden yalnızca bir ismi söyleyebilenlerin oranı %6 iken iki ismi sayabilen %11 üçten ona kadar daha fazlasını sayabilenlerin oranı %17 civarında seyrediyordu. Buda Uşak Halkının gündemine belediye meclisi yada il genel meclisi üyelerinin yeterince gelemediğinin bariz ispatı idi. Anket sonuçlarından hareketle Nurullah Cahan'ın durumunu değerlendirecek olursak tüm partilerdeki aday adayları içerisinde tanıtım hususunda en iyi partinin Ak Parti olduğunu bir kere belirtmek durumundayız. Cahan ise gerçekten tanınırlığını artırırken genel itibarı ile olumlu bir intiba da bırakmış gibi görünüyor. Ancak ben bu sonuçların değerlendirmesinin henüz erken olacağı kanaatimi de belirtmek istiyorum. Nitekim Cahan'la ilgili hiç görüş belirtmeyenler kendisini ismen tanıyanların yarısına yakın. İsmen tanıyanların sayısı artacak elbette. Ayrıca bu ankette ismen tanıdığını söyleyenler de kendisi ile ilgili az çok bir intiba sahibi olacak ki, yapılan anketten tam sağlıklı sonuçlar alınabilsin. 

Önümüzdeki günlerde Ak Parti tarafından yapılacak olan ankette de yine temayülde öne çıkan isimlerin çıkması bekleniyor. Bu sebeplede, kulislerde ve halk arasında en çok konuşulduğu gözlemlenen Nurullah Cahan'ın ismi, Serhat Eren ve Mehmet Gün isimleri gibi adaylığa en yakın isimler arasında zikrediliyor. Genel Merkezin takdiri sırasında kıstaslar neler olur? Kimler bu kıstaslara uyar bilinmez ama, aday adaylığı süresince genel itibarı ile doğru strateji güden ve baştan beri başa güreşeceği tahmin edilen isimler kamuoyunu ve Uşak Haber Merkezi ekibini yanıltmadı. bu aday adayları arasından Nurullah Cahan ise aday adaylığını erken açıklamasının ve profosyonel isimler ile çalışmanın da verdiği avantajları da kullanarak halk arasında ismini öne çıkartmayı başardı. Aday adaylığı sürecinde son düzlüğe girildiği şu son günlerde aday adayları, gerek tanınrlıklarını artırmak gerekse Genel Merkez nezdinde kabul görmek maksatlı son hamlelerini gerçekleştirmekte. Bendeniz tüm aday adaylarının Marka Ajans olarak yaptırdığımız anket sonuçları ışığında halktaki karşılığını değerlendirmeye devam edeceğimi bildirip saygılarımı sunuyorum.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
zekeriyya64 7 yıl önce

nurullah cahan, usak ın daha önce kaçırdığı fırsatların telafisinin adı olacak

Avatar
tuncay pehlivan 7 yıl önce

uşak ımıza hayırlı olsun. inşallah diğer belediyelerle birlikte uyumlu çalışma yaparlar.